כאבי אוזניים (Ear Ache)

ראשי

תאור

כאבי אוזניים מאוד נפוצים, בעיקר אצל ילדים. הם יכולים לנבוע מדלקת במבני האוזן השונים או מכאב המוקרן ממקום אחר, בדרך כלל ממקור הלוע ואפילו מבלוטת התריס. למרות שכאבי אוזניים חריפים ניתן לאבחן בקלות, כאבי אוזניים כרוניים קשים יותר לאבחון ומהווים אתגר לרופא המטפל.

כאבי אוזניים יכולים לנבוע ממגוון סיבות ומבעיות במבני האוזן השונים, אך לרוב כאבי אוזניים הם תוצאה של דלקת אוזן חיצונית (מבנה האפרכסת) או דלקת אוזן תיכונה.

ילדה מכסה את אוזניה בגלל כאבי אוזניים


סימפטומים


כאבי אוזניים הם סימפטומים לכשעצמם, הנלווים למגוון רחב של מצבים כגון דלקות אוזניים שונות, דלקת בעצם המסטואיד, טראומה לאוזן, גוף זר באוזן, חסימת דונג באוזן או כאב קורן.

כאבי אוזניים בילדים קטנים יכולים לגרום לאי שקט, בכי שאינו מוסבר על ידי גורם אחר ומשיכה או טפיחה חוזרת על אפרכסת האוזן.

לכאבי אוזניים יכול להתלוות אובדן שמיעה חלקי ותחושת מלאות באוזן. 

סיבות וגורמי סיכון

כאמור, כאבי אוזניים יכולים להיות סימפטומים למגוון גורמים סיבות. 

כאבי אוזניים חזקים ביותר המלווים בהיעדר ממצאים בבדיקת האוזן על ידי מכשיר האוטוסקופ - יכולים לנבוע מנגיף ההרפס. במקרה של הרפס, נוכל לראות שלפוחיות קטנות על גבי תעלת האוזן החיצונית.

כאב מתמשך המלווה בהפרשה מוגלתית מהאוזן, יכול להעיד על זיהום בעצם (osteomyelitis), של עצמות בסיס הגולגולת או אפילו תהליך ממאיר בעצמות אלו.

קיימות סיבות רבות לכאבי אוזניים ממקור שאיננו קשור למבני האוזן עצמם. עצבוב האוזן הנו עשיר ומקורו בעצבים הקרניאליים ה-5, 7, 9, 10 ואפילו מעצבי עמוד השדרה הצווארי. על רקע עצבוב עשיר זה – כאב מוקרן ממקור אחר הוא תופעה שכיחה, וכולל בין היתר כאב ממפרק הלסת (כאב המוגבר בלעיסה) וכאבים ממקור הלוע (דלקות לוע שונות בגבהי הלוע השונים).

הגורם הנפוץ לכאבי אוזניים הוא דלקת אוזניים, אשר גורמי הסיכון לה הם: 

- עישון ועישון פאסיבי.

- הזנה מבקבוק במקום הנקה.

- משקל לידה נמוך או פגות בלידה.

- מעונות יום צפופים. 

יש לציין כי לבנים נטייה גדולה יותר לפתח דלקת אוזניים.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך הנפוץ של כאבי אוזניים הוא הפיכת הכאבים לכרוניים.  סיבוכים נדירים יותר כוללים התפשטות דלקת אוזניים למאסטואיד ואפילו פגיעה בעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה – דבר אשר יכול להביא לפגיעה בשמיעה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

את האבחנה לכאבי אוזניים ניתן לאבחן באמצעות המרכיבים הבאים:

- סיפור של טראומה וחבלה.

- ניתוח או זיהומים חוזרים באוזן. 

- תסמינים ספציפיים כגון חום, מחלות דרכי אוויר עליונות או הפרשות מהאוזן.

- סוג הכאב (לוחץ / מגרד / מלווה בקול טינטון)

- בלוטות הלימפה המקיפות את האוזן ולמבני העצמות הסמוכות.

- הפרשות מתעלת האוזן.

לאחר מכן, יש לבדוק את האוזן התיכונה בעזרת אוטוסקופ – יש לבדוק את עור התוף בדגש לצבעו, השתקפות האור, ונוכחות נוזל או בועות אוויר ואפילו חורים בעור התוף.

במידה והממצאים שליליים – יש לבדוק את השיניים העליונות ואת מפרק הלסת לרגישות.

במידה והבדיקה הגופנית מראה סימנים ל mastoiditis כלומר ממצאים של כאב, נפיחות ואודם מעל אזור המאסטואיד (מבנה עצם הבולט כלפי מטה מאחורי האוזן) – יש לבצע בדיקת CT.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מותאם לגורם לכאב:

• מסטואודיטיס - מצב נדיר יחסית עם ממצאים מעל עצם המאסטואיד. האוזן התיכונה תראה תקינה. הטיפול יהיה אשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. תיתכן אפילו התערבות ניתוחית לניקוז הזיהום.

• Bullous myringitis - כאבי אוזניים חריפים עם ממצאים על עור התוף (בועיות על עור התוף). הזיהום נגרם ע"י חיידק המיקופלסמה. נטפל ע"י אנטיביוטיקה באמצעות כדורים, בדרך כלל אריתרומיצין.

• גוף זר באוזן – בדרך כלל בתינוקות עם סיפור של החדרת חפצים לאוזן. נטפל על ידי שליפת החפץ בעזרת הרדמה מקומית והרגעה.

• דלקת אוזן חיצונית – נפוץ בשחיינים בבריכות קהילתיות ובטובלים במקוואות. מלווה בגירוד באוזן, הפרשה וכאב במשיכת האוזן כלפי מטה. הטיפול יהיה באמצעות טיפות אוזניים של סטרואידים ואנטיביוטיקה.

• דלקת אוזן תיכונה זיהומית – בדרך כלל לאחר זיהום בדרכי האוויר העליונות. יש ממצאים אופייניים בעור התוף. הטיפול ע"י אנטיביוטיקה בכדורים.

• דלקת אוזן תיכונה לא זיהומית – בדרך כלל עקב חסימה של תעלת הניקוז מהאוזן ללוע. הטיפול הוא טיפות המורידות גודש בכלי דם וברקמות רכות.

מעבר לטיפולים תרופתיים אלו, ניתן להקל על הכאב באמצעות משכחי כאבים שונים – כמו פרצטמול או נוגדי דלקות שאינם סטרואידים – (NSAID) כגון נורופן או אדוויל.

מניעה

במידה ומדובר בדלקת אוזניים חוזרת (מעל 3 דלקות בחצי שנה  או מעל 4 דלקות בשנה) ניתן לתת טיפול מונע באנטיביוטיקה או אפילו באמצעות ניתוח כפתורים, אשר במהלכו מתקינים נקזים בעור התוף.

כמו כן, יש להימנע מגורמי הסיכון שצוינו לעיל.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימות לא מעט "תרופות סבתא" לטיפול בכאבי אוזניים. אחת התרופות המקובלות גם בעולם הרפואה הקונבנציונאלי היא הרתחת שמן זית, ספיגתו באמצעות צמר גפן והנחת הצמר גפן הטבול בתוך האוזן הכואבת. 

כמובן שיש להיזהר לא להכניס כמות צמר גפן מועטה מידי היכולה להתקע כגוף זר באוזן ולהחמיר את המצב. 

טיפולים נוספים הם גרסאות שונות הכוללות תמצית תה קמומיל ותמצית בצל מורתח הספוג במעט צמר גפן ספוג בשמן זית.

 

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלום חסוי 03/03/2020 12:57
 • אני בן 20 ויש לי עדיין קול של ילד\נשי מה אני יכול לעשות בנושא האם ישנו טיפול?

 • + הוסף תגובה
לויקופלקיה איציק 02/03/2020 13:21
 • האם לויקופלקיה יכולה להיעלם ושוב להופיע. ואם כן מה הסיבה לכך .

 • + הוסף תגובה
לויקופלקיה ד"ר יקי כהן 03/03/2020 09:13
 • איציק שלום סימן לויקופלקי יכול להיעלם במידה ומטופל שמר על טיפול תרופתי ותזונתי במידה ואצה מעשן היה עליך להפסיק לעשן. אך הוא כן יכול לחזור ולהופיע בשנית במיוחד

 • + הוסף תגובה
לויקופלקיה איציק 03/03/2020 11:55
 • דר' יקי שלום רב. ראשית תודה רבה על תשובתך המהירה. במקרה שלי הממצא נעלם ושוב חזר ללא כל טיפול. מהו הטיפול התרופתי המומלץ על מנת שממצא זה יעלם לחלוטין.

 • + הוסף תגובה
לויקופלקיה ד"ר יקי כהן 03/03/2020 11:59
 • לצערי איני מכיר אותך מספיק בכדי לענות לך . עלי להכיר את ההיסטריה שלך ואת ההרגלים שלך בכדי לענות על שאלתך צר לי שלא יכולתי לענות על שאלתך

 • + הוסף תגובה
צרידות ילד בן 10 מור 11/02/2020 10:14
 • שלום רב בני בן ה10 מדבר בטון דיבור חלש וצרוד. שרוצה הוא יכול לצעוק ולדבר בקול גבוה אך עדיין הקול צרוד. פניתי לרופאת אף אוזן גרון שרצתה להחדיר לו סיב אופטי דרך האףאבל הוא בכה ולא שיתף פעולה עם הבדיקה. היא שלחה אותנו לבדיקה של הלרינקס בטשטוש ברונכוסקפיה בבית חולים. האם בבדיקה שהיא שלחה אותנו ניתן לראות בברור את מיתרי הקול או שממולצת בדיקה אחרת? ובכלל מה עושים שלילד טון דיבור צרוד? תודה

 • + הוסף תגובה
צרידות בילד ד"ר יקי כהן 16/02/2020 08:59
 • בוקר טוב , כן בבדיקה יוכלו לראות את מיתרי הקול ולאבחן את הבעיה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!