כאבי אוזניים (Ear Ache)

ראשי

תאור

כאבי אוזניים מאוד נפוצים, בעיקר אצל ילדים.
כאבי אוזניים יכולים לנבוע מדלקת במבני האוזן השונים או כאב המוקרן ממקום אחר, בדרך כלל ממקור הלוע ואפילו מבלוטת התריס. למרות שכאבי אוזניים חריפים ניתן לאבחן בקלות, כאבי אוזניים כרוניים קשים יותר לאבחון ומהווים אתגר לרופא המטפל.
כאבי אוזניים יכולים לנבוע ממגוון בעיות במבני האוזן השונים. לרוב, כאבי אוזניים הם תוצאה של דלקת אוזן חיצונית (מבנה האפרכסת) או דלקת אוזן תיכונה.

כאבי אוזניים חזקים ביותר המלווים בהיעדר ממצאים בבדיקת האוזן על ידי מכשיר האוטוסקופ - יכולים לנבוע מנגיף ההרפס. במקרה של הרפס, נוכל לראות שלפוחיות קטנות על גבי תעלת האוזן החיצונית.

כאב מתמשך המלווה בהפרשה מוגלתית מהאוזן, יכול להעיד על דלקת עצם – osteomyelitis של עצמות בסיס הגולגולת או אפילו תהליך ממאיר בעצמות אלו.

חשוב לציין כי קיימות סיבות רבות לכאבי אוזניים ממקור שאיננו קשור למבני האוזן עצמם. עצבוב האוזן הנו עשיר ומקורו בעצבים הקרניאליים ה-5, 7, 9, 10 ואפילו מעצבי עמוד השדרה הצווארי. על רקע עצבוב עשיר זה – כאב מוקרן ממקור אחר הוא תופעה שכיחה, וכולל בין היתר כאב ממפרק הלסת (כאב המוגבר בלעיסה) וכאבים ממקור הלוע (דלקות לוע שונות בגבהי הלוע השונים).
 

סימפטומים


כאבי אוזניים הם סימפטומים לכשעצמם, הנלווים למגוון רחב של מצבים כגון דלקות אוזניים שונות, דלקת בעצם המסטואיד, טראומה לאוזן, גוף זר באוזן, חסימת דונג באוזן או כאב קורן.

כאבי אוזניים בילדים קטנים יכולים לגרום לאי שקט, בכי שאינו מוסבר על ידי גורם אחר ומשיכה או טפיחה חוזרת על אפרכסת האוזן.

לכאבי אוזניים יכול להתלוות אובדן שמיעה חלקי ותחושת מלאות באוזן.
 

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון לדלקת אוזניים:

- עישון ועישון פאסיבי.

- הזנה מבקבוק במקום הנקה.

- משקל לידה נמוך או פגות בלידה.

- מעונות יום צפופים.

יש לציין כי לבנים נטייה גדולה יותר לפתח דלקת אוזניים.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך הנפוץ של דלקת אוזניים הוא הפיכתה לכרונית. 

סיבוכים נדירים יותר כוללים התפשטות הדלקת למאסטואיד ואפילו פגיעה בעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה – דבר אשר יכול להביא לפגיעה בשמיעה.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

את האבחנה לכאבי אוזניים ניתן לאבחן באמצעות המרכיבים הבאים:

- סיפור של טראומה וחבלה.
- ניתוח או זיהומים חוזרים באוזן.
- תסמינים ספציפיים כגון חום, מחלות דרכי אוויר עליונות או הפרשות מהאוזן.
- סוג הכאב (לוחץ / מגרד / מלווה בקול טינטון)
- בלוטות הלימפה המקיפות את האוזן ולמבני העצמות הסמוכות.
- הפרשות מתעלת האוזן.

לאחר מכן, יש לבדוק את האוזן התיכונה בעזרת אוטוסקופ – יש לבדוק את עור התוף בדגש לצבעו, השתקפות האור, ונוכחות נוזל או בועות אוויר ואפילו חורים בעור התוף.

במידה והממצאים שליליים – יש לבדוק את השיניים העליונות ואת מפרק הלסת לרגישות.

במידה והבדיקה הגופנית מראה סימנים ל mastoiditis כלומר ממצאים של כאב, נפיחות ואודם מעל אזור המאסטואיד (מבנה עצם הבולט כלפי מטה מאחורי האוזן) – יש לבצע בדיקת CT.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מותאם לגורם לכאב:

•    mastoiditis   - מצב נדיר יחסית עם ממצאים מעל עצם המאסטואיד. האוזן התיכונה תראה תקינה. הטיפול יהיה אשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. תיתכן אפילו התערבות ניתוחית לניקוז הזיהום.

•     - Bullous myringitis  כאבי אוזניים חריפים עם ממצאים על עור התוף (בועיות על עור התוף). הזיהום נגרם ע"י חיידק המיקופלסמה. נטפל ע"י אנטיביוטיקה באמצעות כדורים, בדרך כלל אריתרומיצין.

•    גוף זר באוזן – בדרך כלל בתינוקות עם סיפור של החדרת חפצים לאוזן. נטפל על ידי שליפת החפץ בעזרת הרדמה מקומית והרגעה.

•    דלקת אוזן חיצונית – נפוץ בשחיינים בבריכות קהילתיות ובטובלים במקוואות. מלווה בגירוד באוזן, הפרשה וכאב במשיכת האוזן כלפי מטה. הטיפול יהיה באמצעות טיפות אוזניים של סטרואידים ואנטיביוטיקה.

•    דלקת אוזן תיכונה זיהומית – בדרך כלל לאחר זיהום בדרכי האוויר העליונות. יש ממצאים אופייניים בעור התוף. הטיפול ע"י אנטיביוטיקה בכדורים.

•    דלקת אוזן תיכונה לא זיהומית – בדרך כלל עקב חסימה של תעלת הניקוז מהאוזן ללוע. הטיפול הוא טיפות המורידות גודש בכלי דם וברקמות רכות.

מעבר לטיפולים תרופתיים אלו, ניתן להקל על הכאב באמצעות משכחי כאבים שונים – כמו פרצטמול או נוגדי דלקות שאינם סטרואידים – (NSAID)כגון נורופן או אדוויל.
 

מניעה

במידה ומדובר בדלקת אוזניים חוזרת (מעל 3 דלקות בחצי שנה  או מעל 4 דלקות בשנה) ניתן לתת טיפול מונע באנטיביוטיקה או אפילו ניתוח "כפתורים"  במהלכו מתקינים נקזים בעור התוף.

כמו כן, יש להימנע מגורמי הסיכון שצוינו לעיל.
 

טיפולים אלטרנטיביים

קיימות לא מעט "תרופות סבתא" לטיפול בכאבי אוזניים. אחת התרופות המקובלות גם בעולם הרפואה הקונבנציונאלי היא הרתחת שמן זית, ספיגתו באמצעות צמר גפן והנחת הצמר גפן הטבול בתוך האוזן הכואבת.

כמובן שיש להיזהר לא להכניס כמות צמר גפן מועטה מידי היכולה להתקע כגוף זר באוזן ולהחמיר את המצב.

טיפולים נוספים הם גרסאות שונות הכוללות תמצית תה קמומיל ותמצית בצל מורתח הספוג במעט צמר גפן ספוג בשמן זית.
 

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריפלוקס לרינגו דניאל 05/09/2019 17:07
 • שלום רופא א.א.ג. איבחן שיש לי ריפלוקס לרינגו. הסימפטומים שלי קשים וגורמים לי סבל רב ב. מספר סותרים חומצה שלקחתי לא עוזר אין בכלל הטבה. מה עלי לעשות? מה לקחת?

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:11
 • האם נשלחת לבירור אצל גסטרולוג? האם אתה משלב דיאטת רפלוקס עם הכדורים? מה המינון של הכדורים שאתה מקבל וכמה פעמים ביום?

 • + הוסף תגובה
צרבת לרינגו אילנית 14/10/2019 17:54
 • גם אני סובלת קשה מזה האם מצאת פיתרון? אשמח לשמוע

 • + הוסף תגובה
צרבת לרינגו אילנית 14/10/2019 17:51
 • שלום רופאי אף אוזן גרון אמרו שיש לי צרבת לרינגו . הסבל נוראי כאב חזק בגרון מין שריטות, ליחה תקועה .וטעמים קשים סוחרי חומצה לא עזרו כמו כן טיפול בצמחים מרפא אנזימי עיכול פביוטיקה שאני לוקחת כלום לא עוזר. מה לעשות? כדי להבריא מהמכה הזאת? איזה טיפול? בדיקות? למי לפנות? תודה

 • + הוסף תגובה
צרידות הדר 18/09/2019 16:33
 • הפסקת כאבי הגרון אבל צרידות נשארה עברו שש ימים מאז התחלת צרידות ,מה זה אומר והאם ניתן לעשות משהו בנידון ?או שרוב הסיכויים שברגע שנפסק הכאב ונשארה צרידות זה כרוני?

 • + הוסף תגובה
צרידות דר' כהן יקי 14/10/2019 13:46
 • הדר עניתי גם לך כנראה שהתשובה לא נקלטה . אם בצרידות ממשיכה שבועיים לאחר מחלה עליך ללכת למומחה למיתרי הקול ולבצע בדיקה באמצעות ביב אופטי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!