כאבי אוזניים (Ear Ache)

ראשי

תאור

כאבי אוזניים מאוד נפוצים, בעיקר אצל ילדים. הם יכולים לנבוע מדלקת במבני האוזן השונים או מכאב המוקרן ממקום אחר, בדרך כלל ממקור הלוע ואפילו מבלוטת התריס. למרות שכאבי אוזניים חריפים ניתן לאבחן בקלות, כאבי אוזניים כרוניים קשים יותר לאבחון ומהווים אתגר לרופא המטפל.

כאבי אוזניים יכולים לנבוע ממגוון סיבות ומבעיות במבני האוזן השונים, אך לרוב כאבי אוזניים הם תוצאה של דלקת אוזן חיצונית (מבנה האפרכסת) או דלקת אוזן תיכונה.

ילדה מכסה את אוזניה בגלל כאבי אוזניים


סימפטומים


כאבי אוזניים הם סימפטומים לכשעצמם, הנלווים למגוון רחב של מצבים כגון דלקות אוזניים שונות, דלקת בעצם המסטואיד, טראומה לאוזן, גוף זר באוזן, חסימת דונג באוזן או כאב קורן.

כאבי אוזניים בילדים קטנים יכולים לגרום לאי שקט, בכי שאינו מוסבר על ידי גורם אחר ומשיכה או טפיחה חוזרת על אפרכסת האוזן.

לכאבי אוזניים יכול להתלוות אובדן שמיעה חלקי ותחושת מלאות באוזן. 

סיבות וגורמי סיכון

כאמור, כאבי אוזניים יכולים להיות סימפטומים למגוון גורמים סיבות. 

כאבי אוזניים חזקים ביותר המלווים בהיעדר ממצאים בבדיקת האוזן על ידי מכשיר האוטוסקופ - יכולים לנבוע מנגיף ההרפס. במקרה של הרפס, נוכל לראות שלפוחיות קטנות על גבי תעלת האוזן החיצונית.

כאב מתמשך המלווה בהפרשה מוגלתית מהאוזן, יכול להעיד על זיהום בעצם (osteomyelitis), של עצמות בסיס הגולגולת או אפילו תהליך ממאיר בעצמות אלו.

קיימות סיבות רבות לכאבי אוזניים ממקור שאיננו קשור למבני האוזן עצמם. עצבוב האוזן הנו עשיר ומקורו בעצבים הקרניאליים ה-5, 7, 9, 10 ואפילו מעצבי עמוד השדרה הצווארי. על רקע עצבוב עשיר זה – כאב מוקרן ממקור אחר הוא תופעה שכיחה, וכולל בין היתר כאב ממפרק הלסת (כאב המוגבר בלעיסה) וכאבים ממקור הלוע (דלקות לוע שונות בגבהי הלוע השונים).

הגורם הנפוץ לכאבי אוזניים הוא דלקת אוזניים, אשר גורמי הסיכון לה הם: 

- עישון ועישון פאסיבי.

- הזנה מבקבוק במקום הנקה.

- משקל לידה נמוך או פגות בלידה.

- מעונות יום צפופים. 

יש לציין כי לבנים נטייה גדולה יותר לפתח דלקת אוזניים.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך הנפוץ של כאבי אוזניים הוא הפיכת הכאבים לכרוניים.  סיבוכים נדירים יותר כוללים התפשטות דלקת אוזניים למאסטואיד ואפילו פגיעה בעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה – דבר אשר יכול להביא לפגיעה בשמיעה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

את האבחנה לכאבי אוזניים ניתן לאבחן באמצעות המרכיבים הבאים:

- סיפור של טראומה וחבלה.

- ניתוח או זיהומים חוזרים באוזן. 

- תסמינים ספציפיים כגון חום, מחלות דרכי אוויר עליונות או הפרשות מהאוזן.

- סוג הכאב (לוחץ / מגרד / מלווה בקול טינטון)

- בלוטות הלימפה המקיפות את האוזן ולמבני העצמות הסמוכות.

- הפרשות מתעלת האוזן.

לאחר מכן, יש לבדוק את האוזן התיכונה בעזרת אוטוסקופ – יש לבדוק את עור התוף בדגש לצבעו, השתקפות האור, ונוכחות נוזל או בועות אוויר ואפילו חורים בעור התוף.

במידה והממצאים שליליים – יש לבדוק את השיניים העליונות ואת מפרק הלסת לרגישות.

במידה והבדיקה הגופנית מראה סימנים ל mastoiditis כלומר ממצאים של כאב, נפיחות ואודם מעל אזור המאסטואיד (מבנה עצם הבולט כלפי מטה מאחורי האוזן) – יש לבצע בדיקת CT.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מותאם לגורם לכאב:

• מסטואודיטיס - מצב נדיר יחסית עם ממצאים מעל עצם המאסטואיד. האוזן התיכונה תראה תקינה. הטיפול יהיה אשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. תיתכן אפילו התערבות ניתוחית לניקוז הזיהום.

• Bullous myringitis - כאבי אוזניים חריפים עם ממצאים על עור התוף (בועיות על עור התוף). הזיהום נגרם ע"י חיידק המיקופלסמה. נטפל ע"י אנטיביוטיקה באמצעות כדורים, בדרך כלל אריתרומיצין.

• גוף זר באוזן – בדרך כלל בתינוקות עם סיפור של החדרת חפצים לאוזן. נטפל על ידי שליפת החפץ בעזרת הרדמה מקומית והרגעה.

• דלקת אוזן חיצונית – נפוץ בשחיינים בבריכות קהילתיות ובטובלים במקוואות. מלווה בגירוד באוזן, הפרשה וכאב במשיכת האוזן כלפי מטה. הטיפול יהיה באמצעות טיפות אוזניים של סטרואידים ואנטיביוטיקה.

• דלקת אוזן תיכונה זיהומית – בדרך כלל לאחר זיהום בדרכי האוויר העליונות. יש ממצאים אופייניים בעור התוף. הטיפול ע"י אנטיביוטיקה בכדורים.

• דלקת אוזן תיכונה לא זיהומית – בדרך כלל עקב חסימה של תעלת הניקוז מהאוזן ללוע. הטיפול הוא טיפות המורידות גודש בכלי דם וברקמות רכות.

מעבר לטיפולים תרופתיים אלו, ניתן להקל על הכאב באמצעות משכחי כאבים שונים – כמו פרצטמול או נוגדי דלקות שאינם סטרואידים – (NSAID) כגון נורופן או אדוויל.

מניעה

במידה ומדובר בדלקת אוזניים חוזרת (מעל 3 דלקות בחצי שנה  או מעל 4 דלקות בשנה) ניתן לתת טיפול מונע באנטיביוטיקה או אפילו באמצעות ניתוח כפתורים, אשר במהלכו מתקינים נקזים בעור התוף.

כמו כן, יש להימנע מגורמי הסיכון שצוינו לעיל.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימות לא מעט "תרופות סבתא" לטיפול בכאבי אוזניים. אחת התרופות המקובלות גם בעולם הרפואה הקונבנציונאלי היא הרתחת שמן זית, ספיגתו באמצעות צמר גפן והנחת הצמר גפן הטבול בתוך האוזן הכואבת. 

כמובן שיש להיזהר לא להכניס כמות צמר גפן מועטה מידי היכולה להתקע כגוף זר באוזן ולהחמיר את המצב. 

טיפולים נוספים הם גרסאות שונות הכוללות תמצית תה קמומיל ותמצית בצל מורתח הספוג במעט צמר גפן ספוג בשמן זית.

 

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה מלי 01/09/2020 03:12
  • בני בן ה 15 יצא חיובי לקרונה ואיבד את חוש הטען וחוש הריח. איך אוכל לעזור לו?

  • + הוסף תגובה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
מנייר ד"ר יקי כהן 19/08/2020 10:55
  • פחות בתחום שלי ממליץ ללכת לא.א.ג מומחה ולא לרופא כללי של הקופה . תחפשי מישהו שמתמחה באוזניים

  • + הוסף תגובה
צרידות רונן 18/08/2020 17:00
  • שלום, אני צרוד מזה מספר שנים, לאחר תקופה ארוכה של עבודה במוקדים טלפוניים. פגישות עם קלינאית תקשורת לא הועילו. צריך לציין שאני משתעל וסובל מכחכוך בגרון בתדירות גבוהה, והקלינאית אמרה לי שזה משפיע, אך לא עלה בידי להפחית תופעות אלה, גם לאחר החלפת הטיפול התרופתי לשיעול ולאסטמה. בבדיקת סטרובוסקופיה נקבע כי קיים מרווח גלוטי צר בפונציה, וכן קיימים ממצאים התומכים בסולקוס חד/דו צדדי. הומלץ לי להזריק רדיאס למיתרי הקול בהרדמה מקומית, או שומן מהבטן בהרדמה כללית. טרם החלטתי האם לעשות זאת. אני בקושי מדבר במהלך היום, ובכל זאת - כשאני מדבר עם מישהו, הקול צרוד, גם במשפטים מעטים. אחת למספר שבועות אני צריך להעביר הרצאה קצרה של 10-15 דקות בפני מספר אנשים, והגרון קורס אחרי 2-3 דקות בלבד. שאלותיי: 1. האם יש דרך לגרום לכך שהקול יתפקד ברציפות ובאיכות טובה למשך כרבע שעה, בימים ספציפיים (אחת לחודש) שבהם אני זקוק לכך? תרופה כלשהי / תרופת סבתא וכו'? 2. באופן כללי יותר, האם לדעתך נכון להתקדם עם הזרקה למיתרי הקול? האם יש אפשרויות נוספות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/08/2020 09:08
  • רונן שלום, לגבי הזרקות ניתן לעשות אותן גם במקומית וגם כללית אין היום צורך לעשות שאיבת שומן ולהזריק. בכדי לייעץ לך כמו שצריך אני חייב לראות את הסולקוס שנצפה אצלך לראות היכן הוא ממוקם על המיתר. לרוב הזרקה ועיבוי של המיתרים יאפשר סגירה שלהם והפקת קול בקלות אתה מומזן להגיע למרפאתי לחוות דעת נוספת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!