דלקת עור חלבית (Seborrheic dermatitis)

ראשי

תאור

דלקת עור חלבית היא הפרעה שכיחה בעור הפוגעת בעיקר בראש וגורמת למראה עור אדמומי ומקולף, לתחושת גרד ולקשקשי עור עקשניים. מחלה זו זהה למחלה המופיעה בתינוקות צעירים וידועה בשם cradle cap. הפגיעה בעור יכולה להתפשט גם לאזור החזה והגב ולכל מקום אחר בגוף המאופיין בעור שומני.

 דלקת עור חלבית אינה פוגעת בגוף והיא לא גורמת לנזקים אבל, היא גורמת לחוסר נוחות והמראה שלה אינו אסטטי. אפשר לאבחן את המחלה הזו בצורה עצמאית וגם את הטיפול הדרוש אפשר לבצע עצמאית ללא צורך בפניה לרופא.
   

סימפטומים


 

 • קילוף של העור במקומות רבים ללא חיבור בין אזורי הקילוף.
 
 • עור עבה ונוקשה על הקרקפת.
 
 • שברי עור בצבע לבן או צהוב שנשאר צמוד לבסיס השערה.
 
 • העור תחת אזורי הקילוף הוא אדום, מגורה ושומני.
 
 • גרד או צריבה בעור.
 
 • קשקשים.
 
דלקת עור חלבית נפוצה במיוחד באזור הקרקפת אבל, היא יכולה להופיע במקומות אחרים כמו קפלים בעור או מקומות שעשירים בבלוטות חלב. זה יכול להופיע בתוך ובין הגבות, בצידי האף, מאחורי האוזניים על עצם החזה ("מפתח הלב"), באזור המפשעה ובבתי השחי. עוצמת המחלה אינה קבועה והיא יכולה להיות חמורה יותר או קלה יותר גם ללא שינויים מהותיים.
במצב המקביל בתינוקות העור שמנוני, צהבהב ומקולף אבל בדרך כלל הוא אינו גורם לגרד.
 

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המדויק להתפתחות של דלקת עור חלבית אינו ידוע אבל ישנם מספר גורמים שהשילוב ביניהם גורם להתפתחות המחלה.

 • שמרים מסוג מלסזיה (malassezia) יחד עם חיידקים שונים הנמצאים בעור העשיר בבלוטות חלב, הגורמות לו להיות שמנוני, קשורים להופעת המחלה- טיפול אנטי פטרייתי עוזר בטיפול.
 • מצבים נפשיים כמו חולשה או עייפות תמידית. 
 • חילופי עונות- התפרצויות מופיעות בעיקר בעונת החורף. 
 • במחלות נוירולוגיות שונות קיימת שכיחות גבוהה יותר של דלקת עור חלבית. המחלה הידועה שבהם היא מחלת פרקינסון. 
 • נשאים של HIV או חולי איידס הם בעלי סיכון מוגבר למחלה זו.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה מתבססת בעיקר על הסיפור הקליני והמראה החיצוני. אם קיימת חוסר וודאות אפשר לקחת דגימת עור ובדיקות נוספות על מנת לשלול מצבים דומים נוספים כמו:

אסטמה של העור (atopic dermatitis) מצב כרוני הגורם לעור דלקתי ומגרד. לרוב הוא מופיע באזורי הקפלים של המרפקים, הברכיים והצוואר. מחלה זו נוטה לעבור התלקחויות לצד תקופות רגועות יותר והיא נפוצה אצל הסובלים ממחלות אלרגיות שונות.
 
פסוריאזיס- במחלה זו העור יבש, אדום ומכוסה בגלדים כסופים. כמו דלקת חלבית גם הוא יכול להופיע בקרקפת בצורה ממוקמת אבל מחלה זו יכולה להיות מפושטת למדי ולפגוע באזורים נרחבים בגוף.
 
פטרת הקרקפת זיהום של עור הקרקפת בפטרייה הגורמת לסימנים דומים. מחלה זו נפוצה בעיקר בקרב ילדים צעירים.
  

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

נכון להיום לא קיים טיפול שיכול להבטיח היעלמות של המחלה לתמיד במאה אחוז מהמקרים. אבל, אפשר לשלוט במחלה ולהפחית את ההסתמנות שלה. הטיפול משתנה מאדם אחד לשני על פי סוג העור, אופי התבטאות המחלה והמיקום שלה בגוף.

 
השלב הראשון בטיפול בדלקת עור חלבית בקרקפת הוא חפיפת הראש בשמפו המכיל את אחד המרכיבים הבאים: Ketoconazole, Ciclopirox, Tar, Pyrithione zinc, Selenium sulfide or Salicylic acid.
יש להשתמש בשמפו באופן יומיומי עד להיעלמות הסימפטומים ואז לרדת בהדרגה בתדירות השימוש. אם השפעת השמפו חולפת ניתן להשתמש בשני סוגי שמפו שונים לסירוגין. את השמפו יש להשאיר על הראש כ3-5 דקות לפני ששוטפים אותו.
אם גם לאחר שימוש אדוק בשמפו אין שיפור במצב ניתן לפנות לרופא על מנת לקבל מרשם לשמפו חזק יותר בעל רכיבים פעילים נוספים כמו סטרואידים.
 
בדלקת עור חלבית המופיעה על הפנים או במקומות אחרים אפשר לטפל בעזרת משחה (ללא מרשם רופא) המכילה רכיבים אנטי פטרייתיים או נוגדי גרד. גם כאן אם לא מופיע שיפור לאחר טיפול ממושך ניתן לפנות לרופא שימליץ על טיפול בסטרואידים או טיפול אחר המשפיע על מערכת החיסון.
 
מרכיב חיוני בטיפול הוא להימנע מגירודים המחמירים את המצב. את הפחתת הגרד ניתן להשיג בעזרת קרמים מרגיעים, הפסקת שימוש בסבון ודטרגנטים חזקים, שימוש בבגדי כותנה וגילוח של הזקן או השפם.
 
דלקת עור חלבית המופיעה בתינוקות חולפת בדרך כלל בצורה עצמונית בתוך מספר חודשים. במהלך התקופה הזו ניתן לחפוף את ראש התינוק בשמפו המיועד לתינוקות או להיעזר בשמן טבעי על מנת להסיר את הקשקשים הצמודים לראש התינוק.
  

טיפולים אלטרנטיביים

ברפואה האלטרנטיבית מקובל להמליץ על שימוש בשמן מעץ התה. במחקר מקיף שנערך בנושא טיפול זה הוכח כיעיל יותר מתרופת אינבו (placebo) אבל הוא לא העלים את המחלה באופן מלא.


פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלפוחיות בעור מתרבות במהירות לילי 12/10/2020 22:13
 • בערב שבת האחרון הופיעו בצואר נקודות מגרדות שנראו כעקיצות. בהתחלה גרדתי ובהדרגה העקיצות נראה כמו גושים שנראו כפצעים זה צורב מבפנים וכואב ... ככה יום וחצי ופתאום אני רואה שזה נהיה כמו שלפוחיות קטנות מסביב. אתמול זה הופיע בלחי בפנים ומתפשט לגב. אני מרגישה ורואה שלפוחיות קטנות קטנות וזה צורב מבפנים בעור וגם מגרד. ואני מתאפקת. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
גירוי בעורף יגאל 12/10/2020 11:29
 • יש לי מדי פעם גירוי בעורף ואין כל תיפרחת. מה יכולה להיות הסיבה?

 • + הוסף תגובה
מולסוקום אפרת 06/10/2020 23:17
 • הבן שלי בן 6, חצי שנה עם מולסקום גדול בפנים. היבלת נהפכה לאדומה וממש נראית כפצע. הרופא המליץ לתת ורומאל. אני חוששת שישאר צלקת האם התרופה בטוחה לשימוש בפנים? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!