שיעור יתר בנשים (Hirsutism)

ראשי

תאור

תופעת שיעור היתר בנשים מתחלקת לשתי תת קטגוריות עיקריות כתלות במקור לעודף השיער. כאשר הסיבה לשיעור היתר היא ממקור הורמונאלי התופעה נקראת הירסוטיזם
( (Hirsutism, ואילו במקרים בהם הגורם לבעיה הוא לא הורמונאלי, שיעור היתר יקרא: היפרטריכוזיס (Hypertrichosis). שיעור יתר בנשים מסוג היפרטריכוזיס מתאפיין בפזור כללי של שיער עדין על פני הגוף, יתכן יותר בידיים וברגליים. לרקע עדתי ותורשתי יש השפעה חזקה במקרה זה כמו גם לרמות מוגברות של הורמוני המין הזכריים בדם. לעיתים מצב זה עלול להופיע בנשים המטופלות בתרופות אשר מעודדות יצור הורמוני מין זכריים ביתר.
שעור יתר בנשים הנגרם עקב הפרשת יתר של הורמוני מין זכריים, מסוג הירסוטיזם (Hirsutism), מתאפיין בגידול יתר של שיער פנים, סנטר, צוואר, קו האמצע של החזה והבטן, גב עליון ותחתון, עכוזים וחלק פנימי של הירכיים. מרקם השיער הוא גס ושחור, ויכול להיות מלווה בהפרשה מוגברת של בלוטות החלב בעור ופצעי בגרות. כיוון שרגישות זקיקי השערה ובלוטות החלב שונים יתכנו מקרים בהם בולטים רק פצעי הבגרות, והופעת השיער מגיעה מאוחר יותר.

סימפטומים


תסמינים של שיעור יתר בנשים מתאפיינים בצמיחה מוגברת של שיער (המזכיר במראהו את שיער הקרקפת) באזורים כמו: שפה עליונה, סנטר, פאות הלחיים, סביב הפטמות או בטן תחתונה. שיעור יתר יכול להתפתח גם בגב, הכתפיים, אזור החזה ובטן עליונה. שיעור יתר נפוץ בעיקר בנשים בתקופת גיל ההתבגרות ובגילאים מאוחרים יותר. אם התופעה מתפתחת לפני גיל ההתבגרות ההסבר לכך יכול להיות הורמונאלי. מקרים מסוג זה חייבים לעבור ברור מקיף אצל רופא, כדי למנוע בעיות הורמונאליות בעתיד.

סיבות וגורמי סיכון

במקרים בהם שעור היתר הוא ממקור הורמונאלי (הירסוטיזם) זקיקי השיער עוברים גירוי יתר על ידי ההורמונים מסוג אנדרוגן, טסטוסטרון או הורמוני מין נוספים. אנדרוגנים הם הורמוני המין הדומיננטיים אצל גברים, ואילו בנשים בדרך כלל יש רמות נמוכות של אנדרוגנים. שיעור היתר בנשים יכול להיגרם על ידי רמות גבוהות באופן חריג של אנדרוגנים, או גירוי ביתר של הזקיק ברמות נורמאליות של ההורמון.
במקרים מסוימים רמות חריגות של אנדרוגן יתכנו בעקבות נטילת תרופות מסוג: progestins (אשר יכולות להימצא בגלולות למניעת הריון), סטרואידים אנדוגניים או תרופות המעודדות את הגוף בעקיפין לייצר רמות גבוהות של אנדרוגן. תרופות מסוג זה כוללות תרופות לטיפול בבחילה, סכיזופרניה, התקפים אפילפטיים, מיגרנות, הפרעה דו קוטבית, תוקפנות ויתר לחץ דם. 
לעיתים שיעור היתר בנשים יגרם כתוצאה מפעילות חריגה של השחלות, בלוטת יותרת הכליה או בלוטת יותרת המוח.
במקרים של שיעור יתר כתוצאה ממקור לא הורמונאלי היפרטריכוזיס (Hypertrichosis) דפוס צמיחת שיער הפנים שונה במעט. לדוגמה: שיערות בין הגבות, באזור המצח, הרקות ופאות הלחיים. שיעור זה יכול להיגרם בעקבות בעיות בבלוטת התריס ,אנורקסיה נרבוזה או משימוש ארוך טווח בתרופות.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

באבחון של שיעור יתר בנשים הרופא המטפל יתחקר אותך בנוגע להיסטוריה הרפואית שלך. עם דגש על מועד וסדירות המחזור החודשי. במידה ודפוס מחזור הווסת הינו תקין, ניתן לשלול מרכיב הורמונאלי לבעיה, ומקור התופעה הוא כנראה גנטי (תורשתי). במידה וישנה אי סדירות במחזור החודשי הסיבה לכך יכולה להיות נעוצה בתסמונת השחלה הפוליציסטית. שיעור יתר בנשים כתוצאה משינויים פתאומיים בסדירות המחזור החודשי, יכולים להיגרם גם מגידולים בשחלה, בלוטת יותרת הכליה או בבלוטת יותרת המוח.
הבדיקות המומלצות לאבחון של שיעור יתר בנשים הם:
בדיקת טסטוסטרון והורמונים אנדרוגניים נוספים.
בדיקות לזיהוי תסמונת השחלות הפוליציסטיות, גידולים בשחלה, גידולים בבלוטת יותרת הכליה ופרופיל הורמונאלי מלא לבדיקת תקינות רמות ההורמונים המופרשים מבלוטת יותרת הכליה וההיפופיזה.
רמת סוכר וכולסטרול בדם. רמות גבוהות מדי של סוכר (סכרת) וכולסטרול עשויות לגרום לשיעור יתר.
כתלות בתוצאות כל הבדיקות הנ"ל הרופא המטפל עשוי להורות על ביצוע בדיקות הורמונאליות נוספות על מנת לזהות את המקור ליצור ביתר של הורמון האנדורגן. לעיתים רחוקות יותר יהיה צורך בבדיקות דימות תהודה מגנטית של המוח (MRI), טומוגרפיה ממוחשבת (CT) סריקה של בלוטת יותרת הכליה או אולטרסאונד השחלות.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברגע שהגורם הספציפי לשיעור היתר מאובחן הרופא עשוי להמליץ על מספר טיפולים אשר יסייעו לטיפול התופעה ויפחיתו את רמות הורמון האנדרוגן בדם. לנשים אשר סובלות מעודף משקל, הפחתה משמעותית במשקל עשויה להפחית את רמות ההורמון ובכך לשפר מעט את תופעת שיעור היתר. טיפולים קוסמטיים מסוגים שונים יכולים לשפר עד מאוד את התופעה ולאפשר פתרון יעיל ונוח לנשים הסובלות מהבעיה.
במידה ותופעת השיעור קלה יחסית ניתן להיעזר במריטה, שעווה, קרמים להסרת שיער וגילוח (פחות מומלץ מהשאר כיוון שהוא מציע פתרון קצר טווח). טיפולים אלו עלולים לגרות את העור ודורשים מספר רב של חזרות, שעווה למשל צריכה להיעשות בתדירות של כל 4-6 שבעות וקבלת תוצאות משביעות רצון.
עבור תוצאות ארוכות טווח מומלץ לשקול טיפול לייזר, אינפרא אדום או טיפולי חום אשר הורסים את זקיק השערה ולא מאפשרים צמיחה מחודשת של השיער. הטיפול בלייזר נחשב ליעיל ביותר מבין כולם וניתן לשימוש על כל סוגי השיער והעור.
טיפולי אלקטרוליזה גורמים להרס הזקיק, ולא מאפשרים להצמיח שיערה חדשה, בזכות היכולת של השיטה להשתמש בחשמל על מנת לייצר מכת חום בתוך הזקיק. טיפולים אלו עשויים לגרום לרקמה צלקתית ולכן מומלצים פחות מאשר טיפולי הלייזר.

פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חומצה סליצלית נירית 15/08/2019 21:06
 • היי, בתי בת ה 12 סובלת מאקנה קל ושחורים, מטופלת במשחות ושוטפת פנים עם אקניל- ללא שיפור , הבנתי שניתן להפטר משחורים ע"י שימוש בג'ל ניקוי עם חומצה סליצלית - האם נכון הדבר ? האם אפשרי להשתמש בג'ל גם כשיש חצקונים והאם זה תחליף לאקניל ? תודה

 • + הוסף תגובה
חומצה סליצלית ד"ר שמואל יורב 18/08/2019 10:59
 • הייתי מציע להגיע לביקורת לרופא עור שיתרים תרופה למצב האקנה שלה

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין ג'ל רוני 14/07/2019 22:08
 • שלום וברכה, אני בת 26. כשבועיים לאחר הלידה השניה שלי התחילו לי פצעים בפנים. רופאת עור הביאה לי זינדקלין ג'ל. רציתי לשאול לגבי המשחה - מה יעילות הטיפול ע"י משחה זו? מתי אפשר לראות תוצאות? הפנים שלי נעשות שמנוניות ע"י השימוש במשחה - עם איזה סבון כדאי לשטוף את הפנים? וכמה פעמים ביום כדאי לשטוף ולנקות אותן?

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין גל ד"ר שמואל יורב 15/07/2019 16:18
 • רוני שלום מבלי לראות מצב פניך אנני יכול לדעת .בעקרון המשחה עובדת . ניתן לשטוף פנים באקניל וואש

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין רוני 12/08/2019 14:40
 • תודה רבה על התשובה הקודמת. רציתי לשאול - אני משתמשת בזינדקלין 4 שבועות, וברוך ה' אני רואה שיפור. מה שכן, יש אזורים אדמומיים בפנים ותחושת גירוי בפנים. האם זה טבעי? מתי האדמומיות עוברת? האם יש משחה שמרגיעה את הגירויים הללו בפנים? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
זינדקלין ד"ר שמואל יורב 13/08/2019 17:49
פוטותרפיה נועה 26/07/2019 13:55
 • שלום, האם מותר לחולי טרשת נפוצה לעבור טיפולי פוטותרפיה? האם פוטו תרפיה של אור כחול יכולה לגרום לסרטן העור במידה ויש שומות על הפנים. אודה על תשובות.

 • + הוסף תגובה
פוטותרפיה ד"ר שמואל יורב 28/07/2019 12:29
 • השאלה למה פוטותרפיה?מי עורך את הטיפול באיזה מכשיר ולאיזו מטרה

 • + הוסף תגובה
פוטותרפיה נועה 28/07/2019 12:37
 • תודה על המענה המהיר. הפוטותאפיה לצורך טיפול באקנה שהתלקח בעבקבות טיפול בסטרואידים. כרגע עברו כארבע חודשים מסיום הטיפול ונותר אקנה. הטיפול הוא במכון פרטי אשר נותר תכשירים ובנוסף מציע אפשרות לטיפול במכשיר פוטותרפיה של אור כחול. חשוב לי לדעת אם לחולי טרשת (בתי עדיין לא מקבלת טיפול לטרשת) מותר להשתמש במכשיר הפוטותרפיה. אודה על תשובה מאוד

 • + הוסף תגובה
פוטותרפיה ד"ר שמואל יורב 13/08/2019 17:49
 • אין בעיה בשימוש בפוטותרפיה בתנאי שבפיקוח רופא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!