//

בלוטות לימפה נפוחות (Swollen Glands)

ראשי

תאור

בלוטות הלימפה מהוות פילטר שלוכד וירוסים, בקטריות ומחוללי מחלה אחרים, לפני שהם מזהמים אזורים אחרים בגוף. הן בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף מפני זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.

גבר סובל מכאב גרון ומבלוטות לימפה נפוחות המעידות על זיהום

   DimaBerlin | Shutterstock


סימפטומים


כאשר בלוטות הלימפה מתנפחות לראשונה, יתכנו רגישות וכאב בבלוטה עצמה. בדרך כלל הנפיחות היא בגודל של גרגר אפונה או שעועית, לעיתים אף יותר מזה.

תסמינים נוספים הנלווים לנפיחות הבלוטה תלויים בגורם לה וכוללים:

נזלת, כאב גרון, חום ותסמינים נוספים של זיהום בדרכי הנשימה העליונות.

• נפיחות כללית של בלוטות הלימפה בכל הגוף, כאשר מדובר בזיהום כמו מחלת הנשיקה או HIV, או כאשר ישנה בעיה של מערכת החיסון כמו זאבת ודלקת מפרקים שגרונית.

• בלוטה קשה ושאינה ניידת, שגדלה בקצב מהיר, עלולה להוות תסמין לסוג סרטן או ללימפומה.

• חום.

• הזעות לילה.

סיבות וגורמי סיכון

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה על השתתפותה במאבק נגד הזיהום.

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה עלולות לצוץ כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור אברי המין. פעמים רבות בלוטות אלו נפוחות גם כאשר לא נראה זיהום ברור.

בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או שהוא סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס או מחלת הנשיקה יכולים גם הם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר זיהום הגורם לנפיחות בבלוטות הלימפה אינו מטופל, עלולה להתפתח מורסה, שהיא הצטברות של מוגלה. מורסה עלולה לדרוש ניקוז וטיפול אנטיביוטי.

אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או של מספר בלוטות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד עשויות בלוטות נפוחות להוות סימן לבעיה רצינית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא או הרופאה יבחנו את הבלוטות ויחפשו זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהם יבדקו גם בלוטות אחרות שהמטופל לא הבחין בהן. יש לבצע בירור האם המטופל סבל מחום, האם ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. 

תיתכן המלצה לבדיקות דם או מעקב אחר הבלוטות במשך תקופת מה. במקרים נדירים עלול להתגלות צורך בהסרת חתיכה קטנה של הבלוטה (ביופסיה של בלוטת הלימפה) כדי לבחון אותה תחת מיקרוסקופ.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מומלץ תחילה לעקוב אחר בלוטות הלימפה במשך מספר שבועות ולשים לב אם הן ממשיכות לגדול או אם בלוטות לימפה אחרות מתחילות אף הן להתנפח. 

מרבית המקרים של הופעת בלוטות לימפה נפוחות אינם רציניים, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה במידה שהבלוטות אינן מראות נטייה לשוב ולהתכווץ. כאבים בבלוטות הלימפה ייעלמו בדרך כלל אחרי ימים ספורים; הכאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. הבלוטה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודלה הרגיל מאשר הזמן שלקח לה להתנפח.

אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה, והדבר דורש טיפול אנטיביוטי לאחר ייעוץ עם רופא/ה.

במידה ולנפיחות מתלווה כאב גרון או כאב אוזניים, תיתכן דלקת נגיפית (ויראלית). מומלץ לפנות לרופא/ה לצורך בירור והמשך טיפול במידת הצורך. 

מניעה

אין דרך למנוע של התפתחות של בלוטות הלימפה, שכן מדובר בתגובה טבעית של הגוף והדרך של מערכת החיסון להתמודד עם מזהמים שונים.


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
עברתי ניתוח וכריתת מלאה של הבלוטה עקב גידול ממאיר יאיר 03/08/2020 00:04
  • לא מצליח להרים את היד ומלווה בכאבים עזים כבר 6 שנים ברציפות נאמר לי שלא ניתן לעשות כלום עקב פגיעה בעצב ראשי הימנית שמוטה האם לדעותיך יש מה לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:27
  • אילו דברים או תרופות יכולים להחזיר את חוש הטעם והריח שנפגעו כתוצאה מקורונה?

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח לאחר קורונה ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:34
  • אשי שלום , זה פחות התחום שלי , תפנה לרופאים שמתמחים בתחום זה לדוגמאת ד"ר גלעד וסרמן יש מבחנים שעושים ואז ניתן לקבוע את הטיפול

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:44
  • כמה זמן יכולה לקחת הבעיה הזו? אני ממש מודאג אם תוכל להרגיע אותי.

  • + הוסף תגובה
לצערי אף אחד לא באמת יודע ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:47
שאלה לאשי ניסים 28/07/2020 12:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!