בלוטות לימפה נפוחות (Swollen Glands)

ראשי

תאור

בלוטות הלימפה 

בלוטות הלימפה בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף נגד זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.


קראו עוד:  על מה מעידות בלוטות לימפה נפוחות?  ;   קשריות (בלוטות) לימפה מוגדלות (לימפאדנופתיה, לימפאדניטיס)בלוטות לימפה נפוחות בצוואר 

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר, מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה שהיא משתתפת במאבק נגד הזיהום.


בלוטות הלימפה מוגדלות במפשעה

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה ניתן לאתר במישוש כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור אברי המין. פעמים רבות בלוטות אלו נפוחות כאשר לא נראה זיהום ברור.


בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים

בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האזניים הן, לרוב, תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל באחרונה או שהוא סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס או מחלת הנשיקות יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים.


אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה שדורש טיפול אנטיביוטי.
ביתר המקרים בלוטות נפוחות אינן דורשות טיפול כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים.
אם לנפיחות מתלווה כאב גרון או כאב אוזניים, עם זאת, בדרך כלל בלוטות נפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית) שאינה דורשת טיפול.


אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או של מספר בלוטות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד עשויות בלוטות נפוחות להוות סימן לבעיה רצינית.


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא יבחן את הבלוטות ויחפש זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהרופא יבדוק גם בלוטות אחרות שהמטופל לא הבחין בהן. הרופא יברר האם המטופל סבל מחום, האם ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. הרופא עשוי להחליט כי יש צורך בבדיקות דם או שהוא פשוט יעקוב אחר הבלוטות במשך תקופת מה. במקרים נדירים עשוי להתגלות צורך בהסרת חתיכה קטנה של הבלוטה (ביופסיה של בלוטת הלימפה) כדי לבחון אותה תחת מיקרוסקופ

 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי

בדקו את הבלוטות הלימפה במשך מספר שבועות ושימו לב האם הן ממשיכות לגדול או אם בלוטות לימפה אחרות מתחילות אף הן להתנפח. רב המקרים של בלוטות לימפה נפוחות, שממשיכות להיות מוגדלות גם לאחר שלושה שבועות, אינם רציניים, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה במידה שהבלוטות הלימפה אינן מראות נטייה לשוב ולהתכווץ. כאבים בבלוטות הלימפה ייעלמו בדרך כלל אחרי ימים ספורים; הכאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. הבלוטה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודלה הרגיל מאשר הזמן שלקח לה להתנפח.פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות מירי 02/09/2019 17:07
 • סובלת מצרידות שבאה והולכת במשך חודש. הלכתי לא.א.ג הוא בדק אותי עם סיב אופטי שהוכנס דרך האף. הוא אמר שיש לי בצקת קלה של מיתרי הקול ורפלוקס (צרידות) ואז שלח אותי לעשות בדיקת נשיפה להילקובקטר פילורי + קורס דיבור. שאלותי: 1. לא אמרתי לו שיש לי צרבת, אז איך הוא קבע שיש לי חומציות ? 2. האם הבדיקה הזו נכנסת עד מיתרי הקול ? 3. האם בבדיקה זו אפשר לזהות רפלוקס ? 4. אני חוששת לעשות את בדיקת הנשיפה בגלל מה שנקרא אבחון יתר, כי במידה שימצא חיידק ברמה נמוכה אני חוששת להכנס לסרט של טיפול בכמות גדולה של אנטיביוטיקה

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:14
 • מירי שלום סליחה על תגובתי המאוחרת. בבדחקה באמצעות סיב אופטי רואים את מיתרי הקול ובית הבליעה. כאשר יש אודם ניכר באריטנואידים מלווה בבצקות זה סימן לרפלוקס. טרם בדיקת הנשיפה שממנה את כרגע מעדיפה להימנע, הייתי ממליץ לך לקחת סוטרי חומצה לדוגמאת נקסיום לחודש בשילוב עם דיאטה לרפלוקס אם יש הטבה אז מתחילים לרדת בהדרגה מהטיפול התרופתי והדיאטה הופכת לדרך חיים.

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס לרינגו דניאל 05/09/2019 17:07
 • שלום רופא א.א.ג. איבחן שיש לי ריפלוקס לרינגו. הסימפטומים שלי קשים וגורמים לי סבל רב ב. מספר סותרים חומצה שלקחתי לא עוזר אין בכלל הטבה. מה עלי לעשות? מה לקחת?

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:11
 • האם נשלחת לבירור אצל גסטרולוג? האם אתה משלב דיאטת רפלוקס עם הכדורים? מה המינון של הכדורים שאתה מקבל וכמה פעמים ביום?

 • + הוסף תגובה
לגבי צרידות פתאומית הדר 16/09/2019 07:59
 • שלום ,לפתע בשלוש בלילה קמתי ושמעתי שינוי בקול ,צרידות עברו חמישה ימים והמצב לא השתנה בכלל ,קיבלתי אנטיביוטיקה וכשלקחתי חשתי החמרה במצב ,אולם לא בדקו אותי מספיק ולא עשו לי צילום,אני בת 22,לא מעשנת מעולם,מה שכן הייתי הסביבה לא טובה ומפחדת שסימנו אותי ,האם ניתן לעשות משהו אם הצרידות כתוצאה מסימום?

 • + הוסף תגובה
צרידות פתאומית ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:08
 • הדר שלום, לא הבנתי כיצד בדקו אותך האם הבדיקה הייתה בעזרת סיב אופטי או מראה? במידה והבדיקה נעשתה אצל רופא א.א.ג רק באמצעות מראה את מוזמנת להגיע אלי לבדיקה של מיתרי הקול באמצעות סיב אופטי הטלפון של המרפאה 077-4509800

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!