בלוטות לימפה נפוחות (Swollen Glands)

ראשי

תאור

בלוטות הלימפה מהוות פילטר שלוכד וירוסים, בקטריות ומחוללי מחלה אחרים, לפני שהם מזהמים אזורים אחרים בגוף. הן בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף מפני זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.

גבר סובל מכאב גרון ומבלוטות לימפה נפוחות המעידות על זיהום

   DimaBerlin | Shutterstock


סימפטומים


כאשר בלוטות הלימפה מתנפחות לראשונה, יתכנו רגישות וכאב בבלוטה עצמה. בדרך כלל הנפיחות היא בגודל של גרגר אפונה או שעועית, לעיתים אף יותר מזה.

תסמינים נוספים הנלווים לנפיחות הבלוטה תלויים בגורם לה וכוללים:

נזלת, כאב גרון, חום ותסמינים נוספים של זיהום בדרכי הנשימה העליונות.

• נפיחות כללית של בלוטות הלימפה בכל הגוף, כאשר מדובר בזיהום כמו מחלת הנשיקה או HIV, או כאשר ישנה בעיה של מערכת החיסון כמו זאבת ודלקת מפרקים שגרונית.

• בלוטה קשה ושאינה ניידת, שגדלה בקצב מהיר, עלולה להוות תסמין לסוג סרטן או ללימפומה.

• חום.

• הזעות לילה.

סיבות וגורמי סיכון

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה על השתתפותה במאבק נגד הזיהום.

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה עלולות לצוץ כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור אברי המין. פעמים רבות בלוטות אלו נפוחות גם כאשר לא נראה זיהום ברור.

בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או שהוא סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס או מחלת הנשיקה יכולים גם הם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר זיהום הגורם לנפיחות בבלוטות הלימפה אינו מטופל, עלולה להתפתח מורסה, שהיא הצטברות של מוגלה. מורסה עלולה לדרוש ניקוז וטיפול אנטיביוטי.

אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או של מספר בלוטות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד עשויות בלוטות נפוחות להוות סימן לבעיה רצינית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא או הרופאה יבחנו את הבלוטות ויחפשו זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהם יבדקו גם בלוטות אחרות שהמטופל לא הבחין בהן. יש לבצע בירור האם המטופל סבל מחום, האם ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. 

תיתכן המלצה לבדיקות דם או מעקב אחר הבלוטות במשך תקופת מה. במקרים נדירים עלול להתגלות צורך בהסרת חתיכה קטנה של הבלוטה (ביופסיה של בלוטת הלימפה) כדי לבחון אותה תחת מיקרוסקופ.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מומלץ תחילה לעקוב אחר בלוטות הלימפה במשך מספר שבועות ולשים לב אם הן ממשיכות לגדול או אם בלוטות לימפה אחרות מתחילות אף הן להתנפח. 

מרבית המקרים של הופעת בלוטות לימפה נפוחות אינם רציניים, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה במידה שהבלוטות אינן מראות נטייה לשוב ולהתכווץ. כאבים בבלוטות הלימפה ייעלמו בדרך כלל אחרי ימים ספורים; הכאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. הבלוטה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודלה הרגיל מאשר הזמן שלקח לה להתנפח.

אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה, והדבר דורש טיפול אנטיביוטי לאחר ייעוץ עם רופא/ה.

במידה ולנפיחות מתלווה כאב גרון או כאב אוזניים, תיתכן דלקת נגיפית (ויראלית). מומלץ לפנות לרופא/ה לצורך בירור והמשך טיפול במידת הצורך. 

מניעה

אין דרך למנוע של התפתחות של בלוטות הלימפה, שכן מדובר בתגובה טבעית של הגוף והדרך של מערכת החיסון להתמודד עם מזהמים שונים.


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בענבל אאא 26/10/2020 04:37
  • מזה כשנה וחצי אני סובל מתחושת גוש זר צמיגי בגרון שלא ניתן לבלוע או לפלוט. התחושה מחמירה בערב. עברתי בירור בכיוונים שונים כולל ריפלוקס ונזלת אלרגית אחורית (יש קצת משניהם) אך לבסוף נראה שהבעיה בענבל. בבדיקת א.א.ג: פה ולוע- "ענבל גדול ושמן". מה יכולות להיות הסיבות לכך שלפתע בחיים הענבל "גודל ומשמין"? יכול להיות משני לריפלוקס?

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול (בעיית שטף דיבור) איליה 23/10/2020 13:05
  • שלום. במהלך השנים מבערך חטיבת הביניים עד עכשיו שאני כבר בן 32. התחיל אצלי קושי בדיבור, שליטה בנשימה ובמיתרי הקול. לא בדיוק הבנתי עד היום מה שורש הבעיה. איך זה קרה. אין לי קשיים בנשימה. שמתי לב שאם אני רץ זה קצת עוזר לשיפור הריאות ואחר כך יש ירידה למטה אם אני לא מתמיד בזה בגלל עבודה ולימודים. אין לי תמיד ביטחון בגלל הקושי בדיבור. לא תמיד בטוח במילים שמוציא מהפה. אם יש דרך לשפר את העוצמה של הקול , המיתרים או הסרעפת. אשמח להתעדכן.

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול ד"ר יקי כהן 25/10/2020 10:57
  • איליה שלום , לא ציינת אם בדקו לך את מיתרי הקול, במידה ולא אתה צריך למצוא רופא א.א.ג המומחה למיתרי הקול (לרנגולוג) ולבדוק את המיתרים. במהלך הבדיקה דבר ראשון בודקים שאין משהו שמפריע לסגירת המיתרים , לאחר מכן מסתכלים על עובי המיתרים בהתאם לגיל ועל חוזקם. במידה ובכל תקין מפנים לטיפול שמרני אצל קלינאי תשקורת אשר מלמד אותך להפיק את הקול בצורה נכונהוכיצד עליך לשמור על היגיינה קולית ,

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
  • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
  • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!