המטוריה (Hematuria)

ראשי

תאור

הופעה של דם בשתן  (hematuria) הינו מצב שעלול להיות לעיתים מלחיץ. חשוב לזכור שדם יכול להופיע בשתן באופן נורמאלי לאחר פעילות גופנית מאומצת או שימוש בתרופות שונות כמו למשל אספירין. לצד זה דם בשתן יכול גם להצביע על בעיות חמורות.
ניתן לחלק את ההופעה של דם בשתן להופעה מאקרוסקופית כלומר, שניתן לראות אותה ללא שימוש באמצעי עזר ולהופעה מיקרוסקופית, אותה ניתן לראות רק בשימוש באמצעים כמו מיקרוסקופ או בדיקת סטיק. בכל מקרה כל הופעה של דם בשתן מחייבת התייחסות ובירור. כאשר, הטיפול למצב זה נגזר מהגורם הראשוני לבעיה.
 

סימפטומים


המטוריה אינה מחלה אלא סימפטום המצביע על נוכחות של בעיה אחרת.

במצב של המטוריה צבע השתן יהיה ורוד, אדום או בצבע דמוי קולה. יש צורך בכמות קטנה בלבד של דם על מנת לגרום לשינוי צבע השתן. מתן השתן לרוב אינו כואב כלל מלבד במצבים נדירים בהם השתן מכיל קרישי דם. לרוב מלבד למראה השונה של השתן אין סימנים הנלווים להמטוריה. בהמטוריה מיקרוסקופית אין אפילו את סימני שינוי הצבע.
בכל מקרה במצב שבו צבע השתן מחשיד לנוכחות של דם יש חשיבות לפנות לרופא על מנת לברר את העניין.
 

סיבות וגורמי סיכון

מערכת השתן תחילתה בכליות אשר מסננות את הדם ומפרישות מהגוף חומרי פסולת ועודפי נוזלים. מהכליות, נוזל השתן מוזרם דרך השופכנים (אחד מכל כליה) אל כיס השתן שם השתן נאגר ומופרש מהגוף דרך השופכה.
הופעה של המטוריה יכולה להיגרם מפגיעה בכל אחד מהחלקים לאורך מסלול זה.

•    זיהומים בדרכי השתן- זיהומים אלו נפוצים יותר בנשים אך עלולים להופיע גם אצל גברים. הם נגרמים מחדירה של חיידק דרך השופכה אל כיס השתן ויצירה של זיהום. הזיהום מאופיין בכאבים בזמן מתן שתן, עלייה בתדירות ובדחיפות הצורך לתת שתן וכן ריח חזק במיוחד של השתן. באנשים מסוימים, ובמיוחד אצל מבוגרים, הסימן היחיד לזיהום בדרכי השתן היא המטוריה מיקרוסקופית.

•    זיהומים בכליות (pyelonephritis)- זיהום זה יכול להופיע לאחר חדירה של מזהם אל הכליות דרך מחזור הדם או בעליה שלו דרך השופכנים אל הכליות. סימני הזיהום דומים לאלו של זיהום בדרכי השתן אך לרוב מלווים גם בהופעה של חום וכאבים במותן.

•    אבנים בדרכי השתן-  המינרלים שעוברים ריכוז בשתן עלולים לעבור תהליך של שקיעה (precipitation) וליצור אבנים. לרוב נוכחות של אבן בדרכי השתן  אינה מורגשת אלא אם כן היא גורמת לחסימה כלשהי או כאשר האבנים מופרשות החוצה. במידה ויש סימנים הם עלולים לבוא לידי ביטוי בכאב חזק או בהמטוריה כלשהי.

•    בלוטת ערמונית מוגדלת- בגברים בלוטת הערמונית נמצאת בבסיס כיס השתן והיא מקיפה את השופכה. בגברים בגיל העמידה הבלוטה גדלה ועלולה לגרום לחסימה בשופכה המתבטאת בקושי במתן שתן, דחיפות והמטוריה. גם דלקת בבלוטת הערמונית תגרום לסימפטומים דומים.

•    מחלות כליה- המטוריה היא סימפטום נפוץ של דלקת במערכת סינון השתן (גלומרולונפריטיס) שנובע כחלק ממחלות מערכתיות שונות.

•    סרטן- סרטני כליה, שלפוחית השתן וערמונית יכולים להתבטא בדימום לדרכי השתן.

•    תרופות- תרופות רבות עלולות לגרום להופעה של דם בשתן כמו: פניצילין, אספירין, הפרין, ציקלופוספמיד ועוד.

•    פעילות גופנית מאומצת- אמנם לא לגמרי ברור המנגנון שבו גורמת פעילות גופנית עצימה ובמיוחד אירובית להופעה של דם בשתן אך מדובר בתופעה נפוצה.

מאכלים שונים כמו סלק, ריבס וגרגרי יער עלולים לגרום לצבע שתן כהה שאינו נגרם מנוכחות של דם בשתן וחולף מעצמו בתוך כמה ימים.

גורמי הסיכון להמטוריה:

- גיל - גברים בגיל המעבר עקב הגדלת הערמונית.

- מין - נשים בעקבות השכיחות הגבוה של זיהומים בדרכי השתן.

- זיהום לאחרונה - עלול לגרום להתפתחות של גלומרולונפריטיס.

- סיפור משפחתי - יש נטייה משפחתית לפיתוח של אבנים בדרכי השתן.

- תרופות שונות.

- פעילות גופנית מאומצת.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ראשית יש לבסס את העובדה שהאדם אכן סובל מהמטוריה באמצעות בדיקת שתן. במידה וההמטוריה היתה חד פעמית לרוב אין צורך בבירור נוסף וההנחה היא שמדובר בדלקת בדרכי השתן שחלפה.

בשלב הבא מבצעים הדמיה של מערכת השתן באמצעות בדיקת CT, MRI או אולטראסאונד. הדמיה נוספת שלעיתים מבצעים היא ציסטוסקופיה- במהלכה מוחדר צינור גמיש שבקצהו מצלמה, דרך השופכה אל תוך כיס השתן אותו ניתן לראות במסך.

במצבים בהם יש חשד למחלות כליה מסוימות יש צורך בביופסיה של הכליה.

גם לאחר בירור לא תמיד ניתן להצביע על המקור להמטוריה ואז מבצעים מעקב וחוזרים על ההדמיות כעבור זמן במידה וההמטוריה נמשכת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מכוון לבעיה הראשונית שגרמה להמטוריה, וכאשר הבעיה אינה ידועה מחכים עד לבירור הסיבה להמטוריה.
מאחר והגורמים להמטוריה הם רבים ומגוונים לא ניכנס למניעה של כל אחד מהם, אך חשוב להזכיר שעישון הינו גורם סיכון מוכח להתפתחות של סרטן בשלפוחית השתן ובכליות שעלולים לגרום להמטוריה.
 

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בהזזת רגל ועוד שמעון 18/09/2019 22:59
  • כשאני מזיז את הרגל כואב לי ליד האשך / באיזור המפשעה / באיבר עצמו אותו הכאב מורגש כשאני מתכופף , בעיות זיקפה , ושתן בתכיפות גבוה , מה יכולות להיות הסיבות ?

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת me 18/09/2019 18:54
  • שלום רב, אני עושה US כל שנה כי יש לי ערמונית מוגדלת. בבדיקה האחרונה יצא 150 סמק כאשר לפני שנה היה 52 סמק. מה זה אומר בבקשה? אני מרגיש רגיל, אולי בלילה קם קצת יותק לאחרונה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
עקבות דם בשתן מישהי 17/09/2019 17:55
  • כבר כמה שבועות יש שתן בצבע חזק ורוד-אדום,אולי כהה יותר. עד לא מזמן הצבע היה ממש שקוף. ומרגישה בשבועות האחרונים חולשה,לחץ חזק בראש,כאבי בטן (יציאות מגוונות) כאלו באים והולכים.)קשה לי ללכת,כבד לי מאד בברכיים,הרגליים עם רעד. אמר לי רופא(הרופאה שלי בחופשת לידה): לשתות הרבה הרבה. אני שותה הרבה,(לא כ"כ בעבודה..) אותו רופא אמר:יש לך קצת עקבות דם בשתן,אבל לא נראה משהו מיוחד חריג" הוא עשה בדיקת דם "מודרנית" עם מקל וטבל אותו בשתן, וכו' בנוסף המליץ על פעילות גופנית,ולא(מודגש) לא לעשות בדיקות דם!!!אני נגד הבדיקות הישנות,לא מבין למה עדיין עושים את זה,תעשי רק ת'בדיקה המודרנית הזו!" שאלתי למה:אמר שזה יכול להוריד לי חומר שנקרא סטרואנין וממש לא ממליץ" נ.ב. לוקחת תרופות למצבי רוח כבר 7 ש'

  • + הוסף תגובה
עקבות דם בשתן מישהי 17/09/2019 18:18
  • בבקשה תרגיעו אותי שהכל בסדר חמותי וגיסתי אומרות לי כל היום: יואווו,את לבנה יותר מהסיד שבקיר," כל פעם שהם מסתכלות עלי,הן אומרות: את נראית נורא!!!!!!" "אנחנו לא מסוגלות לראות ת'פנים החיוורות שלך" סירבתי לחמותי כשרצתה היום להסיע אותי למיון. אמרתי לה שיש לי תור מחר לרופאה אחרת, (הרופאה בחופשת לידה) וסתם בזבוז זמן עד שיראו אותי,ובסוף זה בטח שום דבר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!