המטוריה (Hematuria)

ראשי

תאור

הופעה של דם בשתן  (hematuria) הינו מצב שעלול להיות לעיתים מלחיץ. חשוב לזכור שדם יכול להופיע בשתן באופן נורמאלי לאחר פעילות גופנית מאומצת או שימוש בתרופות שונות כמו למשל אספירין. לצד זה דם בשתן יכול גם להצביע על בעיות חמורות.
ניתן לחלק את ההופעה של דם בשתן להופעה מאקרוסקופית כלומר, שניתן לראות אותה ללא שימוש באמצעי עזר ולהופעה מיקרוסקופית, אותה ניתן לראות רק בשימוש באמצעים כמו מיקרוסקופ או בדיקת סטיק. בכל מקרה כל הופעה של דם בשתן מחייבת התייחסות ובירור. כאשר, הטיפול למצב זה נגזר מהגורם הראשוני לבעיה.
 

סימפטומים


המטוריה אינה מחלה אלא סימפטום המצביע על נוכחות של בעיה אחרת.

במצב של המטוריה צבע השתן יהיה ורוד, אדום או בצבע דמוי קולה. יש צורך בכמות קטנה בלבד של דם על מנת לגרום לשינוי צבע השתן. מתן השתן לרוב אינו כואב כלל מלבד במצבים נדירים בהם השתן מכיל קרישי דם. לרוב מלבד למראה השונה של השתן אין סימנים הנלווים להמטוריה. בהמטוריה מיקרוסקופית אין אפילו את סימני שינוי הצבע.
בכל מקרה במצב שבו צבע השתן מחשיד לנוכחות של דם יש חשיבות לפנות לרופא על מנת לברר את העניין.
 

סיבות וגורמי סיכון

מערכת השתן תחילתה בכליות אשר מסננות את הדם ומפרישות מהגוף חומרי פסולת ועודפי נוזלים. מהכליות, נוזל השתן מוזרם דרך השופכנים (אחד מכל כליה) אל כיס השתן שם השתן נאגר ומופרש מהגוף דרך השופכה.
הופעה של המטוריה יכולה להיגרם מפגיעה בכל אחד מהחלקים לאורך מסלול זה.

•    זיהומים בדרכי השתן- זיהומים אלו נפוצים יותר בנשים אך עלולים להופיע גם אצל גברים. הם נגרמים מחדירה של חיידק דרך השופכה אל כיס השתן ויצירה של זיהום. הזיהום מאופיין בכאבים בזמן מתן שתן, עלייה בתדירות ובדחיפות הצורך לתת שתן וכן ריח חזק במיוחד של השתן. באנשים מסוימים, ובמיוחד אצל מבוגרים, הסימן היחיד לזיהום בדרכי השתן היא המטוריה מיקרוסקופית.

•    זיהומים בכליות (pyelonephritis)- זיהום זה יכול להופיע לאחר חדירה של מזהם אל הכליות דרך מחזור הדם או בעליה שלו דרך השופכנים אל הכליות. סימני הזיהום דומים לאלו של זיהום בדרכי השתן אך לרוב מלווים גם בהופעה של חום וכאבים במותן.

•    אבנים בדרכי השתן-  המינרלים שעוברים ריכוז בשתן עלולים לעבור תהליך של שקיעה (precipitation) וליצור אבנים. לרוב נוכחות של אבן בדרכי השתן  אינה מורגשת אלא אם כן היא גורמת לחסימה כלשהי או כאשר האבנים מופרשות החוצה. במידה ויש סימנים הם עלולים לבוא לידי ביטוי בכאב חזק או בהמטוריה כלשהי.

•    בלוטת ערמונית מוגדלת- בגברים בלוטת הערמונית נמצאת בבסיס כיס השתן והיא מקיפה את השופכה. בגברים בגיל העמידה הבלוטה גדלה ועלולה לגרום לחסימה בשופכה המתבטאת בקושי במתן שתן, דחיפות והמטוריה. גם דלקת בבלוטת הערמונית תגרום לסימפטומים דומים.

•    מחלות כליה- המטוריה היא סימפטום נפוץ של דלקת במערכת סינון השתן (גלומרולונפריטיס) שנובע כחלק ממחלות מערכתיות שונות.

•    סרטן- סרטני כליה, שלפוחית השתן וערמונית יכולים להתבטא בדימום לדרכי השתן.

•    תרופות- תרופות רבות עלולות לגרום להופעה של דם בשתן כמו: פניצילין, אספירין, הפרין, ציקלופוספמיד ועוד.

•    פעילות גופנית מאומצת- אמנם לא לגמרי ברור המנגנון שבו גורמת פעילות גופנית עצימה ובמיוחד אירובית להופעה של דם בשתן אך מדובר בתופעה נפוצה.

מאכלים שונים כמו סלק, ריבס וגרגרי יער עלולים לגרום לצבע שתן כהה שאינו נגרם מנוכחות של דם בשתן וחולף מעצמו בתוך כמה ימים.

גורמי הסיכון להמטוריה:

- גיל - גברים בגיל המעבר עקב הגדלת הערמונית.

- מין - נשים בעקבות השכיחות הגבוה של זיהומים בדרכי השתן.

- זיהום לאחרונה - עלול לגרום להתפתחות של גלומרולונפריטיס.

- סיפור משפחתי - יש נטייה משפחתית לפיתוח של אבנים בדרכי השתן.

- תרופות שונות.

- פעילות גופנית מאומצת.
 
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ראשית יש לבסס את העובדה שהאדם אכן סובל מהמטוריה באמצעות בדיקת שתן. במידה וההמטוריה היתה חד פעמית לרוב אין צורך בבירור נוסף וההנחה היא שמדובר בדלקת בדרכי השתן שחלפה.

בשלב הבא מבצעים הדמיה של מערכת השתן באמצעות בדיקת CT, MRI או אולטראסאונד. הדמיה נוספת שלעיתים מבצעים היא ציסטוסקופיה- במהלכה מוחדר צינור גמיש שבקצהו מצלמה, דרך השופכה אל תוך כיס השתן אותו ניתן לראות במסך.

במצבים בהם יש חשד למחלות כליה מסוימות יש צורך בביופסיה של הכליה.

גם לאחר בירור לא תמיד ניתן להצביע על המקור להמטוריה ואז מבצעים מעקב וחוזרים על ההדמיות כעבור זמן במידה וההמטוריה נמשכת.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מכוון לבעיה הראשונית שגרמה להמטוריה, וכאשר הבעיה אינה ידועה מחכים עד לבירור הסיבה להמטוריה.
מאחר והגורמים להמטוריה הם רבים ומגוונים לא ניכנס למניעה של כל אחד מהם, אך חשוב להזכיר שעישון הינו גורם סיכון מוכח להתפתחות של סרטן בשלפוחית השתן ובכליות שעלולים לגרום להמטוריה.
 

פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לא עומד לי ל 18/08/2019 17:56
 • צהרייים טובים אני בן 28 אני וחברה שלי יוצאים חצי שנה אני מאוד אוהב אותה איך שהתחלנו לשכב הבנתי שיש לי בעיה אני סובל משפיכה מהירה הלכתי לאורולוג הסברתי לו על הבעיה אמר לי תמרח משחה בשם עזרקאין מרחתי את זה בההתחלה הסקס שלנו היה נדיר ואז פתאום אחרי כמעט שבועיים וחצי שמרחתי אני לא מרגיש רגישות בפין כאילו הוא רדום סובל מבעיות של זיקפה בגלל זה מה אפשר לעשות מה הרופא פגע לי בזיקפה והאם אפשר לשפר את הסקס שהזיקפה תחזור כמו שהייתה ולא אסבול משפיכה מהירה אשמח לעזרתך

 • + הוסף תגובה
שפיכה מהירה ד"ר נחום זילבר 18/08/2019 20:58
 • ממליץ לפנות לאורולוג פעם נוספת והוא יעזור לך.

 • + הוסף תגובה
טיפול בגלי קול צבי 13/08/2019 12:31
 • שלום במידה ואני מתאים לטיפול, מה טווח העלות לטיפול מסוג זה? זה היה מביך אם אחרי בדיקה יתברר שאני לא יכול לשלם מחיר כזה או אחר. תודה צבי

 • + הוסף תגובה
גלי קול ד"ר נחום זילבר 16/08/2019 07:12
 • לא מביך שום דבר. אתה צריך להיבדק על ידי אורולוג מומחה והוא יחליט האם אתה מתאים לטיפול זה ואז תקבל את כל פרטי העלויות.

 • + הוסף תגובה
בעיות זיקפה ואונות תקווה 07/08/2019 18:59
 • ד" שלום, הבן זוג שלי בן 36 ואנחנו יוצאים שנה. יש לנו בעיות ביחסים. דבר ראשון אף פעם לא הייתה לו זיקפת בוקר. דבר שני, האקט הראשון מסתיים תוך כמה שניות בגלל שיש לו שפיכה מהירה. דבר שלישי, אם מנסים שוב אחרי האקט הראשון בפעם השנייה כבר אין לו זיקפה ואם יש לו בהתחלה אז זה יורד לחלוטין כשהוא נכנס אליי.. בבדיקות דם שעשה לא התקלתה שוב בעיה (נבדק ע"י רופא).. ממה הבעיות האלה יכולות לנבוע? והאם זה בר טיפול? אשמח לתשובותך

 • + הוסף תגובה
זיקפה ואין אונות תקווה 07/08/2019 19:04
 • אחדד- בפעם הראשונה האיבר עומד כמו שצריך אבל הוא גומר תוך כמה שניות. בפעם השנייה קשה מאוד להעמיד אותו ואם מצליח לעמוד אז הוא לא עומד חזק ואם הוא חודר אליי אז פשוט נופל ואי אפשר לעשות כלום...

 • + הוסף תגובה
שפיכה מהירה וזקפה שניה חלשה ד"ר נחום זילבר 13/08/2019 06:02
 • ראשית לגבר צעיר ללא זקפת בוקר כלל-כבר אמורה להיות בעיה כלשהי פליטה מהירה תוך שניות -צריך לטפל ולנסות להאריך הזמן ללא פליטה הזקפה השניה-ייתכן שניתן לעזור

 • + הוסף תגובה
המשך .. 14/08/2019 03:53
 • ראשית, תודה על תגובתך. לגבי הזיקפת בוקר, תוכל להעריך ממה הבעיה יכולה לנבוע, מה יכולות להיות הסיבות לכך? האם זה בר טיפול? כיצד ניתן להתחיל לנסות לטפל בכל הבעיות הללו? ממה להתחיל?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר נחום זילבר 16/08/2019 07:10
 • פנה לאורולוג שימשיך את הבירור וינסה לאבחן ולתת טיפול מתאים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!