כאבי אשכים (testicular pain)

ראשי

תאור

כאב באשכים גורם לגברים לדאגה ולחץ רבים לצד תחושת הכאב וחוסר הנוחות המתלווים לכאב עצמו. יש להתייחס לכאבים המופיעים באשכים או בשק האשכים כאל מצב חירום ולפנות מיד לטיפול רפואי.

על מנת להבין את מנגנון הכאב והגורמים כדאי להקדים ולהסביר מספר עקרונות בסיסיים על האשכים:

-    לפני הלידה האשכים ממוקמים בחלל הבטן ורק בשלב מאוחר יותר האשכים נודדים מחלל הבטן אל שק האשכים. גם לאחר שהאשכים נמצאים בשק האשכים, הם מחוברים אל חלל הבטן דרך צינור הנקרא spermatic cord שמכיל: כלי דם חיוניים, עצבים, כלי לימפה וצינור הזרע ובנוסף עליו תלוי האשך בתוך שק האשכים. אל הדופן של האשך מחובר צינור מסולסל בשם יותרת האשך (epididymis) שתפקידו לאגור את תאי הזרע ולפלוט אותם בשעת הצורך.

     

גבר סובל מכאבים באשכים


סימפטומים


כאב האשכים עצמו הוא סימפטום, כאשר נלווים אליו סימפטומים נוספים שיכולים לכוון לגורם לכאב. חשוב להבחין בין המקרים בהם הטיפול הוא דחוף לבין כאב שיחלוף לבד:

·         הופעת הכאב בצורה פתאומית ולא הדרגתית יכול לכוון לתסביב של האשך.

·         הופעה הדרגתית של הכאב והימצאותו באזור יותרת האשך מכוונת לדלקת של יותרת האשך.


סימפטומים נוספים שיכולים ללוות את הכאב באשך הם:

·         נפיחות, רגישות ואודם של שק האשכים.

·         בחילות והקאות.

·         חום.

·         כאב בזמן מתן שתן.

·         הפרשות מהפין.

·         כאב בזמן קיום יחסי מין או בזמן השפיכה.

·         דם בשתן או בנוזל הזרע.


יש להתייחס לכאבים באשכים כמצב חירום ולכן יש צורך ליצור קשר באופן מיידי עם רופא.

סיבות וגורמי סיכון

כאב באשכים יכול להיגרם בגלל סיבות רבות מאחר והאשכים רגישים במיוחד לכאב ואפילו טראומה קלה יכולה לגרום לכאבים. הכאב יכול להתחיל באשך עצמו או ביותרת האשך. לפעמים הכאב באשך נגרם בגלל בעיה מחוץ לאשך כמו בקעים מסוימים ואפילו אבנים בכליות שיכולים לחקות תחושה זו. לא בכל המקרים מצליחים להבין מה הסיבה שגרמה לכאב באשך. חלק מהמצבים דורשים טיפול ניתוחי מהיר לשם הצלת האשך.


טראומה: חבלה לאשך גורמת לכאב עז המופיע באופן מיידי לאחר ארוע החבלה, ברוב המקרים הכאב הוא זמני בלבד. כשמונים וחמש אחוז מהחבלות הינם חבלות כהות. חבלה יכולה לגרום לפצע חיצוני בשק האשכים וכן לנפיחות של האשך או שק האשכים.


תסביב של האשך: מתרחש כאשר האשך מסתובב בתוך שק האשכים, במרבית המקרים- בצורה ספונטנית ובמיעוטם- בגלל חבלה. התסביב גורם להפרעה בזרימת הדם בכלי הדם לאשך מצב שיכול להוביל לנמק של האשך בגלל מחסור באספקת דם וחמצן. תסביב יכול להופיע בכל גיל אך במרבית המקרים הוא מופיע בחודשים הראשונים לחיים או בגילאי 12-18. במרבית האנשים שסבלו מתסביב של האשך נמצא פגם מבני מולד באשך הגורם לכך ששק האשכים לא יהיה מחובר לאשך.


דלקת ביותרת האשך (epididymitis): הגורם הנפוץ ביותר לכאב אשכים בגברים לאחר גיל 18, לרוב נגרם בעקבות זיהום בחיידק המועבר במגע מיני כמו גונוקוק או כלמידיה. בצעירים זה יכול להיגרם גם בעקבות הפרעה מבנית באשך ובמבוגרים זה יכול להיגרם גם בגלל הגדלה של בלוטת הערמונית.


תסביב בטפולות יותרת האשך (Torsion of a testicular appendage):  סיבה נפוצה לכאב באשך בגברים בגילאי 7-14. מדובר בשארית רקמה שנשארה מהתקופה בה האשך היה בחלל הבטן שגורמת לחנק של כלי הדם המספקים דם לאשך, בדומה לתסביב של האשך.


מצבים נוספים שיכולים לגרום לכאב אשכים בשכיחות נמוכה יותר הם: בקע (הרניה), דלקת באשכים, גידול או סרטן אשכים, אבן בכליה, זיהום או דימום בבטן, אשך טמיר, וריקוצלה, חזרת הנוך שונליין פורפורה ועוד.
     

תופעות נלוות וסיבוכים

תסביב שלא תוקן בזמן (בתוך 6 שעות) יכול לגרום לנמק ולמוות של האשך. 

דלקת ביותרת האשך יכולה להוביל לאלח דם.

סרטן האשכים יכול לשלוח גרורות ולהוביל למוות.  

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה תתמקד בהיסטוריה רפואית ובדיקה פיזיקלית הקשורה לבטן, מפשעה, פין, אשך ושק האשכים.

 בבדיקות מעבדה נעזרים בבדיקת דם, בדיקת שתן ומשטח לתרבית חיידקים מהפין לזיהוי של מחלות המועברות במגע מיני.

בבדיקות הדמייה אפשר להשתמש באולטרא סאונד של האשכים לזיהוי קרע, דימום, מורסה או גידול באשך או תהליך דלקתי ביותרת האשך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כאמור לעיל יש לפנות מיד לייעוץ רפואי. עד לייעוץ ניתן להיעזר במשככי כאבים רגילים הנמכרים ללא מרשם רופא על מנת להקל על הכאבים.

לאחר חבלה, בה לא נגרם נזק לאשך, ניתן להרים את האשך על ידי קיבוע וכן להניח קרח לקירור מקומי והקלה על הכאב. במקרים בהם יש דימום לאשך או שיש פציעה חודרת צריך לטפל גם בצורה ניתוחית.

בתסביב של האשך הטיפול המתחייב הוא ניתוח בידי אורולוג מומחה. הרופא הראשוני יכול לנסות ולסובב את האשך בחזרה על מנת לעצור את התקדמות הנזק והקלה על הכאבים אבל בכל מקרה יש צורך בניתוח בו יתוקן התסביב, מצב האשך יבחן לעומק והאשך יקובע אל דופן שק האשכים כדי למנוע הישנות של תופעה זו.

בדלקת של יותרת האשך הטיפול בעיקרו הוא אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום בשילוב עם צעדים להקלה על הכאבים.

מניעה

צעדי המניעה האפשריים:

·         ציוד מגן מתאים בעת ביצוע פעולות ספורטיביות מסוכנות.

·         שימוש באמצעי מניעה בזמן קיום יחסי מין.

·         חיסון נגד חזרת.

·         בדיקה שגרתית לגילוי מוקדם של גידולים.

שאלות ותשובות


פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוסטטיטיס? שלומי 13/10/2019 18:38
  • ערב טוב כבר חצי שנה שהרגשתי כאבים בקצה הפין ובשתן האורולוג אמר שזה קשור לפרוסטטה ונתן לי אנטיביוטיקות עזר מאוד אחרי חודש חזר הנושא הלכתי למיון כל הבדיקות דם שתן תרביות ct ואולטראסאונד וזרע תקינות ורשמו לי פרמיקסון פעמיים ביום חזרתי לאורולוג המקורי שראה את הבדיקות ואמר שזה דיזוריה ואין בעיה של פרוסטטה הלכצי לעוד אורולוג אחרי שרשם לי פרמיקסון הלכתי לעוד אורולוג ואז ששמע את התלונות שלי ואמר שאין לי בעצם כלום והכל נובע ממתח נפשי אבל עדיין המשיך לי את הפרמיקסון השאלה שלי במידה וכל הבדיקות שתן וזרע וכו... שעשיתי תקינות יש בעיה בפרוסטטה? בבדיקה הרקטלית במיון כאב לי מעט יכול להיות שהפרמיקסון הוא להרגיע את התסמינים ואין באמת בעיה ומה לגבי צריכת קפה ואלכוהול תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צריבה וכאב עדי-אובדת עצות 13/10/2019 15:30
  • היי אני למעלה משלושה חודשים!!!! עם צריבה בשתן וכאב נרתיקי שלא נעלם נתנו לי טיפול בפלאגיל ו דוקסילין לאחכ מכן טיפול באופלדקס ,אוגמנטין היה סימן לחיידק בטיפול הראשון בבדיקה לאחר מכן לא היה סימן לחיידק אבל יצא קנדידה והכאב לא הפסיק אחכ פחדו מדלקת אגנית,אז קיבלתי אוגמנטין ודוקסילין . לקנדידה נתנו חומצה בורית לשבועיים .(רגישה לפולקונול ) בבדיקה האחרונה הקנדידה נעלמה ואין חיידק מה אפשר לעשות? נעשו בדיקות pcr ומחלות מין הכל נגטיב לאילו בדיקות אפשר עוד ללכת .. האם יש צורך שהבן זוג יעשה בדיקות ? ואיזה סוג כי הבדיקות למחלות מין תקינות אצלי. אשמח לתגובה מהירה,החודש האחרון של החגים היה סיוט עבורי . שלושה חודשים שאני מטופלת באנטביוטיקה לסוגייה ובקרמים/נרות במקביל לקנדידה ואין שיפור

  • + הוסף תגובה
כאבי גב .אבן בקוטב תחתון כליה חאליד 11/10/2019 06:45
  • שלום.חולה סכרת עם תרופות אינסולין.כאבי גב תחתון 10שנים 4L/L5/1L.בחודש אחרון הקרנה לרגל שמאל כאבים עזים כולל מותניים.בצילום סי טי.אבן בקוטב תחתון כליה שמאל בגודל 8-10 מ"מ. בצילום אולטראסאונד כליות לא רואים אבן .כאבים עולים יורדים המותן שמאל.עד גב תחתון.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!