כאבי אשכים (testicular pain)

ראשי

תאור

כאב באשכים גורם לגברים לדאגה ולחץ רבים לצד תחושת הכאב וחוסר הנוחות המתלווים לכאב עצמו. יש להתייחס לכאבים המופיעים באשכים או בשק האשכים כאל מצב חירום ולפנות מיד לטיפול רפואי.

על מנת להבין את מנגנון הכאב והגורמים כדאי להקדים ולהסביר מספר עקרונות בסיסיים על האשכים:

-    לפני הלידה האשכים ממוקמים בחלל הבטן ורק בשלב מאוחר יותר האשכים נודדים מחלל הבטן אל שק האשכים. גם לאחר שהאשכים נמצאים בשק האשכים, הם מחוברים אל חלל הבטן דרך צינור הנקרא spermatic cord שמכיל: כלי דם חיוניים, עצבים, כלי לימפה וצינור הזרע ובנוסף עליו תלוי האשך בתוך שק האשכים. אל הדופן של האשך מחובר צינור מסולסל בשם יותרת האשך (epididymis) שתפקידו לאגור את תאי הזרע ולפלוט אותם בשעת הצורך.

     

גבר סובל מכאבים באשכים


סימפטומים


כאב האשכים עצמו הוא סימפטום, כאשר נלווים אליו סימפטומים נוספים שיכולים לכוון לגורם לכאב. חשוב להבחין בין המקרים בהם הטיפול הוא דחוף לבין כאב שיחלוף לבד:

·         הופעת הכאב בצורה פתאומית ולא הדרגתית יכול לכוון לתסביב של האשך.

·         הופעה הדרגתית של הכאב והימצאותו באזור יותרת האשך מכוונת לדלקת של יותרת האשך.


סימפטומים נוספים שיכולים ללוות את הכאב באשך הם:

·         נפיחות, רגישות ואודם של שק האשכים.

·         בחילות והקאות.

·         חום.

·         כאב בזמן מתן שתן.

·         הפרשות מהפין.

·         כאב בזמן קיום יחסי מין או בזמן השפיכה.

·         דם בשתן או בנוזל הזרע.


יש להתייחס לכאבים באשכים כמצב חירום ולכן יש צורך ליצור קשר באופן מיידי עם רופא.

סיבות וגורמי סיכון

כאב באשכים יכול להיגרם בגלל סיבות רבות מאחר והאשכים רגישים במיוחד לכאב ואפילו טראומה קלה יכולה לגרום לכאבים. הכאב יכול להתחיל באשך עצמו או ביותרת האשך. לפעמים הכאב באשך נגרם בגלל בעיה מחוץ לאשך כמו בקעים מסוימים ואפילו אבנים בכליות שיכולים לחקות תחושה זו. לא בכל המקרים מצליחים להבין מה הסיבה שגרמה לכאב באשך. חלק מהמצבים דורשים טיפול ניתוחי מהיר לשם הצלת האשך.


טראומה: חבלה לאשך גורמת לכאב עז המופיע באופן מיידי לאחר ארוע החבלה, ברוב המקרים הכאב הוא זמני בלבד. כשמונים וחמש אחוז מהחבלות הינם חבלות כהות. חבלה יכולה לגרום לפצע חיצוני בשק האשכים וכן לנפיחות של האשך או שק האשכים.


תסביב של האשך: מתרחש כאשר האשך מסתובב בתוך שק האשכים, במרבית המקרים- בצורה ספונטנית ובמיעוטם- בגלל חבלה. התסביב גורם להפרעה בזרימת הדם בכלי הדם לאשך מצב שיכול להוביל לנמק של האשך בגלל מחסור באספקת דם וחמצן. תסביב יכול להופיע בכל גיל אך במרבית המקרים הוא מופיע בחודשים הראשונים לחיים או בגילאי 12-18. במרבית האנשים שסבלו מתסביב של האשך נמצא פגם מבני מולד באשך הגורם לכך ששק האשכים לא יהיה מחובר לאשך.


דלקת ביותרת האשך (epididymitis): הגורם הנפוץ ביותר לכאב אשכים בגברים לאחר גיל 18, לרוב נגרם בעקבות זיהום בחיידק המועבר במגע מיני כמו גונוקוק או כלמידיה. בצעירים זה יכול להיגרם גם בעקבות הפרעה מבנית באשך ובמבוגרים זה יכול להיגרם גם בגלל הגדלה של בלוטת הערמונית.


תסביב בטפולות יותרת האשך (Torsion of a testicular appendage):  סיבה נפוצה לכאב באשך בגברים בגילאי 7-14. מדובר בשארית רקמה שנשארה מהתקופה בה האשך היה בחלל הבטן שגורמת לחנק של כלי הדם המספקים דם לאשך, בדומה לתסביב של האשך.


מצבים נוספים שיכולים לגרום לכאב אשכים בשכיחות נמוכה יותר הם: בקע (הרניה), דלקת באשכים, גידול או סרטן אשכים, אבן בכליה, זיהום או דימום בבטן, אשך טמיר, וריקוצלה, חזרת הנוך שונליין פורפורה ועוד.
     

תופעות נלוות וסיבוכים

תסביב שלא תוקן בזמן (בתוך 6 שעות) יכול לגרום לנמק ולמוות של האשך. 

דלקת ביותרת האשך יכולה להוביל לאלח דם.

סרטן האשכים יכול לשלוח גרורות ולהוביל למוות.  

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה תתמקד בהיסטוריה רפואית ובדיקה פיזיקלית הקשורה לבטן, מפשעה, פין, אשך ושק האשכים.

 בבדיקות מעבדה נעזרים בבדיקת דם, בדיקת שתן ומשטח לתרבית חיידקים מהפין לזיהוי של מחלות המועברות במגע מיני.

בבדיקות הדמייה אפשר להשתמש באולטרא סאונד של האשכים לזיהוי קרע, דימום, מורסה או גידול באשך או תהליך דלקתי ביותרת האשך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כאמור לעיל יש לפנות מיד לייעוץ רפואי. עד לייעוץ ניתן להיעזר במשככי כאבים רגילים הנמכרים ללא מרשם רופא על מנת להקל על הכאבים.

לאחר חבלה, בה לא נגרם נזק לאשך, ניתן להרים את האשך על ידי קיבוע וכן להניח קרח לקירור מקומי והקלה על הכאב. במקרים בהם יש דימום לאשך או שיש פציעה חודרת צריך לטפל גם בצורה ניתוחית.

בתסביב של האשך הטיפול המתחייב הוא ניתוח בידי אורולוג מומחה. הרופא הראשוני יכול לנסות ולסובב את האשך בחזרה על מנת לעצור את התקדמות הנזק והקלה על הכאבים אבל בכל מקרה יש צורך בניתוח בו יתוקן התסביב, מצב האשך יבחן לעומק והאשך יקובע אל דופן שק האשכים כדי למנוע הישנות של תופעה זו.

בדלקת של יותרת האשך הטיפול בעיקרו הוא אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום בשילוב עם צעדים להקלה על הכאבים.

מניעה

צעדי המניעה האפשריים:

·         ציוד מגן מתאים בעת ביצוע פעולות ספורטיביות מסוכנות.

·         שימוש באמצעי מניעה בזמן קיום יחסי מין.

·         חיסון נגד חזרת.

·         בדיקה שגרתית לגילוי מוקדם של גידולים.

שאלות ותשובות


פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לוודא מנה המצב אריה 16/02/2020 13:54
  • איך אני יכול לוודא מה קורה אצלי בצורה ברורה היה לוקח לי הרבה מאוד זמן לסיים השתן היה מפסיק ואח"כ ממשיך וכל פעם נהיה איטי הרופא נתן לי xl אקסטרל ומאוד עזר פשוט הכל הסתדר עכשיו עבר שבוע ושוב מתחיל קצת לזגזג מה הפיתרון עד ששוב יגיע תורי לרופא ומה אתה מציע בבקשה בתודה מראש מעריך מאוד !

  • + הוסף תגובה
אוננות מרובה שפיכת זרע יוני 16/02/2020 03:26
  • שלום אני בן 30 מאונן כמעט כול יום ולפעמים יותר מפעם ביום בערך מגיל 10 במשך 20 שנה אוננתי אלפי פעמים והוצאתי זרע בכול הפעמים האלו העם זה פוגע בזרע ? כי אומרים שייצור זרע הוא כול רגע אצל גבר... העם פגעתי בפוריות שלי בזרע שלי ? העם אני יוכל להביא ילדים ?

  • + הוסף תגובה
ציסטוסקופיה ברוך 14/02/2020 15:44
  • ראיתי דם בשתן עם צריבה במשך יומיים. הרופא אורולוג שלח אותי לעשות בדיקות שתן כולל בדיקת ציטולוגית וגם עשיתי אולטרסאונד כליות ודרכי השתן. כל הבדיקות יצאו תקינות! בכל זאת הוא ממליץ על בדיקת ציסטוסקופיה. מדוע? הרי כל יתר הבדיקות היו תקינות!!??? האם אפשר לוותר על בדיקת ציסטוסקופיה? בנוסף חשוב לי לציין שבאולטרסאונד בהתרקנות הייתה בעיה לכן הרופא נתן לי כדורים: Prominix )Tamsulin) -כדור אחד ליום. אמרתי לרופא שהתרגשתי בזמן הבדיקה ובגלל זה לא הצלחתי להתרוקן כמו שצריך. יש לזה השפעה לגבי ההחלטה שלו לשלוח אותו לבדיקת ציסטוסקופיה?? (בבדיקה יצא ששלפוחית השתן הכיל כ-377 מל ולאחר התרקנות 197 סמ"ק.)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!