הריון מולארי (molar pregnancy, hydatidiform mole)

ראשי

תאור

הריון מולארי (molar pregnancy) הינו מצב נדיר (אחד ל-1000 הריונות) שמתרחש כאשר השלייה מתפתחת לצבר של ציסטות (מעין שלפוחיות) ואינה מתפתחת להריון תקין המכיל רקמת שליה נורמאלית ועובר. 
בהריון מולארי מלא אין רקמת שליה תקינה בכלל ובנוסף לא קיים עובר, לעומת זאת בהריון מולארי חלקי קיימת מעט רקמת שליה תקינה עם רקמת עובר כלשהי שאינה תקינה ולכן אין אפשרות ליצירה של עובר בר קיימא.


הריון מולארי עלול להתפתח לסוג נדיר של גידול סרטני ולכן יש צורך בטיפול מוקדם. מעקב זהיר במהלך הריון מולארי חשוב על מנת להקטין סיבוך זה ועל מנת לאפשר הריונות תקינים בעתיד. 

סימפטומים


בשלבים הראשונים הריון מולארי נראה כמו כל הריון תקין אך לאחר מכן מתפתחים לרוב הסימנים הבאים:

•    דימום ואגינלי המופיע במהלך הטרימסטר הראשון של ההריון לרוב בצבע חום כהה עד אדום בהיר.
•    בחילות קשות והקאות.
•    יציאה של ציסטה במראה המזכיר ענב.
•    תחושה של לחץ או כאב באגן.

בבדיקה ניתן להתרשם מהסימנים הבאים:

•    גדילה מהירה מדי של הרחם. כלומר, הרחם גדול מדי יחסית לשלב ההריון.
•    לחץ דם גבוה.
•    רעלת הריון.
•    ציסטות בשחלה.
•    אנמיה..
•    פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתיירואידיזם).
 

סיבות וגורמי סיכון

בהריון תקין הביצית מהאם מופרית על ידי הזרע מהאב ומכילה ביחד 46 כרומוזומים. 23 מהכרומוזומים מקורם בביצית מהאם וה-23 מזרע מהאב. 

בהריון מולארי מלא כל הכרומוזומים מקורם מהאבא בעקבות אובדן הכרומוזומים מהמקור האימהי והכפלת הכרומוזומים מהמקור האבהי.

בהריון מולארי חלקי אין אובדן של הכרומוזומים מהמקור האימהי, אך יש סט כפול של כרומוזומים מהמקור האבהי, כך שהביצית המופרית מכילה 69 כרומוזומים. ההריון המולארי החלקי יכול להתרחש גם בעקבות הפריית הביצית על ידי שני תאי זרע שונים.


גורמי סיכון להתפתחות הריון מולארי

הריון מולארי מתרחש בממוצע באחד לכל אלף לידות. אולם, נמצאו מספר גורמי סיכון להתפתחות הריון מולארי:

גיל - הריון מולארי נפוץ יותר בהריון של נשים המבוגרות מגיל 35 או צעירות מגיל 20.

הריון מולארי קודם - אצל נשים שהיה להם בעבר הריון מולארי הסיכון להתפתחות של הריון מולארי נוסף גבוה פי 10 מאשר באוכלוסיה הכללית.

קבוצות אתניות - הריון מולארי נפוץ יותר אצל נשים ממוצא דרום מזרח אסייתי. 

תופעות נלוות וסיבוכים

ב-10%מהמקרים, לאחר הפסקה של הריון מולארי והוצאת רקמת השליה החולה, נשארת רקמה מולארית ברחם וממשיכה לגדול (GTD). ניתן לזהות מצב זה באמצעות בדיקת דם המראה רמות גבוהות של הורמון ההיריון. במידה והרקמה המולארית חדרה אל תוך שכבות הרחם יופיע גם דימום ואגינלי. 

במצב זה הטיפול הוא כימותראפי ובדרך כלל הוא מסתיים בהצלחה. אופציה טיפולית נוספת היא כריתת רחם – היסטרקטומיה.

לעיתים נדירות מאד הרקמה המולארית הופכת לרקמה סרטנית- כוריוקרצינומה- ועלולה להתפזר לאברי גוף אחרים. גם בכוריוקרצינומה ניתן לטפל באמצעות שילוב של תרופות כימותרפיות בדרך כלל בהצלחה.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בשלב הראשוני ניתן לזהות עליה של הורמון ההיריון (HCG- human chorionic gonadotropin) . בבדיקת אולטרא סאונד, שבשלב זה עדיף לבצע בצורה טראנס- ואגינלית, ניתן לרוב לראות שלא קיים עובר, אין נוכחות של מי שפיר, שליה עבה ומלאה בציסטות ממלאת את חלל הרחם ונוכחות של ציסטות בשחלות. בהיריון מולארי חלקי הסימנים פחות חדים ויותר חלקיים.

במידה ויש אבחנה או חשש להיריון מולארי יש לחפש הימצאות של אנמיה, עודף פעילות של בלוטת התריס ומצב של רעלת הריון.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

להריון מולארי אין שום פוטנציאל להפוך להריון תקין, לכן יש צורך בהסרה של ההיריון המולארי מוקדם ככל האפשר.


הניתוח להסרת הריון מולארי יכול להתבצע בהרדמה מקומית או כללית דרך הנרתיק (ואגינה) ואינו מצריך פתיחה של הבטן. לרוב, הניתוח אורך כחמש עשרה עד שלושים דקות בלבד. עם זאת, במידה והרקמה המולארית היא גדולה והאישה אינה מעוניינת בהריונות נוספים ניתן לבצע כריתה מלאה של הרחם.

לאחר הניתוח, מתבצע מעקב אחר רמת הורמון ההריון HCG בדם על מנת לוודא שהרקמה הוצאה בשלמותה. לאחר שהרמות תקינות המעקב נמשך עוד כחצי שנה עד שנה. במהלך תקופה זו הרופא עשוי להמליץ שלא להיכנס להריון על מנת להיות בטוח שעליה בהורמון ההריון אינה נגרמת עקב התפתחות חוזרת של הרקמה המולארית.
 

מניעה

אצל נשים שחוו בעבר היריון מולארי מומלץ לבצע מעקב צמוד יותר ובשלב מוקדם יותר בהריונות הבאים מאחר והסיכון שלהן לפתח היריון מולארי נוסף גבוה פי 10 .

חשוב לזכור שהפלה היא תהליך קשה ומתסכל לכן חשוב לחכות לאחר היריון מולארי ולתת לגוף ולנפש מספיק זמן בכדי להתאושש מהטראומה. קיימות קבוצות תמיכה באינטרנט בהם ניתן לשתף בחוויות ולקבל נחמה מנשים שעברו תהליך דומה.
 

 

שאלות ותשובות


פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה והרגשה לאחר מכן שואלת 30/03/2020 15:38
 • שלום, אני בת 29 עשיתי הזרעה ביום שישי ומאתמול (ראשון) יש לי כאבים עמומים וקלים בבטן התחתונה (כלומר יומיים אחרי ההזרעה). בנוסף, הרבה פעמים קרה לי ועוד קורה שישנם כאבים מיד אחרי ביוץ עד לקבלת המחזור. שאלתי היא האם זה שכבר עכשיו כואבת לי הבטן זה אומר שזו תסמונת קדם וסתית (כמו שקורה לי הרבה פעמים) ובוודאות לא הריון? אני שואלת מכיון שאני יודעת שאם מתחילים כאבים הם מתחילים אחרי שישה שבעה ימים מהביוץ - בזמן ההשרשה. אחדד, האם יכול לכאוב גם בזמן ההפריה ובימים שלאחר מכן לפני ההשתרשות?

 • + הוסף תגובה
מועד ביוץ והזרעה - דחוף עדי 29/03/2020 18:29
 • שלום רב! בתאריך 7.3 היה היום הראשון לווסת. התחלתי להזריק גונל אף בתאריך 10.3. בבדיקה ב 18.3 הזקיקים היו לא גדולים מספיק (זכור לי שאחד היה 18 מ"מ) והתבקשתי להמשיך להזריק. את האוביטרל הזרקתי ביום שישי 20.3 ב11 בלילה, ואת ההזרעה ביצענו ביום ראשון 22.3. אני חוששת שפספסנו את מועד הביוץ. האם אני צודקת? כמובן שזה לא מדע מדויק, אך אשמח לדעת מהי השערתך? אמורה להמתין עד ה5.4 וכבר מאתמול אני מרגישה כמו כאבי מחזור, וחוששת שזה אכן מחזור ולא הדבר המשמח לו אני מצפה. האם לפי הערכת הזמנים יתכן שזה דווקא כאב של תהליך השתרשות? תודה!

 • + הוסף תגובה
מועד ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 29/03/2020 22:51
 • לרוב משלבים עם גונאל בדיקת דם ואז אפשר לוודא אם מתקרב הביוץ. אם לא ביצעת בדיקת דם אני לא יכול להגיד בוודאות שהביוץ היה מדוייק למרות שלרוב הרופאים יודעים להנחות היטב.

 • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת דם עדי 30/03/2020 00:07
 • היי, שכחתי לציין, כמובן שביצענו בדיקת דם ב18.3. אסטרדיול 220.21 ופרוגסטרון קטן מ0.3

 • + הוסף תגובה
אסטרדיול ד"ר גיל ירושלמי 30/03/2020 00:30
אסטרדיול עדי 30/03/2020 00:37
בדיקת ביוץ שלילית דינה 27/03/2020 00:51
 • שלום אני בת 23 ואני מעונינת להיכנס להריון כבר במשך חצי שנה ולא מצליחה בשלושת המחזורים האחרונים עשיתי בדיקת ביוץ כל חודש למשך 5 ימים וכל הבדיקות יצאו לי שליליות מה אפשר לעשות שיהיה לי ביוץ? ומה הסיבות שאין לי ביוץ ? אשמח לקבל תשובה למייל

 • + הוסף תגובה
בדיקת ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 29/03/2020 22:49
 • לא תמיד עובדת לכל הנשים. במידה והוסת סדיר סביר שהביוץ הוא 10-14 לפני הוסת הבאה. בכל מקרה אם אין ימי קורונה אפשר לוודא ביוץ במעקב זקיקים עם אולטראסאונד ולשלב בדיקת דם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!