הריון מולארי (molar pregnancy, hydatidiform mole)

ראשי

תאור

הריון מולארי (molar pregnancy) הינו מצב נדיר (אחד ל-1000 הריונות) שמתרחש כאשר השלייה מתפתחת לצבר של ציסטות (מעין שלפוחיות) ואינה מתפתחת להריון תקין המכיל רקמת שליה נורמאלית ועובר. 
בהריון מולארי מלא אין רקמת שליה תקינה בכלל ובנוסף לא קיים עובר, לעומת זאת בהריון מולארי חלקי קיימת מעט רקמת שליה תקינה עם רקמת עובר כלשהי שאינה תקינה ולכן אין אפשרות ליצירה של עובר בר קיימא.


הריון מולארי עלול להתפתח לסוג נדיר של גידול סרטני ולכן יש צורך בטיפול מוקדם. מעקב זהיר במהלך הריון מולארי חשוב על מנת להקטין סיבוך זה ועל מנת לאפשר הריונות תקינים בעתיד. 

סימפטומים


בשלבים הראשונים הריון מולארי נראה כמו כל הריון תקין אך לאחר מכן מתפתחים לרוב הסימנים הבאים:

•    דימום ואגינלי המופיע במהלך הטרימסטר הראשון של ההריון לרוב בצבע חום כהה עד אדום בהיר.
•    בחילות קשות והקאות.
•    יציאה של ציסטה במראה המזכיר ענב.
•    תחושה של לחץ או כאב באגן.

בבדיקה ניתן להתרשם מהסימנים הבאים:

•    גדילה מהירה מדי של הרחם. כלומר, הרחם גדול מדי יחסית לשלב ההריון.
•    לחץ דם גבוה.
•    רעלת הריון.
•    ציסטות בשחלה.
•    אנמיה..
•    פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתיירואידיזם).
 

סיבות וגורמי סיכון

בהריון תקין הביצית מהאם מופרית על ידי הזרע מהאב ומכילה ביחד 46 כרומוזומים. 23 מהכרומוזומים מקורם בביצית מהאם וה-23 מזרע מהאב. 

בהריון מולארי מלא כל הכרומוזומים מקורם מהאבא בעקבות אובדן הכרומוזומים מהמקור האימהי והכפלת הכרומוזומים מהמקור האבהי.

בהריון מולארי חלקי אין אובדן של הכרומוזומים מהמקור האימהי, אך יש סט כפול של כרומוזומים מהמקור האבהי, כך שהביצית המופרית מכילה 69 כרומוזומים. ההריון המולארי החלקי יכול להתרחש גם בעקבות הפריית הביצית על ידי שני תאי זרע שונים.


גורמי סיכון להתפתחות הריון מולארי

הריון מולארי מתרחש בממוצע באחד לכל אלף לידות. אולם, נמצאו מספר גורמי סיכון להתפתחות הריון מולארי:

גיל - הריון מולארי נפוץ יותר בהריון של נשים המבוגרות מגיל 35 או צעירות מגיל 20.

הריון מולארי קודם - אצל נשים שהיה להם בעבר הריון מולארי הסיכון להתפתחות של הריון מולארי נוסף גבוה פי 10 מאשר באוכלוסיה הכללית.

קבוצות אתניות - הריון מולארי נפוץ יותר אצל נשים ממוצא דרום מזרח אסייתי. 

תופעות נלוות וסיבוכים

ב-10%מהמקרים, לאחר הפסקה של הריון מולארי והוצאת רקמת השליה החולה, נשארת רקמה מולארית ברחם וממשיכה לגדול (GTD). ניתן לזהות מצב זה באמצעות בדיקת דם המראה רמות גבוהות של הורמון ההיריון. במידה והרקמה המולארית חדרה אל תוך שכבות הרחם יופיע גם דימום ואגינלי. 

במצב זה הטיפול הוא כימותראפי ובדרך כלל הוא מסתיים בהצלחה. אופציה טיפולית נוספת היא כריתת רחם – היסטרקטומיה.

לעיתים נדירות מאד הרקמה המולארית הופכת לרקמה סרטנית- כוריוקרצינומה- ועלולה להתפזר לאברי גוף אחרים. גם בכוריוקרצינומה ניתן לטפל באמצעות שילוב של תרופות כימותרפיות בדרך כלל בהצלחה.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בשלב הראשוני ניתן לזהות עליה של הורמון ההיריון (HCG- human chorionic gonadotropin) . בבדיקת אולטרא סאונד, שבשלב זה עדיף לבצע בצורה טראנס- ואגינלית, ניתן לרוב לראות שלא קיים עובר, אין נוכחות של מי שפיר, שליה עבה ומלאה בציסטות ממלאת את חלל הרחם ונוכחות של ציסטות בשחלות. בהיריון מולארי חלקי הסימנים פחות חדים ויותר חלקיים.

במידה ויש אבחנה או חשש להיריון מולארי יש לחפש הימצאות של אנמיה, עודף פעילות של בלוטת התריס ומצב של רעלת הריון.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

להריון מולארי אין שום פוטנציאל להפוך להריון תקין, לכן יש צורך בהסרה של ההיריון המולארי מוקדם ככל האפשר.


הניתוח להסרת הריון מולארי יכול להתבצע בהרדמה מקומית או כללית דרך הנרתיק (ואגינה) ואינו מצריך פתיחה של הבטן. לרוב, הניתוח אורך כחמש עשרה עד שלושים דקות בלבד. עם זאת, במידה והרקמה המולארית היא גדולה והאישה אינה מעוניינת בהריונות נוספים ניתן לבצע כריתה מלאה של הרחם.

לאחר הניתוח, מתבצע מעקב אחר רמת הורמון ההריון HCG בדם על מנת לוודא שהרקמה הוצאה בשלמותה. לאחר שהרמות תקינות המעקב נמשך עוד כחצי שנה עד שנה. במהלך תקופה זו הרופא עשוי להמליץ שלא להיכנס להריון על מנת להיות בטוח שעליה בהורמון ההריון אינה נגרמת עקב התפתחות חוזרת של הרקמה המולארית.
 

מניעה

אצל נשים שחוו בעבר היריון מולארי מומלץ לבצע מעקב צמוד יותר ובשלב מוקדם יותר בהריונות הבאים מאחר והסיכון שלהן לפתח היריון מולארי נוסף גבוה פי 10 .

חשוב לזכור שהפלה היא תהליך קשה ומתסכל לכן חשוב לחכות לאחר היריון מולארי ולתת לגוף ולנפש מספיק זמן בכדי להתאושש מהטראומה. קיימות קבוצות תמיכה באינטרנט בהם ניתן לשתף בחוויות ולקבל נחמה מנשים שעברו תהליך דומה.
 

 

שאלות ותשובות


פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
US הריון נטלי 20/11/2019 08:37
  • שלום רב , יש לי שאלה לגבי ממצא בus הריון. אחותי נמצאת בהריון שבוע 9, עקבכאבי בטן חזקים פנתה למיון . בבדיקת אולטרה סאונד גילו ממצה בשם chorionic bump בתוך שק הריון שמקורו בשליה. טרם קבלה תשובה על המשך בירור . השאלה שלי האם זה מסוכן לאם או לעובר ?? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
עיכוב בצמיחת AC. נעמה 17/11/2019 17:37
  • הריון ראשון. שבוע 32+3 בטן שייכת ל 31+0. שאר המדדים תקינים, הערכת משקל 1870, עובר נקבה. זרימות תקינות. האם יש לעקוב אחרי הצמחה או שזו סטייה נורמלית?

  • + הוסף תגובה
עצם ירך מודאגת 13/11/2019 17:11
  • שלום, אני בת 23, הריון ראשון שבוע 36+ 5 לפי ווסת. עשיתי 2 סקירות ושתיהן היו תקינות. ב2 האולטרסאונדים האחרונים שעשיתי הטכנאית אמרה לי שיש לו מצח גבוהה ושאלה אם למישהו במשפחה יש, לי יש מצח מעט גבוה מהרגיל אך היה נשמע שהמצח שלו ממש גבוה. הערכים מהיום הם: BPD 94 מ"מ HC 329 מ"מ AC 334 מ"מ FL 70 מ"מ יחס ראש בטן 0.98 יחס ירך בטן 0.2 עצם הירך קצרה מידי ביחס לגיל ההריון, עד כה בUS הקודמים היא תמיד הייתה מעט קצרה אך רק במספר ימים או תקינה לגיל. האם יש לי ממה לחשוש בגלל מצח גבוה+ עצם ירך קצרה? אני מעט מודאגת היה לה מע קשה למדוד את עצם הירך משום שזה היה מתחת לצלעות שלי.

  • + הוסף תגובה
עצם ירך ד"ר יוחנן שמעוני 14/11/2019 10:28
  • אם יש ספקות לגבי המדדידה יש לחזור על הבדיקה רצוי להראות את הבדיקות לרופא הנשים שיכניס את הנתונים לעקומות מתאימות ויראה אם יש צורך לבצע משהו נוסף

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!