מלריה (malaria)

ראשי

תאור

המלריה היא אחד מגורמי המוות העיקריים בעולם כיום, היא אחראית לתחלואה של חצי מיליארד בני אדם ולתמותה של 2 מיליון איש מדי שנה ברחבי העולם. מחלת המלריה היא מחלה זיהומית הנוצרת כתוצאה מטפיל חד תאי, החודר למחזור הדם דרך עקיצה של יתוש מזן אנופלס. הטפיל הפתוגני שאחראי למחלה נקרא פלסמודיה והמחלה ותסמיניה מועברים דרך נקבת היתוש, הנושאת נבגים של נגיף המלריה בבלוטות הרוק שלה. כאשר נקבת היתוש עוקצת אדם, היא מחדירה את הטפיל הרדום לתוך מחזור הדם שלו.
ברגע שהטפיל חדר לתוך הגוף, הוא נישא יחד עם המערכת הווסקולארית לתוך הכבד, שם הוא עובר מספר מחזורי חלוקה בתוך תאי הכבד ובסופו של הדבר גם בכדוריות הדם האדומות (אריתרוציטים). במהלך חייו של הטפיל בתאי הדם, הוא חודר לתוך הכדוריות האדומות וגורם לליזיס של הכדורית כתוצאה ממספר רב של טפילים המתרבים ומעכלים את ההמוגלובין הנשא על ידי תאי הדם.

כתוצאה מפיצוץ הכדורית, חומרים רעילים משתחררים למחזור הדם וגורמים לתגובה חיסונית וסימפטומים של מלריה. אנשים המבלים את רוב חייהם במדינות בעלות שיעור גבוה של המחלה, נחשפים מספר רב של פעמים לטפיל והמערכת החיסונית שלהם יכולה להתמודד עמו, משום שהנוגדנים כנגדו פותחו כבר בחשיפות קודמות.

עמידות זו תקפה רק למשך מספר מועט של שנים ופגה ללא חשיפה מתמדת לטפיל. עובדה זו הופכת את מחלת המלריה למסוכנת עבור מטיילים שמעולם לא נחשפו לטפיל קודם לכן. בדרך כלל הסימפטומים של מחלת המלריה מופיעים תוך שבועות בודדים מרגע העקיצה על ידי היתוש. זנים מסוימים של הטפיל מסוגלים להישאר בכבד במצב רדום ולא לפתח תסמינים מידיים. במקרים מסוג זה, הטפיל יכול לעבור למצב פעיל חודשים ואף שנים לאחר המגע הראשוני.

סימפטומים


סימפטומים של מלריה יכולים להופיע לאחר 8-6 ימים מרגע החשיפה לטפיל. הם כוללים לרוב: חום גבוה מלווה בצמרמורות. ירידה פתאומית של החום יכולה להיות מלווה בזיעה מוגברת. כאבי ראש עייפות לא מוסברת כאבי שרירים רגישות בטנית (קשיי עיכול) בחילה והקאות תחושת עלפון בעמידה או ישיבה מהירה מדי

תופעות נלוות וסיבוכים

במידה והמחלה לא מאובחנת בזמן ויש דחייה של מתן הטיפול המתאים, יכולה להיווצר החמרה של הסימפטומים ועלולים להתפתח סיבוכים של המחלה. סיבוכים אלו כוללים: נזק לרקמה הרכה של המוח, אשר יכולים להתבטא בשינה מוגזמת, חוסר הכרה זמני ואף קומה (coma); בצקת ריאות כשל כיליתי אנמיה חמורה הנוצרת כתוצאה ממחסור בכדוריות הדם האדומות והפחתה של יצירת כדוריות חדשות הופעת גוון צהבהב של עור הפנים ואזורים נוספים בגוף רמת סוכר נמוכה בדם

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

דיאגנוזה של המחלה נעשית בעזרת היסטוריה רפואית של המטופל (בעיקר שהייה באזורים ידועים כנגועים במלריה) ותסמינים המוצגים על ידי החולה. בבדיקה גופנית עשוי להתגלות טחול מוגדל (תופעה ידועה כסימפטום למחלת המלריה). בדיקת דם פשוטה מאפשרת לגלות נוכחות של הטפיל (Plasmodium) בדם. בנוסף יש צורך לבדוק את יכולת הקרישה, רמת הטסיות וכדוריות הדם האדומות, ואת תפקודי הכבד והכליות.

כאשר אדם שהה באזור בו קיימת מלריה, נחשף ליתושים ומתפתחים אצלו תסמינים שמזכירים תסמינים של שפעת, אך הבדיקות אינן מצביעות על נוכחותו של טפיל מלריה בדמו, יש לבצע את הבדיקות שלוש או ארבע פעמים נוספות, על מנת לוודא שהוא אינו לוקה במחלה. 

במהלך הטיפול התרופתי מבצעים שוב את הבדיקות, על מנת לעקוב אחר מהלך המחלה ולוודא שמספר הטפילים נמצא במגמת ירידה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

קיים טיפול למחלה וחלק מהתרופות יעילות גם במניעתה, אלא שלא כל התרופות יעלות באותה מידה ויש כאלה שכבר לא מומלצות כלל. סוג התרופה שיש ליטול תלוי בעיקר בזן המלריה ובאזור שבו עומדים לבקר. רוב התרופות הניתנות כיום לאדם הנחשף למלריה מאפשרות לשלוט בתסמיני המחלה.

גילו של המטופל ומצבו הבריאותי הם חשובים לבחירת תרופה למניעת מלריה. אצל נשים בהיריון, ילדים, אנשים מבוגרים מאד, אנשים שיש להם בעיה רפואית אחרת ואנשים שלא השתמשו מעולם בטיפול תרופתי למניעת מלריה, יש צורך בהתייחסות מיוחדת. על נשים בהריון אשר נחשפו לטפיל להתייעץ עם רופא לגבי טיפול מתאים שלא פוגע בעובר.

להלן רשימה חלקית של הגורמים שמשפיעים על הבחירה בתרופה מסוימת:

·          אם התרופה משמשת למניעת המחלה, או לטיפול בה.
·          מצב המטופל (גיל, אישה הרה).
·          דרגת החומרה של המחלה.
·          המיקום הגיאוגרפי בו נחשף המטופל למחלה.
·          עמידות טפיל מלריה לתרופות מסוימות.
·          יכולת המטופל ליטול את התרופה, מבלי שהדבר יהיה כרוך בתופעות לוואי או בסיבוכים.
·          יכולת המטופל ליטול תרופה בגלולות.

אצל אנשים הלוקים במלריה, בחירת התרופה מתבצעת בהתאם ל:
·          סוג הטפיל הגורם לזיהום.
·          חומרת הזיהום.
·          מצב המטופל (גיל, היריון, אלרגיות או בעיות רפואיות אחרות).
·          עמידות הטפיל לתרופות והאזור הגיאוגרפי המסוים בו נדבק המטופל במחלה.

צריכה מוגברת של נוזלים ואלקטרוליטים מומלצת ביותר להקלה על התסמינים.

מניעה

קיימות מספר תרופות שניתן לקחת למניעה. התרופה המומלצת נקבעת לפי האיזור שאליו מתכננים לנסוע וגם במחלות או במצבים רפואיים קודמים. כל התרופות הניתנות כיום למניעה מצריכות מרשם רופא.

התרופות העיקריות הן: לריאם (Lariam, Mefloquine) מאלארון (Malarone,Atovaquone/Proguanil) דוקסילין (Doxylin, Doxycyline Hydrochloride).

למטיילים במקומות הידועים כבעלי שיעור גבוה של מלריה ולמי שסבלו בעבר מתופעות לוואי עקב שימוש בתרופות למניעה או לטיפול במלריה, מומלץ להתחיל ליטול כל אחת מהתרופות שלושה עד ארבעה שבועות לפני הנסיעה כדי שיוכלו לקבל יעוץ ראוי ולהחליף את התרופה במידת הצורך, אם יתפתחו תופעות לוואי.

ניתן למנוע הידבקות במלריה באמצעות נטילת תרופה לפני, במהלך, או לאחר נסיעה לאזור בו יש מלריה, אולם השימוש בתרופה נגד מלריה לא תמיד יעיל. זאת משום שלעתים הטפילים באזורים מסוימים בעולם, עמידים לחלק מהתרופות.

פורומים, המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות דם לילד בן שנתיים קארין 17/09/2019 20:44
 • שלום רב, בני בן השנתיים הופנה לבדיקות דם לקרישיות בעקבות דימומים רבים מהאף. קיבלנו תוצאות חלקיות ויצא נצון חריג- בבדיקה של- Platelet Agg.-Epinephrine יצאה תוצאה של 15 (כאשר הטווח התקין הוא בין 70-100). אודה לתשובתך על מה נתון זה עשוי להצביע? תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
נורמובלסטים.ערך מוחלט ואחוזים שרון 14/09/2019 23:02
 • שלום! ספירה תקינה כולל ספירה מבדלת,תאים לבנים ואדומים,טרומבוציטים.נורמובלסטים מוחלט-0.אך באחוזים-1%. האם זה יתכן? האם יש טעם לפנות להמטולוג? תודה ושבוע טוב שרון

 • + הוסף תגובה
נורמובלסטים ד"ר דרור לוין 14/09/2019 23:12
 • שלום התוצאה הזאת איננה פתלוגית כמובן חשוב להבין מיהו החולה והאם יש מחלות רקע המטולוגיות דרור

 • + הוסף תגובה
נורמובלסטים שרון 14/09/2019 23:44
 • תודה רבה!אין רקע המטולוגי בלי עין רעה! אשמח לדעת איך יתכן חוסר מוחלט של נורמובלסטים בספירה.מצד שני %1. תודה ולילה טוב!

 • + הוסף תגובה
1 אחוז ד"ר דרור לוין 14/09/2019 23:56
 • אני מעריך שזאת תוצאת המעבדה במיספר קטן מאד של נורמובלסטים רפואה שלמה דרור

 • + הוסף תגובה
פריטין גבוה לבן שלוש וחצי הילה 27/08/2019 16:54
 • שלום בני בן שלוש וחצי מזה כחודשיים סובל מכאבי בטן וכאבי גרון שבאים והולכים. חוסר תאבון וירד קילו במשקל. נשלחנו לבדיקות דם, פריטין יצא 587. עשינו בדיקה חוזרת הפריטין ירד מעט ל-530. שאר המדדים תקינים. מה זה יכול להיות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
פריטין ד"ר דרור לוין 31/08/2019 23:43
 • שלום ,מדובר בערכים מאד חריגים לילד בן שלוש יש צורך ביעוץ המטולוגי רפואה שלמה דרור

 • + הוסף תגובה
תודה הילה 31/08/2019 23:49
 • מה עושה המטולוג במצב כזה? שולח לעוד בדיקות דם?

 • + הוסף תגובה
בירור המטולוגי ד"ר דרור לוין 31/08/2019 23:55
 • יש שורה של דברים שצריך לשאול , לבדוק ממש אצל החולה וכן יש מספר בדיקות וצילומים שצריך לבצע בדרך כלל. רפואה שלמה דרור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!