זיבה (Gonorrhea)

ראשי

תאור

זיבה היא מחלת מין מדבקת, הנוטה להופיע בעיקר בגברים בגילאים 20-24 ובנשים בגילאים 18-24. מסוף שנות ה-90 חלה עלייה חדה בתחלואה בזיבה בישראל. בשנת 2002 היו יותר מאלף מקרים חדשים של זיבה שדווחו, לעומת 50 בשנת 1995 . המחלה 

החיידק הגורם למחלה הוא ניסריה גונוריאה. הוא מצוי בנוזל הזרע או בהפרשות הנרתיק של החולה, ולכן העברה של המחלה נעשית בזמן קיום יחסי מין בלתי מוגנים (מכל סוג שהוא), ואף משימוש משותף באביזרי מין שלא חוטאו או כוסו בקונדום.

נשים בהריון שנדבקות במחלה עלולות להעביר את הזיהום לילדיהן במהלך הלידה. 

הדמייה תלת ממדית של חיידק ניסריה גונוריאה המצוי במחלת הזיבה


סימפטומים


אצל הגבר מחלת הזיבה היא בדרך כלל תסמינית וביטויה העיקרי הוא דלקת שופכה שמתפתחת לאחר 7-2 ימי דגירה, צריבה בהטלת שתן והפרשה מוגלתית מהפין. הסיבוכים האזוריים והמערכתיים נדירים בימינו. 

אצל האישה המחלה תסמינית במיעוט המקרים, והתסמינים של דלקת צוואר הרחם ו/או דלקת השופכה פחות ייחודיים: צריבה בהטלת שתן, הפרשה מהנרתיק (שמקורה בצוואר הרחם), כאב בעת משגל, דימום מצוואר הרחם לרוב לאחר משגל. איחור בטיפול (שאינו נדיר מכיוון שבהיעדר תסמינים החולה אינה פונה להיבדק) עלול להביא להתפשטות הזיהום לאגן, אך גם במצב זה ייתכן שלא יופיעו תסמינים. 

תסמינים נוספים יכולים להיות כתוצאה מזיהום בחלחולת (רקטום), בגרון או בעיניים, שיתבטאו בכאב, בהפרשות ובאי נוחות באזור המזוהם.

כאשר תינוק נדבק במחלה בזמן הלידה, תסמינים של דלקת לחמיות העין (conjunctivitis) יתפתחו תוך שבועיים לאחר הלידה, ויכללו אודם ונפיחות, עם הפרשה מוגלתית סמיכה. אצל תינוקות המחלה יכולה להוביל לעיוורון במידה ואינה מטופלת כראוי. 

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להידבקות במחלה כוללים מגע מיני עם בני זוג מרובים, ומגע מיני עם בן זוג חדש. סבירות ההידבקות של גבר לאחר מגע מיני אחד עם אישה שלקתה בזיבה היא של 20%, ועד 80%-60% לאחר ארבעה מגעים. שיעור ההידבקות של אישה מגבר נושא זיהום גבוה אף יותר. 

תופעות נלוות וסיבוכים

היעדר טיפול מתאים במחלת הזיבה עלול להוביל לעקרות, להריון מחוץ לרחם (עקב הצטלקויות בחצוצרות), ולכאב בטן כרוני. פלישת החיידק לדם נדירה בימינו, ושכיחה יותר בקרב נשים בגלל האופי האי-תסמיני של הזיהום. אצל היילוד החיידק גורם בעיקר לדלקת לחמיות שיכולה לגרום להינקבות העין ולעיוורון. הזיהומים בלוע ובחלחולת בדרך כלל א-תסמיניים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון המעבדתי נקבע על סמך בדיקה בשם צביעת גראם של משטח הפרשה במיקרוסקופ (דיפלוקוקים גרם-שליליים תוך-תאיים), בדיקת תרבית (פחות יעילה בזיהום צוואר הרחם מאשר בדלקת שופכה), או שיטות אבחון מולקולתיות (PCR) בדגימת שתן (יעילות יותר). חשוב לקיים מעקב על מנת למנוע הידבקות משנית ולטפל בה אם התרחשה, לרבות בבן/בת הזוג. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול האמפירי מתבסס על מתן צפטריאקסון (Ceftriaxone) לשריר, או צפיקסים (Cefixime) דרך הפה. גם ספקטינומיצין (Spectinomycin) יעיל מאוד. רוב החיידקים המבודדים בישראל עמידים לקינולונים (כגון ציפרופלוקסצין, אופלוקסצין). 

במקרים רבים, זיהום בחיידק הזיבה מגיעה יחד עם זיהום בחיידק הכלמידיה, ולכן לטיפול מוסיפים גם דוקסיציקלין (Doxycycline hydrochloride), אנטיביוטיקה היעילה נגד כלמידיה.

את הטיפול צריך לקבל גם בן או בת הזוג, בכדי למנוע הדבקה חוזרת והמשך של הפצה של המחלה. 

מניעה

על מנת למנוע הידבקות בזיבה מומלץ לקיים יחסי מין מוגנים ולהשתמש בקונדום. יתרונותיו של הקונדום הוא כמובן הגנה מלאה מפני מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס ומחלות נוספות. מומלץ להשתמש בקונדום גם עבור נשים שמשתמשות בגלולות, כאשר מקיימים מגע מיני מזדמן עם גבר שההיסטוריה המינית שלו אינה מוכרת או אינה אמינה. 

מניעה של הדבקת תינוק בזמן לידה מתבצעת על ידי נטילת טיפול אנטיביוטי טרם הלידה, ובתקופה ההנקה. 


פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקה חלבון עוברי-האם תקין?? שימרית 28/02/2020 22:31
  • שבוע18+1 חלבון עוברי (AFP)-0.71 MoM/ 35.3 ng/mL גונדוטרופין (HCG)- 0.75 MoM/ 15.5 U/mL אסטריול (uE3)- 1.27 MoM /2.0 ng/mL תסמונת דאון: הסיכון הסטטיסטי ללידת תינוק עם תסמונת דאון מחושב לפי גילך בלבד 1:230 הסיכון המחושב לפי גילך בשילוב עם תוצאות הבדיקות: 1:3700 טריזומיה 18: הסיכון המחושב לפי גילך בשילוב עם תוצאות הבדיקות: 1:10000 סיכום: קיימת זכאות לדיקור מי שפיר לאשה שהייתה בגיל 35 שנים ומעלה בעת הכניסה להריון. נא לפנות לרופא המטפל.

  • + הוסף תגובה
חדרי מוחצלטרלי נעמי 23/02/2020 17:58
  • בכל האינטרנט יש התייחסות לחדרים מורחבים שהמקסימום הוא 10 ממ. האם יש מינמום? שני חדרי המוח יצאו לי 4.1 האם תקין?הרופא רשם שתקין אבל רשם לבוא עוד חודש לביקורת

  • + הוסף תגובה
האם הריון? לולה 22/02/2020 23:11
  • ווסת אחרונה ב30.1 אמורה לקבל עוד ארבעה ימים. יעני 26.2 חווה "התכווצויות" מידי פעם, וכאבי מחזור כבר תקופה. ביומיים האחרונים הם ממש התחזקו. השתנה מרובה! מרגישה כל הזמן לחץ על השלפוחית. במצבי מחזור רגילים, אין רצון לפיפי בימים שלפני המחזור.. וכרגכ אני קמה בלילה! בחיים לא קמתי בלילה. (חוץ מבהריון הראשון)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!