זיבה (Gonorrhea)

ראשי

תאור

זיבה היא מחלת מין מדבקת, הנוטה להופיע בעיקר בגברים בגילאים 20-24 ובנשים בגילאים 18-24. מסוף שנות ה-90 חלה עלייה חדה בתחלואה בזיבה בישראל. בשנת 2002 היו יותר מאלף מקרים חדשים של זיבה שדווחו, לעומת 50 בשנת 1995 . המחלה 

החיידק הגורם למחלה הוא ניסריה גונוריאה. הוא מצוי בנוזל הזרע או בהפרשות הנרתיק של החולה, ולכן העברה של המחלה נעשית בזמן קיום יחסי מין בלתי מוגנים (מכל סוג שהוא), ואף משימוש משותף באביזרי מין שלא חוטאו או כוסו בקונדום.

נשים בהריון שנדבקות במחלה עלולות להעביר את הזיהום לילדיהן במהלך הלידה. 

הדמייה תלת ממדית של חיידק ניסריה גונוריאה המצוי במחלת הזיבה


סימפטומים


אצל הגבר מחלת הזיבה היא בדרך כלל תסמינית וביטויה העיקרי הוא דלקת שופכה שמתפתחת לאחר 7-2 ימי דגירה, צריבה בהטלת שתן והפרשה מוגלתית מהפין. הסיבוכים האזוריים והמערכתיים נדירים בימינו. 

אצל האישה המחלה תסמינית במיעוט המקרים, והתסמינים של דלקת צוואר הרחם ו/או דלקת השופכה פחות ייחודיים: צריבה בהטלת שתן, הפרשה מהנרתיק (שמקורה בצוואר הרחם), כאב בעת משגל, דימום מצוואר הרחם לרוב לאחר משגל. איחור בטיפול (שאינו נדיר מכיוון שבהיעדר תסמינים החולה אינה פונה להיבדק) עלול להביא להתפשטות הזיהום לאגן, אך גם במצב זה ייתכן שלא יופיעו תסמינים. 

תסמינים נוספים יכולים להיות כתוצאה מזיהום בחלחולת (רקטום), בגרון או בעיניים, שיתבטאו בכאב, בהפרשות ובאי נוחות באזור המזוהם.

כאשר תינוק נדבק במחלה בזמן הלידה, תסמינים של דלקת לחמיות העין (conjunctivitis) יתפתחו תוך שבועיים לאחר הלידה, ויכללו אודם ונפיחות, עם הפרשה מוגלתית סמיכה. אצל תינוקות המחלה יכולה להוביל לעיוורון במידה ואינה מטופלת כראוי. 

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להידבקות במחלה כוללים מגע מיני עם בני זוג מרובים, ומגע מיני עם בן זוג חדש. סבירות ההידבקות של גבר לאחר מגע מיני אחד עם אישה שלקתה בזיבה היא של 20%, ועד 80%-60% לאחר ארבעה מגעים. שיעור ההידבקות של אישה מגבר נושא זיהום גבוה אף יותר. 

תופעות נלוות וסיבוכים

היעדר טיפול מתאים במחלת הזיבה עלול להוביל לעקרות, להריון מחוץ לרחם (עקב הצטלקויות בחצוצרות), ולכאב בטן כרוני. פלישת החיידק לדם נדירה בימינו, ושכיחה יותר בקרב נשים בגלל האופי האי-תסמיני של הזיהום. אצל היילוד החיידק גורם בעיקר לדלקת לחמיות שיכולה לגרום להינקבות העין ולעיוורון. הזיהומים בלוע ובחלחולת בדרך כלל א-תסמיניים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון המעבדתי נקבע על סמך בדיקה בשם צביעת גראם של משטח הפרשה במיקרוסקופ (דיפלוקוקים גרם-שליליים תוך-תאיים), בדיקת תרבית (פחות יעילה בזיהום צוואר הרחם מאשר בדלקת שופכה), או שיטות אבחון מולקולתיות (PCR) בדגימת שתן (יעילות יותר). חשוב לקיים מעקב על מנת למנוע הידבקות משנית ולטפל בה אם התרחשה, לרבות בבן/בת הזוג. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול האמפירי מתבסס על מתן צפטריאקסון (Ceftriaxone) לשריר, או צפיקסים (Cefixime) דרך הפה. גם ספקטינומיצין (Spectinomycin) יעיל מאוד. רוב החיידקים המבודדים בישראל עמידים לקינולונים (כגון ציפרופלוקסצין, אופלוקסצין). 

במקרים רבים, זיהום בחיידק הזיבה מגיעה יחד עם זיהום בחיידק הכלמידיה, ולכן לטיפול מוסיפים גם דוקסיציקלין (Doxycycline hydrochloride), אנטיביוטיקה היעילה נגד כלמידיה.

את הטיפול צריך לקבל גם בן או בת הזוג, בכדי למנוע הדבקה חוזרת והמשך של הפצה של המחלה. 

מניעה

על מנת למנוע הידבקות בזיבה מומלץ לקיים יחסי מין מוגנים ולהשתמש בקונדום. יתרונותיו של הקונדום הוא כמובן הגנה מלאה מפני מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס ומחלות נוספות. מומלץ להשתמש בקונדום גם עבור נשים שמשתמשות בגלולות, כאשר מקיימים מגע מיני מזדמן עם גבר שההיסטוריה המינית שלו אינה מוכרת או אינה אמינה. 

מניעה של הדבקת תינוק בזמן לידה מתבצעת על ידי נטילת טיפול אנטיביוטי טרם הלידה, ובתקופה ההנקה. 


פורומים דיקור מי שפיר וסיסי שליה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגיון מאחורי שבועות מי שפיר מישפיר 23/11/2020 23:43
 • שלום, אשמח להבין מדוע מתעקשים בארץ על מי שפיר משבוע 16 ואפילו 17 בעוד רשמית אפשר לעשות משבוע 15? האם מדובר בכמות מי השפיר? (על פניו כשהעובר קטן יותר אמור להיות קל יותר לבצע את הדיקור לא?) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
דיקור מ שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 24/11/2020 06:08
 • שלום, בגלל מחקרים שהראו על סיכון גבוה יותר בדיקור מי שפיר לפני שבוע 15 (early amniocentesis), משרד הבריאות קבע שהבדיקה תבוצע משבוע 16. בשנים האחרונות מבוצע הצ'יפ הגנטי בבדיקה ולזה מומלץ יותר תאים, וההמלצה משבוע 17. אפשר לבצע משבוע 16. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 13:54
 • בת 34 הריון שני ללא ילדים, שקיפות 6 מ"מ לאחר פגישה עם יועץ גנטי הוא רשם המלצה לבצע את מי השפיר ב- 30/11 בתאירך הזה אני אהיה בשבוע 14+6 האם הגיוני? זה לא מוקדם מדי? לא מסוכן או משהו?

 • + הוסף תגובה
דיקור מי שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 18/11/2020 15:23
 • שלום, כנראה שיש טעות בחישוב. לא מבצעים דיקור מי שפיר לפני שבוע 16. את צריכה לדחות את הדיקור בשבוע וחצי או לבצע בהקדם בדיקת סיסי שליה. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 19:32
בדיקות מיותרות? נעמה 15/11/2020 11:54
 • אני אשה צעירה, בת 24, בהריון. קצת מוזרות לי כל הבדיקות.. הריון זה לא מחלה! הבנתי שבמדינות אחרות, בודקים פחות. הייתי שמחה לשאול לדעתך, ולהבין מהן הבדיקות הבאמת הכרחיות..

 • + הוסף תגובה
בדיקות בהריון ד"ר יוסי הר-טוב 15/11/2020 22:09
 • שלום נעמה, הריון אינו מחלה אך לידת ילד פגוע כן. לכן יש בדיקות המומלצות לפי משרד הבריאות במטרה להוריד סיכון ללידת עובר פגוע וההמלצות מתייחסות מצד אחד לסיכון ומצד שני לעלות של בדיקות אלו. נוסף להמלצות משרד הבריאות ישנן בדיקות נוספות וכל זוג, ללא תלות בגיל והמלצות משרד הבריאות, רשאי להחליט אילו מבין הבדיקות הם מעוניינים לבצע. כמובן שהדבר תלוי בגישה, אמונה, מצפון ותרבות ועלות הקשורים להחלטה וזה לא ממש רלוונטי מה עושים במקומות אחרים בעולם או זוגות אחרים. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!