זיהום באגן (pelvic inflammatory disease)

ראשי

תאור

הידבקויות באגן או בחצוצרות נובעות מזיהום או דלקת באגן (לא בנרתיק) או בחצוצרה, הנקראת בשם הכללי Pelvic Inflammatory Disease (PID). הזיהום עלול להיות תוצאה של הידבקות ממחלה המועברת ביחסי מין, כמו זיבה או כלמידיה. חיידקים אלה מגיעים לחצוצרות ולאגן, דרך הנרתיק או הרחם, גורמים לדלקת, ובגלל רגישותם הגדולה של איברי האגן נותרת רקמה צלקתית. סיבות נוספות לזיהום באגן הן: זיהום אחרי הפלות, במיוחד אלו המלוות בחום, החדרת התקן תוך-רחמי שמעלה את שכיחות דלקות האגן למיניהן, ניתוחים באגן בגלל ציסטות בשחלות, הריון מחוץ לרחם או ניתוחי שרירנים. תוספתן נמקי וקרוע, המלוּוה בדלקת באגן, גורם לעיתים קרובות לנזק אנטומי בחצוצרה וסביב השחלות.
הידבקויות באגן וסביב החצוצרות הנוצרות כתוצאה מזיהום באגן, עשויות להיות דקות ושקופות, או עבות וגסות. לעיתים הן מעוותות את מבנה האיברים באגן, גורמות להרחקת קצה החצוצרה מהשחלה, ומונעות על ידי כך את מעבר הביצית מהשחלה לחצוצרה, כלומר לעקרות. לעיתים האנטומיה כמעט אינה נפגמת, ולמרות ההידבקויות בחלק מהמקרים מצליחה הביצית להגיע לחצוצרה.
גם כאשר החסימה בחלל החצוצרות אינה מוחלטת, עשויה האישה להרות בצורה עצמונית ללא כל טיפול, בין הטיפולים או אף אחריהם, אולם הסיכון להריון חוץ-רחמי עולה במקרה כזה. הידבקויות מאובחנות בצורה עקיפה על ידי צילום רחם, או באופן ודאי על ידי לפרוסקופיה שבה מוחדר לבטן (בהרדמה כללית) מכשיר דק, המחובר למסך טלוויזיה.
זיהום באגן (Pelvic inflammatory disease) הוא אחד מהגורמים השכיחים ביותר לאשפוזים בקרב נשים. חוקרים רבים מאמינים שזיהומים מסוג זה מועברים דרך מחלות מין (STDs) המועברות עם המגע המיני.
זיהומים באגן מתפתחים לרוב בשני שלבים. דבר ראשון האורגניזם המזהם חודר ומדביק את צוואר הרחם, ואז ב-10% מן הנשים החיידק עולה במעלה צוואר הרחם אל תוך הרחם, החצוצרות או השחלות. זיהום באגן מהסוג הפחות נפוץ הוא במקרה של הדבקה על ידי חיידק דרך תעלת הלידה בזמן הלידה עצמה, בזמן החדרת התקן תוך רחמי או הפלה. כל הפרוצדורות הנ"ל עלולות לגרום לזיהום באגן, במיוחד אם האישה מאובחנת כחולה במחלת מין.

סימפטומים


הסימפטומים יכולים להיות קלים וכמעט לא מורגשים אולם בחלק מן המקרים יכולה להתפתח הסלמה והחמרה בתסמינים. הסימפטומים לזיהום באגן (Pelvic inflammatory disease):
כאב באגן ובבטן תחתונה
הפרשות מהנרתיק המלוות בריח רע
חום וצמרמורת
בחילה והקאות
כאבים בזמן קיום יחסי מין

פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן שחלה ללא נשאות ציפי 24/02/2020 23:31
  • שלום. סרטן שחלה ללא נשאות. Ca 90 וקבלת אולפאריב במשך חודשיים וca הגיע ל 200 במתן של חודשיים אפשר לקבוע כבר שאין יעילות ?

  • + הוסף תגובה
כריתת שחלות ובריאות רופפת. עצתך בבקשה. נעמה 24/02/2020 20:01
  • שלום ד"ר ביינר בינואר 2017 עברתי כריתת שחלות עם קרצינומה מסוג Morphologically compatible with serous borderline cystadenofibroma with extensive micropapillary pattern of growth (low (grade non-invasive serous carcinoma בריאותי מאז התדרדרה מאוד. לפני שנה החלו דימומים בצואה, שמופיעים לסירוגין. קולונוסקופיה וירטואלית תקינה, ct בטן ללא הזרקת חומר ניגוד נמצא ללא גושים או הגדלת בלוטות לימפה. אני עייפה מאוד מאוד, חלשה, על סף עילפון פעמים רבות. ca125 תקין. המוגלובין תקין. מעקב גינקואונקולוגית נקבע ל31.3.2020 שאלותיי האם הסמן הסרטני אמין במידה כזאת שיכול לשלול הישנות המחלה? האם יש דרכים ובדיקות נוספות שעשויות להבהיר את מצבי? בדיקות הדם תקינות למדיי, CRP מוגבר קלות באופן קבוע ( 1.7 בסקאלה של 0-5 בבדיקה האחרונה) הרופא שניתח אותי לא נקב במילה סרטן, ואילו רופאה במיון נשים אמרה לי שאני חייבת מעקב כי היה לי סרטן שחלות. האם אכן זה סרטן? חשוב לי לדעת. לא חוששת מאמת. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
ביופסיה לאחר בדיקת פאפ נ 24/02/2020 00:36
  • שלום ד״ר, בת 39, לאחרונה ביצעתי בדיקת פאפ בקופת חולים מכבי והתקבלה תשובה חיובית לזן 16 (שאר הזנים שליליים) ו lgsil. הופניתי לבדיקת קולפוסקופיה ונלקחה ביופסיה שתוצאתה cin1. הרופא המליץ על לייזר או קוניזציה. שאלותיי הן: 1. האם חובה לבצע כרגע טיפול או שניתן להסתפק בהמשך מעקב? במידה וכן, כמה זמן מומלץ להמתין? 2. האם הוירוס יכול לעבור מעצמו גם בדרגה הזו? 3. הומלץ לי על חיסון גרדסיל 9 - קיבלתי מנה ראשונה לפני כשבוע. האם אני כבר מוגנת או ההגנה רק לאחר קבלת החיסון השלישי? האם אין הגנה כלל כרגע? 4. במידה ואמשיך לקיים יחסי מין עם בן הזוג שגם הוא נדבק בזן הנ״ל (נדבקתי ממנו) האם המשמעות שלא אצליח להירפא מזן זה? (הכוונה האם יכולה להיות הדבקה חוזרת בכל פעם שנקיים יחסי מין?). 5. האם אפשר להידבק גם מנשיקה צרפתית? 6. האם ישנה בדיקה לגבר שבודקת האם נדבק בוירוס ובאלו זנים? במידה וכן, מה שם הבדיקה והיכן מבוצעת? מתנצלת על השאלות המרובות.. תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!