ריח רע מהפה (Bad breath)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המדפים בחנויות עמוסים במוצרים בטעם מנטה, בתכשירים לשטיפת הפה ובמוצרים אחרים שמטרתם לסייע בהתמודדות עם ריח רע מהפה (באשת הפה) ובמניעתה, באופן זמני בלבד.

מזונות מסוימים, מחלות מסוימות והרגלים מסוימים הם חלק מהגורמים לאותו ריח רע מהפה. במקרים רבים ניתן להשיג שיפור במצבים של ריח רע מהפה, באמצעות שמירה נאותה על היגיינת הפה. במקרים ששיטות טיפול עצמי פשוטות אינן פותרות את הבעיה, מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים, על מנת לוודא שהגורם למצב של באשת הפה אינו בעיה חמורה יותר.


סימפטומים


סוג הריח המדויק הנובע כתוצאה ממחלת באשת הפה משתנה בהתאם למקור הבעיה או לגורם שיוצר אותה.

סיבות וגורמי סיכון

קיימים גורמים רבים לבעיית ריח רע הפה, הם כוללים בין היתר:

מזון
. שאריות זעירות של אוכל בתוך השיניים ומסביב להן עלולות לגרום לריח של ריקבון. אכילה של מזונות המכילים שמנים נדיפים היא סיבה נוספת לבאשת הפה. בצל ושום הם הדוגמא המוכרת ביותר, אולם גם ירקות אחרים ותבלינים עלולים לגרום למצב של ריח רע מהפה. 

לאחר שמזונות אלו מתעכלים והשמנים בעלי הריח החריף נספגים בזרם הדם הם מגיעים אל הראות ומשתחררים החוצה דרך הנשימה, עד שהמזון נעלם לחלוטין מהגוף. בצל ושום יכולים לגרום לבאשת הפה לפרק זמן של עד 72 שעות לאחר אכילתם.

בעיות בשיניים
. שמירה לא נאותה על היגיינה של השיניים ומחלת מיסב השן (מחלה פריודונטית) יכולות לגרום לבאשת הפה. כאשר לא מצחצחים שיניים ולא מנקים אותן בחוט דנטאלי מידי יום, שאריות זעירות של אוכל נשארות בפה, אוספות חיידקים ופולטות אדים של מימן גופרתי. שכבה דביקה וחסרת צבע של חיידקים (פלאק) מצטברת על השיניים.

במידה ולא מצחצחים את השיניים, הפלאק מצטבר ועלול לגרום לגירוי בחניכיים (דלקת חניכיים) ולריקבון בשיניים. בסופו של דבר עלולים להיווצר כיסים מלאים בפלאק בין השיניים לחניכיים (מחלת מיסב השן-פריודונטיטיס), שיחריפו את הבעיה וגם את באשת הפה. שיניים תותבות שלא מקפידים לנקות אותן באופן קבוע ושאינן מותאמות כראוי, יכולות אף הן לשמש אכסניה לשאריות מזון שתצבורנה חיידקים ותפלוטנה ריחות רעים.

יובש בפה
. הרוק מסייע בניקוי הפה ומשמש כחומר סיכה. כאשר הפה יבש תאים מתים מצטברים על הלשון, החניכיים ועל החלק הפנימי של הלחי. תאים אלו נרקבים וגורמים למצב של ריח רע מהפה. בדרך כלל בזמן השינה הפה מתייבש. זהו הגורם לבאשת הפה בבוקר. יובש בפה מחריף אף יותר כאשר ישנים בפה פתוח. תרופות מסוימות ועישון עלולים להוביל ליובש כרוני בפה, כך גם בעיה בבלוטות הרוק.

מחלות. זיהומים כרוניים בראות ואבצס בראות עלולים לגרום לריח חריף מאד של ריקבון. מחלות אחרות כמו סוגים מסוימים של סרטן והפרעות בחילוף החומרים (הפרעות מטאבוליות) עלולות לגרום לריח אופייני מהפה. אי ספיקה של הכליות יכולה לגרום לריח המזכיר ריח של שתן ואי ספיקה של הכבד עלולה לגרום ריח שמתואר כריח של דגים. 

לאנשים עם סוכרת לא מאוזנת בדרך כלל יש ריח פירותי מהפה. רפלוקס כרוני של מיצי הקיבה (מחלת רפלוקס גסטרוסופג'יל (GRED קשורה אף היא לבאשת הפה.

מחלות בפה, באף ובגרון. באשת הפה קשורה גם לזיהומים בסינוסים, הפרשות מהאף ומהסינוסים שמגיעות אל החלק האחורי של הגרון עלולות לגרום לריח מהפה. אצל ילדים הסובלים מבאשת הפה עלול להיות חפץ זר בתוך האף. שעועית או חפץ קטן שתקוע בתוך האף עלול לגרום להפרשה מתמדת מהאף ולריח של ריקבון. 

זיהומים בגרון יכולים לגרום למצב של ריח רע מהפה עד להחלמתם. ברונכיטיס וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה העליונות, הכרוכים בשיעול שמעלה כיח בעל ריח, הם מקור נוסף למחלת באשת הפה.

מוצרי טבק. עישון מייבש את הפה וניחן בריח רע כשלעצמו. אנשים שמעשנים טבק נוטים יותר לפתח מחלה במיסב השן, שגם היא גורמת לבאשת הפה.

דיאטה חריפה
. אנשים שעושים דיאטה עלולים לפתח ריח "פירותי" לא נעים מהפה, שנגרם בשל קטואצידוסיס - קלקול של חומרים כימיים כתוצאה מצום.

פורום טיפולי שיניים בשילוב המיקרוסקופ

דר' אריאל סביון

דר' אריאל סביון
ד״ר אריאל סביון בעלים של מרפאת שיניים ״סביון קליניק״ אשר מתמקדת בטיפולי שיניים באמצעות מיקרוסקופ טיפולי תחת קונספט של רפואת שיניים מיקרוסקופית. שילוב המיקרוסקופ בטיפולי שיניים תורם לדיוק בטיפולי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילדה בת 3
 • ברכה
 • 10/02/2019 21:25
 • הי ילדתי בת 3 יש לה שחור בשינים במשפחה הכללית וגם לבעלי היה את זה בעבר לדברי הרופא זה סוג של חיידק שרק מפריע מבחינה אסתטית לא הייתי רוצה להכניס אותה בגיל כזה לטיפולי שיננית הייתי שמחה לדעת - איך אני מוודא שזה אכן החיידק ולא עששת תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה בקשר לכתר זמני
 • שירה
 • 19/10/2018 18:04
 • התחילו לי מדידות הבעיה שפתאום בצחצוח ביום רביעי המאוחרות הכתר נפל . הבעיה שהרופאה תהיה ביום ראשון האם במספר ימים זה זה ישפיע על המדידות ? ותהיה תזוזה של החניכיים והשיניים בינתיים לא שלחו למעבדה כי עושים עון שן בתור נפרד ואז שולחים. זה יוצא כמעט 4 ימים הסיכוי מה שמשהוא זז הימים אילו ונמטרך לעשות הכל מידש או אפילו חלק או סבירות קטנה לזה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כתר ומדידות
 • אורית
 • 25/09/2018 00:46
 • הולכת לעשות מדידות לכתר שנעשה קודם הארכת כותרת שאלתי היא כזאת: יש גם כתר קבוע לידו נאמר לפני הניתוח שיש סיכוי שאולי אצטרך להחליף את הכתר שלידו בגלח הניתוח בינתיים חזרתי לריפוד הכתר הזמני וזה הצליח בלי שינוי בכתר . האם אחרי המדידות וקבלת החרסינה מהמעבדה (עושה כתר זירקונה) מכיון שכתר חרסינה יותר גדול מכתר זמני ומדובר גם בשן טוחנת עליונה אם זה משנה גם זאת של המדידה וגם זאת שקיימת כרגע האם אולי יכול להיות מקרה שעדיין פתאום יראו שקצר מדי ולא מתאים הגודל 2 הכתרים בגודלם אחת ליד השניה בגלל הנחץיתוח אחת קצרה או אין מקום ואם יהיה המצב האם המדידה תצטרך להיעשות מחדש ? אשמח על תשובה , תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא ריח רע מהפה

    
ריח-פה בואש, כלומר ריח רע מהפה מכונה בשפה הרפואית אליטוזיס והינו בעיה נפוצה מאוד. אנשים הסובלים מבעיה זו מתקשים לא אחת בניהול חיים חברתיים וקשרים במקומות עבודה. קיימים שני מאפייני התנהגות עיקר...
חשוב לדעת   ריח נעים מהפה יכול לשפר את האינטראקציה עם הסביבה ולהפוך אותה לחוויה מהנה. על פי מחקרים ועדויות נוספות, הפעולות המפורטות להלן עשויות לסייע בהתמודדות עם ריח רע מהפה.   בק...
אם אתם לוקים בריח פה, למרות שאתם מקפידים על היגיינה נכונה, קרוב לוודאי שהריח נגרם על ידי בעיות עיכול. שיפור התזונה על ידי צריכת כמויות גדולות יותר של דגנים, פירות טריים ( בייחוד תפוזים ואשכוליות, שמגר...
כאשר הקיבה נמצאת תחת עומס, כמו שקורה פעמים רבות בחגים, סביר שנסבול מבעיות כמו צרבת, נפיחות, גזים, שלשול, עצירות וריח רע מהפה. בעיות עיכול אפשר למנוע עוד לפני שהן מגיעות, או לטפל בהן עם ההופעה שלהן ולה...
מצחצחים שיניים באדיקות? משתמשים בחוט דנטלי? כל הכבוד. אבל כדי לשמור על שיניים בריאות עליכם גם לדאוג להימנע מהרגלים שעשויים להזיק לכם לשיניים. הנה כמה מהם קרח. אתם אולי חושבים שקרח לא יכו...
ריח רע מהפה עלול להיות מפגע אסתטי, שיכול לפגוע באיכות החיים ובביטחון העצמי. תופעה לא נעימה זו יכולה לנבוע מסיבות שונות, אך השכיחה שבהן הינה היגיינת פה לקויה. כיצד מטפלים? בכתבה שלפניכם ריח רע מה...

רופאים בתחום
קליניקה שן 2005 בע"מ קליניקה שן 2005 בע"מ
מרפאה לרפואת שיניים עם וותק של 30 שנה. קרא עוד
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ