טכיקרדיה חדרית (Ventricular tachycardia - VT)

ראשי

תאור

תופעה של 3 פעימות או יותר שמקורן בחדרי הלב, במהירות של מעל 100 לדקה (תמונה 1), מוגדרת כטכיקרדיה חדרית (ט"ח).
ט"ח תיתכן גם בהיעדר מחלת לב, אולם שכיחה יותר בלב חולה. היא עלולה להתהוות כסיבוך מוקדם או מאוחר של אוטם בשריר הלב, במהלך קרדיומיופתיה, במחלה במסתמי הלב, כאשר יש דלקת בלב, מיוקרדיטיס, ולאחר ניתוחי לב. ט"ח תיתכן גם כתוצאה מטיפול בתרופות נוגדות הפרעות קצב, ברמת אשלגן נמוכה בדם, בעת שינוי במצב החומצי/בסיסי בגוף ובהיעדר חמצון תקין. ההסתמנות הקלינית היא בעלת טווח רחב ותלויה במהירות הטכיקרדיה, במחלת הלב הבסיסית ובמצבים רפואיים אחרים. חלק מהחולים הם אי-תסמיניים, אצל חלקם קיימת הסתמנות קלינית קלה, ובאחרים - התעלפות ואף מוות פתאומי.

המנגנון השכיח ביותר לט"ח הוא מנגנון הכניסה מחדש (Reentry), דהיינו, גירוי מחודש של ערוץ הולכה חשמלי כתוצאה מגירוי מתחיל בודד. ט"ח מאובחנת באמצעות רישום אק"ג, באמצעות ניטור הולטר, באמצעות רשם אירועים וכן בבדיקה אלקטרופיזיולוגית.

מסווגים את ט"ח על פי מספר מדדים:
1. על פי משך הטכיקרדיה: א. VT Non-sustained, ט"ח בלתי מתמדת המוגדרת כטכיקרדיה ונמשכת עד 30 שניות; ב. Sustained VT, ט"ח מתמדת הנמשכת מעבר ל-30 שניות.

2. לפי הצורה של מכלול ה-QRS בתרשים האק"ג בעת הטכיקרדיה: א. Mono-morphic VT, ט"ח בעלת צורה אחת בלבד ברישום האק"ג; ב. Polymorphic VT, ט"ח רב-צורתית, 2 או יותר צורות של מכלול QRS ברישום אק"ג.

3. על פי המחלה הבסיסית: א. Ischemic VT, ט"ח כתוצאה מתהליך אסכמי בשריר הלב; ב. Non-ischemic VT, ט"ח שאינה כתוצאה מתהליך איסכמי.

קיימת חפיפה בין הסוגים השונים, לדוגמה:
תיתכן ט"ח מתמדת, איסכמית ורב-צורתית וכן צירופים נוספים אחרים.
Ischemic VT - ט"ח כתוצאה מאיסכמיה - איסכמיה ברמה התאית, משפיעה על פוטנציאל הפעולה, וכן על משך התקופה הרפרקטורית של התאים. בנוסף, בעת אוטם, נוצר מצב של עירוב רקמה בריאה ורקמה צלקתית כתוצאה מהאוטם. שינויים אלו מהווים מצע טוב למנגנון ה-Reentry והתפתחות של ט"ח. הט"ח כתוצאה מאיסכמיה נוטה להופיע יותר כרב-צורתית. הסיכוי לט"ח הוא ביחס ישיר לגודל האוטם. למעשה, התפקוד הסיסטולי של החדר השמאלי הוא המדד המנבא הטוב ביותר למוות פתאומי כתוצאה מהפרעת קצב בקרב חולים אלו.

VT non-ischemic ט"ח שלא כתוצאה מאיסכמיה - קטגוריה זו כוללת טווח רחב של ט"ח:
1. IdiopaticVT, ט"ח אידיופטית, ט"ח המתרחשת בלב בריא וכוללת: א. ט"ח שמקורה במוצא החדר הימני (תמונה 3) RVOT, בדרך כלל ט"ח חד-צורתית עם תבנית של LBBB וציר תחתון ימני. טיפול הבחירה ב-ט"ח זו הוא צריבה באמצעות תדר רדיו במוצא החדר הימני; ב. ט"ח מחוד החדר השמאלי LVOT - בדרך כלל חד-צורתית בתבנית של RBBB וציר עליון. מתאפיינת בתגובה לטיפול בתרופות מקבוצת חוסמי תעלות הסידן כגון וורפמיל (איקקור). ניתן לטפל בה באמצעות צריבה בתדר רדיו.

2. ט"ח תיתכן במחלת שריר הלב המורחב (Dilated cardiomyopathy - DCM) ובמחלת שריר הלב המוגדל (Hypertrophic cardiomyopathy - HCM). א. DCM - קיימת שכיחות גבוהה יותר של ט"ח בקרב חולים אלו, אולם, קשה מאוד לנבא מי מביניהם נמצא בסיכון מוגבר להתהוות הפרעת הקצב; ב. HCM - ט"ח בחולים אלו מופיעה עם התעבות ניכרת של דפנות שריר הלב, עם הסתמנות כהתעלפות. אירועי מוות פתאומי במשפחה והדגמת ט"ח לא מתמדת ברישום הולטר, מרמזים על סיכון מוגבר למוות פתאומי. הטיפול באמצעות אמיודרון הוכח כטיפול יעיל, וכך גם קיצוב דו-לשכתי. נמצא גם שהשתלת דפיברילטור אוטומטי יעילה מאוד לטיפול בחולים אלו.

3. Drug induced VT, ט"ח המושרת על ידי תרופות. תרופות יכולות לגרום לט"ח חד-צורתית או רב-צורתית במיוחד בלב איסכמי ושלאחר אוטם. קבוצות התרופות הבאות עלולות להשרות ט"ח: תרופות נוגדות דיכאון כגון תרופות תלת-ציקליות Tricyclic anti-deppressants, אלכוהול, ניקוטין וקוקאין. תרופות רבות מקבוצת התרופות נוגדות הפרעות קצב אומנם מפחיתות באופן משמעותי את שכיחות הפעימות החדריות המוקדמות, אולם באופן פרדוקסי מגדילות את הסיכוי למוות פתאומי.

4. מצבים אחרים הגורמים לט"ח שאינה מאיסכמיה הם: מחלות דלקתיות של שריר הלב, מחלות זיהומיות של שריר הלב, מחלה במבנה שריר הלב, תסמונת ה-QT המוארך ותסמונת ע"ש ברוגדה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול משתנה בהתאם לתסמינים ולמחלת הלב הבסיסית. ט"ח עלולה להיות מצב חירום ולחייב לעיתים החייאה, מתן שוק חשמלי, או החדרת תרופות נוגדות הפרעות קצב דרך הווריד. טיפול ארוך טווח בט"ח כולל תרופות נוגדות הפרעות קצב כגון אמיודרון, סוטלול או חוסמי ביתא. אולם, לחלק מתרופות אלו השפעות לוואי ניכרות, וכעת הטיפול בתרופות פוחת. בחלק מט"ח הטיפול באבלציה, באמצעות תדר רדיו. זה הליך הבחירה המוביל להחלמה. בשנים האחרונות הטיפול המועדף במקרים רבים של ט"ח הוא השתלת דפיברילטור אוטומטי, בדרך כלל בבית החזה. מכשיר משוכלל המנטר באופן שוטף את קצב הלב, ומסוגל לזהות ט"ח בהתרחשותה. הטיפול הוא טיפול חשמלי כולל שוק חשמלי במטרה לגרום להפסקת הט"ח, וטיפול בתרופות במטרה להקטין את שכיחות אירועי הט"ח.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחירת דרך הטיפול המועדפת לתיקון מסתם מיטראלי אייל 03/12/2020 01:08
  • שלום אובחנתי כמי שסובל מדליפה חזקה במסתם מיטראלי. הומלץ לי לעשות תיקון למסתם. מבדיקות שעשיתי עם 3 מומחים מוכרים בתחום נאמר לי על ידי 2 שדרך הטיפול המומלצת עבורי היא פתיחת בית חזה ומומחה אחר דיבר על אפשרות להתערבות זעיר פולשנית לתיקון המסתם. אני בן 51 בכושר טוב ) נוהג לרכוב שטח עשרות ק"מ פעמיים בשבוע עד לגילוי הבעיה),בגילי אני מעוניין להמנע מפתיחת בית חזה, שאלתי לאור מה שנאמר לי: האם יש מניעה מלבחור בתיקון בשיטה הזעיר פולשנית? האם מדובר בתיקון מלא ) כפי שנאמר לי(, איך בדיוק מתבצע התיקון, ומה הסיכויים שיהיה צורך כעבור שנים לחזור שוב לתיקון המסתם?

  • + הוסף תגובה
דופק נמוך אילן 28/11/2020 11:25
  • שלום,אני בן 60,עוסק בפעילות גופנית מוגברת(הליכה בקצב מהיר 5-6 פעמים בשבוע,כשעה וחצי כל פעם).בעבר ספורטאי מקצוען.תמיד הדופק היה נמוך יחסית(בסביבות 45),לאחרונה הדופק ירד במנוחה ל 35.לחץ דם תקין ומרגיש מצויין(לפני מספר חודשים א.ק.ג במאמץ תקין). האם יש סיבה לדאגה בגין הירידה לדפוק כל כך נמוך,והאם זה מצריך בירור או בדיקות נוספות תודה אילוץן

  • + הוסף תגובה
דופק נמוך ד"ר דוד יעקובי 02/12/2020 08:27
  • אילן שלום, דופק נמוך (ברדיקרדיה- קצב לב פחות מ-60)- הינה תופעה די נפוצה בקרב ספורטאים. למרות דופק הבסיס הנמוך שלך (45/דקה)- עדיין הייתי מציע לגשת לרופא על מנת לבצע א.ק.ג לכל הפחות על מנת לשלול הפרעת הולכה. (35/דקה זה מעט קיצוני) אין בדברי שום דבר המעורר פאניקה אך הבדיקה לדעתי הכרחית. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

  • + הוסף תגובה
קרדיוביפר אלכס 01/12/2020 11:44
  • שלום, אני בן 69, 3 חוד' לאחר ניתוח מסתם, מעקפים והצרת אאורטה ללא בעיות . עושה הליכות רבות ומרגיש טוב. מאז גם מנוי על קרדיוביפר, בודק את עצמי, ומדווח כמעט כל יום למוקד. התוצאות תקינות. שאלה : האם כיום לאחר 3 חוד' אני יכול להחזיר את הקרדיוביפר לחברה? בעיני היום, זה מיותר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!