הריון אקטופי (Ectopic pregnancy)

ראשי

תאור

הריון בחצוצרה הוא מצב שבו הביצית המופרית משתרשת מחוץ לחלל הרחם, באחת החצוצרות. שכיחות הריונות בחצוצרה היא 2% לערך מכלל ההריונות. סיבת התפתחותו קשורה בעיקר לנזק בחצוצרה שנגרם על ידי דלקות (במיוחד המועברות במגע מיני) או ניתוחים קודמים. גורמי סיכון נוספים הם הריון בחצוצרה בעבר, גיל מתקדם ועישון. הסיכוי להתפתחות הריון בחצוצרה משתנה בין חודשי השנה. הסיכוי הגבוה ביותר הוא בחודשים יוני ודצמבר.
גורלו של הריון בחצוצרה אינו צפוי. לעיתים העובר גדל עד שהחצוצרה אינה מסוגלת להכיל אותו ואז הוא נפלט לחלל הצפק, דבר שיכול לגרום לקריעת דופן החצוצרה. היווצרות דימום לתוך חלל הצפק גורמת כאב בטן. לעיתים מפסיק ההריון להתפתח והוא נספג עד להיעלמותו.

סימפטומים


הסימנים המעידים על הריון בחצוצרה הם איחור בווסת, דימום בלתי רגיל בנרתיק או כאב באחד משיפולי הבטן. אצל אישה בגיל הפוריות, תופעות אלה מעוררות חשד להריון בחצוצרה עד שמוכח כי מקורן אחר. הופעת חולשה ואף עילפון (הלם) כתוצאה מאיבוד דם, אינם תופעה נדירה והם דורשים טיפול רפואי מיידי. לעיתים קרובות הסימנים אינם חד-משמעיים, מופיעים רק בחלקם ובעוצמת כאב נמוכה, ולכן קשה לאבחן הריון אקטופי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על סמך בדיקת על-שמע בנרתיק ועל בסיס מדידות חוזרות של רמת הורמון ההריון (Human Chorionic Gonadotrophin - hCG) בדם. בעזרת תבחין על-שמע (אולטרסאונד) בנרתיק ניתן לזהות הריון תוך-רחמי כשערך ה-hCG גבוה מ-1,500 מיליחיד'/מל'. בנסיבות אלה, כשנשללל הריון תוך-רחמי מעוררת בדרך כלל חשד להריון בחצוצרה.

זיהוי ההריון בחצוצרה ו/או נוזל (דם) בחלל הצפק, מבססת את האבחון. רמות הורמון הפרוגסטרון נמוכות יותר בהריון בחצוצרה, ואף הן תומכות באבחנה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול נבחר בהתאם לחומרת האירוע. הריון בחצוצרה עם דימום בחלל הצפק, או זיהוי עובר בחצוצרה עם פעימות לב וערכי hCG מעל 3,500 מיליחיד'/מל' מחייבים ניתוח בלפרוסקופיה והוצאת ההריון מתוך החצוצרה או כריתתה. הזרקת התרופה מתוטרקסט (Methotrexate) יעיל עבור נשים שהריונן בחצוצרה קטן, שרמת ה- hCG שלהן נמוכה, ושאין להן דימום בבטן.

כשמאובחן הריון חוץ-רחמי חייב להערך מעקב קפדני מאחר שבחלק מהמקרים יכולה להתרחש החמרה, ואז יש צורך בניתוח. במקרים קלים עם ירידה מתמדת ברמת ההורמון מספיק מעקב בלבד. לאחר הריון בחצוצרה, הסיכוי להריון תוך-רחמי תקין הוא בשיעור של 80%-88%, והסיכוי להריון נוסף בחצוצרה הוא 4.2%-5%.

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעקב זקיקים גילה 17/09/2020 17:19
  • שלום וברכה אני לאחר לקיחת לטרוזול 5 ימים החל מהיום החמישי למחזור ביצעתי מעקב zקיקם ביום ה14 נראה רק זקיק אחד של 10 ס"מ ביצעתי שוב מעקב לאחר 8 ימים ביום ה22 ושוב נראה זקיק של 10 ועוד זקיק של 13 שהטכנאית חושדת שזוהי ציסטה עובי רירי הרחם 6.8 האם זה הגיוני? אציין כי בחודש שעבר ביום ה14 נראה זקיק בגודל 17 ס"מ אודה מאד לתשובה אני ממש לחוצה

  • + הוסף תגובה
רמת פרוגסטרון בהריון לאחר הזרעה שאנל 17/09/2020 15:00
  • ביצעתי הזרעה ב27.8 ולאחר שבועיים נקלטתי להריון. יום ראשון (שבועיים ו3 ימים) רמת הבטא היית 202 והפרוגרסטרון היה 7.5. הבנתי שזה רמה נמוכה ועשיתי בדיקה שוב היום (3שבועות בדיוק מההזרעה) והבטא 1248 והפרוגרסטרון 6.8. למה הפרוגרסטרון יורד? מזה אומר? מה עליי לעשות?האם העובר בסיכון?

  • + הוסף תגובה
מעקב ביוץ טל 16/09/2020 18:22
  • הי, יום 6 למחזור טבעי, בימין זקיק 9.5, בשמאל קטנים. רירית 6.7. E2 221, פרוגסטרון קטן מ-2 ו-Lh 5.7. מתי צפוי להיות הביוץ?

  • + הוסף תגובה
מוקדם מדי לדעת מתי הביוץ ד"ר גיל ירושלמי 16/09/2020 20:25
אחרי החג? טל 17/09/2020 14:38
  • המרפאה סגורה בשישי-שבת-ראשון. אבדוק שוב ביום שני, יש סיכוי שזה יהיה בסדר, נכון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!