הריון אקטופי (Ectopic pregnancy)

ראשי

תאור

הריון בחצוצרה הוא מצב שבו הביצית המופרית משתרשת מחוץ לחלל הרחם, באחת החצוצרות. שכיחות הריונות בחצוצרה היא 2% לערך מכלל ההריונות. סיבת התפתחותו קשורה בעיקר לנזק בחצוצרה שנגרם על ידי דלקות (במיוחד המועברות במגע מיני) או ניתוחים קודמים. גורמי סיכון נוספים הם הריון בחצוצרה בעבר, גיל מתקדם ועישון. הסיכוי להתפתחות הריון בחצוצרה משתנה בין חודשי השנה. הסיכוי הגבוה ביותר הוא בחודשים יוני ודצמבר.
גורלו של הריון בחצוצרה אינו צפוי. לעיתים העובר גדל עד שהחצוצרה אינה מסוגלת להכיל אותו ואז הוא נפלט לחלל הצפק, דבר שיכול לגרום לקריעת דופן החצוצרה. היווצרות דימום לתוך חלל הצפק גורמת כאב בטן. לעיתים מפסיק ההריון להתפתח והוא נספג עד להיעלמותו.

סימפטומים


הסימנים המעידים על הריון בחצוצרה הם איחור בווסת, דימום בלתי רגיל בנרתיק או כאב באחד משיפולי הבטן. אצל אישה בגיל הפוריות, תופעות אלה מעוררות חשד להריון בחצוצרה עד שמוכח כי מקורן אחר. הופעת חולשה ואף עילפון (הלם) כתוצאה מאיבוד דם, אינם תופעה נדירה והם דורשים טיפול רפואי מיידי. לעיתים קרובות הסימנים אינם חד-משמעיים, מופיעים רק בחלקם ובעוצמת כאב נמוכה, ולכן קשה לאבחן הריון אקטופי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על סמך בדיקת על-שמע בנרתיק ועל בסיס מדידות חוזרות של רמת הורמון ההריון (Human Chorionic Gonadotrophin - hCG) בדם. בעזרת תבחין על-שמע (אולטרסאונד) בנרתיק ניתן לזהות הריון תוך-רחמי כשערך ה-hCG גבוה מ-1,500 מיליחיד'/מל'. בנסיבות אלה, כשנשללל הריון תוך-רחמי מעוררת בדרך כלל חשד להריון בחצוצרה.

זיהוי ההריון בחצוצרה ו/או נוזל (דם) בחלל הצפק, מבססת את האבחון. רמות הורמון הפרוגסטרון נמוכות יותר בהריון בחצוצרה, ואף הן תומכות באבחנה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול נבחר בהתאם לחומרת האירוע. הריון בחצוצרה עם דימום בחלל הצפק, או זיהוי עובר בחצוצרה עם פעימות לב וערכי hCG מעל 3,500 מיליחיד'/מל' מחייבים ניתוח בלפרוסקופיה והוצאת ההריון מתוך החצוצרה או כריתתה. הזרקת התרופה מתוטרקסט (Methotrexate) יעיל עבור נשים שהריונן בחצוצרה קטן, שרמת ה- hCG שלהן נמוכה, ושאין להן דימום בבטן.

כשמאובחן הריון חוץ-רחמי חייב להערך מעקב קפדני מאחר שבחלק מהמקרים יכולה להתרחש החמרה, ואז יש צורך בניתוח. במקרים קלים עם ירידה מתמדת ברמת ההורמון מספיק מעקב בלבד. לאחר הריון בחצוצרה, הסיכוי להריון תוך-רחמי תקין הוא בשיעור של 80%-88%, והסיכוי להריון נוסף בחצוצרה הוא 4.2%-5%.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור אחרי הפלה ננוש 02/04/2020 22:25
  • היי עברתי הפלה בשבוע 22, הרופאים לא יודעים מה הסיבה.. העובר היה תקין, אמרו שיתכן שיש אי ספיקת צוואר רחם. עברתי לידה שקטה וגרידה. עברו מאז 6 שבועות ויומיים ועד עכשיו לא קיבלתי מחזור.. הייתה מין הכתמה חומה למשך יום אחרי חודש מההפלה אבל לא חושבת שהיה מחזור.. אני לא בהריון אני רוצה לנסות לכנס שוב להריון.. האם צריך לבצע בדיקות מסויימות?

  • + הוסף תגובה
הריון לאחר גרידה גל 01/04/2020 10:13
  • עברתי גרדה ב4.3ב22 קיימתי יחסים לצערי הקונדום נקרא רציתי לשאול אחרי כמה זמן אפשר לבדוק בבדיקת דם אם אני בהריון

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 01/04/2020 10:24
  • בדיקת דם - 14 יום מיום היחסים הלא מוגנים. ואם היא שלילית ועדין אין מחזור - אז שוב כעבור שבוע.

  • + הוסף תגובה
הריון לא רצוי דני 27/03/2020 03:12
  • היי דוקטור. מה שלומך ? היום גיליתי שנכנסתי להריון אני בשבוע הרביעי . אני גרה במקסיקו, ההפלות כאן לא חוקיות . השגתי כדורים שנקראים ציטוטק ולקחתי ארבעה בבת אחת ( אוראלי ) של 200 מ"ג כל אחד. האם אפשר להפסיק את ההריון רק בעזרת הציטוטק ? אם לא , מה עליי לעשות . אני מאוד פוחדת

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 30/03/2020 08:00
  • הפסקת הריון תרופתית לרוב כוללת טיפול גם בציטוטק וגם במיפג'ין. הפסקת הריון זהו הליך רפואי שעלול להיות כרוך בסיבוכים ובסיכונים בריאותיים. זאת הסיבה שזה נעשה רק על ידי רופא מומחה. לו אני במקומך, לא הייתי מסכן את עצמי בביצוע הפסקת הריון לבד ללא ייעוץ והשגחה רפואית של רופא מומחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!