אי-ספיקה במסתם הריאה (Pulmonary regurgitation)

ראשי

תאור

מסתם הריאה הוא מסתם תלת-צניפי הממוקם בין החדר הימני של הלב לבין עורק הריאה הראשי היוצא ממנו, ומספק דם לא מחומצן למחזור הדם בריאה. במצב של אי-ספיקה, המסתם אינו נסגר באופן תקין (דיאסטולה), ומתרחשת בשל כך דליפה של דם מעורק הריאה לחדר הימני. הדליפה נגרמת כתוצאה מליקוי בעלי המסתם, מהרחבה של טבעת המסתם, ממחלה שבה מעורב עורק הריאה או, לעיתים קרובות, נלווית ללחץ-דם גבוה בריאות.
דליפה קלה היא ממצא נפוץ מאוד (תקין) בעיקר במבוגרים. אולם דליפה קשה תגרום לחדר הימני להעביר נפח דם גדול יותר לעורק הריאה ותהליך זה יביא במשך הזמן להרחבת החדר הימני (עומס נפח). אי-ספיקה של מסתם הריאה יכולה להיות חדה או כרונית ובדרגה קלה עד קשה. חומרת הדליפה תלויה בגודל הפתח של המסתם בדיאסטולה, בהפרש הלחצים בין שני צידי המסתם ובמשך הדיאסטולה.

תוחלת החיים של חולים שלקו באי-ספיקה משמעותית של מסתם הריאה קשורה במחלה הבסיסית שבעטייה התפתח המום במסתם.

סימפטומים


התסמינים בחולים שלקו בדליפה של מסתם הריאות נדירים ומופיעים במקרים של אי-ספיקה קשה עם התפתחות של אי-ספיקה של החדר הימני. הם כוללים חולשה ועייפות במאמץ קל, קוצר נשימה, תעוקת חזה, דפיקות לב מואצות, איבוד הכרה פתאומי ובצקות. במקרים קיצוניים יותר מתפתחת נפיחות בבטן, כאב בטן ברבע הימני העליון מישני להגדלת הכבד ולמיימת. סימנים אחרים יכולים להיות מישניים למחלה הבסיסית או ללחץ ריאתי גבוה כמו דימום בדרכי הנשימה. בבדיקה אפשר למצוא אצל חולים אלה הרחבה של ורידי הצוואר, איוושה אופיינית על מסתם הריאה וקול לב שני מודגש.

סיבות וגורמי סיכון

אי-ספיקה של מסתם הריאה יכולה להיגרם ממספר מחלות, כמו יתר-לחץ-דם ריאתי ראשוני או מישני, טטרלוגיה ע"ש פלו, דלקת זיהומית של המסתם, תסמונת קרצינואיד, מחלת לב רימטית, טראומה, וחסר מלידה של מסתם הריאה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אישור האבחון נעשה בבדיקת אקוקרדיוגרפיה ובצנתור ימני.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אי-ספיקה של מסתם הריאה אינה מחייבת טיפול. טיפול בתרופות ניתן כאשר מתפתחים סימני אי-ספיקה של החדר הימני. במקרים של דליפה מישנית לפגם במסתם הגורמת להתפתחות אי-ספיקה ימנית, קיימת הוראה לניתוח לשם תיקון המסתם או החלפתו, בדרך כלל במסתם ביולוגי.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייחסות לתוצאות בדיקת הולטר סמי 02/12/2020 15:10
 • שלום רב. בן 75 בריא בד"כ. שוחה באופן קבוע שנים רבות. בעקבות חוויה של החסרת פעימה מדי כל 7-8 פעימות, בה חשתי במשך כ 3 שעות, בחזה ובבדיקה עצמית של הדופק בזרוע ובמכשיר לחץ הדם, ביצעתי אקו לב, בדיקת מאמץ, והולטר ל 48 שעות. בדיקת האקו והמאמץ נמצאו תקינות לחלוטין. להלן תוצאות בדיקת ההולטר: קצב בסיסי : סינוס. קצב לב מינימלי 28. קצב לב מקסימלי 117, ממוצע 63. הפרעות קצב PVC'S חדריות - לא. הפרעות קצב - PAC'S על חדריות - 212 בודדים בפיזור הומוגני 10 צמדים. קטע קצר של טכיקרדיה עלייתית עד כ 4 פעימות ועד מהירות כ 150 לדקה. הפרעות הולכה - פאוזות עד כ 2.3 שניות במנגנון חסם עלייתי חדרי, דרגה ראשונה ושניה מסוג וונקבאך 1 MOBITZ בעיקר בלילה. שנויי ST - לא אבקש התייחסותך לשאלותיי הבאות: 1. מה המשמעות וחומרת הממצאים הנ"ל בדגש על הממצא של ההולכה? 2. האם נדרש טיפול ו/או מעקב כלשהו ? 3. האם חלות עלי מגבלות של פעילות גופנית וספורטיבית כלשהי ? 4. האם ממצא ההולכה שנצפה בהולטר בשעות השינה הינו מקרי והאם הינו הפיך? אציין כי הנני מרגיש טוב מאד וללא כל תופעות שהן. בנוסף אציין כי לפני 4 שנים עברתי חווייה דומה, ובדיקת ההולטר שעשיתי אז ל 48 שעות היתה תקינה לחלוטין ללא ממצא כלשהו. בתודה ובברכת בריאות מלאה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לסמי ד"ר גבריאל גרינברג 02/12/2020 18:30
 • ראשית ממליץ לך לקבוע תור לקרדיולוג . הוא זה שצריך להתרשם מתלונותיך . מהתרופות שאתה נוטל, והממצאים בהולטר. שנית- בשינה שכיח לראות דפקים איטיים אפילו הפסקות דופק. ממצאים אלו נוטים לחלוף ולהיות מוקלים בשעות העירות. על פניו אתה לא מוגבל במאמץ במידה ואכן בדיקות אקו לב ובדיקת מאמץ תקינות. המלצותיי בפורמט הנוכחי טובות לידע כללי ואולי להרגעה אך בשום אופן אינן במקום בדיקת רופא מסודרת.

 • + הוסף תגובה
ליטרובה 80 כאבים בגוף איציק 01/12/2020 20:48
 • שלום בן 65 לפני כשנה עברתי התקף לב קשה עשו צינטורים לפני כחודשיים התחילו לי מין דקירות באות והולכות בתוך הגוף כאילו מהכתפיים ומטה עד מרכז הבטן כל פעם זה מופיע באזור אחר בגוף העליון לפעמים זה משאיר מקום כאוב למשך 10 דקות לרוב זה חולף בחצי דקה הכאב כמו סוג של תפיסת שריר כולל דקירה כואבת מאוד דיברתי עם הקרדיולוג שלי שיכול להיות מה ליטרובה 80 ציין לא יכול להיות הפסקתי לשבוע את הליטרובה והכאבים פחתו חזרתי לתרופה והם התגברו האם יש מצב שזו התרופה ואם כן מה עושים חייב לשמור ldl 50 תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה לאיציק ד"ר גבריאל גרינברג 02/12/2020 08:01
 • יתכן כי משנית לטיפול בליטורבה אבל צריך לוודא כי אין בעיה עם עורקי הלב. ליטורבה ניתנת להחלפה. ישנן תרופות נוספות בין אם כדורים ובין אם זריקה.

 • + הוסף תגובה
פרוקור וקרסטור יוסי 30/11/2020 09:54
 • תודה על התשובה. האם גם פומלה מסוכנת ומה בנוגע לפירות הדר נוספים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ליוסי ד"ר גבריאל גרינברג 30/11/2020 15:08
 • בפומלה יש אותו מרכיב כמו באשכולית שמשפיע על רמת התרופות שציינת ולכן יש להתייחס כמו לאשכולית. גם בפירות הדר יש אך מידת ההשפעה שלהן לא ברורה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!