אי-תפקוד האנדותל (Endothelial dysfunction)

ראשי

תאור

תאי האנדותל הם הציפוי הפנימי של כל כלי הדם בגוף. האנדותל הוא ה"איבר" הגדול ביותר בגוף המשתרע על פני שטח נרחב ביותר ושוקל 3-2 ק"ג. תאי האנדותל פעילים ביותר בעיקר בקביעת טונוס (דרגת התכווצות) כלי הדם. תאי האנדותל מפרישים, מחד גיסא, חומרים מרחיבים כלי דם, כגון (Nitric oxide (NO, פרוסטציקלין ונוספים. מאידך גיסא, הם מפרישים חומרים מכווצי כלי דם ובעלי נטייה לקרישה, כגון אנדותלין, אנגיוטנסין II מקומי ומחמצנים שונים.
באמצעות חומרים אלו, מסוגל האנדותל התקין בעת הצורך, לדוגמה, בזמן מאמץ גופני או עליית חום - להרחיב את כלי הדם ולהיפך, בזמן ירידת הטמפרטורה או מנוחה - לכווץ את כלי הדם. נוסף על כך, "יציל" אותנו האנדותל מלדמם למוות מכל שריטה כאשר יאפשר כיווץ של כלי הדם ואיגור של טסיות, על מנת ליצור קריש דם שיפסיק את הדימום.
אי-תפקוד האנדותל הוא פגיעה בשיווי המשקל העדין שהוגדר לעיל ולסטייה של השיווי משקל, בדרך כלל כלפי כיווץ כלי הדם ונטייה לקרישה. הפגיעה גורמת לירידה ביכולת לייצר בעיקר Nitric oxide.

הפגיעה באנדותל היא שלב ראשוני בתהליך היווצרות הרובד הטרשתי ומתפתחת בעידוד גורמי הסיכון המוכרים לטרשת עורקים ומחלות לב וכלי דם, כגון יתר-לחץ-דם, סוכרת, עישון, רמת שומנים גבוהים בדם, תנגודת לאינסולין ואפילו סיפור משפחתי של מחלות לב וכלי דם (תורשה).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה נעשית על ידי בדיקת תגובת העורק לחומרים המגרים הפרשת NO כגון, אצטילכולין, L-Arginin או ברדיקינין. בשיטה פשוטה יותר בודקים את תגובת עורק שקע המרפק (הברכיאלי בזרוע) ללחץ של שרוולית מדידת לחץ-דם על הזרוע (Flow mediated vasodilatation). חסימת העורק על ידי השרוולית יוצרת ליקוי באספקת הדם (איסכמיה) מקומי. אנדותל בריא ידע להפריש מייד NO על מנת להרחיב את העורק שיימדד במכשיר דופלר.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

פעילות גופנית, L-arginin ,Omega-3, טיפול ואיזון מיטבי של גורמי הסיכון שהוזכרו לעיל, חיוניים לשיפור תפקוד האנדותל. תרופות להורדת רמת הכולסטרול מסוג סטטינים משפרות את תפקוד האנדותל לטווח ארוך בניגוד לנוגדי חמצון, כגון ויטמין C וויטמין E.

שאלות ותשובות


פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פער בין הסיסטולי לדיאסטולי אלי 30/10/2020 10:31
 • שלום ד"ר גרינברג אני בן 71 חולה סכרת מגיל 45 מאוזן 100 במדידת סוכר בבוקר. עושה הליכה במהירות 5 ק"מש 4 פעמים בשבוע,בבדיקות ל.דם שיגרתיות אחת ל 6 שבועות בבית חולים לפני זריקה תוך עינית,המדדים הם 133-137/73-77 לאחר מנוחה,דופק 100 אבל בבית הדופק סדיר עד 80 סטורציה 98 אין לי בעיות נשימה בהליכה מאומצת גם לא בעליה,לפעמים בערב יש לי בצקת סביב הקרסול אבל בבוקר זה נעלם,האם חשש לאי ספיקת לב יהיה מוצדק?

 • + הוסף תגובה
תשובה לאלי ד"ר גבריאל גרינברג 30/10/2020 10:35
 • לעיתים תרופות עושות בצקות בקרסוליים. סימן זה לא משקף דווקא אי ספיקת לב. בכל מקרה ובספק הכי קל כדאי לבצע אקו לב

 • + הוסף תגובה
טכיקרדיה תנוחתית מיקה 30/10/2020 00:48
 • שלום. חולת קרוהן בת 33. לאחר שכיבה ממושכת במיטה (כמעט חודשיים)עקב מצב רפואי שלא אפשר לי לקום. התחלתי לסבול מאי סבילות לעמידה. כל פעם שאני קמה מהמיטה הדופק קופץ במעל 40 פעימות לדקה וגורם לי להרגשה כללית רעה מאוד שמחייבת אותי לחזור לשכב. ברקע חושדים שיש לי תסמונת סיוגרן ונוירופתיה כתוצאה מכך. הבנתי שהטכיקרדיה התנוחתית נגרמת כתוצאה מהנוירופתיה. אינני מתפקדת והקרדיולוג בקופת חולים רק שלח אותי לבצע הולטר ולא נראה שהוא היה בקיא בתסמונת זו. האם יש קרדיולוגים המתמחים בתסמונת הזו? איפה אפשר לאבחן את זה בוודאות? ואם אכן טכיקרדיה נגרמת מנוירופתיה אוטונומית האם זה מצב מסוכן? ממאמרים שקראתי זה עלול להוביל לתמותה.

 • + הוסף תגובה
תשובה למיקה ד"ר גבריאל גרינברג 30/10/2020 09:53
 • תסמונת שיוגרן ונוירופתיה נימצאים בתחומי ההתמחות של ראומטולוגים ונוירולוגים ולא בתחום הקרדיולוגיה ולפיכך לא קשור לפורום זה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 21/10/2020 23:17
 • שלום, מזה כ5 ימים אני מרגיש דופק חזק בגרון, עם תחושת מחנק וסחרור קל. דופק תקין שברוב הזמן לא עובר את 90 במקסימום ולרוב סביב ה80. בן 35 בריא בדרך כלל. הייתי אצל רופא משפחה שאמר שזה נובע מסטרס ולחץ ,והמליץ על קלמנרבין להרגעה. ביצעתי אקג שיצא תקין, לפני כשנה עברתי בדיקת אקו לב ובדיקה במאמץ שגם יצאו תקינות עקב כאבים בחזה שכבר חלפו מזמן.. האם עלי להתעקש להבדק אצל קרדיולוג? או שיכול להיות שכתוצאה מסטרס אני כבר מרגיש ככה כמה ימים? לוקח את הקלמנרבין במשך יומיים מלאים 3 ביום ועדיין אין שיפור, תודה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לאורי ד"ר גבריאל גרינברג 21/10/2020 23:22
 • מציע לבצע הולטר ארוך טווח כגון loop recorder או לבצע מנוי בשח"ל/נטלי/ מוניטור להם יש הולטרים הניתנים להשכרה וברגע שיש דפיקות לב מוציאים את ההולר לוחצים על כפתור ומקליטים. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 22/10/2020 22:59
 • שלום ד״ר, תודה על תשובתך, כפי שציינתי הדופק תקין וגם הקצב שלו תקין, רק פשוט מורגש בגרון. האם אתה עדיין חושב שכדאי לבצע הולטר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 22/10/2020 23:29
דופק שמורגש בגרון אורי 25/10/2020 22:43
 • שלום ד״ר, תודה רבה על תשובתך, אחרי כמה זמן נראה לך סביר שהדופק ימשיך להופיע בגרון? שוב מציין כי הדופק תקין ומורגש בד"כ כשאני שם את ידי בגרון . האם בכלל נורמלי שמרגישים דופק באיזור הזה? גם אם נובע מלחץ זה אמור להעלם לאחר מס' ימים... תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 25/10/2020 23:10
 • זה קורה כשיש הפרעות קצב. משך הזמן משתנה מחולה לחולה. שוב צריך לבצע הולטר

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 29/10/2020 22:54
 • שלום ד״ר, תודה על התגובה, ביצעתי בדיקת הולטר והבדיקה יצאה תקינה ללא הפרעות קצב, הדופק בגרון עדיין נמשך כבר למעלה משבועיים, ביקרתי גם אצל קרדיולוג שלא בדק אותי במיוחד, רק בשר דופק ושאל שאלות, אמר שלא יודע למה הדופק מופיע בגרון והמליץ לי לרוץ כפעילות ספורטיבית במקום הליכה שאני עושה כל יום... האם יכול להיות שדופק שמורגש בגרון הוא בעצם דבר תקין?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 30/10/2020 00:23
 • המלצתי על הולטר ארוך טווח. אנא פנה לתשובתי מה-21.10.20 בשעה 23:22. לצערי לא יכול לעזור לך מעבר. יש גבול לרפואה וירטואלית!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!