טכיקרדיה (Tachycardia)

ראשי

תאור

מקור השם טכיקרדיה יווני, טאכי = מהיר, קורדיס = לב. דופק מהיר מוגדר כרצף של יותר משלוש פעימות מאותו מקור, במהירות העולה על 100 פעימות לדקה במבוגר, ויותר מ-150 בילד.
קצב הלב מוכתב על ידי פעילות חשמלית אוטומטית בקישרית הסינו-אטריאלית הממוקמת בחלקו העליון של הפרוזדור הימני, מווסתת על ידי מערכת העצבים האוטונומית ובלוטות ההפרשה הפנימית, המתאמות את תפוקת הלב (מכפלת נפח הפעימה במהירות הדופק לדקה) לצורך נתון.

קצב של לב בריא גבוה בזמן מאמץ, התרגשות ומתח, במחלת חום, ובירידה בנפח הדם וברמת ההמוגלובין.
קצב מהיר שאינו קשור למצבים אלה מופיע בדרך כלל בזמן מחלות לב. היות והלב הפגוע אינו יכול להעלות את נפח הפעימה, הוא מנסה לשמור על תפוקתו על ידי האצת מהירות הדופק.

הטכיקרדיה היא תוצאה של התפרצות מוקדים אוטומטיים, ו/או קיום מסלולי הולכה בעלי תכונות שונות, הנפגשים ויוצרים מעגל חשמלי המאפשר מהירויות דופק עד כ-300 לדקה. מסלולים ומוקדים אלה הם מולדים או נרכשים.
קיום מספר רב של מסלולים עלול ליצור רפרוף פרוזדורים או חדרים (ע"פ מיקום המסלולים), המוגדר כדופק של 600-250 פעימות לדקה עד לפרפור (מהירות של מעל 600 פעימות לדקה). כאשר דופק מהיר זה מופיע בחדרי הלב ונמשך מעל מספר שניות, מופיעים כשל המודינמי, איבוד הכרה ומוות.

סימפטומים


הדופק המהיר הוא בדרך כלל התקפי (רצפים של דופק מהיר בין תקופות ארוכות של מהירות תקינה). כל רצף מתחיל ומסתיים באופן פתאומי והוא מוגדר על פי מקורו. מהקישרית הסינו-אטריאלית, במצבי לחץ ומאמץ, מהקישרית הפרוזדורית-חדרית, בזמן הרעלת דיגוקסין, מהפרוזדורים, בדרך כלל בגלל ירידה בחמצון הדם, או במצבי עומס נפח ולחץ (הפרעה במסתמי הלב), ומהחדרים - לאחר אוטם שריר הלב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדופק מהיר הוא תיקון הגורמים הראשוניים להופעתו (ריווי חמצן, הורדת עומס נפח ולחץ, תיקון ריכוז המלחים בדם והפעילות ההורמונית), וכן תרופות המשנות את התכונות החשמליות של מערכת ההולכה ושריר הלב, צריבת מוקדים ומסלולי הולכה (Ablation), ולהפרעות קצב קטלניות - השתלת דפיברילטור אוטומטי המסיים את הפרעת הקצב על ידי קיצוב או שוק חשמלי.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:02
 • שלום, הבוקר קמתי מהמיטה, בחדות כדי לכבות את השעון, והרגל שלי לאהחזיקה אותי ונפלתי. לאחר כמה דקות והנעה של הרגל יכולתי לעמוד עליה שוב. האם יש קשר לזרימת הדם לרגל? או שעליי לבדוק דברים נוספים? תודה!

 • + הוסף תגובה
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:28
 • שכחתי לציין, אני בת 37, ללא מחלות רקע, אבל מעשנת.

 • + הוסף תגובה
רגל טלי 11/09/2019 10:57
תוצאות אקו מור 10/09/2019 10:21
 • שלום, בבדיקת אקו לב נמצא מסתם מיטרלי מעטבה קלות -דלף טריוויאלי ומסתם אוארטלי תלת עלי מעטבה ללא דלף וללא היצרות. כל שאר הפיענוח תקין. אשמח להבין מה המשמעות של העובי במסתמים והאם קשור בהשמנה.בת 34. תודה

 • + הוסף תגובה
אקו טלי 10/09/2019 10:31
השמנה ומסתמים מור 10/09/2019 11:07
 • תודה רבה,האם יש קשר בין עובי המסתמים והשמנה? ודבר נוסף ששכחתי לציין - באקג שעשיתי לאחרונה יצאו לי פתאום גלי טי שטוחים וזו הסיבה שנשלחתי לאקו מלכתחילה.ממצא שבוודאות לא היו בעבר-(אקג קודם היה לפני 3 שנים).האם יש קשר בין עובי המסתמים לגלי הטי השטוחים? חשוב לי לציין כי אני בריאה לחלוטין.

 • + הוסף תגובה
2 טלי 10/09/2019 11:11
תחליף לתרופות להורדת כולסטרול נועם 06/09/2019 01:06
 • שלום בשנות הארבעים. במקרה של כולסטרול גבוה (כללי ורע) מעט מעל מעל הנורמה ללא גורמי סיכון נוספים מלבד עודף משקל. כשעולה השאלה האם טיפול תרופתי או משהו אחר. האם מלבד שינוי תזונתי ופעילות גופנית (פעילות אני בכל מקרה עשיתי ועושה), האם יש דרכים נוספות להוריד את רמות הכולסטרול הכללי והרע? מה בקשר לתוספי המזון הללו: 1. פיסטורולים (יש נוסטרול, פיסטרולים קומפלקס של סולגאר ועוד. 2. ניאצין (ללא בעירה) במינון של 200 מ"ג פעמיים ביום. 3. סובין שיבולת שועל 4. שמרי אורז אדום (שלגביו ממה שקראתי יש בו את החומר בפעיל בסטטינים) ובכמה אחוזים זה עשוי להוריד, ותוך כמה זמן? אשמח לחוות דעתכם תודה

 • + הוסף תגובה
כולסטרול טלי פורטר 06/09/2019 06:24
 • הטיפול מתחיל בתזונה בריאה הצמדות לדיאטה ים תיכונית שמירת משקל גוף ופעילות גופנית - לגופו של מטופל נערך הסיכון המחושב למחלות לב ומילא האם יש צורך בבדיקות נוספות ומתי להתחיל טיפול תרופתי / לתוספים אין ערך מדעי מוכח בהארכת חיים או הורדת סיכון לתחלואה לבבית

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!