מחלת דרסלר (Dressler disease)

ראשי

תאור

מחלת דרסלר היא דלקת במעטפת הלב המופיעה לאחר אוטם שריר הלב, ונקראת גם בשם דלקת מעטפת הלב מאוחרת לאחר אוטם, להבדיל מדלקת מעטפת הלב המופיעה סמוך להתרחשות האוטם בלב. המחלה (המכונה גם תסמונת) תוארה לראשונה על ידי דרסלר בשנת 1956.
המחלה מופיעה לרוב בין שבוע לחודשים אחדים לאחר אוטם שריר הלב. היא מיוחסת לתגובה משולבת של מערכת החיסון כנגד שריר הלב וכנגד נגיפים, הכוללת הופעת נוגדנים נגד שריר הלב ועלייה בכיל הנוגדנים נגד נגיפים בדם. שכיחותה גבוהה יותר לאחר אוטמים גדולים ונרחבים בשריר הלב הפוגעים בדופן הלב על כל עובייה לרבות מעטפת הלב, ולאחר דימום לשק הלב. קיים דמיון רב בינה לבין דלקת מעטפת הלב המופיעה לאחר ניתוחים הכוללים חיתוך של מעטפת הלב.

עקב השילוב של של כאבים בחזה ושינויים באק"ג לאחר אוטם, יש להבדיל מחלה זו מאוטם נישנה, מאיסכמיה נישנית, ומתסחיף בריאות.

כיום תסמונת דרסלר נחשבת לסיבוך נדיר של אוטם שריר הלב ושכיחותה, שנאמדה בעבר ב-5% ממקרי אוטם שריר הלב, יורדת.

סימפטומים


מרבית תסמיני המחלה טיפוסיים לדלקת במעטפת הלב בכלל. התסמין העיקרי והמאפיין הוא כאב בבית החזה המופיע או מתגבר בשאיפה ומכונה בשם "כאב פליריטי". הכאב בזמן שאיפה עלול להגיע לעוצמה ניכרת ולגרום להגבלה בנשימה. הוא ממוקד לרוב במרכז בית החזה וברום הבטן ומוקל בנשיפה ובישיבה.

תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים שחלה הצטברות מתמדת של נוזל בשק הלב, עלול להתפתח לחץ על הלב הגורם להפרעה לתפקודו. סיבוך זה, המכונה בשם טמפונדה, אינו שכיח, אך עלול לגרום לירידה בלחץ-הדם עד כדי הלם וסכנת חיים, ומחייב ניקוז מיידי של הנוזל. הפעולה נקראת דיקור מעטפת הלב (Pericardiocentesis), מבוצעת בעזרת מחט ובהכוונה בעזרת אקוקרדיוגרפיה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

התסמין העיקרי והמאפיין הוא כאב בבית החזה המופיע או מתגבר בשאיפה ומכונה בשם "כאב פליריטי". הכאב בזמן שאיפה עלול להגיע לעוצמה ניכרת ולגרום להגבלה בנשימה. הוא ממוקד לרוב במרכז בית החזה וברום הבטן, מוקל בנשיפה ובישיבה, וניתן להקטינו בטיפול. חום הגוף עלול לעלות במידה ניכרת ולהגיע עד 40 מ"צ. המחלה מלווה לעיתים בהרגשה כללית רעה (Malaise) שמאפיינת סוג זה של דלקת במעטפת הלב (פריקרדיטיס).

בעזרת המסכת (סטתוסקופ) ניתן לשמוע בדרך כלל שפשוף פריקרדי: רחש קצבי, בקצב פעימות הלב, הנשמע כניסור, אשר נובע משפשוף מעטפות הלב שלקו בדלקת, זו בזו. ממצאים נוספים כוללים עלייה במספר הליקוציטים, שקיעת דם מוחשת, שינויים באק"ג והופעת תפליט (נוזל) מימי או מימי-דמי בין מעטפות הלב. לעיתים מתפתח תפליט גם בין מעטפות הריאה וכן תגובה דלקתית של הריאה (פנימוניטיס). השינויים באק"ג דומים לעיתים לשינויים איסכמיים (שינויים המופיעים בזמן אוטם או כאבי תעוקה), ולכן יכולים לחקות אירוע לב נוסף ולעורר חשד באוטם נישנה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל מנוחה, רצוי באשפוז, מעקב אחר התפליט הפריקרדי, ומתן טיפול נוגד דלקת הן לשם הפחתת הכאבים והן לטיפול בדלקת עצמה. הטיפול המועדף על ידי רבים הוא בטבליות איבופרופן שהיא תרופה נוגדת דלקת אך ללא השפעת הלוואי: כיווץ עורקי הלב. המחלה עלולה להישנות במהלך החודשים הראשונים, לעיתים יותר מפעם אחת.

סטרואידים, כגון פרדניזון, ניתנים בעיקר במקרים שבהם נכשל הטיפול שאינו סטרואידי, במקרי הסתמנות נישנית של המחלה, וכשקיים חשש להצטברות נוזל, לחץ בין מעטפות הלב, ולהתפתחות טמפונדה.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה מודאגת רונית 23/10/2020 23:34
 • שלום רב בת 40 בריאה. מרגישה פעימה חסרה בחודש האחרון אחרי אירוע מלחיץ שעברתי, מאז אותו אירוע התחושה הזו קורת מדיי פעם . חוץ מזה חשה פעימות בבטן לעיתים תחת הטבור, לעיתים בצדדים של הבטן....האם יש קשר? האם זה מטריד? עבר י אולטראסאונד בטן לפני שבועיים תקין ללא הרחבת אאורטה...אני לא כזה רזה אבל משקל תקין תודה על המענה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לרונית ד"ר גבריאל גרינברג 23/10/2020 23:39
 • תחושת חסר פעימה או דפיקות לב או איך שאת קוראת לזה פעימות מתחת לטבור יכולות לנבוע מפעימות מוקדמות או הפרעות קצב. מציע לבצע הולטר לב. במקביל קפאין וניקוטין מגבירים את התופעה כך שאם את מעשנת תפסיקי ואם עת שותה יותר מכוס קפה או שניים ליום תפחיתי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
Severe aortic stenosis דנה 23/10/2020 19:22
 • שלום רב, אבא שלי בן 95 , באופן כללי בריא ,לא סובל מלחץ דם גבוה ,תוצאות מעבדה תקינות לחלוטין , סובל מsevere aortic stenosis אין טיפול ,לפי הבנתי אין,רק ניתוח ולא רלוונטי לגילו . הרבה נח על כורסא ולא כל כך פעיל השאלה שלי האם עקב מחלתו מומלץ לתת לו לנוח כל הזמן או שמומלץ ללכת איתו קצת לטייל ברגל עם הליכון , או שעדיף לא לגרום לעייפות של הלב . האם מומלץ איזשהו טיפול אחר חוץ מניתוח לבעיה שלו ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לדנה ד"ר גבריאל גרינברג 23/10/2020 19:42
 • להיצרות קשה של המסתם האורטלי ישנו טיפול שאיננו ניתוחי, המדובר בהשתלה מילעורית של מסתם וניראת TAVI. האם אביך עבר הערכה במירפאת TAVI באחד מבתי החולים העוסקים בכך? במידה ונבדק וההחלטה היא שאיננו מיועד לשום טיפול, צריך להפעילו במידה. כלומר להמנע מתסמיני המסתם, כלומר קוצר נשימה, כאבים בחזה או עילפון. במידה ולא עבר כל הערכה מומלץ לפנות לקרדיולוג שצריך להפנותו לאחת ממרפאות ה-TAVI על מנת להחליט האם הוא יכול להיות מועמד לפרוצדורה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 21/10/2020 23:17
 • שלום, מזה כ5 ימים אני מרגיש דופק חזק בגרון, עם תחושת מחנק וסחרור קל. דופק תקין שברוב הזמן לא עובר את 90 במקסימום ולרוב סביב ה80. בן 35 בריא בדרך כלל. הייתי אצל רופא משפחה שאמר שזה נובע מסטרס ולחץ ,והמליץ על קלמנרבין להרגעה. ביצעתי אקג שיצא תקין, לפני כשנה עברתי בדיקת אקו לב ובדיקה במאמץ שגם יצאו תקינות עקב כאבים בחזה שכבר חלפו מזמן.. האם עלי להתעקש להבדק אצל קרדיולוג? או שיכול להיות שכתוצאה מסטרס אני כבר מרגיש ככה כמה ימים? לוקח את הקלמנרבין במשך יומיים מלאים 3 ביום ועדיין אין שיפור, תודה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לאורי ד"ר גבריאל גרינברג 21/10/2020 23:22
 • מציע לבצע הולטר ארוך טווח כגון loop recorder או לבצע מנוי בשח"ל/נטלי/ מוניטור להם יש הולטרים הניתנים להשכרה וברגע שיש דפיקות לב מוציאים את ההולר לוחצים על כפתור ומקליטים. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 22/10/2020 22:59
 • שלום ד״ר, תודה על תשובתך, כפי שציינתי הדופק תקין וגם הקצב שלו תקין, רק פשוט מורגש בגרון. האם אתה עדיין חושב שכדאי לבצע הולטר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 22/10/2020 23:29

הצטרפו לאינדקס הרופאים!