גידולי לב (Cardiac tumors)

ראשי

תאור

החשד לקיומו של גידול יכול לעלות כאשר מופיעים תסמינים מסוימים, כולם או מקצתם:
א. תסמינים הקשורים להינתקות מרכיב מהגידול או קריש שהתהווה על גביו, והיסחפותו בזרם הדם ("תסחיף"), תוך שהוא נחסם בעורק צר למידותיו ומפריע לאספקת הדם.
ב. הפרעה לזרימת הדם בלב עצמו היכולה להתבטא בקוצר נשימה, בבצקת, בסחרחורת או בהתעלפות העלולה להתרחש בתנוחות גוף מסוימות.
ג. נטייה מוגברת להפרעות קצב.
ד. סימנים כלליים, כגון חום וירידה במשקל.

חלק מהתופעות משותפות למחלות רבות, מה שעלול להקשות על אבחון מוקדם. בדרך כלל נקבע האבחון באקוקרדיוגרפיה, וזו מספקת בדרך כלל את כל המידע הנדרש על הגידול. לעיתים נדירות נדרש אמצעי נוסף לאבחון, כגון תהודה מגנטית. עם התרחבות ההסתייעות באקוקרדיוגרפיה למגוון רחב של הוריות, עולה מספר המקרים שבהם הגידול מתגלה באקראי, וללא תסמינים.

גידולים ראשוניים של הלב הם תופעה נדירה. שכיחותם בנתיחות שלאחר המוות היא 0.05%, מתוכם חלק לא מבוטל הוא ממצא אקראי. מרבית גידולי הלב הראשוניים הם שפירים.

הגידול השפיר השכיח ביותר נקרא "מיקסומה" (Myxoma). מרבית המיקסומות (90%) ממוקמות בפרוזדור השמאלי. ברוב המקרים (90%) מופיע גידול אחד בלבד. קיימת תסמונת בעלת נטייה משפחתית (Carney) שבה אפשר למצוא בנוסף למיקסומה גם גידולים של בלוטות הפרשה פנימית, ונטייה לקמטים בפנים. במקרים אלה אפשר למצוא מספר מיקסומות אצל אותו חולה, ושכיחות מוגברת של הגידול גם אצל קרובי משפחתו מדרגה ראשונה. לכן מומלץ לבדוק גם אותם. מיקסומה יכולה לחקות בהתבטאותה מחלות אחדות, כגון דלקת פנים הלב, דלקת כלי דם ומחלות דלקתיות נוספות, במיוחד לנוכח סימנים כלליים (חום וירידה במשקל), שקיעת דם מוחשת, וחוסר דם (אנמיה). האבחון נקבע בהסתמך על אקוקרדיוגרפיה סטנדרטית, אם כי יש צורך לעיתים לבצע אקו דרך הוושט לשם בירור המקום שאליו מעוגן הגידול, ולשם שלילת גידולים נוספים. מרגע שנקבע האבחון מומלץ לנתח את החולה ולכרות את הגידול, שכן הסיכון לתסחיפים גבוה. הסיכון לתמותה בניתוח מהנמוכים שבניתוחי לב, מאחר שעל פי רוב ממדי הלב, תפקוד חדריו והלחצים בו, תקינים. קיים סיכון מסוים, אם כי בשיעור נמוך למדי, להישנות הגידול, או כגידול חדש או מחמת כריתה בלתי שלמה מלכתחילה. על כן רצוי לקיים מעקב ארוך טווח אחר המנותח, המתבסס בעיקר על אקוקרדיוגרפיה.

גידולים השפירים האחרים כוללים את הסוגים הבאים:

א. Papillary fibroelastoma - גידול דמוי שושנת ים בעל העדפה מובהקת לגדילה על מסתמים, ומקובל לכורתו מחשש לתסחיף.

ב. Lipoma - גידול שפיר ממקור רקמת שומן, אינו מזיק בדרך כלל ואינו דורש בהכרח טיפול.

ג. Myoma - גידול שפיר שמקורו בשריר, אופייני לגיל הרך, בעל תכונה טיפוסית לחסום חלקים מחללי הלב, אך בד-בבד יש לו נטייה לנסיגה עצמונית, ולכן מקובל שלא לטפל בו בניתוח.

ד. Fibroma - גידול שפיר שמקורו ברקמת חיבור. נוטה לגדול במחיצה בין החדרים, וגורם להפרעות בהולכה החשמלית ולהפרעות בקצב הלב. ניתן לנתחו לעיתים, ויש שנזקקו להשתלת לב במקרים כאלה.

מקורם של גידולים ממאירים ראשוניים של הלב הוא על פי רוב בתאים מדופן כלי הדם או משריר הלב. קשה עד בלתי אפשרי לכרות אותם, והם בדרך כלל אינם מגיבים לטיפול בקרינה או לכימותרפיה. גידול שיש סיכוי טוב יותר להתגבר עליו הוא לימפומה ראשונית של הלב, ששכיחותה גברה בעשורים האחרונים מאחר שהיא שכיחה בקרב חולים שנדבקו בנגיף HIV (מחולל AIDS).

גרורות ללב שכיחות יותר מאשר גידולים ראשוניים, והן נמצאות ב-1% לערך מהנתיחות שלאחר המוות. עם זאת, רובן ממוקמות בהיקף הלב, ואינן מחוללות תסמינים כשלעצמן. במיעוט המקרים יכולים להופיע תסמינים וסימנים כגון דופק מהיר, הפרעות בקצב הלב, הגדלת הלב ואי-ספיקה בלב. גרורות מלוות לעיתים בהיווצרות כמות מוגברת של נוזל סביב הלב. נדיר שהלב יהיה האיבר היחיד שאליו נשלחה גרורה, על פי רוב תימצאנה גרורות באיברים נוספים. גידולים שסביר יותר כי יימצאו גרורות מהם בלב הם מלנומה ממארת, סרטן הדם (ליקמיה) וסרטן הלימפה (לימפומה). בנוסף לפיזור גרורתי, יכולים גידולים לחדור ללב בדרך של התפשטות ישירה מאיברים סמוכים - בעיקר מהריאות ומן השד.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השפעה של אכילה לפני בדיקת שומנים בדם שלומי 11/08/2019 22:39
 • שלום בן 40+ עד כמה (אם בכלל) יש השפעה לכמות וסוג האוכל שאדם אוכל ביממה (או בימים) שלפני בדיקת שומנים בדם? (כמובן שהבדיקה נעשית לאחר 12 שעות של צום בהתאם להנחיות) אם למשל הבדיקה נעשית ביום ראשון, לאחר שבת עם ארוחות שבת עמוסות (בשר דגים ופירות וכו'). האם זה עשוי להשפיע על התוצאות של הכולסטרול (כללי ורע) או שאין כל השפעה ואין הבדל אם הבדיקה תיעשה לפני שבת או באמצע השבוע? תודה

 • + הוסף תגובה
זמן לבדיקת שומנים טלי פורטר 12/08/2019 05:50
 • שאלה מצוינת - כעיקרון לבדיקת הכולסטרול לכשעצמה זה לא משנה - אבל יש עוד שומנים ( טריגליצרידים ) שמושפעים מארוחה קרובה כמו גם רמות סוכר בדם - לכן באופן עקרוני לפני בדיקות כלליות שגרתיות כדאי להיות בצום ( לילה בדכ מספיק )

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה.דפיקות לב שרה 11/08/2019 19:22
 • שלום! אני בת 56.עשיתי מיפוי לב בספטמבר 2018.עשיתי אקו לב במרמץ באפריל 2019.הולטר לב עשיתי ב2018.הכל היה תקין. 4 ימים יש לי כאבים בחזה.הכאבים באים וחולפים.הכאב בא ואחריו דפיקות לב חזקות מספר שניות והכל נעלם והכל חוזר חלילה.שוב הכאב והדפיקות.עשו לי פעמיים אקג והיה תקין.האם ניתן להיות רגוע?או שיש צורך בבדיקות נוספות? תודה שרה

 • + הוסף תגובה
כאבי חזה טלי 11/08/2019 22:02
 • כאבי חזה לא בהכרח מבטאים בעיה לבבית . בירור תקין אינו שולל בעיה לבבית / לכן גשי לרופא לשקול צורך בבירור סיבות אחרות או הרחבת הבירור הלבבי

 • + הוסף תגובה
שבועיים לאחר ניתוח מעקפים טלי 07/08/2019 22:29
 • בן 68 אתמול הוצאו התפרים מנסה ללכת אך מרגיש עייף וחלש חום כל ערב 37.5 לוקח אופטלגין להורדת חום ונגד כאבים . האם עלי לדאוג בנושא חום הגוף? תודה על תשובה.

 • + הוסף תגובה
חום טלי 08/08/2019 06:00
 • א. זהו פורום בעיות לב כך שהשאלה לא מתאימה לפעילות ב. חום לאחר ניתוח דורש בדיקה ע״י הרופא המנתח לראות שאין זיהום בפצע או סיבוך אחר - רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!