היצרות המסתם הוותיני (Aortic valve stenosis)

ראשי

תאור

המסתם הוותיני נמצא בתפר בין אפיק המוצא של חדר שמאל לשורש של עורק הוותין, אב העורקים. למסתם שלושה עלעלים שווי גודל. עם התכווצות חדר שמאל ועליית לחץ-הדם בתוכו, מעל רמתו בעורק הוותין, נפרדים העלעלים, מתקרבים לדופן העורק, ומשאירים פתח רחב לזרימת דם. פגם מלידה או נרכש עלולים לגרום להיצרות במסתם.
הסיבה השכיחה ביותר להיצרות המסתם בעולם המערבי היא הסתיידות הדרגתית של המסתם, תהליך שדומה לזה של טרשת עורקים. לכן ההיארעות שכיחה יותר עם הגיל, קשורה בחשיפה מתמדת ליתר-לחץ-דם ולרמה גבוהה של כולסטרול. טיפול בגורמים אלה מסייע להאט את קצב התקדמות ההיצרות. בשל הזדקנות האוכלוסייה בחברה המערבית מחד גיסא, ושיפור התנאים ההיגייניים מאידך גיסא, שיעור השכיחות של היצרות במסתם הוותיני הנגרמת על ידי הסתיידותו, בעלייה מתמדת, והיצרות במסתם כתוצאה ממחלת חום שיגרונית - בירידה. אצל למעלה מ-90% מהחולים, מעל גיל 65 הלוקים בהיצרות המסתם, סיבת ההיצרות היא הסתיידות.

פגם מלידה של המסתם הוותיני נדיר יותר, אך שכיח בקרב חולים צעירים. אם המסתם הוותיני דו-צניפיי (מלידה) הוא נפתח תחילה באופן תקין, אך מתעבה ומסתייד עם השנים, ובעשור החמישי או השישי לחיים מתפתחת בדרך כלל היצרות. כאשר גודלו של שטח הפתיחה של המסתם קטן משליש ערכו התקין (3.0 סמ"ר בבן אדם מבוגר), ההיצרות היא משמעותית. כתוצאה מהגבלה בפתיחת המסתם, בעת התכווצות שריר הלב, נוצר עומס על חדר שמאל, והוא נדרש ליצור לחץ גבוה יותר כדי לפלוט דם (נפח פעימה) בכמות מספקת אל עורק הוותין דרך המסתם המוצר. כדי לעמוד בעומס זה מתעבות הדפנות של חדר שמאל (היפרטרופיה). מנגנון הסתגלות זה מאפשר אומנם לשריר הלב לעמוד שנים רבות בעומס מבלי שתתעוררנה תלונות, אך אספקת דם למסה גדולה של שריר מהווה בעיה. בנוסף, שריר מעובה הוא פחות גמיש משריר שעוביו תקין, וחוסר הגמישות גורם לעליית לחץ המילוי בתוך חדר שמאל, ולבסוף בעורק הריאה.

כתוצאה מכך עלולים להופיע תעוקת לב (כביטוי לחוסר חמצן בשריר הלב), קוצר נשימה (כביטוי ללחץ מילוי מוגבר או כישלון החדר לעמוד בעומס), או נטייה להתעלפות. מוות פתאומי נדיר מאוד בקרב חולים אי-תסמיניים עם היצרות משמעותית.

עם התעוררות התלונות, הסיכון למוות פתאומי ולסיבוכים אחרים עולה מאוד, ודרושה החלפת המסתם בתותב מכני או ביולוגי. ניסיונות להרחבת המסתם באמצעות צנתר בלון לא העלו תוצאות טובות, ואינן מחזיקות מעמד לאורך זמן. ניסיונות להשתיל מסתמים על גבי צנתר, ללא צורך בניתוח הכרוך בפתיחת בית החזה, עדיין בראשית הדרך.

סימפטומים


תעוקת לב (בשל חמצן בשריר הלב), קוצר נשימה (בשל מילוי מוגבר או כישלון החדר לעמוד בעומס), או נטייה להתעלפות.

מניעה וטיפול


פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימות חדריות מוקדמות תמי 02/12/2019 19:28
 • שלום רב, אני בת 58 , בריאה בד"כ פרט להשמנת יתר . בחודשים אחרונים התחלתי לחוש דפיקות לב לא סדירות בעיקר אחרי ארוחות . בהולטר לב נמצאו כ2650 PVC'S ביממה עם קצב בסיסי סינוס וללא הפרעות נוספות. שאלותי: האם יש קשר בין מזונות מסויימים לPVC'S ? האם יש חשיבות לטיפול תרופתי? האם יש להפרעות קצב אלה השפעה על המשך החיים מבחינת תוחלת או תחלואה נוספת?

 • + הוסף תגובה
פעימות טלי 02/12/2019 19:52
 • כעיקרון שינויים הורמונאלים גיל וגם מזון יכולים להשפיע על קצב לב הפרעות קצב ברם ניתוח משמעות פעימות מוקדמות יערך למול הקליניקה, גורמי הסיכון, תפקוד הלב וכו לכן את השאלות יש להפנות לרופא/ה שמרכזים את הטיפול

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד שמאל של החזה וניצול ביד שואלת 29/11/2019 16:36
 • היי, אני בת 30, בריאה בד״כ. בכל פעם כאשר אני מתיישבת ללמוד נושא מורכב/ מבצעת משימה בעבודה תחת לחץ, מתעורר אצלי כאב בצד שמאל של החזה, כמו כיווץ של איזשהו שריר באזור הזה, בנוסף אני מיד מרגישה נימול בכל יד שמאל והיא ״נרדמת״ לי, ותחושה שקשה לקחת נשימה עמוקה. התחושה הזאת יכולה להישאר ולא לעבור גם כמה שעות אחרי שכבר הפסקתי את הפעילות ה״מלחיצה״ והיא מורגשת אך ורק ביד שמאל ובצד שמאל. בנוסף, בתקופה האחרונה נזכרתי שבעת א.ק.ג שרירותי שעשיתי בצבא לפני כ10 שנים אמרו שהתוצאות יכולות להעיד על בעיה בקצב הלב, ועדיף שאבדוק זאת אך מאז לא בדקתי. האם התופעה אמורה להטריד אותי? האם המקרים יכולים להיות קשורים? תודה.

 • + הוסף תגובה
הכוונה לנימול ביד כמובן שואלת 29/11/2019 16:36
אציין גם ש- שואלתב 29/11/2019 16:38
 • זה מאוד לא נעים, אי אפשר להתעלם מהכאב הזה, וזה יוצר תחושת אי נוחות חזקה.

 • + הוסף תגובה
כאב טלי 29/11/2019 16:48
 • אני מבינה אבל אין דרך וירטואלית לסייע - אם הבירור הלבבי תקין והרופא/ה שבדקו אותך חושבים שאין בעיה לבבית הייתי מנסה להאחז בזה

 • + הוסף תגובה
שימוש בראפטה עדי 21/11/2019 23:17
 • שלום התחלתי להשתמש בראפטה לפני כחודשיים, שימוש בסטטינים הופסק עקב התכווצויות. הראפטה עושה את העבודה אך לאחר כחודשיים שימוש - הופיעו התכווצויות. יש סיכוי שזה מהראפטה? תודה

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי טלי 22/11/2019 06:02
 • זו אינה תלונה טיפוסית לתרופה זו ויתכן שההתכווצויות בכלל לא קשורות לתרופות - ניתן כמובן להפסיק את התקופה ולחדשה ולראות אם התסמינים קשורים בתרופה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!