דלקת עורקים (Vasculitides)

ראשי

תאור

דלקת עורקים היא תת-קבוצה בקבוצת המחלות הדלקתיות של כלי דם בשם Vasculitides. מדובר לפחות ב-20 סוגים של דלקת כלי דם שכוללת תהליך דלקתי בוורידים, בעורקיקים ובנימיות. המחלות Temporal Arteritis ו- Takayasu Disease הן מחלות שפוקדות בעיקר עורקים גדולים.
TA - Temporal Arteritis היא מחלה דלקתית של עורקים גדולים שסיבתה אינה ידועה. שמות נוספים למחלה: Giant cell arteritis, Cranial arteritis. המחלה פוקדת אחד לאלף אנשים בגיל 50 ומעלה, והיא נפוצה בעיקר בקרב נשים. מדובר במחלה שכיחה יחסית (בהשוואה למחלות דלקתיות אחרות של כלי דם) ושכיחותה כ-16-14 למיליון באוכלוסיות שונות בעולם. כ-15%-10% מהחולים לוקים גם בתופעות של Polymyalgia rheumatica (או PMR).

המחלה מתאפיינת בדלקת עורקים עם עיבוי הדפנות. היצרות וחסימה של חלל כלי הדם מצויות בעיקר במערכת העורקים התרדמניים ובעורקי הראש. המחלה מתבטאת בכאבי ראש, באזור הרקה והעורף, בכאבי קרקפת, ובבעיות ראייה: עיוורון פתאומי (Amaurosis fugax), כפל ראייה, צנחת העפעף (Ptosis), טשטוש ראייה, וכן בכאבים בלסתות בלעיסה. סימנים כלליים דומים לאלה של PMR: דלקות מיפרקים, עייפות וירידה במשקל. בבדיקה גופנית ניתן לחוש במישוש נפיחות באזור הרקות וכאבים לאורך העורק. לעיתים ניתן לשמוע איוושות מעל עורקים נגועים. ב-99% מהמקרים שקיעת הדם מוחשת, מעל 100 מ"מ/שעה. חוסר דם (אנמיה) אף הוא אופייני למחלה.

אבחון מחלת TA מתבסס על ביופסיה של העורקים ועל תמונה אופיינית במיקרוסקופ.

אין צורך להמתין עד לביצוע הביופסיה או לקבלת תוצאותיה על מנת להתחיל בטיפול. התמונה במיקרוסקופ אינה מושפעת מטיפול, עד שלושה ימים, בסטרואידים. למניעת עיוורון יש להתחיל טיפול בסטרואידים מייד כשמתעורר חשד ל-TA. מתחילים במינון גבוה ומורידים אותו בהדרגה. התגובה לטיפול בסטרואידים מהירה ומרשימה, תוך 24 שעות נראה שיפור ברוב התסמינים. משך הטיפול יכול להיות עד שנה אם כי רוב החולים נזקקים למינון נמוך של סטרואידים זמן ממושך יותר.

מחלת טקאיאסו (Takayasu disease - TD) היא דלקת של הוותין (אב העורקים) וענפיו. סיבתה אינה ברורה. שמות נוספים למחלה: Pulseless disease, Occlusive thromboaortopathy,Aortic arch syndrome.
המחלה מדווחת בכל העולם, אך נפוצה יותר בקרב נשים צעירות ממוצא אסייתי. שכיחותה בקרב נשים גבוהה פי 9 מאשר בגברים, ומופיעה בגיל 30-15. בשנת 1908 דווח על המחלה, לראשונה, על ידי רופא עיניים יפני בשם Takayasu. המחלה נדירה, 2-1 מקרים חדשים למיליון בשנה.

אצל כ-50% מהלוקים במחלה מתפתחת תחילה תגובה מערכתית שמתבטאת בחום, בהזעת לילה, בירידה במשקל, בכאבי מיפרקים ובעייפות. לעיתים תכופות נוצר חוסר דם (אנמיה) עם שקיעת דם מוחשת. שלב זה חולף בהדרגה ולאחריו מתפתחים שינויים חסימתיים באב העורקים (בוותין) ובענפיו. יצוין כי כמחצית החולים מגיעים לרופא עקב שינויים חסימתיים בעורקים. ענפי קשת הוותין פגיעים במיוחד. המחלה עלולה לגרום להתעלפויות ולאירוע חולף במוח (TIA). ביטויים אחרים הם כאבי לסתות בעת לעיסה או דיבור, כאבי ידיים, הפרעות ראייה, הרחבת הוותין בחלקיו השונים, יתר-לחץ-דם על רקע היצרות בעורקי כליה. עקב יתר-לחץ-דם שאינו מאוזן על ידי תרופות, ומעורבות העורקים הכליליים תיתכן גם אי-ספיקה בלב. לעיתים רחוקות עלולים עורקי הריאה להיפגע ולגרום על ידי כך ליתר-לחץ-דם בריאה.

בבדיקה גופנית ניתן להתרשם מהחלשה משמעותית של דפקים בעורקים המעורבים, או בחוסר דופק. לעיתים לא ניתן למדוד לחץ-דם בחלק העליון של הגוף. ניתן לשמוע איוושות מעל העורקים המעורבים. ההישרדות, בהיעדר סיבוכים משמעותיים, היא מעל 95% בתוך 5 שנים. בקרב חולים עם סיבוכים משמעותיים (אירוע במוח, אוטם בשריר הלב, יתר-לחץ-דם קשה לאיזון, אי-ספיקה בלב, מיפרצת בוותין) ההישרדות ב-5 שנים היא בין 50% ל-70%.

בשלב החד הטיפול הוא בסטרואידים במינון גבוה, ובהמשך - יורדים הדרגתית במינון. במקרים נדירים מטפלים בציקלופוספמיד (Cyclophosphamide). אם יש חשש לאיסכמיה (ליקוי באספקת דם) לאיבר מוסיפים לטיפול קומדין (Warfarin), ו/או אספירין. החולים זקוקים לטיפול תוקפני ביתר-לחץ-דם. בשלבים מאוחרים של המחלה ניתן לנתח את העורקים לשם חידוש זילוח בעורקים חסומים.

מיפרצות בוותין או בעורקים אחרים יש לנתח. הרחבת עורקים בצנתור על ידי בלון מביאה להטבה זמנית במקרים נבחרים.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח להחלפת מסתם בגיל 33 רועי 23/02/2017 21:38
 • אני בעוד חודש צריך לעבור ניתוח להחלפת מסתם באסותא על ידי פרופסור רענני רציתי לדעת אחוזי הצלחה בניתוח זה האמת שאני מאוד מפחד

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ארז 01/03/2017 17:47
 • אין לך מה לדאוג אתה נמצא בידיים טובות גם אני נותחתי אצל פרופסור רענני ומדובר פשוט על רב אומן ואדם מקסים אשר עושה המון ניתוחים כאלה ביום. אתה תרגיש קצת חלש וכואב בכמה ימים הראשונים אבל אחר כך הכל עובר ותשכח שנותחת אחרי הכל אין לך מה לדאוג והכל יעבור בשלום, אני לא יודע אם זה החלפה או תיקון אבל אני מאמין שבגילך פרופסור רענני יעדיף לתקן לך בהצלחה

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ד"ר דוד יעקובי 01/03/2017 17:56
 • רועי שלום, מצטער על התגובה המאוחרת, לא קיבלתי התרעה על שאלתך עד כה. כמובן שסיכויי ההצלחה תלויים במספר גורמים: 1) המסתם המדובר (אאורטלי, מיטרלי, טריקוספידאלי או פולמונאלי). 2) אופי הפתולוגיה בגללה מבוצע הניתוח. 3) תחלואות נילוות. 4) ניסיונו של המנתח בפרוצדורה המדוברת. 5) גורמים אחרים אליהם לא ניכנס כרגע. למרות שמשאלתך אינני יכול לדעת את הפרטים לעיל, בדבר אחד אוכל להרגיע אותך- לגבי ד״ר רענני- מדובר במנתח מנוסה מאוד אשר מבצע את כל סוגי הניתוחים בהצלחה רבה ואין לי ספק כי הינך בידיים טובות. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח להחלפת מסתם אורן 21/12/2018 07:37
 • רועי שלום אני עברתי ניתוח לב פתוח להחלפת המסתם בתל השומר ב 5.2017 המנתח שלי היה ד"ר ליפי בקבוצה של רענני. הגעת למקום הטוב ביותר. אולי כבר עברת את הניתוח. בכל מקרה אם תרצה לשאול משהו תשלח לי הודעה ואתן לך טלפון שלי או מייל.

 • + הוסף תגובה
מזל מזל 02/10/2020 07:08
 • אני מועמדת לניתוח להחלפת מסתם אאורטלי ומאד פוחדת האם אפשר להתיעץ איתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב אורן 23/10/2020 00:23
 • אני עברתי ניתוח לב להחלפת מסתם.את יכולה להתייעץ איתי

 • + הוסף תגובה
דירוג סידן גבוה אסי 19/10/2020 15:23
 • שלום,סובל משומנים בדם (250) מזה כמה שנים ואם כבד שוני כרוני,עשתי בדיקת CT עורקים ללא חומרניגוד ונמצא שיש לי דירוג סידן גבוה אחוזון 78 והודגמו הסתיידיות במסתם אאורטאלי,אני בגיל 46 ,לא שמן ,לא מעשן .יש לי תור רק עוד שבועיים לקרדיולוג,מה הסיכונים שיש במצב זה ? האם יש פתרון שלא מצריך ניתוח ? רב תודות

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם אאורטלי. מזל 17/10/2020 13:46
 • היי יש לי היצרות קשה במסתם האאורטלי 0.60 ומפל לחצים 1002 שאר הפרמטרים בלב תקינים. האם אוכל לעבור צינתור להחלפת מסתם בגילי בת 47 כיום ואם לא כמה זמן אחריי ניתוח לב אמשיך להיות מורדמת ומונשמת? ותוך כמה זמן מוציאים את צינור הטובוס במידה וכל המדדים והפרמטרים תקינים. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 19/10/2020 08:02
 • מזל שלום, האפשרות להשתלת המסתם בצינתור שמורה כיום למטופלים בעלי סיכון ניתוחי בינוני/גבוה ובדר״כ בגילאים מאוחרים יותר. ההתוויות משתנות בצורה תדירה בשנים האחרונות. בהיעדר מחלות רקע ובמהלך ניתוחי תקין ההרדמה וההנשמה הן לאורך של עד 24 שעות. אשמח לעזור גם בהמשך. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!