דלקת עורקים (Vasculitides)

ראשי

תאור

דלקת עורקים היא תת-קבוצה בקבוצת המחלות הדלקתיות של כלי דם בשם Vasculitides. מדובר לפחות ב-20 סוגים של דלקת כלי דם שכוללת תהליך דלקתי בוורידים, בעורקיקים ובנימיות. המחלות Temporal Arteritis ו- Takayasu Disease הן מחלות שפוקדות בעיקר עורקים גדולים.
TA - Temporal Arteritis היא מחלה דלקתית של עורקים גדולים שסיבתה אינה ידועה. שמות נוספים למחלה: Giant cell arteritis, Cranial arteritis. המחלה פוקדת אחד לאלף אנשים בגיל 50 ומעלה, והיא נפוצה בעיקר בקרב נשים. מדובר במחלה שכיחה יחסית (בהשוואה למחלות דלקתיות אחרות של כלי דם) ושכיחותה כ-16-14 למיליון באוכלוסיות שונות בעולם. כ-15%-10% מהחולים לוקים גם בתופעות של Polymyalgia rheumatica (או PMR).

המחלה מתאפיינת בדלקת עורקים עם עיבוי הדפנות. היצרות וחסימה של חלל כלי הדם מצויות בעיקר במערכת העורקים התרדמניים ובעורקי הראש. המחלה מתבטאת בכאבי ראש, באזור הרקה והעורף, בכאבי קרקפת, ובבעיות ראייה: עיוורון פתאומי (Amaurosis fugax), כפל ראייה, צנחת העפעף (Ptosis), טשטוש ראייה, וכן בכאבים בלסתות בלעיסה. סימנים כלליים דומים לאלה של PMR: דלקות מיפרקים, עייפות וירידה במשקל. בבדיקה גופנית ניתן לחוש במישוש נפיחות באזור הרקות וכאבים לאורך העורק. לעיתים ניתן לשמוע איוושות מעל עורקים נגועים. ב-99% מהמקרים שקיעת הדם מוחשת, מעל 100 מ"מ/שעה. חוסר דם (אנמיה) אף הוא אופייני למחלה.

אבחון מחלת TA מתבסס על ביופסיה של העורקים ועל תמונה אופיינית במיקרוסקופ.

אין צורך להמתין עד לביצוע הביופסיה או לקבלת תוצאותיה על מנת להתחיל בטיפול. התמונה במיקרוסקופ אינה מושפעת מטיפול, עד שלושה ימים, בסטרואידים. למניעת עיוורון יש להתחיל טיפול בסטרואידים מייד כשמתעורר חשד ל-TA. מתחילים במינון גבוה ומורידים אותו בהדרגה. התגובה לטיפול בסטרואידים מהירה ומרשימה, תוך 24 שעות נראה שיפור ברוב התסמינים. משך הטיפול יכול להיות עד שנה אם כי רוב החולים נזקקים למינון נמוך של סטרואידים זמן ממושך יותר.

מחלת טקאיאסו (Takayasu disease - TD) היא דלקת של הוותין (אב העורקים) וענפיו. סיבתה אינה ברורה. שמות נוספים למחלה: Pulseless disease, Occlusive thromboaortopathy,Aortic arch syndrome.
המחלה מדווחת בכל העולם, אך נפוצה יותר בקרב נשים צעירות ממוצא אסייתי. שכיחותה בקרב נשים גבוהה פי 9 מאשר בגברים, ומופיעה בגיל 30-15. בשנת 1908 דווח על המחלה, לראשונה, על ידי רופא עיניים יפני בשם Takayasu. המחלה נדירה, 2-1 מקרים חדשים למיליון בשנה.

אצל כ-50% מהלוקים במחלה מתפתחת תחילה תגובה מערכתית שמתבטאת בחום, בהזעת לילה, בירידה במשקל, בכאבי מיפרקים ובעייפות. לעיתים תכופות נוצר חוסר דם (אנמיה) עם שקיעת דם מוחשת. שלב זה חולף בהדרגה ולאחריו מתפתחים שינויים חסימתיים באב העורקים (בוותין) ובענפיו. יצוין כי כמחצית החולים מגיעים לרופא עקב שינויים חסימתיים בעורקים. ענפי קשת הוותין פגיעים במיוחד. המחלה עלולה לגרום להתעלפויות ולאירוע חולף במוח (TIA). ביטויים אחרים הם כאבי לסתות בעת לעיסה או דיבור, כאבי ידיים, הפרעות ראייה, הרחבת הוותין בחלקיו השונים, יתר-לחץ-דם על רקע היצרות בעורקי כליה. עקב יתר-לחץ-דם שאינו מאוזן על ידי תרופות, ומעורבות העורקים הכליליים תיתכן גם אי-ספיקה בלב. לעיתים רחוקות עלולים עורקי הריאה להיפגע ולגרום על ידי כך ליתר-לחץ-דם בריאה.

בבדיקה גופנית ניתן להתרשם מהחלשה משמעותית של דפקים בעורקים המעורבים, או בחוסר דופק. לעיתים לא ניתן למדוד לחץ-דם בחלק העליון של הגוף. ניתן לשמוע איוושות מעל העורקים המעורבים. ההישרדות, בהיעדר סיבוכים משמעותיים, היא מעל 95% בתוך 5 שנים. בקרב חולים עם סיבוכים משמעותיים (אירוע במוח, אוטם בשריר הלב, יתר-לחץ-דם קשה לאיזון, אי-ספיקה בלב, מיפרצת בוותין) ההישרדות ב-5 שנים היא בין 50% ל-70%.

בשלב החד הטיפול הוא בסטרואידים במינון גבוה, ובהמשך - יורדים הדרגתית במינון. במקרים נדירים מטפלים בציקלופוספמיד (Cyclophosphamide). אם יש חשש לאיסכמיה (ליקוי באספקת דם) לאיבר מוסיפים לטיפול קומדין (Warfarin), ו/או אספירין. החולים זקוקים לטיפול תוקפני ביתר-לחץ-דם. בשלבים מאוחרים של המחלה ניתן לנתח את העורקים לשם חידוש זילוח בעורקים חסומים.

מיפרצות בוותין או בעורקים אחרים יש לנתח. הרחבת עורקים בצנתור על ידי בלון מביאה להטבה זמנית במקרים נבחרים.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקו במאמץ אמינות הבדיקה רונן גונן 23/02/2020 15:50
  • שלום כב בן 54 לפני ארבע שנים צינתור עם השתלת סטנד. לוקח כדור קרדילוק האחרון שלקחתי 25 שעות לפני הבדיקה. לאחר שביקשתי להפסיק ללכת על ההליכון , אמרה לי הטכנאית שהגעתי ל 71% מתוך 99%. שאלותיי - האם זמן הפסקת הקרדילוק היה מבפיק , מה זה אומר על אמינות הבדיקה , ומה זה 71% ? תודה מראש ..

  • + הוסף תגובה
תשובה לרונן ד"ר גבריאל גרינברג 23/02/2020 17:14
  • רונן שלום, לא ברור לי מדוע הפסקת את הבדיקה לפני הזמן ובאיזה שלב בבדיקה המאמץ הופסק. במידה והופיעו תסמיני עייפות או כאב ברגליים שהצריך הפסקה מוקדמת כי אז ניתן לבצע את הבדיקה עם הזרקת תרופה שמדמה מאמץ. במידה והדופק לא עלה בשלב מתקדם של המאמץ יתכן ופעילות הקרדילוק קיימת למרות הפסקתו הזמנית 25 שעות טרם הבדיקה. ובכל מקרה על מנת לאפשר יהיה לפענח את הבדיקה כמו שצריך ולענות על השאלות שלשמן הופנית לבדיקה צריך להגיע לפחות ל-85-90% דופק מטרה. אנא פנה לקרדיולוג שיפנה אותך לבדיקה הרצויה בהתאם למצבך הגופני. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
לחץ ראיתי 35 -38 נטע 23/02/2020 14:50
  • בת 47 , בריאה בד"כ עקב תלונות על כאבים עמומים בחזה בזמן המנוחה בעיקר בצעתי ארגומטריה , הולטר ואקו. ארגומטריה והולטר תקינים . בביצוע אקו בלב ב2/20 סיכום: normal systolic and diastolic left function no wall motion abnormalities normal systolic ventricular right function normal size of the cardiac chambers min.tr, min mr borderline pulmonary hypertention : pap 33-38 מאוד מודאגת מלחץ ראיתי . רופא ריאות בדק את הפונקציות של ריאות והן תקינות. אמר שצריך מעקב קרדיולוגי אחת לשנה. רופאת המשפחה אמרה שאין מה לדאוג ואין צורך בטיפול.... מה מומלץ לעשות ???

  • + הוסף תגובה
תשובה לנטע ד"ר גבריאל גרינברג 23/02/2020 15:27
  • נטע שלום, ראשית מציע להוריד את רמת המתח והלחץ. על פניו אין ממצאים שדורשים התייחסות ופיתרון מידיים . אינני יכול לתת יעוץ פרטני רציני באופן הזה. מציע שתפני לקרדיולוג לבדיקה כך שתוכני לקבל מענה מושכל ואישי המתאים לך. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!