גידול רקמה רכה (Soft tissue tumor)

ראשי

תאור

במונח "רקמה רכה" מתארים את הרקמה התומכת של איברי הגוף הכוללת רקמת חיבור, רקמת שומן, שריר שלד, כלי דם ולימפה, וכן את מערכת העצבים ההיקפית. גידולים של הרקמות הרכות מהווים קבוצה גדולה ומגוונת של גידולים, רובם שפירים, ומקצתם ממאירים ומכונים סרקומות. מקורם של גידולים אלו בתאים מזנכימיים, מולטי-פוטנטיים ופרימיטיביים שבמהלך צמיחתם לגידול מתמיינים לסוג אחד של תאים או יותר.

את גידולי הרקמה הרכה מסווגים לפי סוג הרקמה שאותה מנסה הגידול לבנות (שומן, רקמת חיבור, שריר, וכו') ועל פי התמיינות זו ניתן שמו של כל גידול. לדוגמה: ליפומה - גידול שפיר של רקמת שומן; ליפוסרקומה - הגידול הממאיר של רקמת השומן. עם זאת, יש גידולים של רקמה רכה שאין להם מקבילה תקינה, כלומר הם אינם דומים לשום רקמה תקינה בגוף.

בשנים האחרונות נמצא כי מספר רב של סרקומות מאופיינות בשינויים כרומוזומיים עקביים שניתן לזהות בשיטות ציטוגנטיות או מולקולתיות. הפרעות מולקולתיות אלו עוזרות באבחון ולפעמים מעידות על הפרוגנוזה.

השכיחות של גידולי הרקמה הרכה עולה בהדרגה עם הגיל, וגבוהה במקצת בקרב גברים לעומת נשים. באופן כללי הסרקומות נדירות ומהוות פחות מ-1% מכלל הממאירויות אצל אנשים מבוגרים. עם זאת, בקרב ילדים הם הסוג הרביעי בשכיחותו, אחרי גידולי מערכת הדם, גידולים עצביים ו-Wilms tumor. בשנים האחרונות עלתה מאוד שכיחותה של סרקומה ע"ש קפושי (סרקומה של כלי דם המופיעה בדרך כלל בעור) שבעבר היתה נדירה ביותר, ושכיחה רק בקרב חולי איידס.


ד"ר יעל בר

ד"ר ביאטריס ליפשיץ-מרסר


סיבות וגורמי סיכון

הסיבות להופעת גידולי רקמה רכה הן: תסמונות תורשתיות כגון נירופיברומטוזיס, חשיפה לקרינה, בצקת לימפטית (לימפאדמה) כרונית, חומרים מסרטנים, וזיהומים נגיפיים מסוימים בקרב חולים הלוקים בדיכוי המערכת החיסונית. חבלות בדרך כלל אינן גורמות להופעת גידולים אלו אך הן תסבנה תשומת לב לגידול שהיה קודם לכן ושלא אובחן עד להתרחשותן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הממצא השכיח ביותר הוא גוש, בדרך כלל ללא כאב ואף ללא בעיה תפקודית, אך הגוש עלול לגרום לכאבים או לסימנים נירולוגיים מקומיים אם ילחץ או ימתח עצבים ומבנים רגישים אחרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולים השפירים הוא רק על ידי כריתה בניתוח. בגידולים הממאירים מטפלים במישלבים שונים של ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. כל גידול ממאיר מצריך טיפול שונה שנקבע על פי סוג הגידול, מיקומו ומידת התפשטותו בגוף. כיום ההישרדות לטווח ארוך טובה, תוך שמירה על איכות החיים.

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים טל 26/11/2020 13:04
 • שלום , מזה מספר חודשים אני סובל מטחורים פנימיים דרגה 2 . עברתי קשירה לפני שלושה חודשים אולם הבעיה נותרה בעינה ומידי שבוע/שבועיים סובל מצניחת טחורים . שאלתי נוגעת לצניחה , במספר מקרים הצניחה מתרחשת שלא לאחר יציאה אלא לאחר ניקוי עדין של פי הטבעת משאריות צואה שעות לאחר היציאה , האם תקין ?

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 26/11/2020 23:33
 • טחורים יכולים "לצנוח" החוצה ביציאה וגם ללא קשר ליציאה. מציע שתמשיך בטיפולי קשירה עד שהבעיה תפתר

 • + הוסף תגובה
טחור טרומבוטי מיקי 25/11/2020 21:01
 • שבועיים אחרי ניתוח טחורים בלייזר לפני יומיים יצא טחור טרומבוטי קשה וכואב מעולם לא חויתי סוג כזה של טחור נאמר לי בבדיקה שזה בעקבות קריש דם מהניתוח כמה זמן לוקח לנפיחות לרדת תודה רבה ובריאות שלמה לכולם

 • + הוסף תגובה
טחור טרומבוטי ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:00
 • לא ניתן להעריך כמה זמן תיקח ההחלמה. זה יכול לקחת ממספר ימים ועד מספר שבועות

 • + הוסף תגובה
טרומבוזה של טחור חיצוני רונית 20/11/2020 10:59
 • שלום, אני כבר שנים סובלת מטחורים חיצוניים (בעקבות לידות והריונות ככל הנראה). לאחרונה המצב החמיר ואני לא מצליחה לתפקד מרוב כאבים. הייתי אצל רופאה שאמרה שיש לי טחורים חיצוניים והמליצה על ניתוח כריתה לאור חומרת המצב. לאחר שקראתי לא מעט על הנושא, הבנתי שטחורים חיצוניים לא אמורים לכאוב כ"כ ושיכול להיות שהם כואבים עקב קריש דם. השאלה שלי היא אם ניתן לטפל בכך נקודתית ללא ביצוע של ניתוח כריתה וכך להקל על הסבל.

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 20/11/2020 13:40
שאלה נוספת רונית 21/11/2020 21:08
 • איפה ניתן לטפל בקריש דם שנמצא בטחור? האם פרוקטולוג של קופת חולים יכול לבצע את פעולת הניקוז?

 • + הוסף תגובה
שאלה ד"ר רפאל אלון 22/11/2020 18:04

הצטרפו לאינדקס הרופאים!