גידול רקמה רכה (Soft tissue tumor)

ראשי

תאור

במונח "רקמה רכה" מתארים את הרקמה התומכת של איברי הגוף הכוללת רקמת חיבור, רקמת שומן, שריר שלד, כלי דם ולימפה, וכן את מערכת העצבים ההיקפית. גידולים של הרקמות הרכות מהווים קבוצה גדולה ומגוונת של גידולים, רובם שפירים, ומקצתם ממאירים ומכונים סרקומות. מקורם של גידולים אלו בתאים מזנכימיים, מולטי-פוטנטיים ופרימיטיביים שבמהלך צמיחתם לגידול מתמיינים לסוג אחד של תאים או יותר.

את גידולי הרקמה הרכה מסווגים לפי סוג הרקמה שאותה מנסה הגידול לבנות (שומן, רקמת חיבור, שריר, וכו') ועל פי התמיינות זו ניתן שמו של כל גידול. לדוגמה: ליפומה - גידול שפיר של רקמת שומן; ליפוסרקומה - הגידול הממאיר של רקמת השומן. עם זאת, יש גידולים של רקמה רכה שאין להם מקבילה תקינה, כלומר הם אינם דומים לשום רקמה תקינה בגוף.

בשנים האחרונות נמצא כי מספר רב של סרקומות מאופיינות בשינויים כרומוזומיים עקביים שניתן לזהות בשיטות ציטוגנטיות או מולקולתיות. הפרעות מולקולתיות אלו עוזרות באבחון ולפעמים מעידות על הפרוגנוזה.

השכיחות של גידולי הרקמה הרכה עולה בהדרגה עם הגיל, וגבוהה במקצת בקרב גברים לעומת נשים. באופן כללי הסרקומות נדירות ומהוות פחות מ-1% מכלל הממאירויות אצל אנשים מבוגרים. עם זאת, בקרב ילדים הם הסוג הרביעי בשכיחותו, אחרי גידולי מערכת הדם, גידולים עצביים ו-Wilms tumor. בשנים האחרונות עלתה מאוד שכיחותה של סרקומה ע"ש קפושי (סרקומה של כלי דם המופיעה בדרך כלל בעור) שבעבר היתה נדירה ביותר, ושכיחה רק בקרב חולי איידס.


ד"ר יעל בר

ד"ר ביאטריס ליפשיץ-מרסר


סיבות וגורמי סיכון

הסיבות להופעת גידולי רקמה רכה הן: תסמונות תורשתיות כגון נירופיברומטוזיס, חשיפה לקרינה, בצקת לימפטית (לימפאדמה) כרונית, חומרים מסרטנים, וזיהומים נגיפיים מסוימים בקרב חולים הלוקים בדיכוי המערכת החיסונית. חבלות בדרך כלל אינן גורמות להופעת גידולים אלו אך הן תסבנה תשומת לב לגידול שהיה קודם לכן ושלא אובחן עד להתרחשותן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הממצא השכיח ביותר הוא גוש, בדרך כלל ללא כאב ואף ללא בעיה תפקודית, אך הגוש עלול לגרום לכאבים או לסימנים נירולוגיים מקומיים אם ילחץ או ימתח עצבים ומבנים רגישים אחרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולים השפירים הוא רק על ידי כריתה בניתוח. בגידולים הממאירים מטפלים במישלבים שונים של ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. כל גידול ממאיר מצריך טיפול שונה שנקבע על פי סוג הגידול, מיקומו ומידת התפשטותו בגוף. כיום ההישרדות לטווח ארוך טובה, תוך שמירה על איכות החיים.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול הטחורים דרגה 4 יניב 26/02/2020 18:59
 • שלום אני סובל מטחורים חיצוניים שלא חוזרים ומדממים .. רציתי לדעת אם יש דרך לטפל או אפילו לשפר את המצב ללא ניתוח?ואם כן איזה טיפול ( דיברתי עם קליניקה פרטית שאומרים שכן אפשרי לטפל ) בתודה מראש

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר רפאל אלון 26/02/2020 21:33
 • מה שמתואר בפניה אלה טחורים פנימיים צנוחים (ולא טחורים חיצונים). בד"כ הטיפול היעיל הוא ניתוח לכריתת הטחורים. כמובן שיש צורך בבדיקה גופנית אצל מומחה בתחום להערכת המצב

 • + הוסף תגובה
כאבי בטן 3 חוזשים ובדיקת רופא גסטרו/כירורג אלונה 25/02/2020 21:02
 • דר שלום ותודה רבה לך, אימי אתמול הלכת לגסטרו/כירורג עקב כאבי בטן 3 חודשים בהתחלה בבטן תחתונה ואחר כך כאבים באמצע, בצד ימין לעיתים בשמאל, וקבעו לה קולונסקופיה. הוא בדק לה את הבטן והיא אמרה לי שהכניס פנימה את הידיים עמוק מאד מאד מניחה לבדוק שאם אין איברים מוגדלים. לאחר הבדיקה וגם בבוקר אמרה לי שהבטן מאד כואבת לה מהלחיצות העמוקות במקומות שלא כאב לה קודם. יש בזה מסוכנות בלחיצות עמוקות מאד? בנוסף לפני חודש עברה אולטראסאונד איברים בטן וגם הטכנאית הפעילה כח אגרסיבי חזק כמעט הגיעה לה לגב ואימי מאד רזה, כי אמרה שקשה לה לראות את הטחול ואמא שלי צרחה מכאבים שלחצה לה בנקודה מסויימת ליד הטבור. מקובל לבדוק בצורה כזאת? נשמע שכח פיזי חזק יכול לפגוע/לפוצץ או נזק אחר בכבד, כליות , כיס מרה, וכו'. זה יכול לקרות? קרו מקרים של נזקים מבדיקות כאלה? הפחד שלנו שאדם בריא הולך לבדיקות בגלל כאבי בטן אולי לא משמעותי ובסוף יוצא עם נזקים באיברי הגוף רק מבדיקות שאולי לא היה צריך מלתחילה לעשות אותם. באמת אשמח לתשובה הכי כנה ממך. תודה רבההה מכל הלב,,,,,

 • + הוסף תגובה
כאבי בטן ד"ר רפאל אלון 25/02/2020 21:41
 • איני מכיר מקרה בו בדיקה גופנית ע"י רופא גרמה נזק ליבר תוך בטני. יש צורך בהשלמת בירור כאבי הבטן

 • + הוסף תגובה
פיסורה יאיר 24/02/2020 19:11
 • היי, אני חושב שהייתה לי פיסורה לפני כחודש,ומאז זה עבר ולפני יומיים ניסיתי מין אנאלי וכאב לי ואח"כ ירד שוב דם ובינתיים זה נרפא, אחרי שנרפאים מפיסורה היא תמיד חוזרת?

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 24/02/2020 21:21
פיסורה יאיר 24/02/2020 21:26
 • אבל מעכשיו יש סיכוי שהיא תחזור? ותוך כמה זמן היא נרפאת ואני יכול להיות בטוח שהיא עברה? אני מקפיד על תזונה נגועה ושתייה של מים

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 24/02/2020 21:28
פיסורה יאיר 24/02/2020 21:32
פיסורה ד"ר רפאל אלון 25/02/2020 10:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!