פעימה מוקדמת פרוזדורית (Premature Atrial Complex)

ראשי

תאור

פעימה מוקדמת פרוזדורית היא העברת דחף חשמלי (דפולריזציה) טבעי שמקורו מפרוזדור הלב (לא מקישרית הסינוס) המופיע מוקדם מהצפוי לפי קצב הסינוס הבסיסי. פעימה זו מועברת או אינה מועברת לחדרים וכן מסוגלת או לא מסוגלת להתחיל (Reset) מחדש את קצב הסינוס.
פעימות פרוזדוריות מוקדמות שכיחות מאוד, מתרחשות גם אצל אנשים בריאים, ושכיחותן עולה עם הגיל. מצבים כגון חום, חוסר דם (אנמיה), תת-לחץ-דם, פעילות-יתר של בלוטת התריס ותת-חמצן הדם (היפוקסמיה), יכולים לאתחל פעימות פרוזדוריות מוקדמות או להחמירן. כמו כן שכיחותן עולה על רקע מחלות לב שונות כולל מחלות במסתמי הלב, קרדיומיופתיות, מחלות לב איסכמיות ודלקות בשריר הלב. ממצאים אופייניים בתרשים אק"ג: גל P מוקדם, בדרך כלל בזווית שונה מקצב הסינוס. לעיתים גל ה-P נמצא על גל ה-T וניתן לזהותו (את גל ה-P) עקב שינוי בצורת גל ה-T בהשוואה לפעימה שקדמה לפעימה הפרוזדורית המוקדמת.

כאשר הפעימה הפרוזדורית מוקדמת מאוד היא עלולה שלא לעבור לחדרים, או להיות מועברת עם חסם באחד ממרכיבי מערכת ההולכה, בדרך כלל בתבנית של חסם בצרור ההולכה הימני או השמאלי. פעימה פרוזדורית מוקדמת תיתכן בצורות שונות: 1. פעימה פרוזדורית מוקדמת המופיעה מדי פעם (תמונה 1); 2. ביגמניה, פעימה רגילה (סינוס) ופעימה פרוזדורית מוקדמת לסירוגין; טריגמניה, שתי פעימות תקינות (סינוס) ואחת פרוזדורית מוקדמת לסירוגין (תמונה 2); 3. בצמדים, שתי פעימות פרוזדוריות מוקדמות רצופות (תמונה 3); 4. שלוש פעימות פרוזדוריות מוקדמות רצופות בקצב של מעל 100 לדקה שהיא טכיקרדיה פרוזדורית.

סימפטומים


החולים בדרך כלל אי-תסמיניים, אך תיתכן תחושה של דפיקות לב (פלפיטציות). בנוסף פעימות פרוזדוריות מוקדמות יכולות להשרות הפרעות קצב פרוזדוריות: רפרוף פרוזדורים, פרפור פרוזדורים, טכיקרדיה פרוזדורית וכן הפרעות על-חדריות, כגון: טכיקרדה כתוצאה ממעגל חוזר בקישרית הפרוזדורית-חדרית (AVNRT), או טכיקרדיה כתוצאה מערוץ הולכה נוסף כמו בתסמונת וולף-פרקינסון-וויט (WPW).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל אין צורך בטיפול בתרופות והמהלך שפיר. יש להדריך את החולה אודות המהלך השפיר של ה"מחלה" ולהשרות הרפיה. לעיתים רחוקות יש צורך במתן טיפול נוגד הפרעות קצב. הטיפול בחוסמי בטא מומלץ אם אין מניעה לטיפול באמצעותם. אם הפעימות הפרוזדוריות המוקדמות גורמות להפרעת קצב בלב כמפורט לעיל, יש לטפל בהתאם להפרעת הקצב שהושרתה.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:02
 • שלום, הבוקר קמתי מהמיטה, בחדות כדי לכבות את השעון, והרגל שלי לאהחזיקה אותי ונפלתי. לאחר כמה דקות והנעה של הרגל יכולתי לעמוד עליה שוב. האם יש קשר לזרימת הדם לרגל? או שעליי לבדוק דברים נוספים? תודה!

 • + הוסף תגובה
חולשה ברגל יעל 11/09/2019 09:28
 • שכחתי לציין, אני בת 37, ללא מחלות רקע, אבל מעשנת.

 • + הוסף תגובה
רגל טלי 11/09/2019 10:57
תוצאות אקו מור 10/09/2019 10:21
 • שלום, בבדיקת אקו לב נמצא מסתם מיטרלי מעטבה קלות -דלף טריוויאלי ומסתם אוארטלי תלת עלי מעטבה ללא דלף וללא היצרות. כל שאר הפיענוח תקין. אשמח להבין מה המשמעות של העובי במסתמים והאם קשור בהשמנה.בת 34. תודה

 • + הוסף תגובה
אקו טלי 10/09/2019 10:31
השמנה ומסתמים מור 10/09/2019 11:07
 • תודה רבה,האם יש קשר בין עובי המסתמים והשמנה? ודבר נוסף ששכחתי לציין - באקג שעשיתי לאחרונה יצאו לי פתאום גלי טי שטוחים וזו הסיבה שנשלחתי לאקו מלכתחילה.ממצא שבוודאות לא היו בעבר-(אקג קודם היה לפני 3 שנים).האם יש קשר בין עובי המסתמים לגלי הטי השטוחים? חשוב לי לציין כי אני בריאה לחלוטין.

 • + הוסף תגובה
2 טלי 10/09/2019 11:11
תחליף לתרופות להורדת כולסטרול נועם 06/09/2019 01:06
 • שלום בשנות הארבעים. במקרה של כולסטרול גבוה (כללי ורע) מעט מעל מעל הנורמה ללא גורמי סיכון נוספים מלבד עודף משקל. כשעולה השאלה האם טיפול תרופתי או משהו אחר. האם מלבד שינוי תזונתי ופעילות גופנית (פעילות אני בכל מקרה עשיתי ועושה), האם יש דרכים נוספות להוריד את רמות הכולסטרול הכללי והרע? מה בקשר לתוספי המזון הללו: 1. פיסטורולים (יש נוסטרול, פיסטרולים קומפלקס של סולגאר ועוד. 2. ניאצין (ללא בעירה) במינון של 200 מ"ג פעמיים ביום. 3. סובין שיבולת שועל 4. שמרי אורז אדום (שלגביו ממה שקראתי יש בו את החומר בפעיל בסטטינים) ובכמה אחוזים זה עשוי להוריד, ותוך כמה זמן? אשמח לחוות דעתכם תודה

 • + הוסף תגובה
כולסטרול טלי פורטר 06/09/2019 06:24
 • הטיפול מתחיל בתזונה בריאה הצמדות לדיאטה ים תיכונית שמירת משקל גוף ופעילות גופנית - לגופו של מטופל נערך הסיכון המחושב למחלות לב ומילא האם יש צורך בבדיקות נוספות ומתי להתחיל טיפול תרופתי / לתוספים אין ערך מדעי מוכח בהארכת חיים או הורדת סיכון לתחלואה לבבית

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!