פעימות חדריות מוקדמות (Premature Ventricular Complex)

ראשי

תאור

פעימות חדריות מוקדמות הן העברה של דחף חשמלי בלב (דפולריזציה), טבעי, מאזור חיצוני (כלומר לא ממערכת הקיצוב הטבעית של הלב) בחדרים המתרחשת מוקדם, בהתייחס לתזמון המצופה של הדפולריזציה החדרית הבאה.
המאפיינים של פעימה חדרית מוקדמת הם: 1. פעימה מוקדמת מהצפוי; 2. מכלול QRS רחב מהצפוי; 3. שינוי בכיוון זווית ה-QRS. קיימות תכונות נוספות שניתן לצפותן בתרשים האק"ג.

פעימה חדרית מוקדמת תיתכן ממוקד בודד או ממספר מוקדים בחדרי הלב הימני והשמאלי. היא מופיעה בצורות שונות: 1. פעימה חדרית מוקדמת המופיעה מדי פעם; 2. ביגמניה, פעימה רגילה (סינוס) ופעימה חדרית מוקדמת לסירוגין; טריגמניה, שתי פעימות רגילות (סינוס) ואחת חדרית מוקדמת לסירוגין; 3. בצמדים, שתי פעימות חדריות מוקדמות רצופות. 4. שלוש פעימות חדריות מוקדמות רצופות בקצב של מעל 100 פעימות לדקה שהיא טכיקרדיה חדרית.

פעימות חדריות מוקדמות תיתכנה ממקורות שונים מהחדר הימני או השמאלי, בביטוי שונה בתרשים האק"ג. פעימות חדריות מוקדמות תיתכנה ממוקד אחד או ממוקדים שונים בחדרי הלב אצל אותו חולה. ניתן לסווג את הפעימות החדריות לפי מקורן מהחדר הימני או השמאלי, וכן ניתן לסווגן כחד או כרב-צורתיות. מקובל לחשוב שבפעימות חדריות רב-מוקדיות קיימת סכנה גדולה יותר להתפתחות הפרעות קצב מסוכנות יותר.

פעימות חדריות מוקדמות תיתכנה בלב בריא ובלב חולה. שכיחות-יתר של פעימות חדריות מוקדמות נצפתה אצל חולים הלוקים ביתר-לחץ-דם ובהגדלה של הלב, אצל חולים הלוקים בקרדיומיופתיה מורחבת והיפרטרופית, אצל חולים שלקו באי-ספיקה בלב, במחלות במסתמים, במחלת לב כלילית ולאחר אוטם בשריר הלב.

סימפטומים


חלק גדול מחולים אלו הם אי-תסמיניים. לחלקם תחושה של דפיקות לב (פלפיטציות) או תחושת התכווצות חזקה של הלב. תחושה זו נובעת בדרך כלל מהפעימה התקינה שאחרי הפעימה החדרית המוקדמת, עקב זמן ארוך מהרגיל העובר מהפעימה החדרית המוקדמת עד לפעימה התקינה שלאחריה. משך זמן ארוך זה מאפשר מילוי טוב יותר של החדרים והתכווצות חזקה יותר המורגשת אצל חלק מהחולים. יכולות להתרחש התקדמות והתפתחות של הפרעת קצב משמעותית יותר כגון טכיקרדיה חדרית ואף פרפור חדרים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן פעימות חדריות מוקדמות באמצעות תרשים אק"ג וניתן לכמתם (סך הפעימות המוקדמות למשך פרק זמן מסוים, 24 שעות על פי רוב) ולאפיינם (ממוקד בודד או ממספר מוקדים, מחדר ימין או מחדר שמאל, פעימות בודדות בלבד או בצורת ביגמניה, צמדים וכד') באמצעות ניטור הולטר (רישום ממושך של אלקטרוגרם הלב, בדרך כלל למשך 24 שעות).

תבחין מאמץ מהווה כלי להערכת צפי (פרוגנוזה) לגבי חולים עם פעימות חדריות מוקדמות. מתברר שהימצאות פעימות חדריות מוקדמות בשלב המאמץ, ויתרה מכך, הימצאותם בשלב ההתאוששות בתבחין מאמץ, הם מדד מנבא לעלייה בסיכון למוות, וזאת אף בחולים ללא עדות לאי-ספיקה בלב, וללא מחלה במסתמים בשריר הלב או הפרעת קצב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בפעימות חדריות מוקדמות בלב בריא, מקובל שלא לטפל. אם קיימים תסמינים, טיפול הבחירה הוא תרופה מקבוצת חוסמי ביתא שבכוחה להקטין את השכיחות של פעימות חדריות מוקדמות ולהקל על התסמינים. בלב חולה, נמצאה אומנם שכיחות גבוהה למוות פתאומי אצל חולים שלקו במחלת לב ובפעימות חדריות מוקדמות, אולם מתן תרופות נוגדות הפרעות קצב שהפחיתו משמעותית את שכיחות הפעימות החדריות המוקדמות נמצא כמגביר את הסיכון לתמותה מהפרעת קצב. יוצאות דופן הן תרופות מקבוצת חוסמי ביתא וכן אמיודרון. בפעימות חדריות מוקדמות בלב החולה ניתן לטפל באמצעות חוסמי ביתא ואמיודרון אם אין הורית-נגד לטיפול זה.

אם יש חשד או עדות לכך שהפעימות החדריות המוקדמות גורמות לטכיקרדיה חדרית, במיוחד אם הפעימות החדריות המוקדמות הם חד-מוקדיות, ניתן לטפל בחולים אלו ולבצע פעולת האבלציה (Ablation). באבלציה ממפים את שריר הלב וממקמים את המוקד החדרי, מעבירים במוקד זה אנרגיה באמצעות תדר רדיו המביאה לרוב להיעלמות הפעימות החדריות המוקדמות.

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרדיולוגיה דינה 19/02/2020 23:15
 • כל ערב כבדות בלב,EKG טוב,פחד שהלב תעצור,מה לעשות?

 • + הוסף תגובה
פחד טלי 20/02/2020 06:01
 • לדבר עם רופא המשפחה שיבהיר מה מצב הלב ולטפל בפחד בכל אמצעי

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד בטן ואאורטה בטנית דפנה 11/02/2020 22:56
 • דר שלום ותודה מראש, אולי תדע לענות לי, לפני חודש עשיתי U.s בטן וגם אאורטה בטנית לאחר כאבי בטן מחרידים למטה במיוחד, צד ימין למעלה, שמאל לא יודעת כבר איפה שמעירים אותי כל לילה. עשיתי במכון מכבי ולא באסותא שהיה לי גם תור. במכבי אמרו לי שהמתמר (לא הכי מבינה בזה) בודק גם את חלל הבטן, כבד, כליות, טחול וכו' וגם אאורטה. באסותא נאמר לי שזה הולך בנפרד. האם המכשיר במכבי שכולל גם איברי הבטן ואאורטה שונה מהמכשיר מאסותא רק לאיברים פנימיים, הכוונה המתמר שונה? יש במכשיר הכוללני מסוכנות לגוף? אציין שהטכנאית היתה אגרסיבית הגיעה לי כמעט לגב שהתמקדה במקום מסוים שצרחתי (חבל שלא קמתי מייד) ועד היום אני סובלת מהבדיקה מכאבים שלא היו קודם בבטן , לפתע כאב ברגל כאילו אין תחושה פתאם והפחד שלי שלא לחצה חזק ופגעה לי בכלי דם או באיברים הפנימיים חלילה, שגרמה לי נזק רציני. יש דבר כזה? קרה פעם? תודה על אורך השאלה שהיא גם קצת שונה ואחרת. חושב לי לדעת. תודה רבה רבה, דפנה.

 • + הוסף תגובה
לא קרדיולוגיה טלי 12/02/2020 05:55
 • זו אותה טכניקה אך בשאלת אאורטה לא בוקר גם למיטב הבנתי את כל אברי הבטן - ליתר שאלות נא לפנות למכון בו נעשתה הבדיקה

 • + הוסף תגובה
הולטר לב - אשמח לניתוח תוצאות אפי 23/01/2020 20:14
 • קצב בסיסי - סינוס קצב לב מינימאלי 55 - קצב לב מקסימאלי 145 ממוצע 80 . הפרעות קצב חדריות PVC's מעטים בודדים . הפרעות קצב על חדריות PVC', 143 בודדים , בפיזור הומוגני ומעט יותר בין 15:00-22:00 , 4 צמדים הפרעות הולכה לא , שינוי ST , לא

 • + הוסף תגובה
הולטר טלי 24/01/2020 05:59
 • אין ממצאים משמעותיים - על היתר יש לדון עם הרופא שהםנה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!