//

פעימת יתר בלב (Extrasystole)

ראשי

תאור

פעימת-יתר מוגדרת כפעימה המופיעה טרם זמנה ומערערת את סדירות הדופק. מוכרת גם כפעימה מוקדמת, אקסטרסיסטולה ופעימה אקטופית (ממקור שונה).
פעימת-יתר יכולה להיווצר בכל אחד מהתאים של מערכת ההולכה ושל שריר הלב ומוגדרת על פי מקורה: פרוזדורית, הקישרית הפרוזדורית-חדרית או חדרית. ניתן לזהותה בבדיקה גופנית ובתרשים אק"ג.

בדרך כלל פעימת-היתר נוצרת על ידי הפעימה התקינה שלפניה. פעימה תקינה זו יוצרת הפעלה אוטומטית של מתח חשמלי המגיע לסף קריטי, מתפשט למערכת ההולכה ולשרירי הפרוזדורים והחדרים, וגורם לפעימה המוקדמת בזמן היצמדות קבוע, בין הפעימה התקינה ופעימת-היתר. מנגנון נוסף ליצירת פעימת-יתר הוא מוקד אוטומטי עצמוני "המוגן" מהפעילות החשמלית של הלב הכוללת - Parasystole.

הגירוי החשמלי הגורם לפעימת-יתר יכול להתפשט במערכת ההולכה הן לכיוון הקישרית הסינו-אטריאלית היוצרת את קצב הלב התקין והן לחדריו. לכן זמן התאוששות המערכת החשמלית לאחריה יהיה ארוך יותר מאשר בין שתי פעימות תקינות. אם הפעילות החשמלית הגורמת לפעימת-היתר איננה יכולה להתפשט לחדרים, תיגרם הפסקה ארוכה במיוחד (פעימת-יתר נחסמת).

כשקיימים מסלולי הולכה בעלי תכונות חשמליות שונות, פעימת-יתר יכולה לגרום לדופק מהיר (עד ל-200 לדקה), וכשהיא מופיעה במהלך היעדר יציבות חשמלית בפרוזדור עלול להיגרם רפרוף או פרפור פרוזדורים (מעל 250 לדקה).

פעימת-יתר חדרית מהחדר הימני מופיעה בדרך כלל בלב בריא, ואילו זאת אשר מקורה בשמאלי שכיחה בזמן קיום מחלת לב.

פעימת-יתר חדרית המופיעה בזמן קריטי של הפעילות החשמלית עלולה, בלב פגוע, לגרום להפרעות קצב ממושכות ומסוכנות. הסיכוי לכך עולה במקביל לשכיחות פעימות-היתר והירידה בתפקוד הלב.

סימפטומים


הרגשת דופק בלתי סדיר, הולם בצוואר, חנק וכאבים בבית החזה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יש לטפל במקרים שבהם קיים חשש להתפתחות קצב מהיר ומסוכן או כשקיימים תסמינים מגבילים. הטיפול מתבסס על תיקון מרבי של הגורמים הראשוניים להופעת פעימות-היתר: איזון ריכוז האלקטרוליטים בדם, תיקון ההפרעות ההורמוניות, שיפור עומס, לחץ ונפח, זרימה כלילית ותפקוד הלב. רק לאחר מכן מטפלים בעזרת תרופות לשינוי התכונות החשמליות של שריר הלב ומערכת ההולכה, וצורבים מוקדים אוטומטיים על ידי גלי רדיו.

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוצב חנה 30/07/2020 16:18
  • שלום רב, אימי שתחיה בת 59, לפני כחודש וחצי עברה ניתוח להשתלת קוצב ומאז מתלוננת על עייפות, כבדות. ברגעים שמתחילה להתהלך חשה לחץ באיזור הריאות, חולשה עד כדי כך שחייבת לשכב כדי שיעברו התחושות הקשות. בזמן ההרגשה הזו אנו בודקים לה לחץ דם ודןפק והתוצאות תקינות. רופאים המליצו לקחת משתנים (פוסיד) כדי להוציא נוזלים ולהוריד את הלחץ מהריאות. לטענתם לא קיימת סיבה שתרגיש כך. האם ידוע לך על מקרים בהם לאחר ניתוח קוצב ישנם תופעות שכאלה עד כדי חוסר תפקוד? כיצד להמשילך מכאן? אני חסרי אונים ולא מבינים מהי הסיבה להרגשה הנ״ל ומהו מקור הבעיה.

  • + הוסף תגובה
קוצב טלי 30/07/2020 19:00
  • עליה לגשת בדחיפות להבדק לבצע אקג בדיקה גופנית בדיקות דם וצילום חזה - לאור הסמיכות לניתוח יש לשלול סיבוך

  • + הוסף תגובה
מתנשפת בזמן הליכה ולחץ על החזה. מלכה 26/07/2020 12:25
  • אני בת 70 לא סבלתי אף פעם מכאבים או בעיות בזמן הליכה. פניתי לקרדיולוג שהפנה אותי למיפוי לב. תוצאות המיפוי.1) תגובה קלינית - פתולוגית, תגובה אלקטרוקרדיוגרפית - תקינה, הדמיה פרפוזית - תקינה ובסיכום הוסיפו : post stress imaging only הערכת יתר של תפקוד חדר שמאל עקב מימדיו הקטנים. אין עדות לאיסכמה לאחר מתן דפירידמול. אין עדות לאוטם ישן. Post stress lvef 81%. תפקוד סיסטולי כולל ואיזורי של חדר שמאל תקין לאחר מתן דיפירידמול. התור לקרדיולוג רחוק מאוד ואני מודאגת מעט כי בהליכה הכי קצרה מתנשפת הרבה ונחה כל רגע. מה עלי לעשות . תודה רבה על תגובתך ועצתך. פרלה

  • + הוסף תגובה
קוצר נשימה בהליכה וכאבים בחזה ובגב העליון רונית 26/07/2020 10:01
  • אני בת 67 בדרך כלל בריאה מאוזנת בלחץ דם.בזמן האחרון בעת הליכה הכי פשוטה לא בעליה מרגישה קוצר נשימה ולחץ בחזה העליון ובגב העליון צריכה לעצור ולשאוף כמה נשימות על מנת להמשיך מידי כמה מטרים.עברתי צילום PA+LAT בתוצאות צל הלב תקין וציור אינטרסטיציאלי מוגבר על פני שתי הריאות יותר בולט בבסיסים.עברתי מיפוי לב ושלחו אותי הביתה לאחר הצילומים אמרו שהכל טוב?הרופא שלי שהוא פנימאי אמר שצילום החזה הוא בסדר.עדיין מרגישה את הכאבים אפילו בישיבה רגילה.אודה על תשובתך.רונית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!