פעימת יתר בלב (Extrasystole)

ראשי

תאור

פעימת-יתר מוגדרת כפעימה המופיעה טרם זמנה ומערערת את סדירות הדופק. מוכרת גם כפעימה מוקדמת, אקסטרסיסטולה ופעימה אקטופית (ממקור שונה).
פעימת-יתר יכולה להיווצר בכל אחד מהתאים של מערכת ההולכה ושל שריר הלב ומוגדרת על פי מקורה: פרוזדורית, הקישרית הפרוזדורית-חדרית או חדרית. ניתן לזהותה בבדיקה גופנית ובתרשים אק"ג.

בדרך כלל פעימת-היתר נוצרת על ידי הפעימה התקינה שלפניה. פעימה תקינה זו יוצרת הפעלה אוטומטית של מתח חשמלי המגיע לסף קריטי, מתפשט למערכת ההולכה ולשרירי הפרוזדורים והחדרים, וגורם לפעימה המוקדמת בזמן היצמדות קבוע, בין הפעימה התקינה ופעימת-היתר. מנגנון נוסף ליצירת פעימת-יתר הוא מוקד אוטומטי עצמוני "המוגן" מהפעילות החשמלית של הלב הכוללת - Parasystole.

הגירוי החשמלי הגורם לפעימת-יתר יכול להתפשט במערכת ההולכה הן לכיוון הקישרית הסינו-אטריאלית היוצרת את קצב הלב התקין והן לחדריו. לכן זמן התאוששות המערכת החשמלית לאחריה יהיה ארוך יותר מאשר בין שתי פעימות תקינות. אם הפעילות החשמלית הגורמת לפעימת-היתר איננה יכולה להתפשט לחדרים, תיגרם הפסקה ארוכה במיוחד (פעימת-יתר נחסמת).

כשקיימים מסלולי הולכה בעלי תכונות חשמליות שונות, פעימת-יתר יכולה לגרום לדופק מהיר (עד ל-200 לדקה), וכשהיא מופיעה במהלך היעדר יציבות חשמלית בפרוזדור עלול להיגרם רפרוף או פרפור פרוזדורים (מעל 250 לדקה).

פעימת-יתר חדרית מהחדר הימני מופיעה בדרך כלל בלב בריא, ואילו זאת אשר מקורה בשמאלי שכיחה בזמן קיום מחלת לב.

פעימת-יתר חדרית המופיעה בזמן קריטי של הפעילות החשמלית עלולה, בלב פגוע, לגרום להפרעות קצב ממושכות ומסוכנות. הסיכוי לכך עולה במקביל לשכיחות פעימות-היתר והירידה בתפקוד הלב.

סימפטומים


הרגשת דופק בלתי סדיר, הולם בצוואר, חנק וכאבים בבית החזה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יש לטפל במקרים שבהם קיים חשש להתפתחות קצב מהיר ומסוכן או כשקיימים תסמינים מגבילים. הטיפול מתבסס על תיקון מרבי של הגורמים הראשוניים להופעת פעימות-היתר: איזון ריכוז האלקטרוליטים בדם, תיקון ההפרעות ההורמוניות, שיפור עומס, לחץ ונפח, זרימה כלילית ותפקוד הלב. רק לאחר מכן מטפלים בעזרת תרופות לשינוי התכונות החשמליות של שריר הלב ומערכת ההולכה, וצורבים מוקדים אוטומטיים על ידי גלי רדיו.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימות חדריות מוקדמות תמי 02/12/2019 19:28
 • שלום רב, אני בת 58 , בריאה בד"כ פרט להשמנת יתר . בחודשים אחרונים התחלתי לחוש דפיקות לב לא סדירות בעיקר אחרי ארוחות . בהולטר לב נמצאו כ2650 PVC'S ביממה עם קצב בסיסי סינוס וללא הפרעות נוספות. שאלותי: האם יש קשר בין מזונות מסויימים לPVC'S ? האם יש חשיבות לטיפול תרופתי? האם יש להפרעות קצב אלה השפעה על המשך החיים מבחינת תוחלת או תחלואה נוספת?

 • + הוסף תגובה
פעימות טלי 02/12/2019 19:52
 • כעיקרון שינויים הורמונאלים גיל וגם מזון יכולים להשפיע על קצב לב הפרעות קצב ברם ניתוח משמעות פעימות מוקדמות יערך למול הקליניקה, גורמי הסיכון, תפקוד הלב וכו לכן את השאלות יש להפנות לרופא/ה שמרכזים את הטיפול

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד שמאל של החזה וניצול ביד שואלת 29/11/2019 16:36
 • היי, אני בת 30, בריאה בד״כ. בכל פעם כאשר אני מתיישבת ללמוד נושא מורכב/ מבצעת משימה בעבודה תחת לחץ, מתעורר אצלי כאב בצד שמאל של החזה, כמו כיווץ של איזשהו שריר באזור הזה, בנוסף אני מיד מרגישה נימול בכל יד שמאל והיא ״נרדמת״ לי, ותחושה שקשה לקחת נשימה עמוקה. התחושה הזאת יכולה להישאר ולא לעבור גם כמה שעות אחרי שכבר הפסקתי את הפעילות ה״מלחיצה״ והיא מורגשת אך ורק ביד שמאל ובצד שמאל. בנוסף, בתקופה האחרונה נזכרתי שבעת א.ק.ג שרירותי שעשיתי בצבא לפני כ10 שנים אמרו שהתוצאות יכולות להעיד על בעיה בקצב הלב, ועדיף שאבדוק זאת אך מאז לא בדקתי. האם התופעה אמורה להטריד אותי? האם המקרים יכולים להיות קשורים? תודה.

 • + הוסף תגובה
הכוונה לנימול ביד כמובן שואלת 29/11/2019 16:36
אציין גם ש- שואלתב 29/11/2019 16:38
 • זה מאוד לא נעים, אי אפשר להתעלם מהכאב הזה, וזה יוצר תחושת אי נוחות חזקה.

 • + הוסף תגובה
כאב טלי 29/11/2019 16:48
 • אני מבינה אבל אין דרך וירטואלית לסייע - אם הבירור הלבבי תקין והרופא/ה שבדקו אותך חושבים שאין בעיה לבבית הייתי מנסה להאחז בזה

 • + הוסף תגובה
שימוש בראפטה עדי 21/11/2019 23:17
 • שלום התחלתי להשתמש בראפטה לפני כחודשיים, שימוש בסטטינים הופסק עקב התכווצויות. הראפטה עושה את העבודה אך לאחר כחודשיים שימוש - הופיעו התכווצויות. יש סיכוי שזה מהראפטה? תודה

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי טלי 22/11/2019 06:02
 • זו אינה תלונה טיפוסית לתרופה זו ויתכן שההתכווצויות בכלל לא קשורות לתרופות - ניתן כמובן להפסיק את התקופה ולחדשה ולראות אם התסמינים קשורים בתרופה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!