פקקת דופנית (Mural thrombus)

ראשי

תאור

פקקת דופנית מוגדרת היא מצב שבו יש קריש דם בתוך אחד מחדרי הלב, בדרך כלל החדר השמאלי של הלב. היווצרותו מתאפשרת לאחר שאחד מקירות הלב (לרוב הקדמי) עובר אוטם. כתוצאה מכך, נוצר מצב שבו קטע מדופן הלב חסר תנועה ואף בולט החוצה מתוך הלב. הבליטה יכולה להיווצר בזמן התכווצות הלב בלבד, כשהקטע נותר מאחור (דיסקינזיה) או כבליטה קבועה -מיפרצת (אניריזמה).
בתוך המיפרצת הדם "עומד" ויוצר קריש דם. נוסף על כך, יש הטוענים שבתהליך האוטם, האנדותל באזור עובר תהליך דלקת שמעוררת את היווצרות הקריש. מצב זה, קורה ב-40%-10% מהאוטמים הקדמיים ובעיקר באלו שלא קיבלו טיפול מהיר לזילוח העורק החסום (תרומבוליזה). טיפול כזה, יכול במקביל לפתיחת החסימה בעורק הכלילי, גם למנוע היווצרות דם פקק בחדר השמאלי של הלב.

ככל שהאוטם בלב גדול יותר וכולל יותר את חוד הלב, סיכוי היווצרות הדם פקק עולים. נוכחות דם פקק בעיקר ביממה הראשונה לאוטם בלב מצביעה על סיכון גבוה יותר לסיבוכים כולל הלם לב, הפרעות קצב אוטם לב נישנה, וכן קרע של שריר הלב.

דם פקק יכול ב-10% מהמקרים לשלוח תסחיפים לאזורים שונים בגוף, לדוגמה למוח, דבר שיגרום לאירוע מוחי.
אפשר להעריך על ידי מכשיר האקו-לב איזה פקיק (תרומבוזה) מסוכן למשלוח תסחיפים. אם הפקיק בולט לחלל הלב, מתנועע בקלות ונמצא באזור עם תנועת דופן ערה, עולה הסיכון לניתוק חלק ממנו שייזרק כתסחיף אל הגוף.

אבחון ובדיקות

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל מומלץ לטפל תחילה בנוגדי קרישה, הפרין ולאחר מכן בוורפרין (קומדין), למשך שלושה-שישה חודשים. זהו פרק הזמן הדרוש, עד אשר קריש הדם עובר התארגנות שמורידה את הסיכון לתסחיפים. טיפול מקביל באספירין יועיל בהפחתה נוספת של הסיכון לתסחיפים והחולה ימשיך בו לאחר גמר הטיפול בנוגדי קרישה.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה מודאגת רונית 23/10/2020 23:34
 • שלום רב בת 40 בריאה. מרגישה פעימה חסרה בחודש האחרון אחרי אירוע מלחיץ שעברתי, מאז אותו אירוע התחושה הזו קורת מדיי פעם . חוץ מזה חשה פעימות בבטן לעיתים תחת הטבור, לעיתים בצדדים של הבטן....האם יש קשר? האם זה מטריד? עבר י אולטראסאונד בטן לפני שבועיים תקין ללא הרחבת אאורטה...אני לא כזה רזה אבל משקל תקין תודה על המענה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לרונית ד"ר גבריאל גרינברג 23/10/2020 23:39
 • תחושת חסר פעימה או דפיקות לב או איך שאת קוראת לזה פעימות מתחת לטבור יכולות לנבוע מפעימות מוקדמות או הפרעות קצב. מציע לבצע הולטר לב. במקביל קפאין וניקוטין מגבירים את התופעה כך שאם את מעשנת תפסיקי ואם עת שותה יותר מכוס קפה או שניים ליום תפחיתי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
Severe aortic stenosis דנה 23/10/2020 19:22
 • שלום רב, אבא שלי בן 95 , באופן כללי בריא ,לא סובל מלחץ דם גבוה ,תוצאות מעבדה תקינות לחלוטין , סובל מsevere aortic stenosis אין טיפול ,לפי הבנתי אין,רק ניתוח ולא רלוונטי לגילו . הרבה נח על כורסא ולא כל כך פעיל השאלה שלי האם עקב מחלתו מומלץ לתת לו לנוח כל הזמן או שמומלץ ללכת איתו קצת לטייל ברגל עם הליכון , או שעדיף לא לגרום לעייפות של הלב . האם מומלץ איזשהו טיפול אחר חוץ מניתוח לבעיה שלו ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לדנה ד"ר גבריאל גרינברג 23/10/2020 19:42
 • להיצרות קשה של המסתם האורטלי ישנו טיפול שאיננו ניתוחי, המדובר בהשתלה מילעורית של מסתם וניראת TAVI. האם אביך עבר הערכה במירפאת TAVI באחד מבתי החולים העוסקים בכך? במידה ונבדק וההחלטה היא שאיננו מיועד לשום טיפול, צריך להפעילו במידה. כלומר להמנע מתסמיני המסתם, כלומר קוצר נשימה, כאבים בחזה או עילפון. במידה ולא עבר כל הערכה מומלץ לפנות לקרדיולוג שצריך להפנותו לאחת ממרפאות ה-TAVI על מנת להחליט האם הוא יכול להיות מועמד לפרוצדורה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 21/10/2020 23:17
 • שלום, מזה כ5 ימים אני מרגיש דופק חזק בגרון, עם תחושת מחנק וסחרור קל. דופק תקין שברוב הזמן לא עובר את 90 במקסימום ולרוב סביב ה80. בן 35 בריא בדרך כלל. הייתי אצל רופא משפחה שאמר שזה נובע מסטרס ולחץ ,והמליץ על קלמנרבין להרגעה. ביצעתי אקג שיצא תקין, לפני כשנה עברתי בדיקת אקו לב ובדיקה במאמץ שגם יצאו תקינות עקב כאבים בחזה שכבר חלפו מזמן.. האם עלי להתעקש להבדק אצל קרדיולוג? או שיכול להיות שכתוצאה מסטרס אני כבר מרגיש ככה כמה ימים? לוקח את הקלמנרבין במשך יומיים מלאים 3 ביום ועדיין אין שיפור, תודה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לאורי ד"ר גבריאל גרינברג 21/10/2020 23:22
 • מציע לבצע הולטר ארוך טווח כגון loop recorder או לבצע מנוי בשח"ל/נטלי/ מוניטור להם יש הולטרים הניתנים להשכרה וברגע שיש דפיקות לב מוציאים את ההולר לוחצים על כפתור ומקליטים. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
דופק שמורגש בגרון אורי 22/10/2020 22:59
 • שלום ד״ר, תודה על תשובתך, כפי שציינתי הדופק תקין וגם הקצב שלו תקין, רק פשוט מורגש בגרון. האם אתה עדיין חושב שכדאי לבצע הולטר?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 22/10/2020 23:29

הצטרפו לאינדקס הרופאים!