רפרוף פרוזדורים (Atrial flutter)

ראשי

תאור

רפרוף פרוזדורים הוא קצב סדיר ומהיר (350-250 פעימות לדקה) בפרוזדורים, המתבטא לעיתים קרובות בתרשים האק"ג (ECG) כגל שן-משור. בדרך כלל ביחס הולכה פרוזדורי-חדרי של 2:1, כלומר בקצב פרוזדורי של 300 פעימות לדקה קצב החדר הוא 150 פעימות לדקה. ייתכן יחס העברה מהיר יותר 1:1 או איטי יותר 3:1 ומעלה, מותנה ביכולת ההולכה של הקישרית בין הפרוזדור לחדר, ובמאזן מערכת העצבים האוטונומית. רפרוף פרוזדורים (ר"פ) הוא הפרעת הקצב הפרוזדורית השנייה בשכיחותה (לאחר פרפור פרוזדורים) בשיעור היארעות מדווח של 1.2%-0.4% מתרשימי האק"ג בבתי החולים. אצל חלק מהחולים זוהי הפרעת קצב בלתי יציבה, כלומר, יכולה לשוב לקצב הסינוס התקין ואף להחמיר ולהפוך לפרפור פרוזדורים.

סימפטומים


קיים טווח רחב של הסתמנות קלינית מותנית בנוכחות מחלות לב בסיסיות, במהירות התגובה החדרית ובמצבו הכללי של החולה. התסמינים כוללים: דפיקות לב (פלפיטציות), דפיקות לב מואצות, סחרחורת, עייפות, בלבול, קוצר נשימה, תעוקה של בית החזה ולעיתים רחוקות ללא תסמינים כלל. כמו בפרפור פרוזדורים, ר"פ שכיח לאחר ניתוח לב פתוח, במחלות ריאה, במחלה של בלוטת התריס, בהגדלת פרוזדורים, כתוצאה מכל גורם כולל מחלות של המסתמים המיטרלי והטריקוספידלי, וכן במחלת קישרית הסינוס.

כיום, עם התפתחות האלקטרופיזיולוגיה של הלב, נמצא שרפרוף פרוזדורים נובע ממעגל חשמלי חוזר (Reentry) בפרוזדור הימני ולעיתים נדירות יותר ממעגל כזה בפרוזדור השמאלי. הפעולה הטיפוסית של המעגל החשמלי ברפרוף פרוזדורים היא: כנגד כיוון השעון, יורד לאורך הדופן החופשית של הפרוזדור הימני, וחוזר כלפי מעלה דרך המחיצה הבין-פרוזדורית. ברפרוף פרוזדורים שאינו טיפוסי מסלול ההולכה המעגלי זהה לרפרוף הטיפוסי אולם כיוון הזרימה בכיוון השעון.

בשונה מפרפור פרוזדורים, מצב שבו הודגמה בוודאות עלייה בשכיחות אירועים של תסחיפים פקקתיים (תרומבואמבוליים), ברפרוף פרוזדורים הדעות לגבי שכיחותם עדיין חלוקות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ברפרוף פרוזדורים טיפוסי ניתן לצפות בצורת גל שן-משור עם גלי P שליליים בתרשים האק"ג לעומת גלי P חיוביים ברפרוף לא טיפוסי (תמונה 1). קצב הפרוזדור בטווח 350-250 פעימות לדקה, מכלולי ה-QRS באק"ג בדרך כלל בצורה זהה לאלו שבקצב הסינוס התקין, אולם תיתכן הפרעה בהולכה עם מכלולים רחבים. התגובה החדרית בדרך כלל סדירה וביחס העברה קבוע, אך ייתכן יחס העברה פרוזדור-חדר משתנה עם קצב לא סדיר. לרוב יחס ההעברה פרוזדור-חדר הוא 2:1 והמהירות החדרית היא 150 פעימות לדקה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

תרופות - שליטה בקצב החדרי באמצעות תרופות המאטות הולכה בקישרית שבין הפרוזדור לחדר כגון דיגוקסין, חוסמי תעלות סידן, חוסמי ביתא ותרופות נוספות. תרופות כגון אמיודרון יכולות להאיץ הולכה ב-AVN על ידי השפעתם הוואוגוליטית (דיכוי הגירוי של עצב הוואגוס), ולהוביל ליחס הולכה פרוזדורי-חדרי 1:1 ולקצב חדרי גבוה מאוד. עם זאת, תרופות אלו מייצבות את ההולכה בפרוזדורים והן מסוגלות להאט את מהירות הפרוזדור ושוב להוביל ליחס העברה 1:1 אך בקצב פרוזדורי איטי יותר. משום כך אם מטפלים באמצעות תרופות אלו יש צורך להוסיף תרופות המאטות הולכה ב-AVN, כדי למנוע קצב חדרי מהיר.

היפוך חשמלי - היפוך חשמלי יעיל מאוד ובטוח לגבי חולים אלו. ניתן להתחיל באנרגיה נמוכה יחסית 50-25 ג'אול. השוק החשמלי עלול לגרום למעבר מרפרוף לפרפור פרוזדורים, ובמצב זה יש צורך לטפל באנרגיית שוק חשמלי גבוהה יותר.

קיצוב פרוזדורי מהיר לפרק זמן קצר, מהיר יותר ב-20-10 פעימות ממהירות רפרוף הפרוזדור, מוביל בדרך כלל להיפוך הקצב לסינוס תקין, אולם עשוי להוביל גם לפרפור פרוזדורים. ניתן לטפל בשיטה זו בחולים לאחר ניתוח לב פתוח שהושארה אצלם אלקטרודה מחוברת לפרוזדור, או בחולים הנושאים קוצב לב קבוע ואלקטרודה בפרוזדור עם קוצב המסוגל לספק קיצוב פרוזדורי מהיר. על פי הצורך ניתן להתקין אלקטרודה לקיצוב הפרוזדור בגישה דרך הוושט.

אבלציה באמצעות תדר רדיו Radiofrequency ablation. שיטה זו מצטיינת בשיעור ריפוי המגיע ל-95%, לטווח ארוך, ובהיעלמות רפרוף הפרוזדורים. באבלציה מועברת אנרגיית תדר רדיו באמצעות אלקטרודה מתאימה לצוואר המסלול החשמלי של רפרוף הפרוזדורים, נקטע המעגל החשמלי ופוסק הקצב המהיר (הטכיקרדיה). צוואר זה ממוקם בין עלה המסתם התלת-צניפי (הטריקוספידלי) לווריד החלול התחתון.

בחולים הלוקים בתסמינים ואשר כל דרכי הטיפול בהם נכשלו, ניתן לבצע אבלציה של ה-AVN ובאופן זה למנוע מעבר של כל דחף חשמלי מהפרוזדורים לחדרים. במקרה זה מתקינים קוצב לב קבוע לקיצוב החדר במהירות הרצויה.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בחזה ופעימות מקדימות כל היום ל 18/10/2019 10:05
 • שלום,בשנה האחרונה סובלת מפעימות מקדימות שנמצאו בבדיקת הולטר לפני כמה חודשים (1429 ביממה), בחודש האחרון זה מאוד החמיר, אני מרגישה את זה כל יום הרבה מהיום. ואני מרגישה גם כאב נקודתי בחזה שלא עובר. אני בת 32, רגועה מטבעי ולא נמצאת בתקופת לחץ, לא עצבנית, עושה פעילות גופנית באופן סביר. נתנו לי בדיקת אקו לב וארגומטריה ושתיהן יצאו תקינות חוץ מקפיצה של הלב ל160 אחרי 3 דקות שהפתיעה אותי מאוד כי לא עשיתי שום מאמץ ואני רגילה ללכת כל יום הרבה ומהר. איזה עוד בדיקות אני יכולה לעשות? אני מרגישה שמשהו לא תקין וכל מה שהקרדיולוגית אמרה לי זה שהיא יכולה לתת לי תרופה לדכא את זה, ולא התייחסה לטענה שלי על החמרה וכאבים.אני לא מעוניינת להשתיק סימפטומים, הסימפטום הוא לא מה שמטריד. לאן עוד אפשר לגשת?

 • + הוסף תגובה
דפיקות לב טלי 18/10/2019 14:08
 • התלונה שכיחה העובדה שעברת בירור והוא תקין מרגיעה ממליצה שתנהגי כעצת הרופא/ה המטפל

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר הפרשים לירון 04/10/2019 16:47
 • בת 30 בריאה. בימים האחרונים מרגישה את הדופק מהיר. במדידות ביתיות. בשכיבה 80 בערך בישיבה עד 90 פעימות. בעמידה בסביבות 110. למה בעמידה זה עולה עוד? אציין שאני גם מתעוררת בבוקר פותחת את העיניים עוד לא יורדת מהמיטה והדופק מהיר. יש עליי עייפות מצטברת ועומס נפשי. ניגשתי לרופא משפחה שבדק לחץ דם היה תקין בדק את הלב עם סטטוסקופ והכל היה תקין. אמר לנסות לקחת ולריאן. מה דעתך המקצועית תודה

 • + הוסף תגובה
דופק טלי 04/10/2019 19:36
 • איני רואה ממצא מסכן חיים בתאור שנתת - ניתן לערוך בירור אצל רופא המשפחה לרבות בדיקה גופנית : בדיקות דם ואקג

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר ענבל 02/10/2019 09:38
 • שלום ד"ר בת 29 בריאה. טיפוס חרדתי. בשבועים האחרונים עברתי גם תקופה לחוצה. בשבוע האחרון תחושה של החסרת פעימה שלאחריה דופק מהיר. ובלי קשר בימים האחרונים דופק מהיר .בישיבה 85-95 בעמידה יכול להגיע ל 115. מה אני אמורה לעשות בשלב ראשוני ? האם זה יכול להיות ממתח וחרדה? תודה

 • + הוסף תגובה
דופק טל 02/10/2019 10:42
 • בהחלט יכול להיות. - נסי שיטות שונות להרגעה. ויותר שתית מים - אם לא עובר ראוי להבדק אצל רופא/ה המשפחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!