רפרוף פרוזדורים (Atrial flutter)

ראשי

תאור

רפרוף פרוזדורים הוא קצב סדיר ומהיר (350-250 פעימות לדקה) בפרוזדורים, המתבטא לעיתים קרובות בתרשים האק"ג (ECG) כגל שן-משור. בדרך כלל ביחס הולכה פרוזדורי-חדרי של 2:1, כלומר בקצב פרוזדורי של 300 פעימות לדקה קצב החדר הוא 150 פעימות לדקה. ייתכן יחס העברה מהיר יותר 1:1 או איטי יותר 3:1 ומעלה, מותנה ביכולת ההולכה של הקישרית בין הפרוזדור לחדר, ובמאזן מערכת העצבים האוטונומית. רפרוף פרוזדורים (ר"פ) הוא הפרעת הקצב הפרוזדורית השנייה בשכיחותה (לאחר פרפור פרוזדורים) בשיעור היארעות מדווח של 1.2%-0.4% מתרשימי האק"ג בבתי החולים. אצל חלק מהחולים זוהי הפרעת קצב בלתי יציבה, כלומר, יכולה לשוב לקצב הסינוס התקין ואף להחמיר ולהפוך לפרפור פרוזדורים.

סימפטומים


קיים טווח רחב של הסתמנות קלינית מותנית בנוכחות מחלות לב בסיסיות, במהירות התגובה החדרית ובמצבו הכללי של החולה. התסמינים כוללים: דפיקות לב (פלפיטציות), דפיקות לב מואצות, סחרחורת, עייפות, בלבול, קוצר נשימה, תעוקה של בית החזה ולעיתים רחוקות ללא תסמינים כלל. כמו בפרפור פרוזדורים, ר"פ שכיח לאחר ניתוח לב פתוח, במחלות ריאה, במחלה של בלוטת התריס, בהגדלת פרוזדורים, כתוצאה מכל גורם כולל מחלות של המסתמים המיטרלי והטריקוספידלי, וכן במחלת קישרית הסינוס.

כיום, עם התפתחות האלקטרופיזיולוגיה של הלב, נמצא שרפרוף פרוזדורים נובע ממעגל חשמלי חוזר (Reentry) בפרוזדור הימני ולעיתים נדירות יותר ממעגל כזה בפרוזדור השמאלי. הפעולה הטיפוסית של המעגל החשמלי ברפרוף פרוזדורים היא: כנגד כיוון השעון, יורד לאורך הדופן החופשית של הפרוזדור הימני, וחוזר כלפי מעלה דרך המחיצה הבין-פרוזדורית. ברפרוף פרוזדורים שאינו טיפוסי מסלול ההולכה המעגלי זהה לרפרוף הטיפוסי אולם כיוון הזרימה בכיוון השעון.

בשונה מפרפור פרוזדורים, מצב שבו הודגמה בוודאות עלייה בשכיחות אירועים של תסחיפים פקקתיים (תרומבואמבוליים), ברפרוף פרוזדורים הדעות לגבי שכיחותם עדיין חלוקות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ברפרוף פרוזדורים טיפוסי ניתן לצפות בצורת גל שן-משור עם גלי P שליליים בתרשים האק"ג לעומת גלי P חיוביים ברפרוף לא טיפוסי (תמונה 1). קצב הפרוזדור בטווח 350-250 פעימות לדקה, מכלולי ה-QRS באק"ג בדרך כלל בצורה זהה לאלו שבקצב הסינוס התקין, אולם תיתכן הפרעה בהולכה עם מכלולים רחבים. התגובה החדרית בדרך כלל סדירה וביחס העברה קבוע, אך ייתכן יחס העברה פרוזדור-חדר משתנה עם קצב לא סדיר. לרוב יחס ההעברה פרוזדור-חדר הוא 2:1 והמהירות החדרית היא 150 פעימות לדקה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

תרופות - שליטה בקצב החדרי באמצעות תרופות המאטות הולכה בקישרית שבין הפרוזדור לחדר כגון דיגוקסין, חוסמי תעלות סידן, חוסמי ביתא ותרופות נוספות. תרופות כגון אמיודרון יכולות להאיץ הולכה ב-AVN על ידי השפעתם הוואוגוליטית (דיכוי הגירוי של עצב הוואגוס), ולהוביל ליחס הולכה פרוזדורי-חדרי 1:1 ולקצב חדרי גבוה מאוד. עם זאת, תרופות אלו מייצבות את ההולכה בפרוזדורים והן מסוגלות להאט את מהירות הפרוזדור ושוב להוביל ליחס העברה 1:1 אך בקצב פרוזדורי איטי יותר. משום כך אם מטפלים באמצעות תרופות אלו יש צורך להוסיף תרופות המאטות הולכה ב-AVN, כדי למנוע קצב חדרי מהיר.

היפוך חשמלי - היפוך חשמלי יעיל מאוד ובטוח לגבי חולים אלו. ניתן להתחיל באנרגיה נמוכה יחסית 50-25 ג'אול. השוק החשמלי עלול לגרום למעבר מרפרוף לפרפור פרוזדורים, ובמצב זה יש צורך לטפל באנרגיית שוק חשמלי גבוהה יותר.

קיצוב פרוזדורי מהיר לפרק זמן קצר, מהיר יותר ב-20-10 פעימות ממהירות רפרוף הפרוזדור, מוביל בדרך כלל להיפוך הקצב לסינוס תקין, אולם עשוי להוביל גם לפרפור פרוזדורים. ניתן לטפל בשיטה זו בחולים לאחר ניתוח לב פתוח שהושארה אצלם אלקטרודה מחוברת לפרוזדור, או בחולים הנושאים קוצב לב קבוע ואלקטרודה בפרוזדור עם קוצב המסוגל לספק קיצוב פרוזדורי מהיר. על פי הצורך ניתן להתקין אלקטרודה לקיצוב הפרוזדור בגישה דרך הוושט.

אבלציה באמצעות תדר רדיו Radiofrequency ablation. שיטה זו מצטיינת בשיעור ריפוי המגיע ל-95%, לטווח ארוך, ובהיעלמות רפרוף הפרוזדורים. באבלציה מועברת אנרגיית תדר רדיו באמצעות אלקטרודה מתאימה לצוואר המסלול החשמלי של רפרוף הפרוזדורים, נקטע המעגל החשמלי ופוסק הקצב המהיר (הטכיקרדיה). צוואר זה ממוקם בין עלה המסתם התלת-צניפי (הטריקוספידלי) לווריד החלול התחתון.

בחולים הלוקים בתסמינים ואשר כל דרכי הטיפול בהם נכשלו, ניתן לבצע אבלציה של ה-AVN ובאופן זה למנוע מעבר של כל דחף חשמלי מהפרוזדורים לחדרים. במקרה זה מתקינים קוצב לב קבוע לקיצוב החדר במהירות הרצויה.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת הולתר לב צוקרמן לאוניד 19/01/2020 12:30
 • סניף מור הקיריון מחלקת קרדיולוגיה 04 - 8748080 : טל תוצאות בדיקת הולטר לב שם נבדק/ת : צוקרמן לאוניד ת.ז.: 303776322 גיל: 4/67 מין: ז לנבדק/ת- יש להעביר את תוצאת הבדיקה בהקדם אל הרופא/ה המפנה/המטפל/ת לצורך המשך טיפול ומעקב. יש להביא בדיקות קודמות להשוואה בכל פניה לביצוע בדיקה חדשה. דו"ח זה מכיל מידע מוגן לפי חוק הגנת הפרטיות. המוסרו שלא כדין עובר עבירה. עמוד 1 מתוך 1 Holter_ALL כתובת : קריית ביאליק , קרן היסוד 0062 טלפון: 6779814 - 050 6779814 - 050 תאריך בדיקה: 2019/12/17 גורם מפנה: חיפה וגליל מערבי רופא מפנה/מטפל:דר' כגן אלה מידע נוסף )רופאי כללית בלבד( סיבת הבדיקה: ברור הפרעות קצב משך הבדיקה 15:22 שעות. קצב בסיסי - סינוס קצב לב מינימלי 48 קצב לב מקסימלי 112 ממוצע 65 הפרעות קצב חדריות - S'PVC - 10270% ( 9.11 מסך כל הפעימות( בפזור שוה הפרעות קצב על- חדריות - S'PAC 215 בפזור שוה הפרעות הולכה - לא שינויי ST - לא הערות: 1 לחיצות כפתור סמון ארועים- סינוס. עם S'PVC

 • + הוסף תגובה
הולטר לב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 19/01/2020 12:58
 • שלום רב, לא מצאתי שאלה בגוף הטקסט אך במידה ומספר ה-PVC הינו 10270 יש לפנות לרופא המטפל/ קרדיולוג בהקדם על מנת לאמוד את המצב ולגבש טיפול מתאים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים בבית החזה ובצד ימין בעקבות ניתוח החלפת מסתם מיטראלי בביולוגי עדיין אחרי חלוף שנה פלורי 13/01/2020 20:26
 • עברתי לפני שנה ניתוח החלפת מסתם המיטראלי בביולוגי.עקב דילול הדם יתר על המידה תהיווצרות טומפונדה על המסתם הובלתי כעבור 4 ימים לניתוח בהרדמה כללית עם הטובוס לניקוז. וכעבור ליילה נוסף לעוד ניתוח "טאראסקופויה"ושוב עקב טומפונדה.עברתי תקופה קשה. אבל הבעייה שעד היום כעבור שנה אני סובלת בכאבים באיזור החזה ובצד ימין כאבים שהצלעות לוחצות כאילו הדבקויות כמו פלטה על החזה שלוחץ...מושך..ואפילו מכביד על הנשימנה .ובאותו זמן גם הצד ימין לא נותן מנוחה וכאילו אבנים/זולות מתמקשות /משתפשפות..?? מטופלת במרפאת כאב כל מיני כדורים כמו סימבלטה,אלטרולט.אקספו, מדבקות בוטורנס לגב, זריקה תחת אלחוש "בלוקים"בגב, טיפולי ם אלטרנטיביים..פזיוטרפיה נשימתית, משחות ותוספי מזון טבעיים.. והשתתפות בשיקום הלב .. הכל ללא הועיל. סובלת וצועקת הצילו! הכאבים הם בכל שעות היום ולפעמים מתגברים יותר ומכניסים למצוקה..

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר החלפת מסתם (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 16/01/2020 20:15
 • פלורי שלום, ראשית, אכן השתלשלות אירועים מטרידה, בטוח שעברת תקופה קשה ושמח בשבילך שיש לך את הכוחות הנפשיים להמשיך ולהלחם על בריאותך. כידוע, ישנם סיבוכים, גם ברפואה, אשר ניתן לצמצם את שכיחותם אך קשה מאוד למנוע לחלוטין. בדרך כלל, כאשר אני נדרש לתת חוות דעת במקרים כמו שלך הסדר הינו: גשי למנתח שניתח--- שיכוך כאבים מקסימאלי--- מרפאת כאב---- רפואה אלטרנטיבית. במקרה שלך, ולאור העובדה שהכל כבר נעשה, הייתי דווקא חוזר להתחלה ומנסה למצוא סיבה (אולי פשוטה ושכיחה) שגורמת לכאבים. לעניינות דעתי, גשי שוב למנתח, בקשי בדיקה גופנית ובדיקות ראשוניות כגון: אקו לב ו-CT של בית החזה. הייתי גם מציע לגשת למנתח חזה (שאינו מנתח לב), להם ניסיון רב בטיפול בכאבים מהסוג שתיארת ואולי הסיבה כן תימצא. חשוב לי להדגיש כי הכל צריך להיות מתואם עם רופא המשפחה שלך. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר ניתוח מעקפים בר 12/01/2020 21:16
 • שלום, אימי עברה ניתוח מעקפים לפני כ5 שנים וחשה כאבים עזים ברגלה (מהאזור שנלקח הווריד). איך אפשר לעזור עם הכאב? האם יש פתרונות שהם לא משככי כאבים / רפואה אלטרנטיבית? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים מאיזור גיוס שתל ברגל (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 15/01/2020 07:55
 • בר שלום, כמובן שבשלב הראשון כדאי מאוד להראות את הרגל למנתח שניתח אותה. במידה ובדיקה זו, ואולי בדיקות נוספות והיא תשלח אליהן, תימצאנה תקינות אז האפשרות של השליטה בכאבים תישאר הפתרון היחיד. הייתי ממליץ כמובן לשתף את רופא המשפחה בנעשה ולפנות יחד למרפאת כאב אשר במקרים רבים תוכל לפתור את הבעיה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!