מחלת הודג'קין (Hodgkin's lymphoma)

ראשי

תאור

מחלת הודג'קין (Hodgkin's disease ) היא מחלה ממאירה בתאי דם בפרט בלימפוציטים והיא מהווה 30% מהלימפומות. המחלה מתפתחת כמעט תמיד בקשרי הלימפה וגורמת להגדלתם. בתחילה היא מוגבלת לקישרית לימפה אחת או לקבוצה אחת, ועם הזמן היא מתפשטת לקישריות לימפה נוספות. סיכויי ההבראה ממחלה זו הם מן הגבוהים ביותר משאר הסרטנים הנפוצים.
מחלת הודג'קין (Hodgkin's disease )  הינה מחלה של צעירים (בגיל 32 בממוצע) וב-40% מהחולים נמצא הנגיף Epstein-Barr virus. לכן חולים עם מחלת הנשיקות (Infectious mononucleosis) בסיכון גבוה יותר ללקות במחלת הודג'קין מאחרים. בביופסיה הנבדקת במיקרוסקופ מעבדתי ניתן לראות תמונה ייחודית מאוד הספציפית למחלת הודג'קין (Hodgkin's disease ) באופן חריג התאים הממאירים הם המיעוט וכל יתר התאים הם תאי דלקת.בשנים האחרונות נהוג לסווג את המחלה לשני סוגים: ל-Nodular lymphocytic predominance ו-Classical המהווה 95% מהמקרים. בשני הסוגים, התא הממאיר הוא הלימפוציט B. בסוג הראשון זהו לימפוציט B מובהק, כלומר, מכיל גנים האחראים ליצירת נוגדנים ובמעטפת המקיפה אותו נמצאים סמנים אופייניים לתאי B. סיכויי ההחלמה מצוינים גם ללא טיפול, אך המחלה עלולה להישנות ובמקרים נדירים להפוך למחלה ממאירה יותר. בסוג השני התא הטיפוסי הוא Reed-Sternberg המכיל גרעין עם שתי אונות לפחות, מעין תמונת ראי עם גרעינונים גדולים. מקור התאים הללו אף הוא הלימפוציט B, אך הוא אינו תקין ואינו מכיל את התכונות הרגילות.
רוב התאים חסרים סמנים האופייניים ללימפוציטים B ובמקומם נמצאים סמנים שונים. למרות שהתאים הללו אינם תקינים, יש להם מנגנון המונע את מותם הטבעי (Apoptosis) ולכן הם משגשגים וגורמים להתפתחות המחלה.
תאי הודג'קין מכילים כמות מוגזמת של "ציטוקינים" שאינם תקינים, כלומר, חומרים האחראים לתכונות המיוחדות של המחלה ובהם ההצטברות העצומה של תאי דלקת.
לאור הפעילות המגוונת של ה"ציטוקינים", המחלה הקלאסית מסווגת לארבעה סוגים המבטאים תכונות מיקרוסקופיות, קליניות ופרוגנוסטיות שונות בכל סוג:
Nodular sclerosing
Mixed cellularity הקשורה במיוחד לנגיף EBV
Lymphocytic rich
Lymphocytic depleted שבניגוד לאחרים, בסוג זה של המחלה התאים הממאירים הם הרוב.
סיכויי ההחלמה ממחלת הודג'קין (Hodgkin's disease ) אחרי טיפולים חדשניים שהתפתחו בשנים האחרונות, גבוהים באורח ניכר בעיקר כאשר פיזור המחלה בגוף (Stage) מוגבל.

סימפטומים


התסמינים העיקריים של מחלת הודג'קין (Hodgkin's disease ) הם:
נפיחות בבלוטות הלימפה בצוואר, בבתי השחי או במפשעה
חום גבוה
הזעות לילה
תחושת עייפות כללית ומחסור באנרגיה
כאבי בטן
ירידה לא מוסברת במשקל
גירוי מקומי ומגרד בעור
פריחה
קשיים בליעה (בעקבות הנפיחות בבלוטות הלימפה בצוואר)
בלוטות הלימפה יכולות להתנפח לאורך זמן רב לפני הופעת סמנים קליניים כלשהם, כמו כן חום ותסמינים נוספים הקשורים למחלות של בלוטות הלימפה, עשויים להופיע ולהיעלם במשך מספר שבועות טרם המטופל ירגיש צורך לפנות לרופא. אפילו הירידה הדרסטית במשקל ניתן להסברה בעזרת דיאגנוזות אלטרנטיביות. לכן חשוב מאוד להיות רגישים במיוחד לכל הסימנים המפורטים מעלה ולפנות לעזרה רפואית במקרה הצורך.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במידה והרופא המטפל שלך חושד שאת חולה במחלת הודג'קין (Hodgkin's disease) בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית שלך, ותיאור התסמינים השונים, הוא יבצע בדיקה גופנית מלאה לאיתור נפיחות בבלוטות הלימפה. בנוסף יבוצעו בדיקות דם וביופסיה של בלוטות הלימפה. במהלך הביופסיה הרופא מזריק חומר הרדמה מקומי באזור הנפיחות בבלוטות הלימפה, ובעזרת מחט סטרילית מסיר פיסה קטנה מהרקמה לצורך בדיקת מעבדה. לעיתים הכירורג יסיר חלק גדול יותר מבלוטה לצורך אבחון ודאי יותר, במקרים בהם יש חשד להתפשטות הסרטן אל מח העצם תתכן גם הערכה של רקמה זו לצורך קביעה וודאית שאכן מדובר בבמחלת הודג'קין (Hodgkin's disease). 
בדיקות נוספות יכולות לכלול גם רנטגן של החזה, העצמות, הכבד והטחול. במידה והובחנת כסובל מלימפומה מסוג הודג'קין (Hodgkin's disease) הצעד הבא הוא קביעת שלב חלוקת התאים, השלב בו נמצא הגידול הסרטני. לצורך כך הרופא המטפל צריך לקחת בחשבון האם הינך מציג סימנים המכונים תסמיני B, תסמינים אלו כוללים בעיקר חום, ירידה במשקל והזעות לילה.
שלבי המחלה מסווגים משלב 1 בו הסרטן מוגבל לרקמה אחת, עד לשלב 4 בו הסרטן התפשט באופן נרחב מחוץ למערכת הלימפה אל מח העצם או איברים נוספים.

פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פד סיטי - מעקב - לאחר לימפומה הודג'קין סימונה 17/10/2019 09:42
  • שלום רב, תוצאות בדיקה: קליטה מעט מוגברת לא הומוגנית במלאות נרחבת במיצר הקדמי והשמאלי,שעוטפת את כלי הדם הגדולים,קטנה בהשוואה לבדיקה קודמת,אך כעת עם מרכיב של קליטה מעט מוגברת פסית חדשה מימין suv max עד 3 ,בולט מעט יותר מכבד. קליטה מוגברת מוקדית חדשה suv max עד 4 במיצר פאראטרכיאלי תחתון מימין,ייתכן בבלוטת לימפה. האם יש הישנות הלימפומה הודג'קין?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 18/10/2019 12:14
אנדרוקרצינומה בריאה עם גרורות למוח יעל 11/10/2019 12:16
  • שלום רב בעלי בן 52 אובחן בסרטן ריאה תאים גדולים עם גרורות למוח אחרי pet וmri והתחיל טיפול של טגריסיו בשל מוטציה egfr במידה ואכן זו המוטציה ויתחיל להגיב, תוך כמה זמן מתגלה מוטציה חדשה? והאם יש אפשרות לכמה מוטציות באותו גידול? והאם נכון שיכולים לחיות עם זה הרבה שנים בליווי של התרופות הביולוגיות?ולגבי הטיפול האימוני באיזה שלב מתחילים איתו אם בכלל? ושאלה אחרונה לגבי אפשרות שיש אחוז גבוה של pdl1 שגם נמצא בביופסיה מה הוא אומר בדיוק?המון תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 12/10/2019 18:07
  • בדכ חולים עם מוטציה מגיבים בצורה טובה לתרופות ביולוגיות. לגבי מוטציה של עמידות מתפתחת רק במידה ויש החמרה תחת טיפול לגבי pdl1-למראת שחיובי הטיפול הוא ביולוגי ולא אימוני מאחר והחולים האלה בדכ לא מגיבים בצורה טובה לאימונותרפיה

  • + הוסף תגובה
סיטי חזה חוזר מאי 10/10/2019 14:45
  • בבדיקת סיטי חזה עקב נודולים בריאות שהתגלו לפני שנה, בבדיקה הנוכחית מספר קשריות זכוכית חול דו צדדיות, ללא שינוי מהבדיקה הקודמת. הגדולה ביניהן 8 מ"מ. אני משערת שאם אין שינוי זה סימן טוב. אבל בנוסף התגלה נגע לוסנטי בגוף החוליה T4 באספקט אחורי. האם יש לי סיבה לדאגה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 12/10/2019 18:05

הצטרפו לאינדקס הרופאים!