דלקת זיהומית של קרום פנים הלב (Endocarditis)

ראשי

תאור

דלקת פנים הלב (Infective endocarditis) נובעת מזיהום חיידקי של שכבת תאי האנדותל שבלב. הנגע האופייני, הקרוי וגטציה (Vegetatoin) מורכב ממצבורי טסיות, פיברין, תאי המערכת החיסונית וחיידקים. מסתמי הלב מעורבים בשכיחות הגבוהה ביותר בהליך הזיהומי. הזיהום נובע מפריצת חיידקים לזרם הדם מהפה (חניכיים, שיניים!), מערכת העיכול או מכל מקור החשוף לזיהום חיצוני והתיישבותם על אנדותל פגוע מראש.
שכיחות המחלה עומדת על 11.6-5.9 מקרים לכל מאה אלף איש, כאשר יש מגמת עלייה בשכיחות - ייתכן עקב שימוש-יתר בסמים. המחלה שכיחה יותר בגברים. ב-75%-55%, מדובר באנשים עם מחלות לב אורגניות קודמות (מומים מלידה, כגון צניחת המסתם המיטרלי או מחלות נרכשות כגון מחלת לב רימטית), וב-25%-7% לחולים עם מסתמים תותבים. חשוב לציין כי ב-30% מהחולים, אין רקע קודם ברור.

במסתמים טבעיים הזיהום יכול להיגרם על ידי מגוון חיידקים. המובילים בהם: סטרפטוקוקים, סטפילוקוקים, אנטרוקוקים ומתגים גרם-שליליים.

באנשים שמזריקים סמים לווריד, הסיכון לדלקת פנים הלב גדול פי 7 בהשוואה לחולים עם מחלות לב מלידה או עם מסתמים תותבים. הזיהום פוגע בעיקר במסתמי הלב הימני. המזהם העיקרי הוא סטפילוקוק (Staph. aureous).

בעיקר בששת החודשים שמייד לאחר ניתוח השתלת מסתמים תותבים הסיכון לאנדוקרדיטיס מוגבר. בתקופות שלאחר מכן, השכיחות המדווחת היא 0.3-0.2 לשנה. בשנה הראשונה לאחר הניתוח, הזיהום שכיח יותר בתותבים מכניים. אך לאחר מכן, השכיחות גבוהה - דווקא בתותבים הביולוגיים. המזהמים העיקרים הם סטפילוקוקים, מתגים גרם-שליליים ופטריות.

שיעור התמותה בחולי אנדוקרדיטיס נע בין 16% ל-27%. עיקר התמותה בחולים מבוגרים עם מחלות כרוניות. הישרדות החולים עם מסתמים טבעיים המגיעים לניתוח עומדת על 85%. במסתמים תותבים מדווחת תמותה של 60% בזיהום מוקדם ו-40% בזיהום מאוחר.

הישנות מדווחת ב-4%-2% מהחולים. מקובל לתת טיפול אנטיביוטי מונע לפני כל פעולה היכולה לחשוף את החולה לזיהום בחיידקים (טיפולי שיניים, בדיקות פולשניות של מערכות העיכול, ריאות וכליות).

סימפטומים


ב-80% מהחולים, התסמינים מופיעים כשבועיים לאחר הזיהום. בשאר, משך הזמן יכול להיות ארוך. התסמין האופייני הוא חום, בדרך כלל מלווה בתסמינים בלתי סגוליים כגון הזעות, ירידה במשקל, וחולשה. בבדיקה גופנית תימצא על פי רוב איוושה חריגה. כמו כן, יכולים להימצא הגדלת טחול, וסימנים מערכתיים (Petechia, Splinter hemorrhage) או עדות לתסחיפים מהלב לחלקי הגוף השונים ובפרט למוח. במידה והזיהום גרם נזק מכני משמעותי לשסתומים, יכולה להתפתח הסתמנות קלינית של אי-ספיקת לב. ב-15% מהחולים, יש פגיעה בכליות על רקע תגובת מערכת החיסון לזיהום.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

חשד קליני צריך להתעורר בקיום חום ממושך בחולים עם מחלת לב מסתמית, עם סימנים מערכתיים, הופעת תסחיפים ובנוכחות עדות מעבדתית לזיהום חיידקי בדם ועדות בבדיקה אקוקרדיוגרפית לממצאים מתאימים לזיהום המסתם.
בדיקות מעבדה: כשמתעורר חשד קליני מותקנות מספר תרביות דם שיצמיחו בדרך כלל את המזהם. בדרך כלל יש חוסר דם ועלייה במספר הליקוציטים ובשקיעת הדם. תיתכן הפרעה בתפקוד הכליות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מטרות הטיפול, שיכול להעשות בתרופות או בניתוח, הן הכחדה מוחלטת של הזיהום, וטיפול בסיבוכים המכניים בלב ומחוצה לו שנגרמו על ידי הזיהום.

טיפול בתרופות (אנטיביוטיקה). נבחר על פי רגישות החיידק שבודד בתרביות הדם ועל פי יכולתו לגרום הכי פחות השפעות לוואי לחולה. הטיפול יכול להינתן בתרופה אחת או במישלב של מספר תרופות היכולות לקצר את משך הטיפול. משך הטיפול נקבע על ידי סוג המסתם שנפגע (טבעי או תותב), וסוג המזהם. במסתם טבעי מקובל לתת טיפול בן ארבעה-שישה שבועות ובמסתם תותב לפחות שישה שבועות ולעיתים אף יותר. בדרך כלל, עד תום השבוע השני לטיפול ב-90% מהחולים - החום נסוג.

כ-25% עד 30% מהחולים יזדקקו לניתוח בשלב הזיהום החד, ועוד 40%-20% יזדקקו לניתוח בשלב מאוחר יותר. בין הסיבות המובילות לצורך בניתוח: נזק מכני משמעותי למסתם הגורם בדרך כלל לאי-ספיקת לב, התפתחות מורסה או חדירת הזיהום לאזורים בלב מעבר למסתם, זיהומים מוקדמים של מסתמים תותבים או זיהום התותב על ידי סטפילוקוק זהוב (אאוראוס), זיהומים הנגרמים על ידי פטריות, זיהומים הגורמים לתסחיפים וזיהומים שאינם מגיבים לטיפול באנטיביוטיקה. מועד הניתוח נקבע על פי מצב החולה. בניתוח מחליפים את המסתם הפגוע (במידת האפשר מנסים לתקנו) וכורתים את הרקמה המעורבת בזיהום.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דירוג סידן גבוה אסי 19/10/2020 15:23
 • שלום,סובל משומנים בדם (250) מזה כמה שנים ואם כבד שוני כרוני,עשתי בדיקת CT עורקים ללא חומרניגוד ונמצא שיש לי דירוג סידן גבוה אחוזון 78 והודגמו הסתיידיות במסתם אאורטאלי,אני בגיל 46 ,לא שמן ,לא מעשן .יש לי תור רק עוד שבועיים לקרדיולוג,מה הסיכונים שיש במצב זה ? האם יש פתרון שלא מצריך ניתוח ? רב תודות

 • + הוסף תגובה
הסתיידות מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 25/10/2020 07:36
 • אסי שלום, קשה מאוד לקבוע עובדות על סמך המידע שמסרת. מניח שהקרדיולוג (או כל רופא אחר במקרה הזה) יאזין לקולות הלב שלך על מנת לשלול אוושה. בשלב השני אפשר לבצע בדיקת אקו לב אשר תאשר/תשלול המצאות פתולוגיה מסתמית כלשהי. לגבי שאלת הפיתרון במידה ויש צורך- הכל תלוי בגיל המטופל ובגורמי הסיכון. אשמח לעזור גם בהמשך. ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח להחלפת מסתם בגיל 33 רועי 23/02/2017 21:38
 • אני בעוד חודש צריך לעבור ניתוח להחלפת מסתם באסותא על ידי פרופסור רענני רציתי לדעת אחוזי הצלחה בניתוח זה האמת שאני מאוד מפחד

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ארז 01/03/2017 17:47
 • אין לך מה לדאוג אתה נמצא בידיים טובות גם אני נותחתי אצל פרופסור רענני ומדובר פשוט על רב אומן ואדם מקסים אשר עושה המון ניתוחים כאלה ביום. אתה תרגיש קצת חלש וכואב בכמה ימים הראשונים אבל אחר כך הכל עובר ותשכח שנותחת אחרי הכל אין לך מה לדאוג והכל יעבור בשלום, אני לא יודע אם זה החלפה או תיקון אבל אני מאמין שבגילך פרופסור רענני יעדיף לתקן לך בהצלחה

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ד"ר דוד יעקובי 01/03/2017 17:56
 • רועי שלום, מצטער על התגובה המאוחרת, לא קיבלתי התרעה על שאלתך עד כה. כמובן שסיכויי ההצלחה תלויים במספר גורמים: 1) המסתם המדובר (אאורטלי, מיטרלי, טריקוספידאלי או פולמונאלי). 2) אופי הפתולוגיה בגללה מבוצע הניתוח. 3) תחלואות נילוות. 4) ניסיונו של המנתח בפרוצדורה המדוברת. 5) גורמים אחרים אליהם לא ניכנס כרגע. למרות שמשאלתך אינני יכול לדעת את הפרטים לעיל, בדבר אחד אוכל להרגיע אותך- לגבי ד״ר רענני- מדובר במנתח מנוסה מאוד אשר מבצע את כל סוגי הניתוחים בהצלחה רבה ואין לי ספק כי הינך בידיים טובות. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח להחלפת מסתם אורן 21/12/2018 07:37
 • רועי שלום אני עברתי ניתוח לב פתוח להחלפת המסתם בתל השומר ב 5.2017 המנתח שלי היה ד"ר ליפי בקבוצה של רענני. הגעת למקום הטוב ביותר. אולי כבר עברת את הניתוח. בכל מקרה אם תרצה לשאול משהו תשלח לי הודעה ואתן לך טלפון שלי או מייל.

 • + הוסף תגובה
מזל מזל 02/10/2020 07:08
 • אני מועמדת לניתוח להחלפת מסתם אאורטלי ומאד פוחדת האם אפשר להתיעץ איתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב אורן 23/10/2020 00:23
 • אני עברתי ניתוח לב להחלפת מסתם.את יכולה להתייעץ איתי

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם אאורטלי. מזל 17/10/2020 13:46
 • היי יש לי היצרות קשה במסתם האאורטלי 0.60 ומפל לחצים 1002 שאר הפרמטרים בלב תקינים. האם אוכל לעבור צינתור להחלפת מסתם בגילי בת 47 כיום ואם לא כמה זמן אחריי ניתוח לב אמשיך להיות מורדמת ומונשמת? ותוך כמה זמן מוציאים את צינור הטובוס במידה וכל המדדים והפרמטרים תקינים. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 19/10/2020 08:02
 • מזל שלום, האפשרות להשתלת המסתם בצינתור שמורה כיום למטופלים בעלי סיכון ניתוחי בינוני/גבוה ובדר״כ בגילאים מאוחרים יותר. ההתוויות משתנות בצורה תדירה בשנים האחרונות. בהיעדר מחלות רקע ובמהלך ניתוחי תקין ההרדמה וההנשמה הן לאורך של עד 24 שעות. אשמח לעזור גם בהמשך. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!