//

מחלות כף רגל של ספורטאים (Foot conditions in the sportsmen)

ראשי

תאור

מעבר לפגיעות שנמנו במיפרקים על הפגיעות בכף הרגל, כאבי העקב והפגיעות בעצבים, קיימים מצבים נוספים העלולים להשפיע על ספורטאים ולהלן הנפוצים שביניהם:

שברי מאמץ של עצם העקב, הסירה ועצמות המסרק: שברים אלה מופיעים לרוב לאחר העמסת עומסים ממושכים ומחזוריים על כפות הרגליים. הם שכיחים בקרב רצים למרחקים ארוכים, אתלטים המתאמנים בעוצמה, או כאלה המתאמנים ללא תוכנית אימונים מתאימה. תלונות הנפגע הן בדרך כלל על כאב על פני העצם הנגועה בעיקר במאמץ.

שבר חריג הוא שבר מאמץ של בסיס עצם המסרק החמישי הידוע גם בכינוי "שבר ג'ונס". שבר זה בעייתי בריפוי בדרך כלל, לכן עם אבחונו יש לטפל באופן מיידי באמצעות ניתוח, או במנוחה בגבס וכאשר אין שיפור - יש צורך בכל מקרה בתיקון בניתוח.

מטטרסלגיה: כאבים על פני ראשי עצמות המסרק הנובעים ממבנה כף רגל (כמו קשת גבוהה במיוחד) המבליט אותם כלפי מטה במידה יתרה. כמובן שאצל ספורטאי המעמיס את כף הרגל העמסת-יתר יוחמרו הכאבים. מישוש של ראשי עצמות המסרק גורם לכאב וברוב המקרים מופיעות יבלות על פני האזורים הנגועים בבסיס האצבעות בכף הרגל.

כף רגל קשתית (Pes cavus): הקשת התחתונה של כף הרגל גבוהה ביחס לתקין. מצב זה מלווה בדרך כלל בקושי לכופף את הבהונות בעיקר כאשר הקשת גבוהה במיוחד. באזורי הלחץ בעקב ומתחת לראשי עצמות המסרק מופיעות לרוב יבלות כמו גם על פני קצות האצבעות הכפופות. התלונות במצב זה הן על כאבים בהליכה או בריצה.

כף רגל שטוחה (Flat foot): הקשת של כף הרגל נעלמת. במצבים הקשים יותר ההשטחה קשיחה כלומר, אינה ניתנת לתיקון בעמידה על קצות האצבעות, ונובעת לרוב מפגיעה קשה כמו איחוי העצמות בשורש כף הרגל, או פגיעה בגיד האבוב האחורי (ראו פרק על פגיעות בגידים של כף הרגל).

בליטות עצם בכף הרגל: מופיעות על פני אזורים שונים בגב כף הרגל ויוצרות כאב כתגובה ללחץ מקומי של הנעל.
בעיות באצבעות כף הרגל:

- בוהן קלובה (Hallux valgus): כאשר הבוהן נוטה הצידה בזווית רחבה מ-10 מעלות. תוצר לוואי של העיוות הוא הופעת בלט מעל אזור ראש המסרק הפנימי עם או בלי דלקת מקומית. עלולים להופיע כאבים בעת מאמץ או נעילת נעליים.

- בוהן קשיחה (Hallux rigidus): פגיעה בסחוס המיפרק שבין עצם המסרק לאצבע בעקבות חבלה בודדת או חבלות קטנות נישנות. כרוכה בכאב עז בהנעת המיפרק ובהגבלה קשה בטווחי התנועה.

במצבים אלה יש להימנע מפעילות ספורטיבית המעמיסה על הפרק הנ"ל ו/או לטפל באמצעות ניתוח במידת האפשר.

- אצבעות פטישיות (Hammer toes): אצבע פטישית היא אצבע המכופפת באופן מקובע במיפרק הבין-גלילי המקורב שלה. במקרים רבים נוצרות יבלות באזור הכיפוף.

הטיפול בעזרת מדרסים לצמצום העומס באזור, ובנעליים מתאימות שאינן לוחצות על המקום הפגוע. אם הטיפול השמרני כשל יש לבצע ניתוח.

פגיעות בעור כף הרגל: הפגיעה השכיחה בעור כף הרגל אצל הספורטאי היא יבלות באזורי לחץ.

אצל ספורטאים שאינם מקפידים על היגיינה נאותה של כף הרגל יופיע זיהום פטרייתי של כף הרגל שיתבטא בקילוף ניכר של העור, בפצעים בין האצבעות ובהפרשה בעלת ריח דוחה. מה שמכונה "כף הרגל של האתלט". על מנת להימנע מהתפתחות זו יש להקפיד לאחר כל פעילות לשטוף את הרגליים במים ובסבון ולייבשן היטב. כמו כן יש להחליף גרביים לעיתים תכופות, לנעול נעליים אווריריות ולהימנע מהליכה ברגל יחפה בחדרי מקלחת והלבשה. כאשר הבעיה כבר קיימת יש לטפל בה בתכשירים אנטי-פטרייתיים לפי הנחיית רופא.

ציפורניים חודרניות: תופעה שכיחה אצל אתלטים. היא נובעת לרוב מלחץ של הנעל על העור כנגד הציפורן ומגזירה לא נכונה של הציפורניים. כאשר הציפורן חודרת לבשר האצבע היא יוצרת זיהום ומסבה כאב. 

ד"ר אלחנן לוגר


מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בשברי מאמץ הוא במנוחה, לעיתים יש להיעזר בקביים, וכאשר נעלמים הכאבים (כ-8-6 שבועות) חוזרים לאימונים בהדרגה.
הטיפול המטטרסלגיה הוא בנעילת נעליים בעלות סוליה רכה ובמדרסים המקלים על העומסים. במקרים קיצוניים יש צורך בניתוח לשם "הרמה" של ראשי עצמות המסרק מאזור הלחץ.
הטיפול בכף רגל קשתית הוא באמצעות מדרסים שיקלו על הלחץ באזורים הנגועים, מתיחות של כף הרגל וטיפול מקומי ביבלות.
הטיפול בכף רגל שטוחה הוא על פי רוב מורכב עד כדי ניתוח. כאשר ההשטחה "גמישה" נמצא שהטיפול באמצעות מדרסים יעיל לתיקון העיוות. המדרסים מקלים על המעמס באזור הקשת האורכית.
הטיפול בבליטות עצם בכף הרגל הוא בהתאמת הנעליים ובמקרים קיצוניים מבצעים ניתוח לשם כריתה של הבליטה.
הטיפול בבעיות באצבעות כף הרגל הוא באמצעות נעילת נעליים רחבות יותר ויצירת פישוק בין האצבעות הראשונה והשנייה בעזרת פיסות ספוג או סיליקון. לעיתים עשויים גם מדרסים להיות לעזר. אם הכאב נמשך ומגביל, יש לבצע ניתוח לתיקון העיוות.
הטיפול בפגיעות בעור כף הרגל מתמקד בהקלת העומס הגורם להיווצרות היבלת כמו התאמת מדרסים ונעליים, ואף בניתוח מקומי אם יש צורך. בנוסף ליבלות אלה קיימות יבלות שמקורן בזיהום מקומי מנגיפים. אלה יטופלו במשחות ובתמיסות תואמות, בצריבה כימית או בניתוח על פי הצורך, לשם עקירה.
הטיפול בציפורניים חודרניות הוא הטיפול באמצעות נעליים תואמות, גזירה נכונה ותכופה של הציפורניים (מדי שבוע תוך השארת בליטה משני הצדדים למניעת חדירה). אם נגרם זיהום יש לגזור את החלק החודר וליטול תרופות אנטיביוטיות. אם יש צורך מטפלים באמצעות ניתוח.


פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ארתוגרפיה מפרק ירך שאלות על הבדיקה אייל 11/08/2020 18:31
 • שלום רב, לקראת בדיקה צפויה בנושא אודה לעזרתכם: מהיכן מחדירים את המחט לתוך מפרק הירך (מהצד, מאחור, מקדימה, מהמפשעה ..?) מהם הסיכונים בהחדרת המחט? פגיעה בעצבים וכלי דם אפשרית? איזה אורך המחט? ההחדרה בשיקוף. האם מדובר בקרינה של רנטגן? תודה

 • + הוסף תגובה
ארטרוגרפיה של מפרק הירך. ד"ר נועם רשף 11/08/2020 19:11
 • שלום אייל. ממליץ לשאול את כל השאלות לפני שאתה חותם על ההסכמה לבדיקה. לחילופין שאל את האורטופד שהפנה אותך. ישנן מספר טכניקות להזרקה למפרק ירך, ותמיד קיים סיכון לזיהום ופגיעה בכלי דם ועצבים למרות שלרוב הוא קטן מאוד.

 • + הוסף תגובה
מתיחה ברצועות הקרסול לאה 06/08/2020 18:22
 • ב"ה שלום וברכה! אתמול עניתם לי לגבי המתיחה ברצועות הקרסול. תודה רבה! ברצוני להוסיף כי אכן נפלתי בבית מגובה של חצי מטר על קרסול ימין והיו לי כאבים איומים!!!! לקחתי מיד טיפות אופטלגין ו2 כדורי אקמול (הביאו לי) ואחרי שעה נרגעו הכאבים. עד עכשיו (מיום ראשון בבוקר) אין לי כאבים כלל. רק אם אני דורכת בטעות. העניין הוא שאני לא מצליחה בכלל לדרוך ולא לקפל את הרגל פנימה. הנפיחות הגדולה שהייתה בכף הרגל מכל הכיוונים מעט ירדה הבוקר. האם זה הגיוני שאני עדיין לא מצליחה לדרוך בכלל? תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
חבלה בקרסול ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:54
 • שלום לאה. נפיחות וכאבים עם הגבלת דריכה יכולים להיות גם שבוע אחרי ולעיתים רחוקות יותר - כתלות בחומרת החבלה. ממליץ לגשת לאורטופד להמשך בירור מסודר והנחיות טיפוליות. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מתיחה בקצועות הקרסול לאה 07/08/2020 11:15
שברי מאמץ במסרק החמישי שירי 06/08/2020 12:24
 • שלום, יש לי שברי מאמץ במסרק החמישי שלא עוברים כבר מעל לחצי שנה למרות מנוחה וסידן. לאמא שלי יש במקרה מכשיר אולטראסאונד עמוק לצרכי קוסמטיקה שמגיע לעומק 4.5 מ"מ עומק וזה high intensity focused ultrasound ניתן גם להגיע לעומקים יותר נמוכים עם ידיות שונות. קראתי שיש קצת מידע שזה יכול מעט לעזור... האם זה לא עלול להחמיר את השברים אם זה אולטסאונד חזק? ובערך איזה עומק דרוש כדי לטפל בשברי מאמץ במסרק החמישי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר מאמץ במסרק החמישי ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:53
 • שירי שלום. ישנם מכשירי US יעודיים לעידוד ריפוי שברים - בארץ יש מכשיר שנקרע MELMAK. אפשר לנסות לטפל בו. אינני מכיר ואינני מתכוון ליעץ על US קוסמטי לטיפול בשברים. בנוסף - אני ממליץ שתפני לאורטופד ותנהלי את הטיפול בצורה מסודרת מולו כולל הדמיות והמלצות טיפוליות - ולא מעל דפי הפורום. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!