קדחת אדי מתכות (Metal fume fever)

ראשי

תאור

מחלת מקצוע הנובעת מחשיפה חדה לאדי מתכות, בעיקר תחמוצות ואבק אבץ, אך גם נחושת ומגנזיום.

תהליכי העבודה האופייניים לחשיפה הם: הלחמה, חיתוך בלהבה, שיוף מתכות מגולוונות או יציקה.

המחלה מתחילה כשלוש עד עשר שעות לאחר החשיפה, נמשכת כיממה, וחולפת ללא נזק שאריתי תוך 48 שעות. בבדיקות הדם ניתן לראות עלייה זמנית במספר הכדוריות הלבנות.

פרופ' יוסף ריבק

סימפטומים


מדובר בתסמונת אלרגית חדה, דמוית שפעת עם תלונות על כאבי ראש, חום, צמרמורת, כאבי שרירים, צמא, בחילה והקאה, לחץ בחזה, עייפות, כאבים במערכת העיכול וחולשה. בחשיפה גבוהה ייתכן טעם מתכתי בפה.

שאלות ותשובות


פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תהליך ברור גיל 17/10/2020 10:17
  • האם תוכלי בבקשה להסביר מה ההבדל בין ראומטולוג לאימונולוג ? ומה ההבדל בין מחלה אימונית למחלה אוטואימונית ? נמצאת בתהליך אבחון וקצת מבולבלת.... תודה

  • + הוסף תגובה
אשמח מאד לתגובתך גיל 23/10/2020 11:57
בירור - בתהליך פרופ' ננסי אגמון-לוין 24/10/2020 20:20
תוצאות איסוף שתן לקורטיזול מתחת לסף עדי 21/10/2020 22:46
  • שלום ד"ר, אני בת 39. עם שחלות פוליציסטיות, לא נוטלת גלולות.לאחר קורס פרדניזון של 10 ימים 40 מ"ג ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג ו 5מ"ג שהיה בפעם השניה כעבור חצי שנה.קיבלתי בדיקת קורטיזול לשלילת דיכוי אדרנלי. כעבור שבועיים מתום ה 2.5 פרדניזון יצא לי 346 עם 4 שאיפות סימביקורט 320. חודשיים אחרי קיבלתי לעשות איסוף שתן לקורטיזול. הקריאטנין בנורמה ובקורטיזול נכתב: "מתחת לסף גילוי מבוצע באיכילוב" (אני במכבי). אשמח לברר: האם זה מעיד על תוצאות ממש נמוכות או על ממש גבוהות? האם אני צריכה למהר לטיפול רפואי? התור הבא לרופא משפחה רק עוד שבוע. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
דיכוי קורטיזול בחולים הנוטלים פרדניזון ו/או סטרואידים אחרים פרופ' ננסי אגמון-לוין 23/10/2020 07:51
  • עדי שלום, לא ציינת מדוע עשו לך את הבדיקה של שתן לקורטיזול ו/או מדוע לקחת סטרואידים. רמת הקורטיזול בשתן - נמוכה. אם את חשה בטוב אני חושבת שאת יכולה להמתין כמה ימים לרופא המשפחה - בכל מקרה יש צורך בהערכה של אנדוקרינולוג ואפשר לתאם תור למרפאה האנדוקרינולוגית במקום מגוריך/ בית החולים הקרוב. אם אינך חשה בטוב, אנא פני לרופא המשפחה. רפואה שלמה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!