דלקת עור אטופית (Atopic dermatitis)

ראשי

תאור

דלקת עור אטופית ( אטופיק דרמטיטיס או אסתמה של העור) היא מחלת עור דלקתית הפוגעת בכ-20%-10% מכלל התינוקות והילדים הקטנים, אך יכולה להופיע בכל גיל. שכיחות אטופיק דרמטיטיס עולה בהדרגה בעולם המערבי והמתועש במהלך העשורים האחרונים. לדוגמא, בעשור האחרון בלבד, הוכפלה שכיחות המחלה בדנמרק ובשבדיה והיא עומדת כיום סביב 30%. למרות שהוכח שלאטופיק דרמטיטיס יש ללא ספק בסיס תורשתי ול-90%-70% מהחולים יש סיפור משפחתי אטופי (אלרגי), לא ניתן להסביר שינויים מהירים אלו בשכיחות התחלואה רק על ידי התורשה.


קיימות תאוריות רבות העוסקות בגורמים לדלקת עור אטופית, אך הגורמים למחלה עדיין אינם ידועים.


קראו עוד:    פריחה בעור;     פריחה אצל תינוקות;      אקזמה בידייםד"ר דני בן אמתי


סימפטומים


סימפטומים עיקריים של דלקת עור אטופית:

עורו של החולה באטופיק דרמטיטיס נוטה להיות יבש, מגרד ביותר ודלקתי, דבר המביא לאודם, נפיחות, סדקים וגלדים. לעיתים קרובות הדלקת מתאפיינת גם בהפרשת נוזלים אל פני השטח של העור.

במרבית המקרים, יש תקופות שבהן המצב מחמיר ותקופות שבהן הביטויים מוקלים, או אף נעלמים לחלוטין. ילדים רבים ייכנסו להפוגה קבועה עם הגדילה, אם כי 40% מילדים אלה, ימשיכו ללקות באחד מביטויי דלקת עור אטופית גם בהגיעם לבגרות - עורם יהיה יבש ומגורה בקלות.ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

כיום אין תבחין או בדיקה המסייעים לאבחון דלקת עור אטופית ואין גם ממצא, או ביטוי אבחוני. כל חולה לוקה בצירוף ייחודי של ביטויים שחומרתם משתנה במשך שנות המחלה. הרופא מבסס את האבחנה על צירוף של ביטויים וממצאים בבדיקת העור.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

שגרת הטיפול בדלקת עור אטופית כוללת:

1. שמירה על לחות העור (אמבטיות שמנים ותכשירי לחות).

2. מניעת גירוד (מתן תרופות אנטי-היסטמיניות).

3. תרופות נוגדות דלקת - סטרואידים מקומיים או תכשירים מקומיים המשפיעים על תאי מערכת החיסון וגורמים לירידה בהפרשת מתווכי דלקת (Topical immunomodulators).

4. במצבי התלקחות מטפלים גם באנטיביוטיקה.

במצבים קשים ובלתי שגרתיים - אפשרי טיפול בחשיפה לקרינת אור על-סגול, או תרופות המדכאות את פעילות מערכת החיסון.ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקנה יוסי 04/06/2020 16:36
  • שלום דר בן 34 התחילה לי פריחת בכל הגוף של נקודות אדומות עם ראש לבן ידיים חזה גב ממש פריחת אקנה זה קרה לי לפני כעשור טופלתי וזה עבר רופא המשפחה נתן לי את אותו טיפול מינוקצלין לשבועיים ומשחת פוסידין לאחר כשבועיים העור חזר להיות חלק ביום שסיימתי יצאה לי שלבקת חוגרת פה כבר נגשתי לרופא עור שנתן לי כדורי זובירקס ומשחה לשבוע תוך כדי הכדורי זובירקסחזרה לי שוב הפריחה.חזרתי לרופא העור שנתן לי שוב מינוקצלין ל4 חודשים. היום שלושה וחצי שבועות אחרי ניגשתי לרופא עור שוב הפריחה באותו מצב מלא כנראה בגלל ההפסקה של השבוע האנטיביוטיקה עמידה הרופא רשם לי הפעם כדורי פוסידין 4 חודשים והוא בספק שזה יעזור אין לי מושג מה לעשות קשה לי כבר נפשית זה מלא מתקינים מפושטים על הגוף קיץ ואין לי איך להסתיר אפילו בבקשה דק תמליץ לי משהו?

  • + הוסף תגובה
תיקון יוסי 04/06/2020 17:30
  • לפני כעשור זה קרה ועכשיו חזר שוב הכוונה יצאתי מהרופא מבולבל וגרוע מכך שהרופא במילים אחרות אמר אם זה לא יעזור אני לא יודע מה יעזור אני בטוח לא יודע!!!

  • + הוסף תגובה
קריוטן ושחורים נווה 29/05/2020 15:21
  • דר יורב שלום רב, אני נוטלת קריוטן כסר 5 חודשים. הפנים חלקות למעט שחורים בפנים. האם התרופה מטפלת גם בשחורים? או שרק קוסמטיקאית? תודה לך וחג שמח

  • + הוסף תגובה
קריוטן ושחורים ד"ר שמואל יורב 01/06/2020 15:37
  • התרופה לא מטפלת בשחלורים חכי לתום הטיפול ואז גשי לקוסמטיקאית לטיפול

  • + הוסף תגובה
רואקוטן ושיער מאיה 29/05/2020 14:42
  • דר שלום רב,.האם יש קשק בין יובש בכל השיער לבין רואקוטן? ע ידוע שרואקוטן מונע שומניות בקרקרפת אבל האם יש קשר לשיער כולו בחי קשר לשורשים?

  • + הוסף תגובה
רואקוטן ושיער ד"ר שמואל יורב 01/06/2020 15:36

הצטרפו לאינדקס הרופאים!