פיטיריאזיס רוזאה (Pityriasis rosea)

ראשי

תאור

פיטיריאזיס רוזאה היא מחלת עור חדה ושכיחה המופיעה בעיקר בילדים ובבוגרים צעירים. הגורם למחלה אינו ידוע אם כי יש מספר סימנים שהגורם למחלה הוא זיהומי.

ד"ר דניאל מימוני

סימפטומים


מחלה מתחילה בדרך כלל בטלאי בודד, אליפטי, המכונה נגע האם - Mother patch או Herald patch. באופן טיפוסי, הטלאי מוקף בקשקשת בצורת צווארון (כלומר, שולי הקשקשת הפנימיים חופשיים, בעוד שהשוליים החיצוניים צמודים לעור). לאחר מספר ימים מהופעת נגע האם הראשוני מופיעים טלאים ורבדים רבים הדומים לנגע הראשוני במראה אך קטנים יותר, בגב, בזרועות ובברכיים. התפרחת בגב מסודרת באופן טיפוסי במקביל לצלעות, סידור המקנה לתפרחת מראה של עץ אשוח. אצל שליש מהמקרים לערך המחלה מלווה בגרד, אך כאמור ברוב המקרים פרט לתפרחת בעור אין כל תסמינים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ההמחלה נמשכת כ-6 שבועות וחולפת בלי להותיר צלקות. ברוב המקרים אין צורך בטיפול, אלא אם הגרד טורדני ואז ניתן לטפל בתרופות אנטי-היסטמיניות, ובמקרים קיצוניים באמצעות קורטיקוסטרואידים בסדרה פומית קצרה.

פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת יבלת בזמן קורונה דודו 25/03/2020 10:56
  • יש לי יבלת כואבת ודי גדולה בכף הרגל. מאמין שיהיה צריך להסירה. האם פעילות כירורגית כזו היא מומלצת כעת או שעדיף להימנע בזמני קורונה? מתלבט מאוד. בן 71

  • + הוסף תגובה
קונדילומה עידו 22/03/2020 22:15
  • הייתי אצל רופא עור פעמיים ולטענתו מה שיש לי זה כתוצאה מהחיתוך של העורלה בברית מילה .. אני בספק ואשמח לחוות דעת

  • + הוסף תגובה
כאב אחרי ניתוח יבלת בכף הרגל ח.ב 06/03/2020 17:32
  • שלום אני אחרי 3 שבועות של ניתוח יבלת בכף הרגל ויש לי כאבים מקום היבלת.. האם הכאב טבעי ולוקח זמן?!! תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!