פיטיריאזיס רוזאה (Pityriasis rosea)

ראשי

תאור

פיטיריאזיס רוזאה היא מחלת עור חדה ושכיחה המופיעה בעיקר בילדים ובבוגרים צעירים. הגורם למחלה אינו ידוע אם כי יש מספר סימנים שהגורם למחלה הוא זיהומי.

ד"ר דניאל מימוני

סימפטומים


מחלה מתחילה בדרך כלל בטלאי בודד, אליפטי, המכונה נגע האם - Mother patch או Herald patch. באופן טיפוסי, הטלאי מוקף בקשקשת בצורת צווארון (כלומר, שולי הקשקשת הפנימיים חופשיים, בעוד שהשוליים החיצוניים צמודים לעור). לאחר מספר ימים מהופעת נגע האם הראשוני מופיעים טלאים ורבדים רבים הדומים לנגע הראשוני במראה אך קטנים יותר, בגב, בזרועות ובברכיים. התפרחת בגב מסודרת באופן טיפוסי במקביל לצלעות, סידור המקנה לתפרחת מראה של עץ אשוח. אצל שליש מהמקרים לערך המחלה מלווה בגרד, אך כאמור ברוב המקרים פרט לתפרחת בעור אין כל תסמינים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ההמחלה נמשכת כ-6 שבועות וחולפת בלי להותיר צלקות. ברוב המקרים אין צורך בטיפול, אלא אם הגרד טורדני ואז ניתן לטפל בתרופות אנטי-היסטמיניות, ובמקרים קיצוניים באמצעות קורטיקוסטרואידים בסדרה פומית קצרה.

פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצעונים מוגלתיים בשפה אדיר 18/11/2019 23:21
  • אתמול כאשר הסתכלתי במראה שמתי לב שהופיעו לי קבוצה של פצעונים מאוד מאוד מאוד קטנים על השפה בצידה הפנימי (צריך להיות במקום מואר מאוד ולהסתכל ממש מקרוב בשביל לראות). הפצעונים לבנים והופיעו בקבוצה של כ15. מעבר לכך איני מרגיש עקצוצים או גירודים. חשבתי שמדובר בהרפס אך מתמונות שאני רואה באינטרנט זה לא נראה אותו דבר בעיקר בגלל הגודל. מה יכול להיות הדבר? האם יכול להיות מדובר במקרה ממש קל של הרפס ובגלל זה אין גירודים או פצעים גדולים? ולאיזה רופא מומלץ לפנות? רופא עור? מומחה לרפואת הפה? או רופא אחר?

  • + הוסף תגובה
פצעונים באיבר המין אלי 18/11/2019 00:42
  • שלום רב, לפני מספר שבועות הופיעו לי 3 פצעונים מאוד מאוד קטנים (קצה סיכה) על איבר המין שנראו מעט מוגלתיים מכיוון שצבעם היה לבן, ו2 פצעונים נוספים יצאו קצת מעל לאיבר המין, הם היו קצת יותר גדולים אך עדיין קטנים מאוד. אציין שהפצעונים לא הופיעו במקביל, ונעלמו כל אחד לבד לאחר כמה ימים. מעבר לכך לא הרגשתי בתסמינים נוספים כמו גירודים או משהו אחר. מה זה יכול להיות? האם יש טעם ללכת לרופא עור אפילו שאיני יכול להראות לו את הפצעים? בנוסף אני לא יודע אם זה קשור אבל כמה שבועות לפני כן, הופיעו לי 3 פצעונים גדולים יחסית באזור פי הטבעת שהיו כולם מוגלתיים וגם עברו מעצמם לאחר כשבוע שבועיים ללא גירודים או משהו. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
קונדילןמה יוסי 14/11/2019 10:57
  • היי,בת זוגתי נבדקה וגילתה שיש לה פפילומה,הבנתי שאצל גברים זה נקרא קונדילומה,אני רוצה לבצע בדיקה אני אמנם לא רואה יבלות על גופי אבל ארצה לבדוק את זה - לאיזה רופא אני צריך לפנות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!