היפרדות זגוגית (Posterior Vitreous Detachment)

ראשי

תאור

הזגוגית היא נוזל סמיך, כמו ג'לי, שממלאת את החלל האחורי של העין.

בהיפרדות של הזגוגית, הפנים האחוריות של הזגוגית (PVD) נפרדות מחיבורה לרשתית ועוברות קדימה. תנועה זו כשהיא פתאומית עלולה לגרום למשיכה ברשתית, והמשיכה עלולה להסתיים בדימומים או בקרעים ברשתית.

גורמים: רוב הקרעים ברשתית נגרמים על ידי PVD עצמוני או לאחר חבלה.

כיום, בשיטות המודרניות של ניתוח הירוד (קטרקט), השכיחות של PVD נמוכה בהרבה לעומת השיטות הקודמות. קופסית אחורית של העדשה שלמה, כפי שהיא מושגת בשיטות פקואמולסיפיקציה או Extracapsular Cataract Extraction - ECCE, מהווה מחסום יעיל לחומצה היאלורונית. פליטה של החומצה ההיאלורונית מהעין משאירה את סיבי הקולגן ללא תמיכה, וחלה נטייה להיפרדות של הזגוגית.

התהליך של PVD מתחיל עם סיינרסיס (Syneresis) של הזגוגית המרכזית (הזגוגית נעשית נוזלית יותר). בשלב מסוים מופיע פתח בפנים האחוריות של הזגוגית, ואז עוברת הזגוגית הנוזלית לחלל הפוטנציאלי מאחורי הזגוגית, ומפרידה במהירות את הזגוגית האחורית מהרשתית. בדרך כלל הזגוגית נשארת מחוברת בבסיס הזגוגית ולפעמים גם לראש עצב הראייה.
ניתוק בזגוגית עלול לגרום לקרעים ברשתית כתוצאה ממשיכת הזגוגית באזורים שהזגוגית מחוברת היטב לרשתית. השכיחות של PVD: השכיחות של היפרדות הזגוגית עולה לפי אורך העין והגיל. PVD קיים אצל 27% מהאנשים בין גיל 69-60, ובקרב 63% מבני גיל 70.

דימום בזגוגית הוא סימן אזהרה. ל-15%-10% מן החולים שלקו ב-PVD חד ותסמיני יש קרע ברשתית. לעומת זאת, לחולים שלקו ב-PVD ודימום זגוגית, יש כ-70% סיכוי שייווצר קרע ברשתית, בהשוואה לשכיחות הנמוכה בחולים בלי דימום בזגוגית המגיעה ל-4%-2% בלבד.

ד"ר צבי דיסטניק


סימפטומים


תסמינים של PVD באים לידי ביטוי בתופעה האנטופטית (Entoptic phenomenon) של הבזקי אור  וברקים, והחולים רואים "נקודות שחורות וסיבים" אשר זזים עם תנועות העיניים.
הבזקי אור נגרמים על ידי גירוי מכני של הרשתית במשיכה ויטרו-רטינלית. ה"נקודות השחורות" הן עכירויות בזגוגית כמו דם, תאי עצב מסוג גליה שנתלשו מעצב הראייה או קבוצות של סיבי קולגן. צילם של כולם מופיעים על פני הרשתית. הדימום מופיע מקרע של כלי דם ברשתית.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

PVD חד מחייב בדיקת עיניים בדחיפות. החולים נבדקים באופתלמוסקופ בלתי ישיר, או במנורת סדק על מנת לאשש את האבחון של היפרדות הזגוגית, ולשלול קרעים ברשתית או היפרדות רשתית. חולים שאין להם קרעים, צריכים לעבור בדיקה נוספת בתוך 3-2 שבועות ואף לפני כן אם יש שינוי בתסמינים. לחולים עם דימום זגוגית אשר משבש את הראייה ברשתית, יש לבצע בדיקת על-שמע כדי לשלול היפרדות רשתית.


פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ראיה נעמי 25/11/2020 12:52
 • שלום אני חולת סכרת נעורים מילדות נבדקת כל חצי שנה אצל רופא עיניים אני מבוגרת מעל 60 שמתי לב שהעין השמאלית פוננה יותר לכיוון האף לא התיחסתי עד שבוקר אחד התעוררתי וראיתי כפל ראיה בשני העיניים הלכתי שוב להיבדק הרופא בדק טוב ונתן לי לעשות משקפיי פריזמה ואמר שאפשר לנתח את העין הפוזלת אבל בשבילי זה מורכב כי אני לא מאוזנת מבחינת הסכרת מה דעתך בנושא דר

 • + הוסף תגובה
רוחק ראיה אצל ילד בן 3 שלמה 21/11/2020 22:01
 • שלום וברכה, הבן שלנו בן 3.5 אובחן בבדיקת עיניים שגרתית כסובל מרוחק ראיה בשני העיניים (אובחן מספר +4.5 בשני העיניים). לא שמנו לב להפרעות אצלו בראיה, כך שזה היה הפתעה עבורינו. הרופא הנחה אותנו שצריך להתאים לו משקפיים על מנת שלא תתפתח פזילה. ממה שקראנו הבננו שרוחק ראיה היא תופעה שכיחה אצל ילדים, אך מעל מספר 4 זה דורש טיפול. האם יש גישות אחרות שאינן ממליצות על שימוש במשקפיים בגיל זה? (אולי על מנת שהגוף יתקן את עצמו, ולא יתרגל לבעיה?) האם התופעה צפויה להיעלם או להשתפר עם הגיל? אין לנו רוחק ראיה במשפחה, אך לי עצמי יש קוצר ראיה מבית ספר יסודי. האם יש קשר גנטי בין רוחק ראיה לקוצר ראיה? נשמח מאוד להבין ולשמוע יותר על נושא זה. בתודה, שלמה

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 05/11/2020 20:01
 • בתי החלה לפזול בשבוע וחצי האחרונים לסירוגין, בתכיפות הולכת וגדלה. יש לציין 1. שבימים האלו היא גם לא הרגישה טוב, דלקת אוזניים והפרעה בנשימה וכן שלפני שבועיים היה חיסון עם תופעות לוואי של חום והרגשה רעה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 09/11/2020 17:32
 • שלום, הופעה של פזילה חדשה לאחר מחלת חום או חיסון יכולה להעיד על חולשה של עצב שישי האחראי על עצבוב אחד משרירי העיניים, במצב זה נדרשת בדיקת רופא דחופה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 09/11/2020 19:23
 • תודה רבה! הלכתי לשני רופאי עיניים, ושניהם אמרו להתחיל עם משקפי פלוס. האם לחשוש וללכת שוב, או שסביר שבדקו את העניין של העצבוב שהזכרת. תודה רבה!!!

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 12/11/2020 20:21
 • שלום, אם נבדקה כבר ע"י שני רופאי עיניים, ושניהם המליצו על משקפיים, לא נראה שיש צורך בבדיקה נוספת, אלא רק במעקב אחרי שמתחילה להרכיב משקפיים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!