היפרדות זגוגית (Posterior Vitreous Detachment)

ראשי

תאור

הזגוגית היא נוזל סמיך, כמו ג'לי, שממלאת את החלל האחורי של העין.

בהיפרדות של הזגוגית, הפנים האחוריות של הזגוגית (PVD) נפרדות מחיבורה לרשתית ועוברות קדימה. תנועה זו כשהיא פתאומית עלולה לגרום למשיכה ברשתית, והמשיכה עלולה להסתיים בדימומים או בקרעים ברשתית.

גורמים: רוב הקרעים ברשתית נגרמים על ידי PVD עצמוני או לאחר חבלה.

כיום, בשיטות המודרניות של ניתוח הירוד (קטרקט), השכיחות של PVD נמוכה בהרבה לעומת השיטות הקודמות. קופסית אחורית של העדשה שלמה, כפי שהיא מושגת בשיטות פקואמולסיפיקציה או Extracapsular Cataract Extraction - ECCE, מהווה מחסום יעיל לחומצה היאלורונית. פליטה של החומצה ההיאלורונית מהעין משאירה את סיבי הקולגן ללא תמיכה, וחלה נטייה להיפרדות של הזגוגית.

התהליך של PVD מתחיל עם סיינרסיס (Syneresis) של הזגוגית המרכזית (הזגוגית נעשית נוזלית יותר). בשלב מסוים מופיע פתח בפנים האחוריות של הזגוגית, ואז עוברת הזגוגית הנוזלית לחלל הפוטנציאלי מאחורי הזגוגית, ומפרידה במהירות את הזגוגית האחורית מהרשתית. בדרך כלל הזגוגית נשארת מחוברת בבסיס הזגוגית ולפעמים גם לראש עצב הראייה.
ניתוק בזגוגית עלול לגרום לקרעים ברשתית כתוצאה ממשיכת הזגוגית באזורים שהזגוגית מחוברת היטב לרשתית. השכיחות של PVD: השכיחות של היפרדות הזגוגית עולה לפי אורך העין והגיל. PVD קיים אצל 27% מהאנשים בין גיל 69-60, ובקרב 63% מבני גיל 70.

דימום בזגוגית הוא סימן אזהרה. ל-15%-10% מן החולים שלקו ב-PVD חד ותסמיני יש קרע ברשתית. לעומת זאת, לחולים שלקו ב-PVD ודימום זגוגית, יש כ-70% סיכוי שייווצר קרע ברשתית, בהשוואה לשכיחות הנמוכה בחולים בלי דימום בזגוגית המגיעה ל-4%-2% בלבד.

ד"ר צבי דיסטניק


סימפטומים


תסמינים של PVD באים לידי ביטוי בתופעה האנטופטית (Entoptic phenomenon) של הבזקי אור  וברקים, והחולים רואים "נקודות שחורות וסיבים" אשר זזים עם תנועות העיניים.
הבזקי אור נגרמים על ידי גירוי מכני של הרשתית במשיכה ויטרו-רטינלית. ה"נקודות השחורות" הן עכירויות בזגוגית כמו דם, תאי עצב מסוג גליה שנתלשו מעצב הראייה או קבוצות של סיבי קולגן. צילם של כולם מופיעים על פני הרשתית. הדימום מופיע מקרע של כלי דם ברשתית.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

PVD חד מחייב בדיקת עיניים בדחיפות. החולים נבדקים באופתלמוסקופ בלתי ישיר, או במנורת סדק על מנת לאשש את האבחון של היפרדות הזגוגית, ולשלול קרעים ברשתית או היפרדות רשתית. חולים שאין להם קרעים, צריכים לעבור בדיקה נוספת בתוך 3-2 שבועות ואף לפני כן אם יש שינוי בתסמינים. לחולים עם דימום זגוגית אשר משבש את הראייה ברשתית, יש לבצע בדיקת על-שמע כדי לשלול היפרדות רשתית.


פורומים סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
CIN בעחן קמי 16/01/2020 16:24
נקודת חן בעין חן 05/12/2019 11:21
  • האם לנקודת חן בעין יש סיכון רב יותר להפוך לסרטנית?

  • + הוסף תגובה
התמרה לסרטן דר' אהוד רייך 08/01/2020 07:15
  • ככלל רוב נקודות החן אינן מסוכנות. ציעוטן בהחלט יכול להשתנות לגידול ממאיר.

  • + הוסף תגובה
הבזקים בנהיגה ב נ 07/01/2020 13:50
  • הי ד"ר, הבזקים בנהיגה קורים לי לאחרונה. האם הם סימן לגידול בעין? יש במשפחה סרטן עין..

  • + הוסף תגובה
הבזקים דר' אהוד רייך 08/01/2020 07:14
  • נגעים בעין גורמים למגוון רב של הפרעות לא ספציפיות בראיה. הבזקים בהחלט ייתכנו. ממליץ לבצע בדיקה מלאה אצל אונקולוג עיניים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!