דלקת בקרנית מחיידקים (Bacterial keratitis Cornea)

ראשי

תאור

דלקת בקרנית (הרקמה השקופה בקדמת גלגל העין) הנגרמת על ידי חיידקים, היא מחלה מסכנת ראייה, העלולה להופיע אצל ילדים ומבוגרים. רוב החיידקים אינם חודרים דרך קרנית שלמה ובריאה, אולם כאשר הקרנית חשופה, למשל, בעקבות חבלה או לאחר כניסת עצם זר לקרנית, עלולים החיידקים לחדור ולגרום לזיהום.

החיידקים השכיחים ביותר הם סטפילוקוקים, סטרפטוקוקים (כולל פנימוקוקים) ופסידומונס.

תלונות החולים אינן ייחודיות, ויש בדרך כלל צורך בבדיקת עיניים לשם אבחון. 

מובן, שחשוב מאוד למנוע דלקת קרנית הנגרמת על ידי חיידקים.

ד"ר אירית ברקת


סימפטומים


תופעות נפוצות כוללות כאבים בעין, ירידה בכושר הראייה, אודם, הפרשות, דמעת מרובה ורגישות לאור. בקרנית מופיע כתם עכור לבנבן-אפרפר, המלווה בהתכייבות האפיתל (השכבה החיצונית של הקרנית).

סיבות וגורמי סיכון

גורם סיכון שכיח הוא עדשות מגע: הרכבתן, שינה עמן (כאשר אינן מיועדות לכך) ואי-הקפדה על ניקיונן. גורמי סיכון נוספים: יובש קשה של העין, ניתוחים קודמים בעיניים, מחלות קרנית קודמות, וחשיפת הקרנית בשל הפרעות בעפעפיים וסגירה לקויה של העין.

תופעות נלוות וסיבוכים

הזיהום עלול להתפשט גם לשכבות עמוקות יותר של הקרנית, לגרום להתמוססות ולנמק מהיר של הרקמה, ואף לחדור פנימה לתוך העין ולגרום להרס נרחב. ככל שהזיהום עמוק יותר, עלולים להופיע תסמינים קליניים וסיבוכים קשים יותר. לעיתים יש הצטברות של תאי מוגלה מאחורי הקרנית. קיים סיכון לפגיעה בראייה גם כאשר התגובה לטיפול טובה לכאורה, משום שתהליך ההבראה עלול להותיר בקרנית אזור של צלקת אטומה. דלקת מחיידקים בקרנית היא מצב חירום; לכן, יש צורך דחוף בהתייעצות עם מומחה למחלות עיניים על מנת לאפשר טיפול מהיר ויעיל. ככל שהטיפול בדלקת ניתן מוקדם יותר וככל שההחלמה מהירה יותר, רב יותר הסיכוי למזער את הנזקים לטווח הארוך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הרופא שוקל בהתאם למיקום, לגודל, ולחומרת הזיהום, התקנת תרבית מרקמה (על ידי גירוד עדין של אזור הזיהום), ומתחיל מייד בטיפול באמצעות טיפות אנטיביוטיקה. בתחילה מטפלים באנטיביוטיקה בעלת טווח פעולה רחב, לעיתים אף ביותר מתרופה אחת, ומתמקדים בהדרגה בתרופות ספציפיות. הטיפול באמצעות הטיפות ניתן בתחילה בתדירות גבוהה מאוד, בדרך כלל בכל שעה, ולאחר שניכר שיפור, מקטינים את התדירות תוך ביצוע מעקב רפואי תכוף. לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח להשתלת קרנית אם החולה אינו מגיב לטיפול באנטיביוטיקה.

מניעה

עדשות מגע עלולות להיות מקור לדלקות; ועל כן, על מרכיביהן לשמור על ניקיונן, על ניקיונה של קופסת האחסון, חיטוי בנוזלי חיטוי טריים ונקיים, נטילת הידיים לפני הטיפול בעדשות, וכן יש להימנע מהפרזה במשך הרכבתן. בכל מקרה יש להסירן מייד עם הופעת גירוי או אודם בעיניים, להחליף את העדשות בהתאם להוראות ולפנות מיידית לרופא עיניים במקרה של חבלה.

פורומים, עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניסטגמוס בתינוק אמא 26/11/2019 19:04
  • בן 3 חודשים, בריא, התפתחות תקינה. מלידתו מידי פעם מופיע ניסטטמוס בשתי העיניים, אופקי. מאוד מינורי, לשבריר שניה. האם תקין לגיל? במידה וכן מתי חולף? במידה ולא איזה בירור יש לבצע?

  • + הוסף תגובה
נסטגמוס בתינוק ד"ר גד דותן 29/11/2019 08:35
  • במקרה של הופעת נסטגמוס (ניע של העיניים) בגיל 3 חודשים נדרשת בדיקת רופא עיניים כבר בגיל זה.

  • + הוסף תגובה
פגיעת שפיץ עיפרון עץ בפינת העין (החלק הורוד שקרוב לעצם האף) אורי 28/11/2019 19:02
  • היום רציתי לעזור לאחי הקטן בשיעורי הבית שלו ישבתי מאחוריו והוא סיבב את העיפרון כדי למחוק, השפיץ של העיפרון פגע לי בחלק הורוד שקרוב לעצם האף קצת עיקצץ לי בהתחלה ועכשיו שאני מעביר שם את האצבע איפה שיורדות דמעות מרגישים מים כמו זיעה בקטנה, יכול לקרות משהו? אני ממש בלחץ

  • + הוסף תגובה
פגיעת עיפרון ד"ר גד דותן 29/11/2019 08:32
  • שלום, באיזור העצם שקרובה לעין נמצאת מערכת ניקוז הדמעות. ממליץ שתיגש לבדיקת רופא עיניים.

  • + הוסף תגובה
פזילה ותרגילים ענת 20/11/2019 11:51
  • האם תרגילים לעין באמת מיטיבים עם הפזילה? בני בן 8, לא רוצה לתרגל. מרכיב משקפיים. לא יודעת אם "שווה" להילחם על התרגילים..

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!