דלקת בקרנית מחיידקים (Bacterial keratitis Cornea)

ראשי

תאור

דלקת בקרנית (הרקמה השקופה בקדמת גלגל העין) הנגרמת על ידי חיידקים, היא מחלה מסכנת ראייה, העלולה להופיע אצל ילדים ומבוגרים. רוב החיידקים אינם חודרים דרך קרנית שלמה ובריאה, אולם כאשר הקרנית חשופה, למשל, בעקבות חבלה או לאחר כניסת עצם זר לקרנית, עלולים החיידקים לחדור ולגרום לזיהום.

החיידקים השכיחים ביותר הם סטפילוקוקים, סטרפטוקוקים (כולל פנימוקוקים) ופסידומונס.

תלונות החולים אינן ייחודיות, ויש בדרך כלל צורך בבדיקת עיניים לשם אבחון. 

מובן, שחשוב מאוד למנוע דלקת קרנית הנגרמת על ידי חיידקים.

ד"ר אירית ברקת


סימפטומים


תופעות נפוצות כוללות כאבים בעין, ירידה בכושר הראייה, אודם, הפרשות, דמעת מרובה ורגישות לאור. בקרנית מופיע כתם עכור לבנבן-אפרפר, המלווה בהתכייבות האפיתל (השכבה החיצונית של הקרנית).

סיבות וגורמי סיכון

גורם סיכון שכיח הוא עדשות מגע: הרכבתן, שינה עמן (כאשר אינן מיועדות לכך) ואי-הקפדה על ניקיונן. גורמי סיכון נוספים: יובש קשה של העין, ניתוחים קודמים בעיניים, מחלות קרנית קודמות, וחשיפת הקרנית בשל הפרעות בעפעפיים וסגירה לקויה של העין.

תופעות נלוות וסיבוכים

הזיהום עלול להתפשט גם לשכבות עמוקות יותר של הקרנית, לגרום להתמוססות ולנמק מהיר של הרקמה, ואף לחדור פנימה לתוך העין ולגרום להרס נרחב. ככל שהזיהום עמוק יותר, עלולים להופיע תסמינים קליניים וסיבוכים קשים יותר. לעיתים יש הצטברות של תאי מוגלה מאחורי הקרנית. קיים סיכון לפגיעה בראייה גם כאשר התגובה לטיפול טובה לכאורה, משום שתהליך ההבראה עלול להותיר בקרנית אזור של צלקת אטומה. דלקת מחיידקים בקרנית היא מצב חירום; לכן, יש צורך דחוף בהתייעצות עם מומחה למחלות עיניים על מנת לאפשר טיפול מהיר ויעיל. ככל שהטיפול בדלקת ניתן מוקדם יותר וככל שההחלמה מהירה יותר, רב יותר הסיכוי למזער את הנזקים לטווח הארוך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הרופא שוקל בהתאם למיקום, לגודל, ולחומרת הזיהום, התקנת תרבית מרקמה (על ידי גירוד עדין של אזור הזיהום), ומתחיל מייד בטיפול באמצעות טיפות אנטיביוטיקה. בתחילה מטפלים באנטיביוטיקה בעלת טווח פעולה רחב, לעיתים אף ביותר מתרופה אחת, ומתמקדים בהדרגה בתרופות ספציפיות. הטיפול באמצעות הטיפות ניתן בתחילה בתדירות גבוהה מאוד, בדרך כלל בכל שעה, ולאחר שניכר שיפור, מקטינים את התדירות תוך ביצוע מעקב רפואי תכוף. לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח להשתלת קרנית אם החולה אינו מגיב לטיפול באנטיביוטיקה.

מניעה

עדשות מגע עלולות להיות מקור לדלקות; ועל כן, על מרכיביהן לשמור על ניקיונן, על ניקיונה של קופסת האחסון, חיטוי בנוזלי חיטוי טריים ונקיים, נטילת הידיים לפני הטיפול בעדשות, וכן יש להימנע מהפרזה במשך הרכבתן. בכל מקרה יש להסירן מייד עם הופעת גירוי או אודם בעיניים, להחליף את העדשות בהתאם להוראות ולפנות מיידית לרופא עיניים במקרה של חבלה.

פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שפשוף בעיניים א 30/08/2020 10:45
 • הילד שלי, בן 7 משפשף בתכיפות את העיניים. לא נמצאה בעיית ראיה או יובש. אולי יש לך עוד רעיון לסיבה או להפסקת התופעה הזו?

 • + הוסף תגובה
שפשוף עינים של ילד פרופ' ניצה גולדנברג כהן 30/08/2020 20:02
 • שיפשוף עינים נובע לרוב מאלרגיה. בעונות המעבר יש פריחות שגורמות דלקת לחמית. השפשוף יכול להפסק עם שטיפות רבות עם מים, שמדללות את האלרגן, זה תחליף טוב לטיפות, שילדים לרוב מסרבים לקבל. לחלופין יש המטפלים עם טיפות שהינן חוסמות היסטמין, שגורם לגרד. מומלץ בדיקת רופא עינים, והתיעצות עם רופא המשפחה. אם יש אסטמה , דרמטיטיס, או נוזלים באזנים, על רקע אלרגי דומה, סירופ אנטי היסטמיני יכול להוריד את התסמינים כולל בעינים, ולחסוך מתן טיפות עינים מקומיות.

 • + הוסף תגובה
בדיקת עיניים לפני עדשות מגע יאיר 12/08/2020 10:49
 • האם יש צורך בבדיקת רופא עיניים לפני רכישת עדשות מגע? אני בן 16.5, מרכיב פלוסים. תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת רופא עינים במרכיבי עדשות מגע פרופ' ניצה גולדנברג כהן 17/08/2020 18:57
 • בדיקת רופא עינים נחוצה לכולם, ובעיקר למי שמרכיב עדשות מגע. אמנם המספר יכול להקבע במדויק אצל אופטומטריסט, אבל מעקב אחרי מבנה העין, בריאות הקרנית ומעקב שאין הופעת כלי דם או תגובה אלרגית הם בתפקיד הרופא העוקב. כמו כן, חובה שיהיה משקפים, ולהפסיק הרכבת עדשות בכל מקרה של חשד לדלקת

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין חופית 09/08/2020 10:00
 • הבן שלי, בן 9 קיבל תרגילי חיזוק לעיניים, ולא עושה. מה מידת ההשפעה של תרגילים כאלה?

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין פרופ' ניצה גולדנברג כהן 11/08/2020 15:05
 • המונח תרגול לחיזוק העין אינו מדויק וקשה לדעת למה הכוונה. בפזילות מסוימות, יש אורטופטיסטים שממליצים תרגילים אורטופטים, שמקובלים בקהילת רופאי העינים, כמו חיזוק יכולת הסתכלות פנימה (קונברגנציה) בקריאה. לרוב תרגול כזה נעשה בשתוף עם המתרגל, או באמצעות תוכנת מחשב. יש הצלחות מסוימות בתרגול, אך הוא נתן במקרים מאד מדויקים בהם יש אפשרות לשפר מצב קיים (פזילה סמויה ולא פזילה קבועה, למשל) בלי מידע מדוע הבן קבל תרגולים ,ואיזה סוג, קשה לענות לשאלה. בעקרון- תרגול הינו בונוס, שיכול לדחות נתוח אם מצליח. דרושה בדיקת רופא עינים ילדים לקבלת הנחיות מדויקות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!