רטינובלסטומה (Retinoblastoma)

ראשי

תאור

הרטינובלסטומה היא השאת התוך-עינית, הממאירה, הנפוצה ביותר בקרב ילדים. היא מופיעה בתדירות של כ-1:18,000 לידות של יילוד חי. מקור הרטינובלסטומה הוא בתאים עובריים של הרשתית הסנסורית. זוהי שאת מלידה, אם כי בדרך כלל היא אינה מאובחנת בעת הלידה אלא רק בילדות המוקדמת, על פי רוב עד גיל 4. השאת ממוקמת בעין אחת אצל כ-65% מהחולים, ובשתי העיניים אצל כ-35%. הרקע למחלה אצל כ-40% מהחולים הוא תורשתי (בכל המקרים הדו-צדדיים ובכ-10% מהמקרים החד-צדדיים), כלומר, המחלה נגרמת כתוצאה ממוטציה בתאי הנבט או על ידי העברה מהורה. שאר השאתות נגרמות ממוטציות סומטיות בתאי הרשתית. המוטציה בכל המקרים נוצרת בגן הרטינובלסטומה, שהוא גן מעכב סרטן, הנמצא על כרומוזום 13. המקרים התורשתיים מאובחנים בדרך כלל בגיל צעיר יותר. במקרים אלו קיימת נטייה להתפתחות שאתות נוספות במקומות אחרים בגוף בשנים שלאחר הטיפול. בחלק קטן מהמקרים התורשתיים קיימת התפתחות של שאת נוספת בקו האמצע של המוח, בעיקר באזור הגוף הפינאלי, תופעה שנקראת רטינובלסטומה "תלת-צדדית".

הרטינובלסטומה היא מחלה קטלנית אם הילד החולה אינו מטופל. 

כיום, מרבית הילדים במדינות המפותחות (95%-90%) שאובחנה אצלם רטינובלסטומה שורדים ואינם מתים מגרורות של רטינובלסטומה. המצב שונה בארצות מתפתחות.

כמו בסוגי סרטן אחרים, גם ברטינובלסטומה הפרוגנוזה משתפרת והולכת ככל שהאבחון מוקדם יותר. במשפחות עם סיכון לרטינובלסטומה ניתן לבצע אבחון טרום-לידתי שיכולה להביא לאבחון ולטיפול מוקדמים, או אף להחלטה על הפלה במקרה הצורך.

פרופ' יעקב פאר

סימפטומים


הסימנים העיקריים לאבחון רטינובלסטומה הם: אישון לבן (Leukocoria) המופיע ברוב המקרים, ופזילה המופיעה אצל כרבע מהחולים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון הרטינובלסטומה נקבע בדרך כלל על סמך בדיקה אופתלמוסקופית. אם יש חשד עורכים בדיקה בהרדמה כללית במטרה לאתר כל נגע חשוד. מאחר ולמעלה מ-90% מהרטינובלסטומות מכילות הסתיידויות, אמצעי הדימות השונים של העין מסייעים בקביעת האבחון. חשוב להימנע ככל האפשר מנטילת רקמה לביופסיה מתוך העין מחשש לפיזור השאת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כשהיא חד-צדדית הוא ברוב המקרים על ידי עקירת העין (Enucleation). במקרים שבהם השאת מוגבלת וניתן לשמור על העין ועל הראייה, ולו באופן חלקי, ניתן לטפל באחת השיטות לטיפול מקומי בשאת. במקרים הדו-עיניים הטיפול הראשוני המומלץ הוא כימותרפיה שבחלק מהמקרים נותר הטיפול היחיד. טיפול זה מביא על פי רוב להקטנת השאתות, ומאפשר על ידי כך לטפל באופן מקומי בשאריות השאתות. בעבר, ובמרכזים מסוימים גם כיום, הטיפול הראשוני המקובל הוא הקרנות חיצוניות לשתי העיניים. השיטות השכיחות לטיפול מקומי של שאתות קטנות הן על ידי פוטוקואגולציה באמצעות לייזר, הקפאה, ברכיתרפיה (הקרנות מקומיות) וחימום השאת באמצעות לייזר. מאחר שהרטינובלסטומה היא מחלה תורשתית לגבי כ-40% מהחולים, הייעוץ הגנטי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול.

פורומים, סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 לוברבום 18/09/2019 12:54
  • שלום וברכה מאז שהייהתי ילדה קטנה הייתי מטופלת בעשרי צדק ולא עשו כלום שמעתי מביילינסון שאתם הולכים להגיע לשערי צדק כרופא אולי תוכלו לראות שם את התיק שלי הרופא המטפל שלי הוא דוקטור שטרסמן בעבר דוקטור רבינוביץ ודודוקטור נויפלד דוקטור סילברסטון ודוקטור סילנפרוינד מכירים אותי מגיל ילדות אני רוצה להגיד משהו חשוב אני אחת שעובדת המוןש עות ולמדתי ואני גם רומה ללמוד עוד משהו חשוב להדגיש להם המשפחה מחפשים בשבילי שידוך (לפעם שניה ) ואני רוצה כמובן להיכנס להריון והרופאים מונעים את זה ממני אז אם תוכלו לברר מה הבעיה שאני אל יכולה להיכנס להריון כי אצלנו אצל החרדים לפעמים נככנסים שנה ראשונה כבר להריון ויולדים ילד מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 15/09/2019 20:11
  • שלום וברכה אני הייתי שנה שעברה אצל רופא מומחה רשתית קטרקט שאמר לי שהרופא עיניים לא עשה טוב את הטיפול ונשאר כמה חורים בהיקף שלא סתמו וכרגע המצב התדרדר (מדובר במצב בעין שמאל שאני לא מרגיה בכלל במשך היום) הלכתי לרופא עיניים בקופה מומחה לגלאוקומה עובד בהדסה הר הצופים כשהוא עשה לי בדיקה ושאל אותי תוך כדי מה נהיה עם הצלקת ברשתית בעין שמאלית הוא התקשר לדוקטור דיסטניק והוא בדק אותי ביוסדויות תוך כדי שהוא רושם לי שיש עוד חור קטן בעין שמאל איפה שעשו לי את הלייזר והוא אמר שאני יכולה לבחור (נכון מוזר מה זה אומר???) מה לעשות אם ללכת לעשות את הטיפול לייזר עכשיו או לדחות אותו למועד מאוחר יותר בגלל שלא עשיתי את זה עכשיו נהיה עוד כמה חורים והזגוגית נמשכה טיפונת הרופא רשתית שמכיר אותי מגיל 19.5 (תחשבו שהיום אני בת 26) שלח אותי ככה הביתה והזהיר אותי להגיע עוד 6 חודשים לבקורת (אבל באמת עוד 6 חודשים לא להזניח) אני שאלתי מישהי שלמדה אופטומטריה מה הוא התכוון להגיד היא אמרה לי שזה זה (משיכה קטנטונת של הזגוגית כמעט עם קרע) יש לי כמה שאלות האם כשיהיה ( אני מקווה שלא יהיה כן) נזק ארוך (הרשתית ימשך או משהו כזה ) מותר לי לתבוע את הרופא שלא עשה לי כלום (ראיתי על השולחן שלו כמה תיקים שלא טופלו ויכול להיות שאנשים הלכו למקום אחר..... מה כזה רופא יכול לקבל בעתיד (הוא נראה דווקא רופא שמאוד מרגיע אבל כשמגיע לדברים גדולים הוא לא נותן את חוות דעתו רק משליח את זה לרופא עיניים אחר לאותו מומחיות) מה עושים בכזה מצב תודה רבה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 28/08/2019 11:47
  • לאחרונה אמרו לי שיש לי חור קטן בעין שמאל ברשתית עשו לי שם לייזר שנה שעברה והרופא לא סתם טוב את החורים..... ממה זה יכול להגיע??? לפעמים גם מתזונה לקויה בגוף (הם עכשיו כתבו שיש משיכה קטנה של הזגוגית) ממה מורכב הרשתית מחכה לתשובה תודה רבה (למדתי מזכירות רפואית בדרך אגב והיה כתוב שהרשתית מורכב מכלי דם שמעבירים את האור לעצב הראיה ) אני רוצה לדעת אם זה באמת לא בסדר אולי אני אתחיל לשמור על עצמי מחכה לתשובה

  • + הוסף תגובה
קרעים דר' אהוד רייך 28/08/2019 17:39
  • ככל הידוע אין קשר בין תזונה לקרעים ברשתית. חשוב לבצע בדיקות תקופתיות לאחר שזוהו קרעים. תמיד עם הרחבת אישונים. את החורים לא ניתן לסתום אלא להגביל את שוליהם בלייזר. ממליץ כי תיגשי בדיקה חוזרת בהרחבת אישנים בכדי לוודא את טיב הטיפול שבוצע והאם ישנם קרעים חדשים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!