יתר הומוציסטאין (Hyperhomocysteinemia)

ראשי

תאור

הומוציסטאין היא חומצת אמין הנוצרת כחלק מחילוף החומרים של חומצת אמין אחרת, מתיונין. ריכוזה התקין בדם נע בין 5 עד 15 מיקרומול לליטר, כאשר רמות מוגברות יותר קשורות לפגם גנטי-אנזימי, או לחסר בוויטמינים מקבוצת B. הלקות הנדירה יותר, ידועה כהומוציסטאינומיה, בה רמת הומוציסטאין בדם עולה על 200 מיקרומול לליטר, כיוון שמדובר בפגם חמור באנזים המוביל מהומוציסטאין לחומצת האמין ציסטאין. לקות זו, מתרחשת אחת ל-200 אלף לידות בקירוב, והילדים הלוקים בה, לוקים בפגיעות בשלד, פיגור שכלי קל, פגמים במבנה העין, ובעיקר במחלות בכלי הדם כמו טרשת עורקים הגורמת לתוחלת חיים קצרה.
העניין הקליני הרב מתמקד בעשור האחרון סביב רמות מוגברות באופן מתון יותר של הומוציסטאין, במה שמוגדר כהיפר-הומוציסטאינמיה. מצב זה, בו רמת הומוציסטאין היא מעל 15 מיקרומולר ועלולה אף להגיע ל-100 מיקרומולר קשור בעיקר להיפוך לקוי של הומוציסטאין למתיונין העלול להיגרם משתי סיבות: מוטציה באנזים MTHFR שהיא שכיחה ביותר (בערך ב-16% מהאוכלוסייה), או חסר של שלושה ויטמינים ‎B12, חומצה פולית ו-B6. שלושה ויטמינים מהווים סייעים של שלושה אנזימים המביאים להתמרה של הומוציסטאין לציסטאין או מתיונין. רמה נמוכה של ויטמינים אלה, קשורה אם כן לרמה מוגברת של הומוציסטאין.

מחקרים אפידמיולוגיים רבים, מצביעים על כך שרמה מוגברת של הומוציסטאין קשורה ללקויות של כלי דם. מולקולה זו, בריכוזים גבוהים עלולה להגביר את תהליך יצירת טרשת עורקים, ועלולה להחיש תהליכי קרישה ליצירת פקקת ורידים עמוקים (DVT), וחסימת עורקים היקפיים כמו העורק התרדמני (קָארוטיד) בצוואר שעלולה לגרום לאירוע מוחי. יש דיווחים על היות הומוציסטאין מוגבר גורם סיכון משמעותי לחסימת כלי דם בעין הקשורים לפגיעה קשה בראייה. לאחרונה מתרבות הראיות על קשר בין הומוציסטאין מוגבר ונזק רעלני לתאי עצב, פגיעה קוגניטיבית כגון זו, הנצפית בשיטיון מסוג אלצהיימר וכן לקויות הקשורות למהלך הריון, ולידת תינוקות עם מומים מלידה בגין פגמים של הצינור העצבי. המיתאם המשמעותי ביותר הוא בין רמות מוגברות של הומוציסטאין ומחלות לב לצורותיהן, ובולט הרקע התורשתי במשפחות עתירות חוֹלי בתחום כלי הדם, בהן מתגלים ערכים מוגברים במיוחד של הומוציסטאין, בבני משפחה צעירים שעדיין לא הופיעו בהם תסמינים קליניים. ערכים גבוהים של הומוציסטאין ניתן להפחית באופן יעיל על ידי צריכת ויטמינים מקבוצת B.

פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
וריד בגב היד לימור 16/10/2019 08:24
 • שלום, אני מטופלת אונקולוגית, נמצאת באמצע טיפול בקרבופלטין + טקסול. בנוסף, מקבלת כתוספת טיפול גם אווסטין, עד כה שלושה טיפולים. לאחר הטיפול השני באווסטין, הבחנתי שמסביב לשני מקומות בורידים בהם החדירו את האינפוזיה, נוצר שטף דם:האחד (שכבר עבר), נוצר בחיבור בין כף היד לאמה, והשני שממנו אני מודאגת ועדיין לא עבר - נוצר הוריד בגב היד, יצר נפיחות, וכן נוקשות מסויימת, באורך כללי של כ - 2-2.5 ס"מ, נחלק שהילדים ל - 2, אחד יותר ארוך מהשני. המקום לא חם, וגם כמעט לא כואב,(נמנעת מללחוץ עליו), והנפיחות לא התפשטה. עוד אציין כי שתי התופעות אותן אני מציינת, נוצרו כשלושה שבועות לאחר העירוי. ברקע אני סובלת מקרישיות יתר מורכבת מאוד, שהתגלתה ב 2/2016, מאז התחלתי לקבל קרטיה 100 - אחד ליום, ובדיקות הארגריטציה לאספירין שעברתי ב 1/17,כשנה לאחר תחילת השימוש בקרטיה, היו תקינות. מעט, לפני הניתוח שעברתי עקב מחלתי לפני ארבעה חודשים,עברתי לקלקסן 60 מ"ג פעם ביום,ומאז ועד היום אני מקבלת את אותו מינון. כל זאת בהוראת ומעקב קבוע של המטולוג. העניין שמטריד אותי היא התופעה שנוצרה לי בגב כף היד: כי אם מדובר בקריש דם - הטיפול היא ממילא קלקסן 60 מ"ג, אך התופעה אינה עוברת, ואתמול הוצע לי בבית החולים, במחלקה האונקולוגית בה אני מטופלת לקחת בנוסף לקלקסן, גם כדור נורופן - כ nsaid - 1, כדור אחד פעמיים ביום, במשך 5 ימים. שאלתי היא: האם יכול להיות מצב שאם אכן מדובר בקריש דם, והוא יתחיל להתפוגג כתוצאה מהטיפול, ויקטן גם לקרישים קטנים יותר, היא יסחף למקומות מסוכנים, שיסכנו אותי יותר ןיגרמו לי נזק ? אני ממש אובדת עצות, מוטרדת מאוד מהכל, ולא יודעת מה לעשות בעניין זה, ולאיזה תחום מומחיות לפנות ? מודה לך מראש, ומתנצלת על אורך שאלתי.

 • + הוסף תגובה
וריד בגב היד - תיקון לימור 16/10/2019 08:28
מדללי דם לחץ דם קריש דם בלב יעח 11/10/2019 16:56
 • בעלי בן 55 מעשן סוכרתי לא מאוזן לחץ דם גבוה כלי דם חסומים ברגליים הליכה צליעה עבר אירועים מוחיים לאחרונה עבר התקף לב בנוסף בסיטי נמצא קריש דם בלב מקבל קיסטרה פלויקס אספירין כדורים ללחץ דם ,גרדיאנס עוד נמצא בסיטי היצרוית קשות ופגמי מילוי בעורק המיזטריאלי העליון עורק איליאקלי משותף מימין וענפיו חסומים תרומבוס left ventricle פגם מילוי מזמטריאלי תחתון הרקע וסקולוםט עם שינויים קשים באאורטה נותר עם ירידה בתפקוד חדר שמאל ואניאוריזמה אפיקלית אשמח אם תוכל להסביר מהי אניאוריזמה אפיקאלית מהי משמעות של קריש דם בלב איך יודעים מתי הקריש מפסיק לאיים ועד מתי מקבלים מדללי דם .

 • + הוסף תגובה
קריש דם בלב ד"ר אסף לבנון 11/10/2019 20:59
 • שלום יעל אנוריזמה אפיקלית הינה אזור של התרחבות לא תקינה של דופן הלב אשר ככל הנראה נגרם כתוצאה מהפרעה באספקת דם לאותו אזור אשר נחלש והתרחב בתגובה. זרימת הדם בתוך הלב עצמו מגיעה גם אנוריזמה המדוברת שהיא מעין כיס בולט מתוך חלל הלב כלפי חוץ . שרית הדם בתוך אנוריזמה אינה תקינה ויכולים להיווצר בתוכה קרישי דם אשר אם הם משתחררים לזרם הדם הם יכולים לחסום כלי דם חשובים באברים שונים בגוף. אני מניח שזו הסיבה לטיפול במדללי הדם וההחלטה אם להפסיק או לצמצם את כמות התרופות הוא של מי שנתן אותם קרי: הקרדיולוג המטפל. על פי ממאי הסיטי שתיארת, כדאי שגם כירורג כלי דם יהיה בתמונה. אם יש עוד שאלות אשמח לעזור.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה דר יעל 12/10/2019 09:16
 • תודה רבה על תשובתך . האם ארינוזומה מתרפאת בשלב מסוים או שהכיס הזה קיים שם תמיד . הקריש דם שנמצא הכוונה לארינוזמה המצאות או ממצא נוסף ? דר' היכן הקליניקה שלך ? וכיצד ניתן להגיע לייעוץ ?

 • + הוסף תגובה
קריש דם ד"ר אסף לבנון 13/10/2019 10:02
 • האנוריזמה לא צפויה להתרפא מכיוון שככל הנראה הנזק שנגרם לדופן הוא בלתי הפיך. קריש הדם נמצא בתוך השק (האנוריזמה) מכיוון שזרימת הדם בתוך השק הזה אינה זרימה תקינה ,יכול להיווצר בתוכה קריש דם, אשמח להסביר הכל בארבע עיניים, כולל השיקולים בעד ונגד ניתוח. אנא השאירי כאן טלפון להתקשרות ואצור איתך קשר .

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת מדוע לא מנתחים יעל 12/10/2019 10:11
 • מדוע לא מנתחים? האם הדופן המורחבת עלולה להתפוצץ ?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 13/10/2019 10:02
תודה רבה דר יעל 13/10/2019 16:52
 • דר אשמח שנגיע אלייך באופן פרטי אחרי החג תודה רבה 0506656105

 • + הוסף תגובה
סיום ד"ר אסף לבנון 13/10/2019 16:56
נפיחות ברגל שמאל בצד ויס קלרה 10/10/2019 11:17
 • אתמול שמתי לב שיש לי נפיחות ברגל שמאל בצד שמאל יש לי הרבה ורידים האם יתכן מזה מי מטפל בזה?

 • + הוסף תגובה
נפיחות ד"ר אסף לבנון 11/10/2019 20:47
 • שלום קלרה. יתכן בהחלט שיש קשר בין הנפיחות לבין הורידים. את צריכה לבצע דופלקס ורידי רגליים מערכת שטחית ועמוקה ולהגיע עם ממצאי הבדיקה לכירורג כלי דם . אשמח לעזור אם תרצי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!