//

מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma)

ראשי

תאור

מיאלומה נפוצה היא צורה של סרטן הדם המתאפיינת בשגשוג בלתי מבוקר של אחד מתאי הדם הלבנים, הנקרא תאי הפלזמה. 

מיאלומה נפוצה מהווה כ-1% מכלל סוגי הסרטן ו-10% מהממאירויות של מערכת הדם. בארץ מאובחנים כ-170 חולים חדשים מדי שנה, ובעולם המערבי מאובחנים כ-40,000 חולים חדשים בשנה. המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל מבוגר, והגיל הממוצע להופעתה הוא 67 לערך, אם כי בשנים האחרונות מאובחנים גם חולים צעירים יותר.

כיום תוחלת החיים של חולי מיאלומה נפוצה עולה, ובמרבית החולים ניתן לטפל ביעילות ולהגיע למצב של מחלה כרונית שניתן לחיות לצידה לאורך שנים ובאיכות חיים טובה. 

צילום מיקרוסקופי של מוח עצם בחולה מיאלומה נפוצה

Shutterstock | David A. Litman


סימפטומים


מיאלומה נפוצה גורמת לפגיעה בעצמות וליצירת מעין "חורים" בעצם, הנקראים נגעים ליטיים. לפיכך, בין המאפיינים הבולטים של המחלה הם כאבי עצמות, כאבי גב ולעיתים אף שברים.

כיוון שהמחלה פוגעת בייצור התקין של הדם במח העצם, סממנים אופייניים נוספים הם ירידה בהמוגלובין (אנמיה), הגורמת לעייפות ולפגיעה במערכת החיסונית, שבתורה גורמת לזיהומים חוזרים.

אומנם המחלה עלולה להיות ללא תסמינים בשלביה המוקדמים, אך עם התקדמות המחלה חולי מיאלומה עלולים לסבול בנוסף מבחילות, עצירות, ירידה במשקל, פגיעה בתיאבון, צמא מופרז, פגיעה בכליות, עלייה בריכוז הסידן בדם ופגיעה במערכת העצבים.

סיבות וגורמי סיכון

כיום ידוע על מספר גורמים המהווים גורמי סיכון לחלות במיאלומה נפוצה:

השמנת יתר.

• היסטוריה משפחתית – המחלה ככל הנראה עוברת בתורשה, ולכן במידה ויש קרוב משפחה שחלה במיאלומה נפוצה, ובפרט בן משפחה מדרגה ראשונה, עולה הסיכון לחלות.

• הסיכוי לחלות עולה עם הגיל.

• מיאלומה נפוצה שכיחה יותר בקרב אפרו-אמריקאים.

• נוכחות מחלות אחרות של תאי הפלזמה – חולי MGUS (Monoclonal Gammopathy of Undetermined Significance) הם בעלי סיכוי של 1% לחלות במיאלומה נפוצה מדי שנה. 

תופעות נלוות וסיבוכים

מיאלומה נפוצה פוגעת בעצמות ולכן עלולה לגרום לשברים רבים בעצמות הגוף. בנוסף, כיוון שמערכת החיסון נפגעת בצורה משמעותית, סיבוכים של מיאלומה נפוצה עלולים להיות נזק כתוצאה מזיהומים מזדמנים שגורמים לפגיעה במערכות הגוף ואף לגרום למוות.

חרף הטיפולים המתקדמים הקיימים כיום, המחלה עלולה להוות סכנת חיים ממשית ויש חשיבות מכרעת להצלחת הטיפול והמעקב.

בחלק מחולי המיאלומה תיתכן התפתחות משנית של מחלת העמילואידוזיס ובעיקר בחולים עם מחלת שרשראות למבדה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

תאי המיאלומה מייצרים ומפרישים לדם ולשתן חלבון פתולוגי, שעלול לגרום נזקים לאיברים מסוימים. לפיכך, ריכוז החלבון בדם או בשתן מנוצל למעקב אחר פעילות המחלה.

ברוב המקרים, המחלה עלולה להתגלות כתוצאה מתוצאות בדיקות דם שנעשו לצורך אחר או בעקבות חשד שיעלה במהלך תשאול רפואי אצל הרופא/ה.

האבחנה עצמה נעשית באמצעות בדיקות דם ושתן סטנדרטיות לאיתור נוגדנים המיוצרים ע"י תאי המיאלומה ובאמצעות ביופסיית מח עצם.

ייתכן כי בנוסף יומלץ על בדיקות הדמיה כמו רנטגן, PET-CT או MRI, על מנת לבחון את מידת הפגיעה בעצמות, אם קיימת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה נעשה בשני אופנים מרכזיים:

1. טיפול בכימותרפיה – פרוטוקול המכונה MP (מורכב משתי תרופות – מלפלן ופרדניזון) או פרוטוקול VAD (וינקריסטין, אדריאמיצין ודקסהמתאזון). למטופלים מתחת לגיל 65 מציעים לרוב לעבור השתלה עצמית של לשד עצם, שבמהלכה נאספים תאי אב מהחולה ומוחזרים לגופו בהמשך. בשנים האחרונות מטפלים גם בתרופות כמו תאלידומיד, וצפויות להיכנס לשימוש תרופות נוספות כגון הולקייד ואת הרבמיד.

2. טיפול תומך – טיפול המונע ומסייע בהתמודדות עם סיבוכי המחלה. בהקשר זה יש לציין את הביספוספונאטים (פמידרונט, קלודרונט, חומצה זולדרונית), המונעים שברים ומקלים על כאבי העצמות, ואת זריקות האריתרופויאטין לצמצום דרגת האנמיה. הטיפול התרופתי שנעשה במקביל לטיפול מתמיד בזיהומים ובסיבוכים אחרים, עשוי לשפר משמעותית את איכות החיים של החולים ולהאריך את חייהם.

מניעה

הפחתה של גורמי הסיכון ושמירה על אורח חיים בריא ומשקל תקין יכולים לסייע במניעה. כמו כן, נמצא קשר בין שתיית אלכוהול לבין עלייה בסיכון לחלות במיאלומה נפוצה. 

זאת ועוד, כיום קיימים מחקרים המצביעים על קשר בין הקפדה על אכילת 3 מנות פרי לבין תחלואה נמוכה יותר, אך חשוב לזכור שהקפדה על אכילת פירות לא בהכרח עשויה לסייע בשיפור התסמינים. 

טיפולים אלטרנטיביים

נכון להיום, לא נמצא קשר מחקרי מובהק ע"י מקור אמין בין טיפול אלטרנטיבי לבין שיפור או החלמה ממיאלומה נפוצה. ייתכן כי טיפול אלטרנטיבי יכול לסייע בהתמודדות עם סטרס ועם תסמיני המחלה, ובכל מקרה שבו עולה רצון מצד המטופל או המטופלת - מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל על שילוב של התעמלות מתונה, טיפול במוזיקה או באמנות, תרגול הרפיה ושילוב של תזונה מותאמת למיאלומה.


פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
  • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

  • + הוסף תגובה
קייטרודה - אינדיקציות דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:29
  • שלום רב, קייטרודה יעילה בהחלט כטיפול בסרטן ריאה בנוי תאים גדולים כאשר מדובר במחלה גרורתית. גם קייטרודה לבד ( במקרים של PD-L1 גבוה) וגם בשילוב עם כימותרפיה (במקרים של PD-L1 נמוך או שלילי) - שתי הגישות יעילות יותר מכימותרפיה לבד קודם ומעבר לקייטרודה (או תכשירים דומים) בעת ההתקדמות. לאינדוקציה זו הטיפול כלול בסל שרותי הבריאות לכלל המוטחים ואין צורך לרכוש עצמונית. במחלה בשלב מתקדם מקומי לא נתיח, לעומת זאת, הטיפול המומלץ אינו קייטרודה אלא טיפול קרינתי כימותרפי משולב ואימפינזי לאחר סיומו. גם טיפול זה כלול בסל שרותי הבריאות. בסרטן ריאה בשלב מוקדם נושא של אימונותרפיה (וקייטרודה כטיפול משתייך לקבוצה זו) נמצא בבדיקה במחקרים קליניים, עד לקבלת תוצאות מחקרים אלו טרם יש הצדקה להשתמש בו הרוטינה. יש להדגיש חשיבות של התאמת הטיפול לסצנריאו קליני.

  • + הוסף תגובה
תוצאות ct נ ר 26/12/2019 12:17
  • מה זה אומר מספר בלוטות לימפה קטנות פריווסקולריות במיצר העליוןת. אני אחרי טיפול כימו ושני נתוחיםץ יתכן ויש חזרה של המחלה?

  • + הוסף תגובה
התיעצות פרטנית דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:21
  • ייתכן ומדובר בבלוטת ראקטיביות /תגובתיות ולא גידוליות. לא ניתן להתייחס מחוץ לקונטקסט.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!