מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma)

ראשי

תאור

מיאלומה נפוצה היא אחת מצורות סרטן הדם המאופיינת על ידי שגשוג בלתי מבוקר של תאי פלסמה, אחד מסוגי תאי הדם הלבנים. מיאלומה מהווה כ-1% מכלל סוגי הסרטן ו-10% לערך מהממאירויות של מערכת הדם. בארץ מאובחנים כ-170 חולים חדשים מדי שנה, ובעולם המערבי מאובחנים כ-40,000 חולים חדשים בשנה. המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל מבוגר, והגיל הממוצע להופעתה הוא 67 לערך, אם כי בשנים האחרונות מאובחנים גם חולים צעירים יותר.
תאי הפלסמה המשגשגים מייצרים ומפרישים לדם ולשתן חלבון (פתולוגי) בלתי תקין שעלול לגרום נזקים לאיברים מסוימים. לפיכך, ריכוזו בדם או בשתן מנוצל למעקב אחר פעילות המחלה.

המאפיינים העיקריים של המחלה כוללים כאבי גב, כאבי עצמות ולעיתים שברים, אנמיה (חוסר דם), זיהומים נישנים, פגיעה בכליות, עלייה בריכוז סידן הדם ופגיעה במערכת העצבים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל שני מרכיבים בסיסיים:

1. טיפול במיאלומה עצמה כולל בדרך כלל באמצעות כימותרפיה, פרוטוקולים המכונים MP (מלפלן ופרדניזון) או VAD (וינקריסטין, אדריאמיצין, דקסהמתאזון). לצעירים יחסית (עד גיל 65 לערך), מציעים לעבור השתלה "עצמית" של לשד עצם. בשנים האחרונות מטפלים גם בתרופות כמו תאלידומיד. בין התרופות הניסיוניות הצפויות להיכלל בטיפול יש לציין את הולקייד ואת הרבמיד.

2. טיפול תומך: הכוונה לטיפול מונע סיבוכים או לטיפול בסיבוכים. בהקשר זה יש לציין את הביספוספונאטים (פמידרונט, קלודרונט, חומצה זולדרונית) המונעים שברים ומקלים על כאבים בעצמות, ואת זריקות האריתרופויאטין לצמצום דרגת האנמיה. כל אלו, בנוסף לטיפול נמרץ בזיהומים ובסיבוכים אחרים משפרים משמעותית את איכות החיים של החולים ומאריכים את חייהם.

בחלק מחולי המיאלומה תיתכן התפתחות משנית של מחלת העמילואידוזיס ובעיקר בחולים עם מחלת שרשראות למבדה.

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות פט סיטי שרון 17/11/2019 10:31
  • שלום, לאחר ניתוח להסרת גידול בשד התקבלו התוצאות הבאות בפט סיטי: קליטה פתולוגית של FDG בהסננה בשד הימני, במרכז השד ועמוד לפטמה מימין. הגודל הכולל של ההסננה כ-4.6*1.9 ס"מ. קליטה פתולוגית של FDG בהסננה בבית השחי הימני, כולל הסננה מעטה על קצה השריר הפקטורלי הגדול מימין. שינויים אטלקטטיים מינימליים בבסיסי הריאות. מודגמת קליטת FDG בבלוטות סימטריות במדיאסטינום ובשערי הריאות, מתאימות לבלוטות ריאקטיביות. אין עדות לתפליט פלאורלי או פריקרדיאלי. מה המשמעות לגבי הריאות - האם המחלה התפשטה גם לריאות או למקום אחר? תודה מראש, שרון

  • + הוסף תגובה
פט/סיטי ד"ר נעה אפרת בן ברוך 17/11/2019 10:42
  • על פניו לא נראה פיזור. אך אין כל אפשרות לענות בצורה ברורה. את צריכה להראות את התשובה לאונקולוג המטפל בך שיקבע צורך בהמשך ברור

  • + הוסף תגובה
הפרשת חלב מהשד סיוון 16/11/2019 17:44
  • שלום רב, אני בת 38, לאחר 3 לידות, אין הסטוריה משפחתית. לפני חודשיים סיימתי להניק את בתי, הנקתי במשך שנתיים שמונה חודשים. מדי פעם מופיעים על שתי הפטמות נקודות לבנות שנראות לי כמו חלב קרוש. בדיקת כירורג שד תקינה, ואולטרסאונד שד תקין אף הוא. האם יש בדיקה נוספת שעליי לעשות?

  • + הוסף תגובה
חלב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/11/2019 19:06
t-9600,m-9450 yoram 15/11/2019 19:12
  • קבלתי את תוצאות הבדיקה. תוצאות בדיקה לגידול בבלוטת התריס t-9600,m-9450 אשמח אם תסייעי לי לפענח אותה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/11/2019 02:02
  • לא נראה לי שזו תשובה אלא קודים לביצוע בדיקה. איני יודעת מה פירושם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!