מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma)

ראשי

תאור

מיאלומה נפוצה היא אחת מצורות סרטן הדם המאופיינת על ידי שגשוג בלתי מבוקר של תאי פלסמה, אחד מסוגי תאי הדם הלבנים. מיאלומה מהווה כ-1% מכלל סוגי הסרטן ו-10% לערך מהממאירויות של מערכת הדם. בארץ מאובחנים כ-170 חולים חדשים מדי שנה, ובעולם המערבי מאובחנים כ-40,000 חולים חדשים בשנה. המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל מבוגר, והגיל הממוצע להופעתה הוא 67 לערך, אם כי בשנים האחרונות מאובחנים גם חולים צעירים יותר.
תאי הפלסמה המשגשגים מייצרים ומפרישים לדם ולשתן חלבון (פתולוגי) בלתי תקין שעלול לגרום נזקים לאיברים מסוימים. לפיכך, ריכוזו בדם או בשתן מנוצל למעקב אחר פעילות המחלה.

המאפיינים העיקריים של המחלה כוללים כאבי גב, כאבי עצמות ולעיתים שברים, אנמיה (חוסר דם), זיהומים נישנים, פגיעה בכליות, עלייה בריכוז סידן הדם ופגיעה במערכת העצבים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל שני מרכיבים בסיסיים:

1. טיפול במיאלומה עצמה כולל בדרך כלל באמצעות כימותרפיה, פרוטוקולים המכונים MP (מלפלן ופרדניזון) או VAD (וינקריסטין, אדריאמיצין, דקסהמתאזון). לצעירים יחסית (עד גיל 65 לערך), מציעים לעבור השתלה "עצמית" של לשד עצם. בשנים האחרונות מטפלים גם בתרופות כמו תאלידומיד. בין התרופות הניסיוניות הצפויות להיכלל בטיפול יש לציין את הולקייד ואת הרבמיד.

2. טיפול תומך: הכוונה לטיפול מונע סיבוכים או לטיפול בסיבוכים. בהקשר זה יש לציין את הביספוספונאטים (פמידרונט, קלודרונט, חומצה זולדרונית) המונעים שברים ומקלים על כאבים בעצמות, ואת זריקות האריתרופויאטין לצמצום דרגת האנמיה. כל אלו, בנוסף לטיפול נמרץ בזיהומים ובסיבוכים אחרים משפרים משמעותית את איכות החיים של החולים ומאריכים את חייהם.

בחלק מחולי המיאלומה תיתכן התפתחות משנית של מחלת העמילואידוזיס ובעיקר בחולים עם מחלת שרשראות למבדה.

פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת סי.טי רות 15/09/2019 15:53
  • בבדיקת סי.טי. נמצא כממצא אקרא- תהליך רכמתי גדול(לא ניתן למדידה-לא נסרק בכללותו בסריקה)אפיקרלי ראתי משמ אל בסמוך לקשת האורטלית

  • + הוסף תגובה
אפשרי דילוג על טיפול קיטרודה אחד ? אריק 15/09/2019 13:16
  • שלום, בגלל החגים נדחה צילום הביקורת (שבעקבותיו קופת חולים אמורה לתת הארכה להמשך הטיפול בקיטרודה) לאחרי התאריך האחרון שיש לנו היום לקבלת התרופה מקופת החולים. . אחרי 6 טיפולי קירטרודה (מצב קליני משתפר) מה הסיכונים בדילוג על טיפול אחד של קיטרודה (לאחר הצילום והביקורת של האונקלוג סביר שהוא יבקש וקופת החולים תאשר המשך הטיפול) ?

  • + הוסף תגובה
סיטי מצביע על עליה סיון 10/09/2019 08:29
  • שלום, אבי כבן 72, סרטן ריאות אדנוקרצינומה מטופל בג'יוטריף 20 מג לסירוגין-יום כן יום לא בנוסף סובל מאי ספיקת כליות(קרטנין סביב 2.5) נוטל קנביס כחצי שנה עקב כאבים בבקעים(לא קשור למחלה) בשני צילומי סיטי שעשה (לא פטסיטי) נראה שיש מעט עלייה בגודל של הגידול בחודש מאי היה 3.4*3.4 LLL בנוסף, 4.3*3.1 RUL חודש אוגוסט 3.7. LLL בנוסף, 4.4*3.5 RUL גם בסיכומים מצוין שיש עליה 1. האם כדאי לעשות פט סיטי? (יש אי ספיקת כליות אבל אבא עשה רק פעם אחת פט סיטי בעת גילוי המחלה) 2. מה אומרת העליה הזו? 3. האם צריך לבדוק עמידות? 4. האם יכול להיות שהקנביס משפיע על העליה בגידול? אשמח אם תוכל לכוון אותי איך עלינו לפעול כיוון שזה מאוד מדאיג אותי העליה הזו תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 10/09/2019 11:26
  • הגדילה במספר מילימטרים בלבד והיא לא משמעותית. לא צריך לבדוק עמידות כעת כי רב הסיכוי שלא נמצא. אין קשר לקנביס

  • + הוסף תגובה
אבל זה הסיטי השני שמצביע על גדילה סיון 10/09/2019 11:55
  • גם בסיטי הקודם שעשה במאי הייתה גדילה של 3 מילימטר מלחיץ שזה במגמת עלייה ולא צמצום למה אתה לא ממליץ על פט?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!