פקקת עורקים (Arterial thrombosis)

ראשי

תאור

פקקת עורקים היא תופעה קלינית הנובעת ממכלול סיבות שהמכנה המשותף שלהן הוא היווצרות של קרישי דם בעורקי הגוף השונים.
מערכת העורקים בגוף מתאפיינת על ידי דם הזורם במהירות גבוהה ובלחץ גבוה. בניגוד למערכת הוורידית שנפח הדם בה גדול והזרימה איטית, המנגנון העיקרי התומך ביצירת קרישים בעורקים השונים הוא טרשת עורקים (אתרוסקלרוזיס). המכנה המשותף לגורמים השונים המובילים לטרשת עורקים הוא היווצרותו של הרובד הטרשתי: רבדים של כולסטרול חוץ-תאי המצטבר תחת האפיתל הוואסקולרי, ומוביל בסופו של עניין ללייפת-הצטלקות (פיברוזיס), ולארגון של הרובד הטרשתי עם הופעת דלקת בתוכו וצמיחת כלי דם חדשים אליו. התהליך הסופי מתרחש כאשר קיים נזק מקומי אל תוך הרובד הטרשתי, כאשר הוא נקרע, ומרכיבי דופן העורק נחשפים לתאי הדם ולמרכיבי הדם השונים.

חשיפה זו מביאה באופן מיידי לאיגור טסיות על הרובד הקרוע עם ההפעלה של מערכת הקרישה במקום זה, אשר גורמת בסופו של התהליך להיווצרות של קריש דם מקומי. קריש דם זה חוסם את זרימת הדם וגורם תוך זמן קצר לפגיעה של חוסר חמצן לרקמה (אנוקסיה) ולמוות של הרקמה.

לרוב נוצר קריש הדם העורקי במנגנון המתואר אך במיעוט המקרים תיתכן יצירה של קריש דם לאחר נזק חיצוני. זו מתרחשת לאחר טראומה לכלי דם, לאחר דיקור העורק לצורך צנתור, החדרת צנתר עורקי או פעולה פולשנית אחרת לעורק, מיפרצת (אניריזמה) של העורק, או על פני שתל כלי דם מלאכותי.

סימפטומים


התסמינים המופיעים לאחר פקקת בעורקים הם תסמינים של חסימת העורק, וסימני הנזק ברקמות הנלווה לחסימה זו. הם תלויים במערכת העורקים הנפגעת, בחומרת החסימה ובמידת החיוניות של הרקמה. ברוב המקרים תיגרם חסימה מלאה של העורק והנזק לרקמות יהיה מלא. וכך חסימה שלמה בעורקי הלב תביא להתפתחות אוטם בשריר הלב על כל תסמיניו, בעוד שחסימה בעורק לגף תביא ליצירת נזק בגף עד כדי נמק, וצורך בקטיעה במקרים לא מטופלים. התסמין העיקרי יהיה כאבים עזים הנובעים ממחסור באספקת חמצן לרקמה, בין אם כאבים עזים בבית החזה, או "לחץ" בבית החזה בחולים עם אוטם בשריר הלב, ועד כאבים עזים, המלווים בתחושת קור וחיוורון אם התהווה קריש דם באחד הגפיים. לעומת זאת, במקרים שכיחים פחות של חסימה לא מלאה תישמר זרימת דם מסוימת לרקמה, אך עלול להיווצר חוסר חמצן לרקמה בזמן מאמץ או פעילות מוגברת. גם במקרים אלה התסמין השכיח הוא כאב מפאת חוסר חמצן בזמן פעילות מוגברת (כמו תעוקת בית חזה - Angina pectoris בקרב חולי לב בזמן מאמץ, או כאבי רגליים בהליכה אצל חולים הלוקים במחלת כלי דם ברגליים).

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון החשובים הקשורים לפקקת (תרומבוזיס) עורקית הם אלה המביאים ליצירת טרשת עורקים בכלי הדם העורקיים כמו עישון, סוכרת, לחץ-דם גבוה, עודף משקל והיעדר פעילות גופנית. עם זאת, במספר מחקרים נבדק בשנים האחרונות הקשר בין חלבונים שונים במערכת הקרישה לבין הסיכון להתפתחות של פקקת בעורקים. הממצאים העיקריים של מחקרים אלה איששו קשר מסוים לרמות גבוהות של פיברינוגן ולרמות גבוהות של חומצת האמינו הומוציסטאין. נמצא כי גורמי התרומבופיליה ה"קלאסיים" (המוטציה של גן לפקטור V ליידן, המוטציה בגן לפרותרומבין, והמוטציה בגן לאנזים MTHFR) השפעתם על רמת הסיכון נמוכה ביותר, (בחולים צעירים בלבד) אם בכלל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המיידי בחסימה חדה של העורק הוא פתיחת החסימה. זו יכולה להיעשות על ידי טיפול בתרופות או בניתוח דחוף. טיפול זה חייב להינתן בדחיפות שכן עיכוב הטיפול (אף למשך מספר שעות) יביא בסופו של דבר להיווצרות נזק בלתי הפיך לרקמות. הטיפול באמצעות תרופות מבוסס על הזלפה מתמשכת של תרופות לשם המסת קריש הדם (סטרפטוקינאזה, אורוקינאזה או t-PA) עד לפתיחתו המלאה של העורק, עם טיפול ממושך יותר בהזלפה לתוך הווריד של תרופות נוגדות קרישה (אנטיקואגולנטיות) אשר תפקידן לפעול למניעת הישנות הקריש. בחלק לא מבוטל מן המקרים יש צורך בניתוח חירום לשליפת הקריש החוסם. ברוב המקרים מוחדר צנתר מיוחד המיועד לשליפת הקריש מתוך כלי הדם, וגם אז יש להמשיך בהזלפה של תרופות נוגדות קרישה למניעת הישנות הקריש לאחר הניתוח. בטווח הארוך ניתן בדרך כלל טיפול ממושך באמצעות תרופות המונעות יצירת קרישי דם, וביניהן תרופות נוגדות פעילות טסיות ותרופות נוגדות קרישה.

הטיפול הנכון ביותר הוא מניעת התהליך הטרשתי בכלי הדם. כלומר, להימנע מעישון, להקפיד על משקל נכון, לשמור על רמות סוכר ושומני דם ועל פעילות גופנית הולמת.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים באיזור החזה אבי 22/09/2020 19:35
 • היי שלום אני בחור בן 21 מעל לחצי שנה סובל מכאבים באיזור החזה יד שמאל כתף שמאל ביצעתי בדיקת אקג שהממצאים שלה היו irbbb, high take off אני נורא חושש לבריאות שלי בגלל הממצאים, והכאבים שיש לי בחזה

 • + הוסף תגובה
תשובה לאבי ד"ר גבריאל גרינברג 22/09/2020 22:43
 • ממליץ להשלים אקו לב ומבחן מאמץ ולפנות ליעוץ קרדיולוג. הממצאים שציינת על פניו אינם מסוכנים אך יש להסתכל על תרשימי האק"ג ושאר הבדיקות בעיניים של קרדיולוג. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תרשים אקג אבי 23/09/2020 12:30
קשת האאורטה השמאלית גלי 22/09/2020 22:04
 • שלום, הבת שלי כיום בת 8.5 , נולדה עם קשת האורטה הימנית, בגיל שבוע עברה בדיקת אקו לב והבדיקה היתה תקינה, מאז לא היינו במעקב, האם יש צורך למעקב/בדיקה? האם זה משהו שיכול להשפיע עליה בעתיד?

 • + הוסף תגובה
תשובה לגלי ד"ר גבריאל גרינברג 22/09/2020 22:45
 • אינני קרדיולוג ילדים ובהחלט ממליץ לפנות לביקורת אצל קרדיולוג ילדים ולשאול את כל השאלות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ממצאים של בדיקת אקו לב מכלוף 21/09/2020 14:27
 • ד"ר גבריאל שלום! אני מבקש את התיחסותך לבדיקת אקו שעברתי בשבוע שעבר אודה לך על תשובתך. חדר שמאל: בגודל תקין תפקוד תקין חדר ימין: במימדים תקינים . התכווצותו תקינה. אאורטה: שורש האורטה בגודל תקין האורטה העולה בגודל תקין. עליה שמאלית וימנית בגודל תקין מסתם מיטראלי: אי ספיקה מיטרלית טריוויאלית מסתם אאורטלי: מסתם תלת עלי.אי ספיקה אורטלית טרויאלית מסתם טריקוספידלי :אי ספיקה טריקוספידלית קלה. לחץ דם ריאתי מוגבר במידה קלה. Great Vessels: IVC: הוריד הנבוב התחתון(IVC) ברוחב תקין ועובר תמט נשימתי מלא. תפליט פריקרדיאלי: לא נצפה תפליט פריקרדיאלי. DIAGNOSISף GOOD SYSTOLIC LV FUNCTION' LEFT VENTRICLE GOOD RV FUNCTION' RIGHT VENTRICLE MILD TRICUSPID VALVE REGURGITATION MILD PULMONARY HYPERTENTION

 • + הוסף תגובה
תשובה למכלוף ד"ר גבריאל גרינברג 21/09/2020 15:07
 • על פניו הבדיקה תקינה אך הרופאים לא מטפלים בבדיקות אלא בחולים. לפיכך אנא חזור עם תשובת הבדיקה לרופא שהפנה אותך אליה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!