//

קלאוסטרופוביה (Claustrophobia)

ראשי

תאור

קלאוסטרופוביה היא פחד ממקומות סגורים.

פוביה היא צורה של הפרעת חרדה, המתבטאת בכך שאדם חש פחד בלתי הגיוני מאובייקטים או ממצבים מסוימים אשר אין בהם סכנה ממשית או שהיא מעטה מאוד. האדם מודע לכך שתגובתו אינה הגיונית.

אחת הפוביות השכיחות היא קלאוסטרופוביה שמשמעותה פחד ממקומות סגורים. זוהי אחת הפוביות השכיחות ביותר באוכלוסייה. היא מהפוביות הספציפיות. ממצאיהם של מחקרים רבים תומכים בכך שהשכיחות לאורך החיים של קלאוסטרופוביה היא 4%. אדם הלוקה בהפרעה זו מרגיש חרדה כשהוא במעלית, במטוס וכו'.

אבחנה מבדלת: תסמינים פוביים יכולים להיות נלווים למגוון רחב של הפרעות נפשיות כמו הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, דיכאון וסטרס פוסט-טראומטי.

ד"ר אילנה טל


סימפטומים


התסמינים של החרדה כוללים הזעה, דופק מוגבר, נשימות-יתר, רעד, בחילה והרגשת עילפון. מבחינה התנהגותית, אדם הלוקה בקלאוסטרופוביה, בהיותו בחדר סגור, יבדוק היכן הפתחים, ישתדל לעמוד בקרבתם וירגיש חרדה כל עוד הדלתות תהיינה סגורות. הוא ינסה להימנע ממצבים הגורמים לו לחוש חרדה, ויעדיף לעלות במדרגות, לדוגמה, ולא להיכנס למעלית.

סיבות וגורמי סיכון

על פי התיאוריה הפסיכודינמית, כמו אצל כל החולים הנירוטיים, המקור הוא הדחקה של דחף אסור המעורר חרדה. החרדה והדחפים המעוררים אותה מועתקים (באופן בלתי מודע) למצב שחבויה בו לעיתים המשמעות הסמלית של הפוביה, וממצב זה ניתן להימנע. גם לתיאורית הלמידה יש חשיבות בהבנת הפוביה. ותרומתה של תיאורית הלמידה היא העיקרון שלפיו התנהגות מפחיתת חרדה נוטה להימשך כל עוד היא יעילה. תרומה נוספת היא Conditional reflex theory, חרדה שהתעוררה על ידי גירוי גורם פחד כשלידו גירוי ניטרלי. זה האחרון מקבל את התכונה של יוצר החרדה והופך לגירוי המותנה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

1. טיפול התנהגותי - השיטות הנקוטות הן הצפה ודסינסיטיזציה, במישלב עם שיטות הרגעה והרפיית שרירים;
2. טיפול קוגניטיבי;
3. פסיכותרפיה פסיכודינמית;
4. טיפול פסיכו-פרמקולוגי, בעיקר באמצעות תרופות נוגדות דיכאון.

פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התגברות על שפיכה מהירה בן 09/08/2020 09:39
  • ד"ר שלום, האם תוכל להסביר איך מתגברים על שפיכה מהירה?

  • + הוסף תגובה
שפיכה מוקדמת אנונימי 05/08/2020 13:02
  • גבר כבן 30 עבר ניתוח ברית מילה, לאחר הניתוח (מעל חצי שנה) שפיכה מאוד מהירה (שניות). האם הגיוני? ישתפר? מה עושים?

  • + הוסף תגובה
ברית מילה ושפיכה מהירה דר' יצחק צחי בן ציון 05/08/2020 16:05
  • לאחר ברית מילה האיבר נהיה יותר רגיש ולכן ייתכן שהשפיכה מהירה יותר. אם זה לא מסתדר תוך מספר חודשים מציע לפנות לטיפול בשפיכה המהירה.

  • + הוסף תגובה
עלות טיפול מיני א 03/08/2020 09:39
כמה עולה טיפול מיני? דר' יצחק צחי בן ציון 03/08/2020 12:24
  • טיפול במרפאות של בתי החולים עולה בין 250-550 ש"ח. טיפול פרטי תלוי במטפל ובמקום הטיפול המחירים נעים בין 500-2000 ש"ח. אני גובה , למשל, 1000 ש"ח במרפאתי בעומר ו-1500 ש"ח במרפאתי בתל אביב (השכירות בת"א....) . אני מוכר בכל הביטוחים המשלימים ולכן מקבלים החזר עד 650 ש"ח בביטוח המשלים. בחברות הביטוח מקבלים החזר מלא.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!