דלקת ורידים (Phlebitis)

ראשי

תאור

פלביטיס הוא מונח כללי שמתאר דלקת ורידים. לעיתים קרובות הדלקת מלווה ביצירת קריש דם (פקק או פקקת) אשר גורם לחסימה של מעבר הדם דרך הווריד. מצב זה מוכר כתרומבופלביטיס (Thrombophlebitis) או פקקת ורידית (Venous thrombosis). בתרומבופלביטיס יכולים להיות מעורבים הוורידים הן השטחיים והן העמוקים.
בתרומבופלביטיס שטחי המרכיב הדלקתי בולט יותר מאשר בתרומבופלביטיס עמוק ולכן המונח פלביטיס (דלקת ורידית) מתאים יותר. לתרומבופלביטיס שטחי מתלווים אודם וחום מקומי לאורך הווריד השטחי. הווריד נוקשה, רגיש מאוד והאזור מסביב לדלקת - בצקתי.
דלקת בוורידים השטחיים שכיחה יותר אצל אנשים עם דליות (ורידים מורחבים) ברגליים, אצל חולים מרותקים למיטה או אצל נשים בהריון. הטיפול בדרך כלל מבוסס על מנוחה כשהרגל מורמת, על תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (Non-steroidal anti-inflammatory drugs), ועל אנטיביוטיקה כאשר יש עדות לזיהום של העור. חבישה בתחבושות חמות בכוחה להפחית את חומרת הדלקת וכן מומלץ לגרוב גרביים או רטיות אלסטיות, כדי למנוע התפתחות הבצקת.

דלקת ורידית שטחית מופיעה בדרך כלל בוורידי הרגליים. ורידי הרגליים השטחיים מתרכזים סביב שני ורידים עיקריים: וריד הספנה הגדולה (Greater saphena) שנמשך לאורך כל הגף התחתון בחלק הפנימי, מתחיל בכף הרגל ונגמר בווריד המפשעה הווריד הפמורלי (תמונה). וריד הספנה הקטנה (Lesser saphena) הוא קצר יותר וממשיך מכף הרגל בחלקו הצדדי של השוק עד לווריד שקע הברך (הפופליטאלי). דלקת בווריד הספנה הגדולה בקרבת וריד המפשעה יכולה להתפשט לווריד זה ולגרום לפקקת ורידית עמוקה.

בדלקת בוורידים העמוקים או בתרומבופלביטיס עמוק המרכיב הבולט הוא פקקת ורידית ולכן מדובר בפקקת ורידית עמוקה ולא בדלקת ורידית. פקקת בוורידים העמוקים שכיחה יותר בוורידי הרגליים. ראשיתה, בדרך כלל, בוורידי השוק ומשם מתפשטת כלפי מעלה אל ורידי הברך, הירך ועד לאגן. פקקת בוורידים העמוקים גורמת לחסימה של הוורידים ועל ידי כך להפרעה בניקוז הדם ולעלייה בלחץ הוורידי מתחת לאזור החסימה.

פקקת בוורידים העמוקים יכולה בנוסף לפגוע במסתמים הוורידיים. בתוך הוורידים ברגליים קיימים מסתמים, שנפתחים כאשר הדם זורם לכיוון מעלה (לכיוון הלב) ונסגרים כאשר הדם בנטייה למטה, במצב עמידה. על ידי כך מונעים המסתמים את חזרת הדם לרגליים (Reflux). פגיעה במסתמים גורמת לאי-ספיקה ורידית, מצב המלווה בבצקת ובשינויי צבע ברגליים, עד ליצירת כיבים ברגליים. הסכנה לטווח ארוך, מפקקת בוורידים העמוקים, היא אי-ספיקה ורידית. אולם, לטווח קצר הסכנה גדולה יותר: אירוע של תסחיף ריאתי. פקקת (Thrombus) בוורידים העמוקים יכולה להתנתק בחלקה או במלואה ולהמשיך בדרכה לכיוון ורידי הירך והאגן ועד לצד הימני של הלב. מכאן להמשיך לכלי דם בריאות ולגרום לחסימה של עורקי הריאה ולאוטם ריאתי. מצב זה מסכן את החולה עד כדי גרימת מותו בשיעור גדול של החולים.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להופעת פקקת בוורידים העמוקים של הרגליים כוללים שכיבה ממושכת, לאחר ניתוח, בעיקר ניתוח אורתופדי כמו החלפת מיפרק הירך או הברך, או ניתוח שבר בירך. גורמי סיכון נוספים הם טראומה ברגליים, מחלות ממאירות, גלולות למניעת הריון, הריון ובמצב שלאחר לידה. חלק מהחולים לוקים בקרישיות-יתר מלידה או נרכשת. מישלב הפרעות אלה גורם לשכיחות-יתר של פקקת ורידים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול נוגד קרישה על ידי הפרין (Heparin) מונע יצירה והתרחבות של הפקק הוורידי, מאפשר להמיס או לפרק קרישים שכבר נוצרו ומקצר את התקופה שבו קריש הדם יכול להתנתק ולגרום לתסחיף. טיפול זה מקובל כיום, הוא הקטין באורח ניכר את מספר אירועי התסחיף לריאות, ואת שיעור התמותה לאחר פקקת ורידית עמוקה ברגליים. רצוי שהרגל תהיה מורמת בזמן שכיבה. לאחר השלב הראשון יש צורך בהמשך טיפול נוגד קרישה באמצעות וורפרין (Warfarin), בדרך פומית, במשך מספר חודשים ועד חצי שנה. אם מדובר בפקקת נישנית רצוי להמשיך בטיפול נוגד קרישה לתקופה ארוכה יותר ואפילו לכל החיים, וכך גם כאשר גורמי הסיכון מתמשכים או כאשר מתרחשת קרישיות-יתר.

פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנמיה לאחר צינטור עליזה 07/10/2019 21:58
 • כשבועיים אחרי צינטור היגעתי לבית חולים אם תחושה של תעוקה בחזה אחרי בירור מיסתבר שיש לי אנמיה עשו לי בדיקת גאסטרו הכל היה תקין אני שולת מאיפה צצה אנמיה

 • + הוסף תגובה
אנמיה ד"ר דוד יעקובי 10/10/2019 06:25
 • עליזה שלום, לאנמיה יכולות להיות סיבות רבות אשר מתחלקות למספר קבוצות, כגון: 1) אובדן דם (למשל במערכת העיכול) 2) הרס מוגבר של כדוריות דם 3) ייצור לקוי או לא מספיק של כדוריות כמובן שכל סיבה וסיבה מכילה גורמים פוטנציאלים רבים אשר ניתן וצריך לשלול או לאמת על סמך בדיקות דם, דימות וכו׳. מניח שנתנו לך הנחיות לגבי המשך הבירור, אם לא יש לפנות לרופא המטפל. בברכת רפואה שלמה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
עדיין כאבים קשים מעל ומתחת לבית החזה וורד 01/10/2019 15:24
 • שלום, 9 חו' לאחר ניתוח החלפת המסתם המיטראלי בביולוגי. הכאבים מתניידים ויש כאבים גם בצד הימני בגלל ניתוח טרוסקופיה עקב דימום לאחר 4 ימים וליילה לפני פתחו שוב את בית החזה בגלל טומפונדה באזור המסתם. הכאבים לוחצים כמו פלטה עם דבק ומקשה בנשימה.מרגישה כמו שקושרים קשירות..או כמו אבנים שלוחצות ומתנגשות.. זה קשה מאד..בקרתי באופן פרטי אצל רופא כאב (וגם א צל רופא ריאות)קבלתי צימבליטה, ואח"כ אקספו ועכשיו אלטרולט ומדבקות בוטרנס עם הנחיות לעלות במינונים..הייתי אצל אופא מרפואה משלימה, עושה סדרה של רפסלוגיה,דיקור..מורחת משחות הומופטיות.. עדיין הכאב לא משתפר..זועקת לעזרה מה ניתן לעשות אנא אמרו לי!!

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר החלפת מסתם מיטרלי ד"ר דוד יעקובי 04/10/2019 19:26
 • וורד שלום, אני נתקל במקרים כמו שלך מדי יום, למרות זאת קשה להשאר אדיש למשמע הסיפור. אינני בעמדה של להגיד ״הכל בסדר, זה יחלוף״ וגם לא בעמדה של לנסות ולבקר את הצוות שטיפל בך, מדובר בתופעות יחסית נדירות אבל במקרה שלך נראה כי העניין משבש את אורח חייך. ניגש לעניין בסדר הבא: 1) בדיקה (כולל אולי דימות) אצל המנתח 2) קבלת טיפול נוגד כאבים מקסימלי (נראה כי כבר היית במרפאת כאב) 3) במידה וכלו כל הקיצים ניתן לשקול הוצאת נירוסטות לאחר 6-12 חודשים לאחר הניתוח. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
מענה וורד 06/10/2019 23:10
 • תודה רבה רבה לך ד"ר האם בדיקת MR I יכול לתת מענה כלשהו,לבדוק אם לא נפגע מערכת העצבים.

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח ד"ר דוד יעקובי 07/10/2019 06:34
 • שוב שלום, בדיקת ה-MRI מתאימה לסריקת רקמות רכות ויתרונותיה באבחנת פתולוגיה של בית החזה די מוגבלות אך לעיתים מאוד מועילות. עם זאת- במידה ואכן מדובר בפגיעה עצבית במקרה שלך (אשר מקורה אולי בעמוד השדרה) הבדיקה אולי תועיל אך רק כאשר חשד כזה מועלה ע״י מומחה בתחום. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
הידרותיאזיד- מסייע נגד סחרחורת? דודי 02/10/2019 17:15
 • האם כדורים אלו יעילים בטיפול בסחרחורות ממושכות? תוך כמה זמן אמורים להשפיע במינון של כדור אחד בבוקר ואחד בערב? בבדיקה נמצאה אצלי חולשת מבוך באוזן ימין

 • + הוסף תגובה
סחרחורת ד"ר דוד יעקובי 06/10/2019 06:22
 • דודי שלום, עלייך לפנות לפורום רפואת משפחה/ רפואה פנימית/ אף-אוזן-גרון על מנת לקבל תשובות מקצועיות ומדויקות. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!