שעורה בעין (Sty)

ראשי

תאור

שעורה בעין (Stye) היא גוש נפוח, אדום וכואב הממוקם על קצה העפעף או בתוכו, ומראהו כשל פצעון או גבשושית. בדרך כלל, הנפיחות בעין מלאה במוגלה וככל שהשעורה גדלה, כך היא תקשה על מיקוד הראיה, מכיוון שהיא מפריעה לפתוח את העין במלואה.

תיתכן הופעה של יותר משעורה אחת בו זמנית, אשר תוביל בסופו של דבר לדלקת כללית של העפעף - מצב רפואי המכונה דלקת עפעפיים (blepharitis). למרבה המזל, מרבית מקרי השעורה עוברים מעצמם תוך מספר ימים. ניתן להקל על הכאבים והתסמינים שמלווים שעורה בעין על ידי טיפול עצמי וביתי פשוט.

שעורה נגרמת כתוצאה מתהליך זיהום בעין (דלקת) הנגרם מחיידק המופיע על העפעף.

ילד עם שעורה בעין, זיהום עפעפיים


סימפטומים


התסמינים המלווים שעורה בעין כוללים בין השאר כאב, בליטה בעפעף הדומה לפצעון אדום, הופעת נפיחות בעפעף, רגישות יתר לאור, תחושת גרד בתוך העין והזלת דמעות.

לרוב, הפצעון יתמלא במולגה עד אשר יתפקע. שחרור המוגלה יקל מיד על אחד התסמינים המרכזיים של השעורה – הכאב. בדרך כלל לאחר מכן השעורה תיעלם מעצמה.

סיבות וגורמי סיכון

שעורה בעין מתפתחת עקב זיהום חיידקי, בדרך כלל של חיידק סטרפטוקוקוס, שלרוב מתפתח בסמיכות לשורש (זקיק) של אחד הריסים. ייתכן מצב שבו יש יותר משעורה אחת בו זמנית או בסמיכות רבה זו לזו מבחינת מיקום או זמן.

 בניגוד לדעה הרווחת, שעורה בעין אינה מדבקת, אך היא יכולה לנבוע מהרגלי היגיינה אישית לקויים, כמו שימוש בתכשירי קוסמטיקה שפג תוקפם, אי הסרת איפור בלילה ועוד. באופן דומה, אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים לפתח שעורה במידה ואינם נוטלים ידיים טרם הכנסת העדשות לעין.

תופעות נלוות וסיבוכים

במצבים נדירים, שעורה עלולה לגרום לסיבוכים שאינם חמורים. הסיבוכים הנפוצים ביותר הם שעורה כלואה (כלזיון) או לזיהום בארובת העין (Preorbital Cellulitis). 

מסיבה זו, בכל מצב שבו השעורה נשארת קבועה או לחילופין מתחילה להתפשט לרקמות הסמוכות, יש לפנות לרופא עיניים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרוב, רופא יאבחן שעורה בעין על ידי בחינת העפעפיים ובירור התסמינים. 

במידה והתסמינים המלווים את הופעת שעורה בעין ממשיכים או חוזרים לעיתים תכופות, יש לפנות לרופא עיניים על מנת לשלול סיבות וגורמים אחרים למצב, כגון דלקת בשפת העפעף או שעורה כלואה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים הטיפול בשעורה בעין הוא ממוקד וקצר. 

הטיפול המקובל בשעורה בעין הוא טיפול באמצעות משחה אנטיביוטית למריחה על גבי העפעף. בנוסף, מומלץ להניח קומפרסים חמים על האזור, המסייעים בשחרור המוגלה. 

על מנת להקל על הכאב ולשחרר את הלחץ, הרופא המטפל יכול לנקז את המוגלה.

קיימות סברות כי טיפולים אלטרנטיביים, כמו טיפול בשעורה בעזרת רפואה סינית, יכולים לסייע. מחקרים מצאו כי הטיפולים האלטרנטיביים מועילים פחות מהטיפול האנטיביוטי המקובל. 

מה לא עושים במידה ויש שעורה?

 • אסור לנסות לפוצץ את השעורה לבד.
 • יש לרחוץ את הידיים לפני ואחרי כל מגע עם העפעף המודלק.
 • מותר להרכיב עדשות כשיש שעורה.
 • יש להימנע מאיפור.

מניעה

על מנת להימנע משעורה, מומלץ לשמור על ניקיון העפעפיים באמצעות מטליות לחות לעיניים או באמצעות סבון פנים (בפרט נשים המשתמשות באיפור). קומפרסים חמים יכולים למנוע שעורה.


פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פזילה מתגברת בלילה נורה 13/10/2020 13:44
 • האם הגיוני שהפזילה תתגבר בלילה, כשהילד עייף? הוא מרכיב קבוע משקפיים. בן 8

 • + הוסף תגובה
שפשוף בעיניים א 30/08/2020 10:45
 • הילד שלי, בן 7 משפשף בתכיפות את העיניים. לא נמצאה בעיית ראיה או יובש. אולי יש לך עוד רעיון לסיבה או להפסקת התופעה הזו?

 • + הוסף תגובה
שפשוף עינים של ילד פרופ' ניצה גולדנברג כהן 30/08/2020 20:02
 • שיפשוף עינים נובע לרוב מאלרגיה. בעונות המעבר יש פריחות שגורמות דלקת לחמית. השפשוף יכול להפסק עם שטיפות רבות עם מים, שמדללות את האלרגן, זה תחליף טוב לטיפות, שילדים לרוב מסרבים לקבל. לחלופין יש המטפלים עם טיפות שהינן חוסמות היסטמין, שגורם לגרד. מומלץ בדיקת רופא עינים, והתיעצות עם רופא המשפחה. אם יש אסטמה , דרמטיטיס, או נוזלים באזנים, על רקע אלרגי דומה, סירופ אנטי היסטמיני יכול להוריד את התסמינים כולל בעינים, ולחסוך מתן טיפות עינים מקומיות.

 • + הוסף תגובה
בדיקת עיניים לפני עדשות מגע יאיר 12/08/2020 10:49
 • האם יש צורך בבדיקת רופא עיניים לפני רכישת עדשות מגע? אני בן 16.5, מרכיב פלוסים. תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת רופא עינים במרכיבי עדשות מגע פרופ' ניצה גולדנברג כהן 17/08/2020 18:57
 • בדיקת רופא עינים נחוצה לכולם, ובעיקר למי שמרכיב עדשות מגע. אמנם המספר יכול להקבע במדויק אצל אופטומטריסט, אבל מעקב אחרי מבנה העין, בריאות הקרנית ומעקב שאין הופעת כלי דם או תגובה אלרגית הם בתפקיד הרופא העוקב. כמו כן, חובה שיהיה משקפים, ולהפסיק הרכבת עדשות בכל מקרה של חשד לדלקת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!