שעורה בעין (Sty)

ראשי

תאור

שעורה בעין (Stye) היא גוש נפוח, אדום וכואב הממוקם על קצה העפעף או בתוכו, ומראהו כשל פצעון או גבשושית. בדרך כלל, הנפיחות בעין מלאה במוגלה וככל שהשעורה גדלה, כך היא תקשה על מיקוד הראיה, מכיוון שהיא מפריעה לפתוח את העין במלואה.

תיתכן הופעה של יותר משעורה אחת בו זמנית, אשר תוביל בסופו של דבר לדלקת כללית של העפעף - מצב רפואי המכונה דלקת עפעפיים (blepharitis). למרבה המזל, מרבית מקרי השעורה עוברים מעצמם תוך מספר ימים. ניתן להקל על הכאבים והתסמינים שמלווים שעורה בעין על ידי טיפול עצמי וביתי פשוט.

שעורה נגרמת כתוצאה מתהליך זיהום בעין (דלקת) הנגרם מחיידק המופיע על העפעף.

ילד עם שעורה בעין, זיהום עפעפיים


סימפטומים


התסמינים המלווים שעורה בעין כוללים בין השאר כאב, בליטה בעפעף הדומה לפצעון אדום, הופעת נפיחות בעפעף, רגישות יתר לאור, תחושת גרד בתוך העין והזלת דמעות.

לרוב, הפצעון יתמלא במולגה עד אשר יתפקע. שחרור המוגלה יקל מיד על אחד התסמינים המרכזיים של השעורה – הכאב. בדרך כלל לאחר מכן השעורה תיעלם מעצמה.

סיבות וגורמי סיכון

שעורה בעין מתפתחת עקב זיהום חיידקי, בדרך כלל של חיידק סטרפטוקוקוס, שלרוב מתפתח בסמיכות לשורש (זקיק) של אחד הריסים. ייתכן מצב שבו יש יותר משעורה אחת בו זמנית או בסמיכות רבה זו לזו מבחינת מיקום או זמן.

 בניגוד לדעה הרווחת, שעורה בעין אינה מדבקת, אך היא יכולה לנבוע מהרגלי היגיינה אישית לקויים, כמו שימוש בתכשירי קוסמטיקה שפג תוקפם, אי הסרת איפור בלילה ועוד. באופן דומה, אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים לפתח שעורה במידה ואינם נוטלים ידיים טרם הכנסת העדשות לעין.

תופעות נלוות וסיבוכים

במצבים נדירים, שעורה עלולה לגרום לסיבוכים שאינם חמורים. הסיבוכים הנפוצים ביותר הם שעורה כלואה (כלזיון) או לזיהום בארובת העין (Preorbital Cellulitis). 

מסיבה זו, בכל מצב שבו השעורה נשארת קבועה או לחילופין מתחילה להתפשט לרקמות הסמוכות, יש לפנות לרופא עיניים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרוב, רופא יאבחן שעורה בעין על ידי בחינת העפעפיים ובירור התסמינים. 

במידה והתסמינים המלווים את הופעת שעורה בעין ממשיכים או חוזרים לעיתים תכופות, יש לפנות לרופא עיניים על מנת לשלול סיבות וגורמים אחרים למצב, כגון דלקת בשפת העפעף או שעורה כלואה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים הטיפול בשעורה בעין הוא ממוקד וקצר. 

הטיפול המקובל בשעורה בעין הוא טיפול באמצעות משחה אנטיביוטית למריחה על גבי העפעף. בנוסף, מומלץ להניח קומפרסים חמים על האזור, המסייעים בשחרור המוגלה. 

על מנת להקל על הכאב ולשחרר את הלחץ, הרופא המטפל יכול לנקז את המוגלה.

קיימות סברות כי טיפולים אלטרנטיביים, כמו טיפול בשעורה בעזרת רפואה סינית, יכולים לסייע. מחקרים מצאו כי הטיפולים האלטרנטיביים מועילים פחות מהטיפול האנטיביוטי המקובל. 

מה לא עושים במידה ויש שעורה?

• אסור לנסות לפוצץ את השעורה לבד.

• יש לרחוץ את הידיים לפני ואחרי כל מגע עם העפעף המודלק.

• מותר להרכיב עדשות כשיש שעורה.

• יש להימנע מאיפור.

מניעה

על מנת להימנע משעורה, מומלץ לשמור על ניקיון העפעפיים באמצעות מטליות לחות לעיניים או באמצעות סבון פנים (בפרט נשים המשתמשות באיפור). קומפרסים חמים יכולים למנוע שעורה.


פורומים, בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צפיה באור שמש בשמים יוני 17/09/2019 20:16
  • שלום נניח אור השמש אחר הצהריים הוא מגיע מהצדדים ולא אור מלמעלה, האם מותר לעמוד מהצד בתוך בניין ולהסתכל על האור השמיים כלומר לא להסתכל באופן ישר על השמש אלא מהצד באופן שבו אין סנוור

  • + הוסף תגובה
אור שמש ד"ר מיכאל היימס 18/09/2019 07:41
איך זה שונה מהסתכלות על האור באופן ישר? דדד 18/09/2019 10:41
  • הרי זה אותו אור חזק מאוד שהעיניים קולטות.. התכוונתי שאני עומד בתוך בניין מהצד ומסתכל לשמיים על שמיים כחול בהיר מאוד

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 05/09/2019 18:43
  • מה זה אומר אבל כן אמרו לי שהם אוד התרגזו בגלל העובי הקרנית ירד מחכ הלתשובה

  • + הוסף תגובה
בדיקת ראייה איתי 04/09/2019 09:31
  • שלום. רציתי לשאול מה ההבדל בין בדיקת ראייה אצל רופא עיניים לבין בדיקת ראייה אצל אופטרמטיס ? אני הרגשתי שחלה הפרעה בראייה אצלי. עקב כך,נגשתי לרופא עיניים ועשה לי בדיקת ראיה בה הוא טען שאין בעיה בראייה. אז למה יש צורך בכלל לגשת לבדיקה אצל אופטרמטיס ?

  • + הוסף תגובה
בדיקת ראיה ד"ר מיכאל היימס 04/09/2019 15:39
  • אצל אופטומטריסט עוברים בדיקה להתאמת משקפיים במידת הצורך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!