דלקת עצם וסחוס (Bone & cartilage inflammation)

ראשי

תאור

מיפרק הוא מקום מפגש של שתי עצמות או יותר המאפשר תנועה. מיפרק תקין מאפשר תנועה שוטפת ללא כאב, בזכות רקמה אלסטית וחלקה הקרויה סחוס שמצפה את קצות העצמות. דלקת המכונה גם אוסטאוארתריטיס מאופיינת בשחיקת ציפוי הסחוס שבקצות העצמות. המשטח נעשה מחוספס, דמוי נייר זכוכית ובשל כך, עם הנעת המיפרק, נגרם כאב. דלקת היא אחד ממנגנוני הגוף המגיבים לפגיעה או למחלה. במיפרק שנפגע, מכל סיבה שהיא, מופיעים נפיחות, כאב ונוקשות. בדרך כלל דלקת היא זמנית, אך יכולה גם לגרום לנכות לזמן ממושך ואף לצמיתות. זו מחלה של מבוגרים, אך מופיעה גם בילדים.
יש סוגים שונים של דלקת כגון זיהומית (שיגרונתית), רימטואידית, או אוסטאוארתריטיס. אוסטאוארתריטיס היא הצורה השכיחה מכולם, בדרך כלל באנשים מבוגרים, אך חבלה או הפעלת-יתר של המיפרק עלולות להוריד את גיל ההיפגעות. הפגיעה בדרך כלל במיפרקים נושאי משקל. גורמי סיכון הם עודף משקל, חבלה במיפרק וסיפור משפחתי.
ד"ר עמוס קדרון

סימפטומים


הסתמנות הדלקת יכולה להשפיע על כל מיפרק בגוף, בטווח שנע בין תסמינים קלים ועד לנכות. פגיעה במיפרק מאוסטאוארתריטיס עלולה להיות מלווה בכאב, והמיפרק לרוב נפוח ונוקשה עם הגבלה בטווח תנועה וחולשה. העצמות ללא סחוס מתחככות זו בזו בזמן תנועה והחיכוך גורם לכאב ולדלקת. בדרך כלל הכאב מתמתן לאחר חימום ופעילות, אך פעילות מוגזמת גורמת להחמרה בכאבים. המיפרק יכול להיות תפוח ונוקשה וכשיש אובדן טווח תנועה ההגבלה היא בדרך כלל קושי בכיפוף.
גופים חופשיים של סחוס או רקמה אחרת יכולים לגרום לנוקשות, ל"נעילה" לחריקות ולרעש דמוי טחינה. כמו כן מורגשת חולשה עקב דלדול שרירים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

חשוב לאבחן ולטפל מוקדם ככל שניתן כדי למנוע את התקדמות המחלה, להקל על כאבים ולהחזיר את המיפרק לתפקוד. לצורך אבחון המחלה ואומדן התקדמותה, חשוב לברר היסטוריה רפואית מדויקת (חבלה, כאבים במיפרקים אחרים), לבצע בדיקה גופנית מקיפה (טווח תנועה, חריקות), להיעזר בצילומי רנטגן ולעיתים גם בבדיקות מעבדה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול תומך: התאמה של סגנון חיים, שינויים בהיקף הפעילות, שינויים בעבודה ובפעילות הספורטיבית (מעבר מפעילות אירובית וקפיצות לרכיבה על אופניים, שחייה וכד') וכן ירידה במשקל.
הטיפול בתרופות כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. לעיתים מזריקים סטרואידים ישירות למיפרק כדי להקל על הכאב ולצמצם את הנפיחות. תוספי מזון כדוגמת גלוקוזאמין וכונדרואיטין סולפאט יכולים גם הם להקל על הכאבים (גלוקוזאמין לעידוד יצירת סחוס ותיקון המיפרק, וכונדרואיטין סולפאט מונע פירוק הסחוס).

פיזיותרפיה: משפרת את גמישות המיפרק, את טווח התנועה, את חוזק השרירים וממתנת כאבים ונפיחות. לעיתים יש צורך להיעזר במכשירים תומכים כגון סדים, חבישה, מקל, קביים או הליכון. ניתן גם להיעזר בחום ובקור להקלה על כאבים.

ניתוח: מטפלים באמצעות ניתוח אם הטיפולים שהוזכרו לא סייעו להקלת הכאבים באורח משמעותי. הצורך בניתוח תלוי בגיל, בהיקף הפעילות, במצב המיפרק הפגוע ובהתקדמות האוסטאוארתריטיס. אפשרויות הניתוח כוללות ארתרוסקופיה, איחוי המיפרק, אוסטאוטומיה והחלפה של המיפרק חלקית מלאה. בארתרוסקופיה מחדירים מצלמה דרך חתכים זעירים לתוך המיפרק, ובעזרת מכשירים מנקים את המיפרק. באיחוי המיפרק מחברים את קצות העצמות ומבטלים על ידי כך את המיפרק מבחינה תפקודית. באוסטאוטומיה מנסרים את העצם ומשנים את הזוויות שבה נפגשות העצמות. על ידי כך ניתן להעביר את הכוחות הפועלים במיפרק מהצד הפגוע לצד הבריא. בהחלפה שמים תותב באזור הפגוע. בדרך כלל מכיל התותב מרכיב מתכתי ומרכיב פלסטי. ניתן להחליף חלק מהמיפרק או את כולו.

פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אצבע מעל אצבע נוי 30/09/2020 00:06
  • היי מאז שנולדתי יש לי אצבע מעל אצבע בשתי כפול הרגליים (הזרתות מעל האצבע שלידתן וגם האצבע שליד עולה מעט) מה אפשר לעשות עם זה? שאלה נוספת לא קשורה . יש לי המון המון המון בדגש על המון קליקים במפרקי כפות הרגלים כל הזמן שגם יוצאים לבד כשאני קמה מכיסא וכו. זה נובע ממשהו? יש מה לעשות עם זה? תודה ויום טוב;)

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר ניתוח הלוקס ולגוס עדי 23/09/2020 16:35
  • שלום, לפני כחודש עברתי ניתוח בכף הרגל .(בוהן זרת ופטיש) הייתי בביקורת והתפרים הוסרו, נותרו עוד 2 מסמרים בצד הבוהן לאורך החתך. הכאבים מהניתוח באיזור החתכים חלפו לאחר שבועיים והתחלתי לדרוך על נעל מיוחדת. בשבועיים האחרונים יש לי כאבים בכף הרגל (למטה) ליד הזרת , במקום שאין בו כלל חתכים/תפרים. מאיזו סיבה יכול להיגרם הכאב?

  • + הוסף תגובה
עור מעובה ובצקי בכף הרגל רוחלה 22/09/2020 17:21
  • מעוניינת לדעת מהי התופעה של עור מעובה ובצקי בכפות הרגליים בתור פדיקוריסטית. זה לא בצקת כי האצבע לא שוקעת ולא יוצרת גומה.גם אין סדקים ויובש ברגל אודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!