דלקת עצם וסחוס (Bone & cartilage inflammation)

ראשי

תאור

מיפרק הוא מקום מפגש של שתי עצמות או יותר המאפשר תנועה. מיפרק תקין מאפשר תנועה שוטפת ללא כאב, בזכות רקמה אלסטית וחלקה הקרויה סחוס שמצפה את קצות העצמות. דלקת המכונה גם אוסטאוארתריטיס מאופיינת בשחיקת ציפוי הסחוס שבקצות העצמות. המשטח נעשה מחוספס, דמוי נייר זכוכית ובשל כך, עם הנעת המיפרק, נגרם כאב. דלקת היא אחד ממנגנוני הגוף המגיבים לפגיעה או למחלה. במיפרק שנפגע, מכל סיבה שהיא, מופיעים נפיחות, כאב ונוקשות. בדרך כלל דלקת היא זמנית, אך יכולה גם לגרום לנכות לזמן ממושך ואף לצמיתות. זו מחלה של מבוגרים, אך מופיעה גם בילדים.
יש סוגים שונים של דלקת כגון זיהומית (שיגרונתית), רימטואידית, או אוסטאוארתריטיס. אוסטאוארתריטיס היא הצורה השכיחה מכולם, בדרך כלל באנשים מבוגרים, אך חבלה או הפעלת-יתר של המיפרק עלולות להוריד את גיל ההיפגעות. הפגיעה בדרך כלל במיפרקים נושאי משקל. גורמי סיכון הם עודף משקל, חבלה במיפרק וסיפור משפחתי.
ד"ר עמוס קדרון

סימפטומים


הסתמנות הדלקת יכולה להשפיע על כל מיפרק בגוף, בטווח שנע בין תסמינים קלים ועד לנכות. פגיעה במיפרק מאוסטאוארתריטיס עלולה להיות מלווה בכאב, והמיפרק לרוב נפוח ונוקשה עם הגבלה בטווח תנועה וחולשה. העצמות ללא סחוס מתחככות זו בזו בזמן תנועה והחיכוך גורם לכאב ולדלקת. בדרך כלל הכאב מתמתן לאחר חימום ופעילות, אך פעילות מוגזמת גורמת להחמרה בכאבים. המיפרק יכול להיות תפוח ונוקשה וכשיש אובדן טווח תנועה ההגבלה היא בדרך כלל קושי בכיפוף.
גופים חופשיים של סחוס או רקמה אחרת יכולים לגרום לנוקשות, ל"נעילה" לחריקות ולרעש דמוי טחינה. כמו כן מורגשת חולשה עקב דלדול שרירים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

חשוב לאבחן ולטפל מוקדם ככל שניתן כדי למנוע את התקדמות המחלה, להקל על כאבים ולהחזיר את המיפרק לתפקוד. לצורך אבחון המחלה ואומדן התקדמותה, חשוב לברר היסטוריה רפואית מדויקת (חבלה, כאבים במיפרקים אחרים), לבצע בדיקה גופנית מקיפה (טווח תנועה, חריקות), להיעזר בצילומי רנטגן ולעיתים גם בבדיקות מעבדה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול תומך: התאמה של סגנון חיים, שינויים בהיקף הפעילות, שינויים בעבודה ובפעילות הספורטיבית (מעבר מפעילות אירובית וקפיצות לרכיבה על אופניים, שחייה וכד') וכן ירידה במשקל.
הטיפול בתרופות כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. לעיתים מזריקים סטרואידים ישירות למיפרק כדי להקל על הכאב ולצמצם את הנפיחות. תוספי מזון כדוגמת גלוקוזאמין וכונדרואיטין סולפאט יכולים גם הם להקל על הכאבים (גלוקוזאמין לעידוד יצירת סחוס ותיקון המיפרק, וכונדרואיטין סולפאט מונע פירוק הסחוס).

פיזיותרפיה: משפרת את גמישות המיפרק, את טווח התנועה, את חוזק השרירים וממתנת כאבים ונפיחות. לעיתים יש צורך להיעזר במכשירים תומכים כגון סדים, חבישה, מקל, קביים או הליכון. ניתן גם להיעזר בחום ובקור להקלה על כאבים.

ניתוח: מטפלים באמצעות ניתוח אם הטיפולים שהוזכרו לא סייעו להקלת הכאבים באורח משמעותי. הצורך בניתוח תלוי בגיל, בהיקף הפעילות, במצב המיפרק הפגוע ובהתקדמות האוסטאוארתריטיס. אפשרויות הניתוח כוללות ארתרוסקופיה, איחוי המיפרק, אוסטאוטומיה והחלפה של המיפרק חלקית מלאה. בארתרוסקופיה מחדירים מצלמה דרך חתכים זעירים לתוך המיפרק, ובעזרת מכשירים מנקים את המיפרק. באיחוי המיפרק מחברים את קצות העצמות ומבטלים על ידי כך את המיפרק מבחינה תפקודית. באוסטאוטומיה מנסרים את העצם ומשנים את הזוויות שבה נפגשות העצמות. על ידי כך ניתן להעביר את הכוחות הפועלים במיפרק מהצד הפגוע לצד הבריא. בהחלפה שמים תותב באזור הפגוע. בדרך כלל מכיל התותב מרכיב מתכתי ומרכיב פלסטי. ניתן להחליף חלק מהמיפרק או את כולו.

פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר קטן בעצם / מפרק כף הרגל עדי 18/02/2020 17:18
  • שלום רב יש לי שבר קטן בעצם הקונאיפורס הלטרלית במשטח המפרקי שלה במפרק 3/mtpj . שאלה איך אפשר לטפל בשבר?גבס קיבוע או בתודה מראש עדי

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח בדיקת mri Galit 14/02/2020 17:53
  • שלום קיבלתי תשובה מבדיקת mri שעשיתי לקרסול אשמח לעזרתך לפיענוח הבדיקה אני לפני החלטה האם לגשת לניתוח ויקח זמן עד שאראה את האורטופד . התוויה קלינית: ידוע על נזק לגיד ה-TP , להערכה חוזרת טרום ניתוחית. ממצאים: קואליציה סחוסית ידועה קלקנאו-נביקולרית. עדיין בצקת לשדית פוקאלית במרכיב הסופרו מדיאלי של כיפת הטלוס. ללא פגם אוסטאוכונדראלי מובהק. יתכן נזק OCD דרגה 1. עדיין נוזל במעטפת הגידים הפלקסורים כביטוי לטנוסינוביטיס. עדיין אות חריג פסי בחיבור גיד ה-TP אל הנביקולה (סדרה 6 חתך 16). עצם נביקולרית אקססורית מטיפוס 2. הגידים הפרונאלים תקינים. יתר הגידים הפלקסורים שמורים. הרטינקולום הפלקסורי תקין. הדלטואיד שמור. סינדסמוזיס תקין. הרצועות הלטרליות תקינות. בצקת לשדית טלרית סביב הפצט הסוב-טלרי האחורי כביטוי לסטרס מכני. בצקת קלה בסינוס טרזי. גיד האכילס מודגם תקין. ללא בורסיטיס רטרו קלקנאית. שומן קגר שמור. אוס-טריגונום. נוזל בכמות מוגברת ברצס האחורי של המפרק הטיביו טלרי. עיבוי ידוע של המרכיב המדיאלי בפסציה הפלנטרית . תודה לכם .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!