כיב ברגל (Leg ulcer)

ראשי

תאור

כיב ברגל מתבטא בשקע שטחי או עמוק העשוי להופיע בכפות הרגליים, בקרסוליים ובשוקיים. יש להבדיל בין כיבים שמקורם בעורקים לבין כיבים שמקורם בוורידים.
כיבים שמקורם בעורקים, סיבתם העיקרית היא חסימה מוחלטת או ניכרת של חלל העורקים המזינים את הרגליים ו/או זיהומים ו/או תהליכים דלקתיים, כגון:

1. מחלה חסימתית בעורקים ההיקפיים (PAOD) שסיבתה היא טרשת עורקים מתקדמת. הכיבים, אשר לעיתים חל בהם נמק, מופיעים באצבעות, בכפות הרגליים (בצידן העליון, גב כף הרגל, או התחתון) בעקבים ובשוקיים.
2. תופעת רינו. לעיתים נדירות מאוד בתופעת רינו ראשונית (Primary Raynaud's phenomenon) שסיבתה המדויקת אינה ידועה, ולעיתים שכיחות בתופעת רינו משנית (Secondary Raynadud's phenomenon) למחלות או לגורמים שונים, כגון:  מחלות רקמת החיבור (זאבת אדמנתית, סקלרודרמה, דרמטומיוזיטיס, מחלת רקמת חיבור מעורבת); עבודה במכשירים רוטטים; מחלות מיאלופרוליפרטיביות; מחלות ממאירות; מחלת Buerger; יתר-לחץ-דם ראשוני בריאה.
3. אי-ספיקה בלב.
4. דלקת בכלי דם (Vasculitis);
5. תסמונת הנוגדנים כנגד פוספוליפידים.
6. תסחיפי כולסטרול העלולים להופיע לאחר צנתור לב או בכלי דם עורקיים, או לאחר ניתוח מעקפים.
7. קריוגלובילנמיה (Cryoglobulinemia), כתוצאה מקיום החלבון קריוגלובולין השוקע בכלי הדם וחוסם אותם בתנאי חשיפה לקור.
8. קריופיברינוגנמיה (Cryofibrinogenemia). בשל נוכחות החלבון פיברינוגן השוקע בכלי הדם בתנאי חשיפה לקור.
9. כף רגל של חולה בסוכרת.

השכיחות הגבוהה ביותר של היווצרות כיבים שמקורם בעורקים קשורה ב-PAOD ובעיקר בקרב חולים הלוקים בסוכרת.

כיבים שמקורם בעורקים יכולים להיות שטחיים או עמוקים, עם שוליים רכים או קשים. הם בדרך כלל קטנים (בקוטר של 2-1 ס"מ ולעיתים קרובות הם מזוהמים בחיידקים. לעיתים יש תגובה דלקתית קשה סביב הכיבים, ולעיתים חל בכיבים נמק. החולים חשים בכאבים, קשים ביותר לעיתים, המופיעים במנוחה מוחלטת (Rest pains). הם גורמים להגבלה בתנועה (בעיקר כאשר הכיבים בקרסול), לחולשה, לנדודי שינה, לחוסר דם ולירידה במשקל.

כיבים שמקורם בוורידים נובעים מאי-ספיקה כרונית בוורידים המופיעה עקב אי-ספיקה במסתמי הוורידים העמוקים של השוק, של הירך או של המפשעה, לאחר פקקת ורידים עמוקים (Deep vein thrombosis).
במצב זה מתרחשים שני תהליכים: 1. אי-ספיקה במסתמי הוורידים הנ"ל, וכתוצאה מכך חוזר הדם הוורידי לכיוון כפות הרגליים; 2. חסימת הזרימה של הדם הוורידי על ידי שאריות של קרישי דם בוורידים הנ"ל. כתוצאה מכך מופיע גודש ורידי ניכר, בעיקר בשוקיים ובקרסוליים, ובו-בזמן עולה הלחץ בווריד עד לרמה שהיא פי 2.5 מהתקין, ונגרם לחץ ממושך על העור. הלחץ על העור מתבטא בשינויים ניווניים: העור נעשה דק, צבעו הופך לחום, הוא נסדק בקלות ומתעורר גרד באזור שהתנוון. בהמשך העור מתבקע ומופיעים כיבים שמקורם בוורידים.
כיבים שמקורם בוורידים בהשוואה לכיבים שמקורם בעורקים, גדולים יותר, נוטים להופיע מעל לקרסוליים, מכאיבים מאוד ולעיתים קרובות מזוהמים בחיידקים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בכיבים אלו הוא מקומי וכולל:
1. הטריית הכיבים וסילוק רקמה שחל בה נמק, Debridement
2. אנטיביוטיקה, רצוי להחדירה דרך הווריד
3. משככי כאבים חזקים, כמו אוקסיקונטין, דורוגזיק, דולסטין או MCI
4. טיפול במחלה הראשונית שגרמה לכיבים (איזון סוכרת, איזון יתר-לחץ-דם, הורדת רמת שומנים בדם (אם רמתם גבוהה מעל לתקין)
5. תרופות לשיפור זרימת הדם בכלי הדם הקטנים כגון: אילופרוסט וארגינין.
6. טיפול בתא לחץ.

לעיתים, בעיקר לגבי חולים הלוקים ב-PAOD, אין מנוס אלא לכרות מחצית כף רגל או אף את כולה, מתחת לברך או מעליה.

לחולים הלוקים ב-PAOD קשה, הטיפולים המומלצים והמועדפים הם ניתוח מעקפים, או הרחבת כלי הדם על ידי צנתר, עם תומכן (Stent) ובלעדיו. רק כאשר ניתוח או צנתור אינם אפשריים, ניתן הטיפול המפורט לעיל.

הטיפול בכיבים שמקורם בוורידים:

1. ניקוי הכיבים וחיטויים בתמיסת פולידין;
2. טיפול באמצעות אנטיביוטיקה אם קיים זיהום מחיידקים;
3. הקטנת הלחץ בוורידים על ידי גרביים או מכנסיים אלסטיות;
4. טיפול בתרופות להגדלת נפח הפלסמה (Plasma expanders), כמו תמיסת HAES 10 או ריאומקרודקס;
5. טיפול בלייזר או בתא לחץ.
יש לציין שאצל חולים (בעיקר בקרב נשים) הלוקים בדליות בשוקיים ובקרסוליים, ייתכן שיופיעו כיבים ממקור הוורידים, שטחיים, באזורי הדליות.

שאלות ותשובות


פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופלר צווארי אורי 25/11/2020 17:20
  • שלום ד"ר לבנון, שאלה כללית ועקרונית. בבדיקת דופלר צווארי שעשיתי לאחרונה, ערכי ה- PSV בכל הפרמטרים שנבדקו היו גבוהים יותר מהערכים שהיו לי בבדיקה מלפני 5 שנים. ברמת העיקרון האם זה טוב או לא.

  • + הוסף תגובה
פלאק רך בבדיקת דופלר זוהר 25/11/2020 10:25
  • שלום. בן 46, כולסטרול 243, טריגליצרידים תקינים. בבדיקת דופלר בקרוטיס משותף מימין הודגם בביפורקציה פלאק רך שאינו גורם להפרעה המודינמית.יתר הבדיקה תקינה ללא חסימות. משקל תקין, אוכל ביצה כל יום+שתי פרוסות גבינה צהובה. לא עושה ספורט במאמץ (רק הליכה מתונה מדי פעם כחצי שעה). מעשן כקופסה 1 בחודש (לפעמים מפסיק לגמרי), שותה מעט מים. לאמא יש כולסטרול גבוה אך אין היסטורייה של אירוע לב/מח משום סוג. רופא משפחה רשם מיד סטטינים ומיקרופירין. האם זה אומר שאצטרך לקחת את שני הכדורים באופן כרוני? האם יש מה לשפר באורח חיים שישפיע על המצב?

  • + הוסף תגובה
שאלה לגבי לחץ דם ח 24/11/2020 22:28
  • שלום רב יש לי שאלה האם התרגשות יכולה לגרום ללחץ דם גבוהה בדרגה 2 זמני של 105/170 וכו .?

  • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר אסף לבנון 25/11/2020 05:06
  • התשובה לשאלתך היא כן יחד עם זאת הערך שתואר גבוה במידה כזו שרצוי לבצע מעקב לחץ דם כדי לוודא שבמנוחה לחץ הדם תקין שכן הוא יכול להיות גבוה ללא תלונות כלשהן ולגרום נזק מתמשך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!