כיחלון הקצוות (Acrocyanosis)

ראשי

תאור

מצב של כיחלון של כפות הידיים ולעיתים רחוקות של כפות הרגליים המתגבר בחשיפה לקור. יש שלושה תסמינים באזורי הכיחלון: הרגשת קור, הזעת-יתר ושינויים ברקמה האלסטית. אין כאבים ואין הפרעה באספקת הדם העורקית. חשוב להבחין מחלה זו מתופעת Raynaud.
המחלה שכיחה בקרב צעירים, בקרב נשים יותר מגברים. סיבתה אינה ידועה משערים שיש התכווצות עורקים, ומשנית לכך התרחבות הנימיות והוורידונים (Venules) שהם סיבת הכיחלון. אין טיפול ספציפי למחלה ומומלץ להימנע מחשיפה לקור.

סימפטומים


כיחלון, הרגשת קור, הזעת-יתר ושינויים ברקמה האלסטית. אין כאבים ואין הפרעה באספקת הדם העורקית.

מניעה וטיפול


פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קריש ברגל בתשובת דופלקס ורידים מיכל 19/11/2019 15:39
 • צהריים טובים יש רגל נפוחה ובצקתית מחודש יולי אני אחרי ניתוח שבר בטבור וסוכרת הרגל היתה אדומה ואחרי זה פצעים ברגל וצבע שחור הפצעים עברתי ביולי דופלקס גילו קריש וטרמבוזה ברגל שמאל החלו חודשיים טיפול בקלקסן 80 בוקר וערב וכיום מטופלת בכדורי אליקוויס 5 מג בוקר וערב באישפוז ועשו בדיקה דופלקס וריד חוזר השבוע שתוצאהידוע על DVT ישן.מערכת עמוקה CPV_ללא עידות לפקקת. SPV_הודגמו שאריות של פקקת עם סימני רה קנליזציה עידות ל DVT ישן_הודגם תמט בלחץ מיקומי.POPללא עידות לפקקת.מערכת שיטחית אין עידות לפקקת לסיכום יש להתייעץ אם רופא כלי דם השאלה האם טיפול בכדורי אליקוויס מספיק יש לי כאב חזק בורידים שריפה כאבים ובנוסף חולשה ביד שמאל מה עושים אודה לך על היחס

 • + הוסף תגובה
קריש דם ד"ר אסף לבנון 19/11/2019 17:36
 • שלום מיכל קשה מאוד לענות על שאלתך: "מה עושים?" לגבי המקרה המדובר. לא ברור לי גם האם יש קשר בין הפקקת ברגל והחולשה ביד אך רצוי לבדוק את זה לעומק. הטיפול באליקוויס-מטרתו למנוע המשך גדילה של קריש הדם הקיים ולהקטין את הסיכוי שיהיה ארוע נוסף של פקקת במקום אחר , צריך לעבור בדיקה אצל המטולוג של לברור קרישיות יתר כדי להבין האם קיימת נטייה למצב המדובר ובהתאם לכך יוחלט על משך הטיפול הנחוץ. לגבי הכאב החזק בורידים- קשה לי מאוד להתייחס. העצה הכי טובה שאוכל לתת לך היא לפנות לייעוץ אצל כירורג כלי דם העוסק בבעיות של ורידים עמוקים- זהו תחום לא מספיק מפותח בארץ בניגוד לטיפול המתקדם בבעיות ורידים שטחיים. במחלקה בה אני עובד בבני ציון בחיפה אנו עוסקים רבות בתחום זה. אשמח לעזור אם תרצי. מקווה שעזרתי

 • + הוסף תגובה
בצקת כתוצאה משושנה משה 17/11/2019 09:33
 • בוקר טוב, לאחר דלקת שושנה חריפה ברגל שמאל וטיפול באוגמנטין נותרתי עם בצקת משמעותית ברגל שמאל מהברך ומטה. בדיקת דופלקס ורידי גפיים יצאה תקינה. אשמח לעצות כיצד ניתן לטפל בבצקת ובשאיפה להעלים אותה לחלוטין. אדגיש כי כרגע ההפרעה הינה אסתטית בעיקרה (ויזואלית + בעיה רצינית לנעול נעליים) והכאבים שהיו בהתחלה כבר כמעט ונעלמו. הרופא המטפל אינו אופטימי וציין כי סביר שהרגל לא תוכל לחזור לעצמה, האם אכן כך הדבר לדעתך? תודה רבה ויום טוב.

 • + הוסף תגובה
בצקת ד"ר אסף לבנון 18/11/2019 12:07
 • שלום משה הבצקת ככל הנראה נובעת מפגיעה בהחזר הלימפטי של הרגל כתוצאה מהזהום- תהליך זה הוא בד"כ הפיך אך ניתן לזרז את ההחלמה ע"י נסיון של עיסוי לימפטי ושימוש בחבישה אלסטית. האמור לעיל בערבון מוגבל ויש לבצע בדיקה שלך במרפאה. אשמח לעזור אם תרצה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה משה 18/11/2019 16:24
התכווצויות איזור ירכיים טליה 17/11/2019 08:02
 • שמי טליה, אני בת 55, יש לי תקופות, של כמה ימים, באופן לא קבוע, שאני סובלת מהתכווצויות, באיזור הירכיים, אשר שולחות, כמו מכת זרם חשמלי שכואב מאוד. זה קורה אך ורק, כשאני לפני הרדמות. ואם נרדמתי, מכת הזרם מעירה אותי בכאב. אם אקום ואעיר את עצמי זה יחלוף. למי עלי לפנות לטיפול? תודה

 • + הוסף תגובה
התכווצויות ד"ר אסף לבנון 18/11/2019 12:09
 • שלום טליה התלונות אותן את מתארת לא נשמעות ממקור כלי דם. לפני שאמליץ למי לפנות אבקש לדעת: האם את סובלת ממחלות כרוניות כלשהן? האם יש טיפול תרופתי אותו את לוקחת בקביעת? האם את סובלת מבעיית ורידים ברגליים?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!