חסימת עורקים (Arterial occlusion)

ראשי

תאור

יש להבדיל בין שני סוגי חסימה מוחלטת של העורקים: חדה וכרונית.
הסיבות העיקריות לחסימה חדה הן פקקת (Thrombosis), היווצרות קרישי דם השוקעים בדופן העורק וחוסמים אותו, ותסחיפים (Emboli), כלומר, שליחת קרישי דם מאזורים מרוחקים (בתהליך הנקרא Thromboembolism). סיבה אחרת לחסימה היא לחץ חיצוני על העורק על ידי קרישי דם, או על ידי גידולים. חסימה חדה מתבטאת בהפסקה פתאומית של זרימת הדם לעורקים וכתוצאה מכך להפסקה באספקת הדם לרקמות הניזונות מהעורקים.

פקקת שכיחה בעורקים, בכלי דם טרשתיים באזורי ההיצרות (יש שקיעת דם על הרובד הטרשתי שבו העורק מוצר) וזו הסיבה העיקרית הן לאוטם בשריר הלב והן לאוטם במוח. כן תיתכן פקקת במיפרצת של הלב ובמסתמים מלאכותיים של הלב.

סיבות אחרות, שכיחות פחות, לפקקת בעורקים הן חבלה, הכנסת צנתר או תומכן לעורקים, תסמונת מוצא בית החזה, מחלת Buerger, ותסמונת לכידת העורק של הברך (Popliteal entrapement syndrome).
תיתכן גם חסימה בעורקים של כלי דם קטנים, בעיקר באצבעות הידיים והרגליים. זו שכיחה במחלות של רקמת החיבור (Connective tissue disorders), בתופעת רינו (Raynaud's phenomenon), בדלקת כלי דם - ואסקוליטיס, במכת קור ובמצבים של קרישיות-יתר (Hypercoagulability).

תסחיפים: מקור עיקרי לתסחיפים הוא הלב. באזורי הלב השונים נוצרים קרישי דם ואלו נסחפים בזרם הדם ומגיעים לעורקים מרוחקים מהלב.

מחלות לב שבעטיין נגרמים תסחיפים: פרפור פרוזדורים, אוטם בשריר הלב, מיפרצת חדרי הלב, קרדיומיופתיה, אנדוקרדיטיס חדידה, גידול בפרוזדור (Atrial myxoma). התסחיפים עלולים להישלח אל המוח, לכליות, לגפיים התחתונים בעיקר, לפי סדר השכיחות יורד: עורק הירך, המפשעה, הירך והשוקיים. מקור אחר לתסחיפים הוא מיפרצת באב העורקים באזור בית החזה ובעיקר בבטן.

מבחינה קלינית הסימנים והתסמינים של חסימה בעורקים תלויים ב-3 גורמים, והם: מיקום החסימה, משך החסימה, ואם יש נוכחות כלי דם קטנים עוקפים (Collaterals). לדוגמה, חסימת כלי דם בגפיים התחתונים מתבטאת בתחושות קור ונימול, בחיוורון וכיחלון, ולעיתים בשיתוק. הדופק באזור העורק נעלם.

חסימה כרונית בעורקים, שכיחה בטרשת העורקים ומתבטאת בשקיעת רבדים טרשתיים בדופן העורק הגורמים להצרתו.

פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקו לב לחולה אונקולוגית שיר 12/12/2019 05:55
 • ד"ר גיא שלום אמא שלי חולה אונקולוגית מטופלת בחומר האדום, כך שלפני הטיפול השלישי עברה אקו שוב לבדוק שתפקוד הלב לא נפגע. התפקוד 65% תפקוד דיאסטורלי: fusion e and a בגלל הטכיקרדיה מקשה על הערכת תפקוד הדיאסטולי עליה שמאלית תקינה חדר ימין תקין עליה ימנית תקינה מסתם מיטרלי: הסתידות של טבעת המסתם mac אי ספיקה טריויאלית מסתם אאורטלי: התעבות קלה של עלי המסתם ללא הגבלה בפתיחה ללא אי ספעקה וריד נבוב תחתון: ivc לא מורחב. תמט אינספירטורי נורמלי קטן מ 50% כביטוי ללחץ תקין בעליה ימנית מה זה אומר בבקשה?

 • + הוסף תגובה
טריטייס חיים 11/12/2019 11:07
 • לד"ר הנכבד, שלום! לאחרונה התחלתי להשתמש בטריטייס במינון נמוך (1.25) עקב לחץ דם גבוה מעט, (לפעמים הוא בסביבות 145-95, אך לא תמיד), במקביל התפתח לי טחורים, רופא המשפחה לא חשב שזה קשור, אבל הציע להחליף לקרדילוק, גם כן במינון נמוך (1.25). שאילתי היא: א. האם באמת זה יכול להיות קשור ב. האם יש איזה עדיפות לאחת משתי התרופות הנ"ל. אציין ששתיהם מורידות לי את הל"ד לרמה סבירה, כמו"כ עשיתי את כל הבדיקות הסטנדטיות ללב (הולטר ואקו) והיה תקין. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 11/12/2019 14:26
 • טחורים אינה תופעת לוואי מוכרת של תרופות ממשפחת ה-ACEI שטריטייס משתייך אליה. טריטייס היא תרופה יעילה יותר ליתר לחץ דם מאשר קרדילוק וגם מעכבת התפתחות בעיות כלייתיות במטופלים מסויימים. ממליץ לחזור לטריטייס. אגב, ה-95 של 145/95 הוא מאוד גבוה יחסית. חשוב מאוד לאזן את הלחץ דם בצורה מיטבית!

 • + הוסף תגובה
פיענוח הולטר מירי 09/12/2019 19:55
 • שלום רב צניחות St עולות 1ממ בחיבורים Avf, v4-6,ןןן ןן שחלפו בהתאוששות כעבור 1 דקות, ventricular coupets Apb's בודודות. בברכה רבה מירי

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 09/12/2019 23:55
 • התשובה הזאת לא נשמעת כמו פיענוח הולטר אלא כמו תשובה לבדיקת מאמץ. צניחות ST של 1 מ״מ בתבנית עולה, אינן נחשבות פתולוגיות. במידה ומבחן המאמץ היה תקין מבחינות אחרות, ולא היו תסמינים, מדובר בבדיקה תקינה. עם זאת חשוב להדגיש כי מבחן מאמץ אינו מדוייק במיוחד בזיהוי או שלילה של מחלה משמעותית בכלי הדם של הלב (סביב 70% דיוק). ולכן במידה והחשד הקליני גבוה על סמך התרשמות הרופא עם המטופל, יש צורך בבירור נוסף למרות בדיקת מאמץ תקינה לכאורה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מאמץ מירי 10/12/2019 20:47
 • תודה על התשובה אכן בדיקת מאמץ בברכה רבה מירי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!