פילנות, פיילת (Elephantiasis)

ראשי

תאור

פילנות היא מצב כרוני של שגשוג ניכר של העור והרקמות התת-עוריות כתוצאה מחסימה ממושכת של דרכי הלימפה. הגפיים התחתונים והאשכים הם האזורים הפגיעים בדרך כלל. הבצקת הקשה והעור הנוקשה גורמים להגדלה ניכרת ולעיוות של הגף הפגוע ובמצב שנוצר קיים דמיון רב לרגלי פיל. מכאן השם שמשמעו "מצב של פיל": Elephantiasis elephas: elephant + iasis: condition.
פילנות היא התפתחות חדה של לימפאדמה (Lymphedema): בצקת כתוצאה מחסימה לימפטית. לימפאדמה יכולה להופיע בגיל צעיר כתהליך נרכש או ללא סיבה ברורה (אידיופתי = Idiopathic), או להיות משנית לתהליך נרכש. סיבת הלימפאדמה המופיעה בגיל צעיר היא ברורה. היא מופיעה אצל בני גיל 25-9 והיא שכיחה בעיקר אצל נשים. היא מתחילה בדרך כלל בגיל ההתבגרות ומחמירה בזמן פעילות גופנית מאומצת, בזמן המחזור ובמזג אוויר חם. הבצקת יכולה לפגוע ברגל אחת או בשתי הרגליים, באותו זמן או לסירוגין.

סיבות וגורמי סיכון

בין הסיבות העיקריות לפילנות נרכשת נכללות מחלות גידוליות שפוגעת בקישריות או בדרכי הלימפה וגורמת לחסימתן וללימפאדמה. סיבות חשובות אחרות הן דלקות שמקורן בזיהום או בתהליך דלקתי אחר, של דרכי הלימפה.

באזורים הטרופיים, במזרח, אחד הגורמים החשובים לפילנות הוא טפיל מסוג הפילריה (Filariasis-Wuchereria bancrofti) הגורם לחסימת דרכי הלימפה וללימפאדמה קשה.

שאלות ותשובות


פורומים רפואת עור אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תלישת שיער אמא 09/04/2020 22:24
  • היי לבתי הקטנה בת ה 7 נתלש שיער בעקבות תאונה עם מיקסר. השיער נתפס במערבל בזמן הערבול והשיער נתלש בחוזקה כתוצאה מכך נוצרה קרחת. האם השיער יצמח בחזרה? ותוך כמה זמן ? תודה

  • + הוסף תגובה
יובש וגרד בידיים סוגוד 08/04/2020 00:40
  • בקשר לילדה בת 10: לפני שלושה ימים התחיל העור של כפות הידיים להתייבש ולגרד לה והיו כתמים קטנים אדומים כמו אלרגיה..חשבתי שזה מאלכוגל והפסיקה להשתמש בו..נרגעו הידיים קצת אבל הן יבשות ואדומות..עכשיו האלרגיה חזרה ומציקים לה עד שבוכה..השתמשה היום במגבונים לניקוי משטחים..לא יודעת אם זה קשור..איך אפשר להקל עליה??

  • + הוסף תגובה
ידיים אדומות אור 07/04/2020 13:42
  • אנא עזרתכם-ידיים שכנראה סובלות מעודף רחיצה וסבון מגרדות נורא בכף היד והיד אדומה כמו אקזמות עליה או דלקת אפילו כבר .מה למרוח חוץ ממשהו נגד יובש בבקשה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!