נוירופתיה תורשתית (Hereditary neuropathy)

ראשי

תאור

המונח נוירופתיה תורשתית מתייחס לקבוצת מחלות המועברות בתורשה שפגיעתן הראשונית היא בעצבים ההיקפיים. 
נוירופתיה תורשתית מסווגת לפי סוג הפגיעה (מוטורית, תחושתית, אוטונומית או מעורבת), או לפי אתר הפגיעה הראשוני (האקסונים, עטיפות המיאלין או גופי התאים בעצבים ההיקפיים). בכל אחת מתת-קבוצות אלו קיימות משפחות שבהן התורשה היא דומיננטית, רצסיבית או קשורה במין.


נוירופתיה תורשתית הפוגעת בעצבים מוטוריים ותחושתיים מכונה לרוב Charcot-Marie-Tooth Disease - CMT.
בתוך קבוצה נרחבת זו השכיחה ביותר היא CMT-1A המועברת בתורשהדומיננטית ושכיחותה 30-5 ל-10,000. תסמיני נוירופתיה תורשתית מסוג CMT-1A מתחילים בגיל הילדות או נערות. הם מתבטאים בקשיים או במגושמות בריצה. בהמשך, מופיעה גם חולשה קלה (צניחה) של כפות הרגליים בהליכה. המחלה מתקדמת לאט מאד (לאורך עשרות שנים) לשרירי הירכיים ולשרירי כפות הידיים, כשהפרעות בתחושה מתקדמות במקביל, אך בולטות פחות. 

לרוב קיימת גם קשת גבוהה בכף הרגל, ומראה השוקיים כמראה "בקבוק שמפניה הפוך". המחלה אינה משפיעה על תוחלת החיים, ומרבית החולים אינם נזקקים לכיסא גלגלים גם בהגיעם לגיל גבורות. בדיקת ההולכה העצבית מדגימה האטה בולטת במהירויות ההולכה כביטוי לפגיעה במיאלין.
 CMT-1A נגרמת על ידי הכפלה של גן המקודד אחד מחלבוני המיאלין (PMP22), היוצרת על ידי כך יתר של חלבון זה ושינוי במבנה המעטפת ובתפקודה.
נוירופתיה תורשתית נוספת, הקשורה אף היא לחלבון PMP22 ונגרמת על ידי חוסר חלקי בו, היא הנירופתיה התורשתית עם נטייה לשיתוק עקב לחץ (Hereditary neuropathy with pressure palsies). התסמינים הראשונים מופיעים בגיל הבגרות ומתחילים עם הופעת שיתוק מקומי בעקבות לחץ קל (מקומי) על העצבים, לדוגמה: שיתוק מרימי הקרסול בעקבות ישיבה ברגלים משוכלות הגורמת ללחץ על העצב הפרונאלי או שיתוק שרירי היד בעקבות לחץ על המיקלעת הברכיאלית לאחר נשיאת תרמיל או משא כבד על הכתפיים. שיתוקים אלו חולפים בתוך מספר שבועות אולם אצל חלק מהחולים מתפתחת בהדרגה נוירופתיה כללית קלה.

פרופ' יצחק ווירגין

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן HNPP ו-CMT-1A - אבחון גנטי, וכיום מוכרים גנים נוספים הקשורים להסתמנות CMT דומיננטית וגם לרצסיבית. עם זאת, כשליש מהמקרים עדיין אינם ניתנים לאפיון וחשוב לזכור שתוצאה המפורשת כשלילית אינה שוללת קיום נוירופתיה תורשתית.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לשתי התסמונות אין טיפול. אולם חשוב להימנע ככל האפשר מלחץ על העצבים ומחשיפה לרעלים ולתרופות בעלי פוטנציאל פגיעה בעצבים היקפיים.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אזילקט משה 10/07/2020 17:49
פרקינזון ושיתוק מעיים חדוה 10/07/2020 15:44
  • שלום לדר סובלת כנראה מפרקינסןן הניורולוג לא החליט סופית טבל יש לי הליכה צולעת חוסר שווי משקל רושי להתחיל ללכת מישיבה קושי לעמוד קבלתי קיפוזיס הולכת לאט כל גופי מעוות וכואב מהסקיפוזיס נפלתי פעם כבא מיציאה מהמכונית יש לי עצירות קשה ביותר בעיות עיכול חמורות המעיים מתקשים בעיכול טרם קבלתי תרופות.הניורולוג פוחד שתהיה לי חסימת מעיים רעד אין לי יש לי גם ניורופטיה בשתי הרגליים הניורולוג טוען שזה לא פרקינזון בגלל שבהליכה אנח מענית את הזרועות אבל כל הסימפטומים האחרים ישנםהאם ניורולוג יתכן שתקשה לזהות מחךת פרקינזון? האם יתכן שהציפרלקס מירו ולוריבן שלוקחת גרמו לי למחלה?

  • + הוסף תגובה
המנגיומה רעד + כדור נגד חרדה יעלי 09/07/2020 02:06
  • שלום דר' אני בת 25, מגיל 6 אני סובלת מרעידות בידיים, לאחר בדיקת mri התברר שיש לי המנגיומה באורך של כסמ' בצד השמאלי הגורם לרעידות. כיום (בלי קשר לממצא) התחלתי טיפול תרופתי (מירו) כנגד חרדה שהחלה אצלי, הטיפול הגביר לי את הרעד בידיים וגם עבר לראש ולכן הופסק. האם יש תרופה אחרת שאינה מגבירה רעד מפחיתה חרדה בלי הרבה תופעות לוואי? הבנתי שכל התרופות נגד חרדה מגבירות רעד ..

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!