פילגון (Hemiplegia)

ראשי

תאור

מקור השם מיוונית - "המי" - חצי, "פלגיה" - שיתוק מוחלט. לפיכך, פילגון/המיפלגיה, הוא שיתוק מוחלט של מחצית הגוף לרבות חלק הפנים, יד ורגל באותו צד של הגוף. לעיתים הפגיעה במוח אינה מלאה והשיתוק במחצית הגוף חלקי.
כידוע, המוח מחולק לשניים, ימין ושמאל. כל אחד משני החלקים אחראי על פלג הגוף הנגדי, דהיינו, המחצית השמאלית של המוח אחראית על תפקוד החלק הימני של הגוף ולהיפך. פילגון יופיע בחלק השמאלי של הגוף אם אירע נזק כלשהו למחצית הימנית של המוח.
מערכת העצבים היא רשת מסועפת הדומה לפעילות של מערכת חשמלית. אם לדוגמה יחול נתק בחוט המוביל לנורה, היא לא תאיר. כך קורה גם בגוף האדם. קליפת המוח מורכבת מתאי עצב הנקראים נירונים. מהנירונים יוצאות שלוחות ארוכות, מעין מסילות, המעבירות מידע (זרם) לתאי עצב אחרים המצויים בחוט השדרה. מחוט השדרה יוצאות שלוחות המאוגדות בצרורות ויוצרות את העצבים אשר מגיעים לשריר. תנועה רצונית של הגף כגון אכילה, כתיבה, הליכה, נובעת מהעברת הפקודה מתאי עצב הנמצאים ב"חלק התנועתי" של קליפת המוח. אם חלק ממערכת ההפעלה של התנועה נפגע, בין אם בקליפה המוח התנועתית, או במסילות המעבירות את המידע לחוט השדרה, ייגרם שיתוק בצד הנגדי לאזור הפגיעה.

ד"ר בלה גרוס

סיבות וגורמי סיכון

הפילגון (המיפלגיה) נגרם מאירועים שונים. הגורם השכיח הוא אירוע במוח הנובע מהפרעה באספקת דם לקליפת המוח התנועתית, או למסילות היורדות אל חוט השדרה. מקרים נוספים שבהם יש סבירות לתופעה זו הם גידולים במוח, חבלות ראש, דלקת של המוח, טרשת נפוצה או הפרעה התפתחותית הגורמת לשיתוק במוח מלידה.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת הרגליים הלא שקטות ממי 30/11/2020 14:09
  • מטופלת פסיכיאטרית בזיפרקסה וסובלת מתופעה אי שקט ברגליים בלילה.השאלה אם מכשיר אלפא סטים יעזור לתופעה זאת...

  • + הוסף תגובה
התחלה של פרקינסון לtישה בת 72 שני 07/11/2020 18:37
  • במקרה של חשד להתחלה של פרקינסון, האם יש תרופה שמסייעת בעצירת המחלה?

  • + הוסף תגובה
חשד לדימנציה מלכה 03/11/2020 22:49
  • מה זה אומר חשד ל cbd. ולא לאצהימר. מה זה אותר תודה רבה על המענה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!