תסמונת גילן-ברה (Guillain-Barré syndrome)

ראשי

תאור

התסמונת ע"ש גיליאן-בארה היא מחלה חדה, חד-שלבית הפוגעת בעצבים ההיקפיים ובשורשיהם, במיוחד במרכיב המוטורי.

תסמונת גיליאן-בארה מופיעה בשכיחות דומה בקרב ילדים ובמבוגרים, ללא הבדלי מין, ובהיארעות שנתית המתקרבת ל-100000:2. מרבית הלוקים במחלה מדווחים על מחלה זיהומית בימים שקדמו להופעת החולשה. מבין המחוללים הזיהומיים שזוהו, השכיח ביותר (40%-30%) הוא החיידק קמפילובקטר ג'ג'וני הגורם לשלשול ולחום.

חרף ההסתמנות המרשימה, הפרוגנוזה בתסמונת ע"ש גיליאן-בארה טבה. כ-85% צפויים להחלים לחלוטין, והאחרים נותרים עם חוסרים קבועים, או עוברים לשלב כרוני של המחלה, והתמותה לרוב אינה עולה על 3%-2%. לפיכך, חשוב ביותר הטיפול התומך לקיום התפקודים החיוניים בשלב החד ולמניעת סיבוכים. בהמשך נזקקים מרבית החולים לתקופות שיקום ממושכות. 
לקריאה נוספת על תסמונת גיליאן-בארה 

פרופ' יצחק ווירגין

סימפטומים


ההסתמנות השכיחה ביותר היא של חולשה המתקדמת במהירות ומטפסת מהגפיים התחתונים לגב ולגפיים העליונים, ולעיתים מערבת גם את עצבי הגולגולת ואת שרירי הנשימה. החולשה או השיתוק מגיעים לשיא בתוך מספר ימים עד ארבעה שבועות ואז חלה התייצבות. בהמשך מופיע שיפור הנמשך שבועות עד חודשים. דרגת החולשה בשיא המחלה משתנה מחולה לחולה, בין חולשת גפיים קלה לבין שיתוק מלא בארבעת הגפיים והיזדקקות להנשמה מלאכותית. קיימות צורות שכיחות פחות המתחילות בעצבי הגולגולת או כאלו המסתמנות בעיקר בפגיעה תחושתית או אוטונומית. הפחתה או היעלמות הרפלקסים הגידיים מופיעה כמעט תמיד ומהווה סימן חשוב לאבחון. ממצאי בדיקות עזר במהלך האבחון כוללים עלייה בחלבון בנוזל השדרה והפרעה בתבחין הולכה עצבית שיכולה להצביע על פגיעה באקסונים או בעטיפות המיאלין.

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המשוער להיווצרות המחלה הוא אוטואימוני: מערכת החיסון המופעלת בעת הזיהום המקדים תוקפת את מרכיבי העצב ההיקפי באופן מישני. העובדה שזוהה דמיון מולקולתי בין מרכיבי חיידק הקמפילובקטר לבין מולקולות המבוטאות על פני העצב ההיקפי, תומכת בתיאוריית החיקוי המולקולתי בבסיס התהליך החיסוני במחלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בשנים האחרונות מקובל לטפל בחולים במצב קשה, בשלב החד, בהחלפת פלסמה או בהזלפת אימונוגלובולינים במינון גבוה, זאת מכיוון שטיפול זה עשוי לקצר את משך השיתוק ואת הצורך בהנשמה.

פורומים, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרד קשה נועם 12/11/2019 09:10
 • אני סובל מגרד קשה שאיני יכול להתגבר עליו בשל אטופיק דרמטיטיס. יש זיהומים בעור בעקבות הגדר. מה ניתן לעשות כדי להקל על הגרד?

 • + הוסף תגובה
מה הלאה ד"ר רמית מעוז-סגל 12/11/2019 19:03
 • זה תלוי בהרבה מאד גורמים כולל גיל המטופל מחלות רקע נוספות המרכיב הדומיננטי של האקזמה ועוד- יש להגיע להבדק

 • + הוסף תגובה
גרד יעקב 23/08/2019 06:59
 • שלום. אודה על קבל עיצה איך להתמודד עם הגרד שבמחלת האטופיק

 • + הוסף תגובה
גרד דר רמית מעוז סגל 24/08/2019 12:19
 • הי. הגרד הוא רק צד אחד של המחלה. יש מספר דרכים לטפל.

 • + הוסף תגובה
גרד חזק בליחה יוסי 01/11/2019 00:35
 • שלום לביתי בת ה 7 מופיע גרד כל לילה. כיצד ניתן להקל על הגרד

 • + הוסף תגובה
אטופיק דר רמית מעוז סגל 03/11/2019 11:02
 • ממליצה ראשית לוודא שהגרד מופיע כתוצאה ממחלת עור ולא סיבה אחרת (גם זיהום פרזיטרי בילדים כמו תולעים גורם לגרד בעור) ויש לגרד סיבות אפשריות רבות במידה והוא חלק ממחלת העור יש לטפל בעור -הטיפול "נתפר" באופן אינדבדואלי לפי מצב כל מטופל ומאפיני האטופיק שלו- כלומר יש להגיע להערכה במרפאה , אשמח לעזור

 • + הוסף תגובה
אוטופיק דרמטיטיס טל 03/05/2019 15:31
 • היי. מחפשת דיאורדורנט שמתאים לעור רגיש עם אוטופיק.. הדיאורדורנט של sebo calm לא עושה את העבודה ומחריף את הגירודים לתחושתי. תודה

 • + הוסף תגובה
דאודורנט ד"ר רמית מעוז-סגל 05/05/2019 16:34
סבלתי מגירודים קשים שעברו לי לאחר טיפול רפאל 03/11/2019 10:22
 • שלום טל, אני כותב לך לאחר שהגבתי למישהו אחר כאן בפורום מתוך הבנה שאולי זה יכול לעזור גם לך. מצרף לך את מה שכתבתי לו: סבלחי במשך 10 שנים לסרוגין מגירודים חריפים במרפקים שלעיתים העירו אותי מהשינה. פעם בימין פעם בשמאל ולעיתים אף מגירודים במקומות אחרים בגוף. במשך כל אותן שנים טופלתי במשחות עם סטרואידים שעזרו לשבוע-שבועיים, אך לאחר מכן חזר הגירוד. לאחר כ-10 שנים הגעתי לרופא עור שהעלה את האפשרות שהגירודים נובעים ממקור פסיכולוגי והמליץ לבחון טיפול פסיכולוגי או אלטרנטיבי. אני חייב לציין שזה היה לי חידוש שרופא קונבציונאלי ממליץ על טיפול אלטרנטיבי. התחלתי טיפול ביו-פידבק בן 10 מפגשים ובשילוב עם שינוי תזונה למשך 3 חודשים וכדורים טבעיים, הבעיה נפתרה לחלוטין!!! אני כבר בערך שנתיים אחרי ללא גירודים. לא יודע אם זה יפתור את הבעיה לכל אחד, אך ללא ספק שווה את הניסיון. לדעתי חשוב לבחור מטפל ביו-פידבק טוב. לך על אלו שמומלצים, ואם אתה לא מתחבר למטפל, עבור לאחד אחר. שיהיה הרבה בריאות ובהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!