תסמונת גילן-ברה (Guillain-Barré syndrome)

ראשי

תאור

התסמונת ע"ש גיליאן-בארה היא מחלה חדה, חד-שלבית הפוגעת בעצבים ההיקפיים ובשורשיהם, במיוחד במרכיב המוטורי.

תסמונת גיליאן-בארה מופיעה בשכיחות דומה בקרב ילדים ובמבוגרים, ללא הבדלי מין, ובהיארעות שנתית המתקרבת ל-100000:2. מרבית הלוקים במחלה מדווחים על מחלה זיהומית בימים שקדמו להופעת החולשה. מבין המחוללים הזיהומיים שזוהו, השכיח ביותר (40%-30%) הוא החיידק קמפילובקטר ג'ג'וני הגורם לשלשול ולחום.

חרף ההסתמנות המרשימה, הפרוגנוזה בתסמונת ע"ש גיליאן-בארה טבה. כ-85% צפויים להחלים לחלוטין, והאחרים נותרים עם חוסרים קבועים, או עוברים לשלב כרוני של המחלה, והתמותה לרוב אינה עולה על 3%-2%. לפיכך, חשוב ביותר הטיפול התומך לקיום התפקודים החיוניים בשלב החד ולמניעת סיבוכים. בהמשך נזקקים מרבית החולים לתקופות שיקום ממושכות. 
לקריאה נוספת על תסמונת גיליאן-בארה 

פרופ' יצחק ווירגין

סימפטומים


ההסתמנות השכיחה ביותר היא של חולשה המתקדמת במהירות ומטפסת מהגפיים התחתונים לגב ולגפיים העליונים, ולעיתים מערבת גם את עצבי הגולגולת ואת שרירי הנשימה. החולשה או השיתוק מגיעים לשיא בתוך מספר ימים עד ארבעה שבועות ואז חלה התייצבות. בהמשך מופיע שיפור הנמשך שבועות עד חודשים. דרגת החולשה בשיא המחלה משתנה מחולה לחולה, בין חולשת גפיים קלה לבין שיתוק מלא בארבעת הגפיים והיזדקקות להנשמה מלאכותית. קיימות צורות שכיחות פחות המתחילות בעצבי הגולגולת או כאלו המסתמנות בעיקר בפגיעה תחושתית או אוטונומית. הפחתה או היעלמות הרפלקסים הגידיים מופיעה כמעט תמיד ומהווה סימן חשוב לאבחון. ממצאי בדיקות עזר במהלך האבחון כוללים עלייה בחלבון בנוזל השדרה והפרעה בתבחין הולכה עצבית שיכולה להצביע על פגיעה באקסונים או בעטיפות המיאלין.

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המשוער להיווצרות המחלה הוא אוטואימוני: מערכת החיסון המופעלת בעת הזיהום המקדים תוקפת את מרכיבי העצב ההיקפי באופן מישני. העובדה שזוהה דמיון מולקולתי בין מרכיבי חיידק הקמפילובקטר לבין מולקולות המבוטאות על פני העצב ההיקפי, תומכת בתיאוריית החיקוי המולקולתי בבסיס התהליך החיסוני במחלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בשנים האחרונות מקובל לטפל בחולים במצב קשה, בשלב החד, בהחלפת פלסמה או בהזלפת אימונוגלובולינים במינון גבוה, זאת מכיוון שטיפול זה עשוי לקצר את משך השיתוק ואת הצורך בהנשמה.

פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בזולייר אורה 10/09/2020 00:08
  • שלום. בשליש השני של ההיריון החלו נגעים קלים ולאחר הלידה הייתה התלקחות ואובחנתי עם אורטיקריה כרונית. מאז אני נוטלת בקביעות 2 טלפסט בבוקר ו-2 נוספים+ 1 סינגולייר בערב. בנוסף, לפני 4 שבועות התחלתי טיפול בזולייר, במינון 300, איך איני רואה כל הטבה. האם הדבר מהווה אינדיקציה לכך שהטיפול הביולוגי אינו מועיל לי?

  • + הוסף תגובה
זולייר ד"ר רמית מעוז-סגל 10/09/2020 10:31
  • מוקדם מדי לאמר. יש כאלו שמגיבים לטיפול רק אחרי 3 חודשים. לפעמים נדרש מינון גבוה יותר

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה בגיל ילדות ללה 04/09/2020 23:21
  • שלום, ילדה בת שלוש וחצי, אובחנה לאחרונה עם אורטיקריה סולרית. לאחרונה, נראה כי הפריחה מופיעה, גם בזמן השהות בבית. ובנוסף, נראה כי כשהפריחה מתרחשת מחוץ לבית, זה לא רק כשיש שמש. האם יתכן כי זו תגובה לזיעה או לטמפ' גבוהה? נראה כי שהות במזגן, מקלה על הפריחה כשהיא מתרחשת.

  • + הוסף תגובה
סולרית ד"ר רמית מעוז-סגל 07/09/2020 16:46
אורוטיקריה סתי 28/08/2020 12:42
  • שלום ד״ר, הבחנו לי אורוטיקריה לפני כשבוע, כל לילה בזמן שינה מופיעים לי סימנים באיזורים שונים בגוף. רציתי לדעת עם החיכוך עם השמיכה או המזגן בחדר יכולים להיות הגורם להופעת הנגעים? רק תוך כדי שינה זה יוצא לי במהלך היום הכל רדום.

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה ממגע ד"ר רמית מעוז-סגל 29/08/2020 22:23
  • כן. יש כאלה שסובלים מהופעת נגעים גם כתוצאה מחיכוך מוגבר של העור או לחץ על העור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!