//

סרטן חלל הפה (Oral cancer)

ראשי

תאור

סרטן חלל הפה והלוע נמצא במקום השישי מכלל האתרים בגוף הנפגעים מסרטן על כל סוגיו. סרטן חלל הפה פוגע בעיקר, אך לא רק, באוכלוסייה שמעבר לגיל 40. בארבעה אנשים מכל מאה שנפגעים במחלת הסרטן (4%) המחלה מאובחנת בחלל הפה. הרוב המכריע של סרטן בחלל הפה (למעלה מ-90%) הוא סרטן תאי הקשקש (Squamous cell carcinoma) של שכבת הרירית של חלל הפה. נמצא שלמרות כל המאמצים המושקעים באבחון מוקדם ובטיפול, למעלה מ-50% מהנפגעים נפטרים בסופו של דבר מהמחלה.
במסגרת המאמץ של הקהילייה הרפואית להשתלטות על היקף התחלואה בסרטן חלל הפה, נעשים מאמצים כדי לצמצם את ההיחשפות לגורמים מסרטנים (לרבות הימנעות מצריכת טבק ואלכוהול) ולקיים טיפול ומעקב הדוקים אחר המצבים שעלולים לעבור התמרה לממאירות.

בין מטרות המעקב הצמוד יש לציין במיוחד את החתירה לאבחון מוקדם ככל שניתן של נגעים סרטניים או טרום-סרטניים, לשם הגדלת סיכויי ההישרדות של החולה. נמצא שסיכויי ההישרדות של חולי סרטן בחלל הפה גדלים ככל שהאבחון והטיפול מתקיימים בשלב התפתחות מוקדמת של המחלה. ככל שמתקצר פרק הזמן החולף בין גילוי הביטוי הקליני של הנגע החשוד כסרטן בחלל הפה, לבין האבחון הסופי, גדל הסיכוי שהגידול הסרטני יאובחן בשלב התפתחותי מוקדם יותר.

פרופ' מאיר גורסקי

סימפטומים


סרטן חלל הפה יכול להסתמן בכמה צורות. השכיחות ביותר הן:

1. פצע שאינו מתרפא תוך עשרה ימים בהיעדר גורם להיווצרות הפצע, ואף לא לאחר סילוק הגורם המשוער;

2. תפיחות מקומית עם או ללא פצע;

3. נגע לבן חריג מצבע הרירית סביבו;

4. נגע אדום חריג מצבע הרירית בסביבה הקרובה;

5. נגע מעורב לבן אדום;

6. כל מישלב אפשרי של הממצאים שצוינו בסעיפים 5-1;

7. נגע בצבע חום או שחור שיכול להיות מלווה, אך לא תמיד בתפיחות מקומית או בפצע מקומי.

סיבות וגורמי סיכון

ממחקרים מקיפים עולה שקיים קשר משמעותי בין גורמים אפשריים שונים לבין סיכויי התחלואה בסרטן חלל הפה.
מבין הגורמים הללו יש לציין במיוחד את צריכת הטבק על כל צורותיה, ובעיקר את העישון ולעיסת הטבק, וכן את השתייה המופרזת של משקאות אלכוהוליים, הרבה מעבר לכמות הנהוגה בנסיבות חברתיות.

מקובלת ההערכה שעישון סיגריות מגדיל את סיכויי התחלואה בסרטן חלל הפה, פי 4 בהשוואה לאוכלוסייה שאינה מעשנת. נמצא גם שככל שהכמות היומית של צריכת הטבק עולה וככל שמתארכת תקופת העישון או הצריכה, גדל הסיכון לחלות בסרטן חלל הפה. במחקר שנערך בישראל הודגם שאדם המעשן חפיסת סיגריות אחת ליום נמצא ברמת סיכון הגבוהה פי שניים ולמעלה מזה לחלות בסרטן של חלל הפה, בהשוואה למידת הסיכון של המעשן מחצית החפיסה ליום. שתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים יכולה להעלות את הסיכון להיפגע בסרטן חלל הפה עד פי עשרה. שילוב של צריכת טבק ואלכוהול מגדיל עוד יותר את הסיכון לחלות בסרטן חלל הפה.

גם תחלואה במחלות מסוימות בחלל הפה (בעיקר Oral lichen planus), יכולה להוות תשתית הנושאת סיכוי להיפגע בסרטן חלל הפה.
נמצא שבין 1% עד ל-2% מחולי Oral lichen planus לוקים עם הזמן בסרטן של תאי הקשקש של רירית חלל הפה. ירידה בתנגודת הגוף שמקורה בתחלואה במחלות שונות, כולל מחלת האיידס (AIDS), או כתוצאה מנטילת תרופות, יכולה להיות אף היא סיבה להיפגעות בסרטן בכלל, לרבות סרטן של חלל הפה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ממצא של נגע לבן ברירית הפה שאינו ניתן לקילוף (Leukoplakia), נגע אדום (Erythroplakia) או נגע מעורב לבן אדום (Erythro-leukoplakia) יכול להיות ביטוי קליני של נגע סרטני, ויכול להיות גם ביטוי לנגע שאיננו סרטני, אך הוא נושא סיכוי גבוה להשתנות ממאירה, נגע טרום-סרטני.

נמצא שעד 17% מכלל הנגעים הטרום-סרטניים בחלל הפה עוברים השתנות ממאירה. למרות שלא כל סרטן של חלל הפה עובר דרך שלב קליני מקדים של נגע טרום-סרטני, הרי שאבחון מוקדם וטיפול מתאים ומוקדם בממצא החשוד כנגע טרום-סרטני, עשוי למנוע לחלוטין או להקטין משמעותית את סיכויי ההשתנות הממאירה של הנגע, לסרטן חלל הפה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלת סרטן בחלל הפה יכול להיות מורכב מניתוח לכריתת הגידול, מהקרנות לאזור הנפגע ומכימותרפיה.

ייתכן מישלב של מספר אמצעי טיפול וזאת בהתאם לסוג הנגע, לגודל הנגע ולמידת ההתפשטות של גרורות מהנגע הראשוני לקישריות לימפה אזוריות ולאזורים אחרים בגוף.

מניעה

מומלץ שכל אדם יפנה לבדיקה של ריריות חלל הפה, אצל רופא המומחה לרפואת הפה, לפחות פעמיים בשנה על מנת לשלול ממצא חשוד כסרטן חלל הפה, או כנגע בסיכון להשתנות ממאירה, ולשם החשת האבחון והטיפול בממצא החשוד אם יתגלה כזה.

שאלות ותשובות


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקה ca 72-4 ליאורה 13/08/2020 17:34
  • שלום רב האם תוצאה גבוהה של הבדיקה הזאת (17.4) מעידה על סרטן ? מה בעצם משמעות של תוצאה מעל הנורמה ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סרטן במעי הגס ריקה 13/08/2020 11:04
  • אחותי עשתה קולונוסקופיה שהראתה ממצא כגוש שחשוד סרטני ונשלחה ביופסיה. בסיטי אין ממצאים. המעידים על גרורות. השאלה אם ימצא הגושהכסרטני מה אחוס הריפוי והאם תצטרך טיפולי כימו?

  • + הוסף תגובה
ממצאים מדאיגים בMRI בהערכת אבצס פריאנלי אליעזר 11/08/2020 20:36
  • שלום וברכה , ביצעתי MRI לצורך תכנון ניתוח פיסטולה . מדאיג אותי הממצא הבא בתשובה " מוקד של האדרה לא חד משמעית מודגם לאחר הזרקה בלבד ללא עדות לסיגנל היפראינטנטי ממוקם בגובה של 4.7 ס"מ אנרטרולנטרלית משמאל ממוקד בדופן האנוס " ובסיכום " ממצא פוקלי לא חד משמעי ... לא מתאים לאבצס " . מעיר שעשיתי קולנוסקופיה לפני חצי שנה במ"פ . אני אכן סובל מדימום , הפרשת ריר והכתמת צואה המיוחסים לפיסטולה . מה עלי לדרוש מהרופא להמשך ? אני מועמד לניתוח וההדמיה נועדה לסייע בתכנון ללא שום חשיבה על בעיה אונקולוגית . מטבע הדברים אני די מודאג אודה לתשובה מהירה .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!